Kayıt Ol

"Müze"ye hiç gittiniz mi?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
"Müze"ye hiç gittiniz mi?
« : 23 Nisan 2011, 14:22:53 »
Selamlar,

Merak ediyorum arkadaşlar acaba aramızda kaç kişi düzenli müzeye gidiyor. Ya da kaç kere gitmişliği var? Yoksa hiç uğramamış mı?

Bu başlık altında özellikle gidip gördüğünüz müzeleri, özelliklerini, nerede olduğunu ve kişisel görüşlerinizi yazmanızı rica ediyorum. Ziyaret ettiğiniz bu yerlerde neler öğrendiğinizi, kimlere tavsiye ettiğinizi vs...

Böylece en azından bu tür müzelerden haberleri olmayan arkadaşlarımız ya da farklı sebeplerden bu tür yerlere merakı olan arkadaşlarımız için hoş bir konu oluşturmuş olacağız.

Şimdiden katkılarınız için teşekkürler. Sonuçta müzeler bizimdir, değil mi?
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Alkol

• **
  • 51
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Müze"ye hiç gittiniz mi?
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2011, 14:30:13 »
Sanırım okul gezilerini saymazsak hiç gitmedim diyebilirim.
Pek "aktif gezici" sayılmadığım için müzelere yolumun düştüğü söylenemez. Bir de ilgimi çeken şeyler bulmakta zorlanıyorum.
There is no worse death than the end of hope.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2011, 14:31:58 »
Ben de hiç gitmedim okul gezileri haricinde. Ama her defasında hayrete falan düşerim. Örneğin ileride Doğal Tarih Müzesi'ne gitmek istiyorum Amerika'daki. Sahiden çok kapsamlı bir yer. Bizimkiler öyle değil pek.
Şu ana kadar gördüğüm en güzel müze ise tabii ki Panoroma 1453 idi.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2011, 14:58:10 »
Çok gittim ve gitmeye de devam ediyorum. Ancak hepsini sayabileceğimi de sanmıyorum :/. Adlarını unutuyor insan. Gittiğim her şehirde mutlaka müzeleri gezerim.

Müze gezmek bence bir okul aktivitesi olmaktan çok öte bir şey. Mesela, Hatay'daki mozaik müzesi beni benden almıştır. Metrelerce yükseklikteki duvarlarda sergilenen ve yapımcıları tarafından tek tek, her bir taş özenle seçilip belli bir resmi ya da sahneyi oluşturacak şekilde emek verilmesi insanı derinden etkiliyor. İstanbul'da, Deniz Müzesi'ndeki bir savaş gemisinin baş figürü, devasa boyutları ve görkemi ile çok etkileyiciydi.

Falan filan. O kadar çok müze gezince hangisini anlatayım bilemedim, o yüzden kısa kestim.

Bir zamanlar bizimle aynı topraklarda yaşamış farklı insanların emekelrini görmek gerçekten tüyler ürpertici ve bir o kadar da hoş bir duygu.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2011, 17:03:45 »
Vakit oldukça gidiyorum. İlginç oluyor benim için. bir de daha ziyade tarih müzelerine meraklıyım. Belki akademik olarak düşünmüyorum içeride ama eski birşeyle karşılaştığımda orda bu insanlar geçmişte nasıl yaşıyordu diye düşünmek, bazen bunu nasıl yapmışlar, diye kapayı yemek iyi geliyor gerçekten.

Bir de sanatçı evlerine gitmeyi severim. Biraz ilahlaştırdığım adamların çalışma odalarında bulunmak, onların okuduğu kitapaları, yazdığı kalemleri, oturup düşündükleri koltukları görmek... Kendimden geçiyorum adeta.

Okulların müzeye götürmesinden de içeride serbest bırakmadıkları sürece hoşlanmıyorum. Öyle olunca sıra halinde birşeylerin önünden geçiyorsunuz sadece, ne olduğunu bile anlayamadan. Oysa bazı şeylerin önünde bazen saatlerce durması gerekir insanın.

Şimdiye kadar gittiğim en ilginç müzelerse Frankfurt'taki Goethe Haus (kendimi kaybetmiştim ben Goethe burda oturdu, bu pencereden baktı diye.) (bir de gittiğimiz zaman tadilattaydı o yüzden müze kısmını dolaşamadık, sadece evi dolaşabildik.) ve yine ordaki Senckenberg Doğa Müzesi'ydi; varoluştan bu yana yaşayan pek çok canlı görebildik.

Ama açık ara farkla en sevdiğim müze, klasik ama, İstanbul Arkeoloji Müzesi. İçerisinin atmosferi çok hoş, bir de o kadar eser ve kalıntı görüp bu topraklarda daha önce kimler yaşadı diye düşünmek müthiş bir duygu. Canım sıkıldıkça gidiyorum hala. Müzeyi ziyaret etmesem bile bahçesinde oturup o muhteşem binalara bakarak çay içmenin ya da kitap okumanın zevki bambaşka.

