Kayıt Ol

Kitap Bakımı

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Kitap Bakımı
« : 29 Eylül 2016, 20:50:42 »
Kitapları çok seven birinin moralini bozacak, belki içini parçalayacak yegane şey: raflarını süsleyen güzelim kitaplarının eskimesidir herhalde. Evimizde eski kitaplar var. Babamın çocukluğundan kalma kitaplar! Ben doğmadan önce varolan kitapları rafıma dizdi babam ve ben onları gördükçe çok ilginç duygular hissediyorum. İster istemez o kitapları merak ediyor, inceliyor ve kokluyorum. Ama sayfaları o kadar parçalanmış, yazıları o kadar okunmaz hale gelmiş ki babama kızıyorum: niye kitaplarına iyi bakmadın? Belki iyi bakmış olsaydı okuyabilirdim onları.

Ben de geleceğe iyi bakılmış, içindeki dünyayı koruyan kitaplar bırakabilmak için araştırma yaptım. Kitap bakımıyla ilgili bulduğum ve kısa zaman önce uygulamaya başladığım bazı ipuçlarından bahsedeceğim.

-Kitabın üzerine bir elinizle bastırıp yanlarını fırçalayın ( fırçadan kasıt allık fırçasıdır, sonra kitaba işkence etmeyin, uykunuzda rahatsız eder sizi :D ). Amonyak ve alkolle ıslattığınız yumuşak bir bezle silin. Temiz bir bezle kurulayın. Üzerine ağırlık koyup iyice kurumasını bekleyin.

-Tozunu keten bir bezle sık sık alın.

-İçindeki parmak izlerini ekmek içiyle silin.

-Rutubeti engellemesi için sayfaların arasına talk pudrası dökün. Talk pudrası rutubeti çekince silkeleyin.

- Dış kaplamaları renksiz deri cilası ile cilalayın.

-Kitap sayfalarında kötü bir koku varsa kabartma tozu serpin. 4-5 saat dinlendirin.

-Kitaptaki yırtık ve yıpranmış sayfalar için mücellit tutkalı kullanın.

Yeni Ciltler;

- Bal mumuyla silin. Yünlü bir bezi beyaz muma sürün. Cildi bununla silin.

Eski Ciltler;

-Terebentine batırdığınız fanila ile silin. Bir diğer yöntem ise; yumurta sarısıyla alkölü karıştırıp pamuğa batırmak ve cildi bununla silmek.

Edit: Eklemek istediğiniz ya da hata olarak gördüğünüz kısımları söyleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Bakımı
« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2016, 21:29:25 »
Kardeş çok yorar bu düşünce veya faaliyet. Kitap eskirse yenisi basılır kendine eziyet ediyorsun gibi

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Eylül 2016, 21:39:02 »
Sen de yenisine para verirsin.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Eylül 2016, 22:36:46 »
Şimdi kitap eski, ilk basım falan değilse böyle abartılı bir bakıma ne kadar gerek var bilmiyorum yani. Ben bununla uğraşmam, onu biliyorum ama. :D Kitapların iyi durumda