Spoiler: Göster
Daha önce gitmeyenler için tavsiye: Ana binaya girdiğinizde önce sağa yönelin orayı bitirince geri dönüp sol tarafı dolaşın ve ne son üst kata çıkın derim ben.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Ağustos 2011, 23:42:41 »
Geçen sene Ankara'dak müzelerin bi kısmını gezmiştim ve bundan acayip zevk aldığımı söylemeliyim. Şu sıralar ise Ankara'daki Tabiat Tarihi Müzesi'ne gitmeyi planlıyorum. Oradaki Allosaurus  fosili kesinlikle görülmeye değer bi parça. Bu arada en yakın zamanda Topkapı'ya yeniden gitmek istiyorum zira silah bölümü yenilenmiş ve çok güzel olmuş...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Eylül 2011, 07:46:46 »
Yakın zamanda Arkeoloji Müzesi'ne gittim. Ama sadece tek bir binasını gezebildim, İskender Lahdi'nin bulunduğu binayı. Orada süreli sergiler de vardı. Arkeoloji'yi takibe almak lazım, gelen süreli sergilerin de ayrı bir güzelliği oluyor. Diğer binaları da yıl bitmeden gezmeyi planlıyorum.
Bir de geçen aylarda turla Kapadokya gezisi sırasında Göreme Açıkhava Müzesi'ni gezmiştim. Hıristiyanlığın ilk yüzyıllarındaki hacıların, baskıdan kaçan Hıristiyanlar'ın yaşadığı yerleri görmek çok etkileyiciydi.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 01 Eylül 2011, 09:15:29 »
Geçen gün blogları dolaşırken çok ilginç bir müzeye denk geldim. Avanos'ta (Nevşehir) bir saç müzesi varmış. Bildiğimiz, insan saçı. Burası dünyanın en ilginç altıncı müzesi seçilmiş ve bünyesinde on üç bin saç barındırıyor. Bu sayıyla Guinness rekorlar kitabına da girmiş.

Müzenin hikayesi de hayli ilginç. 80'li yıllarda eğitim almak amacıyla müzenin sahibinin yanında Fransa'dan bir bayan gelmiş. İkili arasında romantik bir şeyler yaşanmış ve kadın ülkesine geri dönerken bir tutam saçını kesip oraya bırakmış. Daha sonra eğitim için buraya gelen insanlar bu hikayeden oldukça etkilenmişler ve her biri saçını kesip burada bırakmaya başlamış. O günden bugüne dek de saçlar birikmeye, müze genişlemeye devam etmiş.

Daha ayrıntılı bilgi ve fotoğraflar için:
http://icimdengeldigigibii.blogspot.com/2011/08/avanosta-dunyanin-en-ilginc-6-muzesi.html

Kaynak: İçimden geldiği gibi
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Richard Fannin

• **
  • 58
  • Rom: 2
  • I wish I was something more.
    • Profili Görüntüle
    • kafra şehri
« Yanıtla #8 : 01 Eylül 2011, 12:40:47 »
Avanos'ta (Nevşehir) bir saç müzesi varmış. Bildiğimiz, insan saçı. Burası dünyanın en ilginç altıncı müzesi seçilmiş ve bünyesinde on üç bin saç barındırıyor. Bu sayıyla Guinness rekorlar kitabına da girmiş.

Bu gerçekten çok farklıymış.

Topkapı Sarayı Müzesi bence herkes tarafından gezilmeli. Daha kapıdan ön bahçeye girer girmez bambaşka bir havası var. Özellikle Çin hükümdarlarının padişahlara gönderdiği hediyeler ve tabii ki Kaşıkçı Elması harikaydı.

Güneydoğuda ise Gaziantep arkeoloji müzesi gezilesidir. Mozaikler , özellikle de Çingene Kızı mozaiği meşhurdur. Bir kere de yakından görülmesi hiç fena olmaz.

Resim için:
Spoiler: Göster
''Biz yıldız tozuyuz, biz altınız.''

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #9 : 01 Eylül 2011, 14:10:14 »
Yeni açılan müzede Çingene Kızı mükemmel bir şekilde sergileniyor. Önce ufak bir labirentten geçiyorsunuz ardından tamamen karanlık bir odada göz gözü bile görmezken harika bir ışıklandırmayla sizlere bakan Çingene Kızı büyülenmenize neden oluyor. Henüz müze açılmamışken girip gezme şansını bulmuştum, bir kaç arkadaşla tamamen boş müzeyi gezmek harikaydı.

Yerlerde -üstüne basmak yasak olsa da- o orjinal mozaiklerin ayaklarınızın altına serilmiş olduğunu görmek, duvarların da bir o kadar ilgi çekici şekilde sizleri etkilemesine izin vermek mükemmeldi. Mükemmel kere mükemmel.

Hele o Mars Heykeli o kadar güzel sergileniyor ki ağzınız açık kalır. Mars Heykeli, yani Savaş Tanrısı Ares'in paha biçilemeyen bronz heykeli yerden yaklaşık 7-8 metre yükseklikteki bir sütunun üzerinde, ve tam önünden verilen ışık sayesinde arkasında büyüyen devasa gölgesi ürkmenize sebep oluyor... Ya da ben korkağın biriyim bilemiyorum :P

Esas konuya dönecek olursak, evet müzelere bayılırım, özellikle arkeoloji veya tarihle ilgili mekanlara. Fakat ne yazık ki sık sık gidebilecek zamanı veya imkanı bulabildiğimi söyleyemeyeceğim. Aranızda eğer tarihe, müzeye meraklı olanlarınız varsa, Güney Doğu Anadolu bölgesi canlı bir müzedir, herkese öneririm. Hatta Rıhtım sakinlerini de bize beklerim efendim. :)

May the force, be with you.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #10 : 18 Mayıs 2012, 23:47:23 »
Bir kere gitmiştim. Üniversitede ki Yazılı Anlatım dersinde hocamız zorunlu tutmuştu. Arkasından hiç iyi konuşmasam da Allah razı olsun.

Başka bir zorunluluğu da tiyatroya gitmemizdi. Şimdi düşünüyorum da ne yüce bir şahsiyetmiş. Kıymetini bilemedik :D
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/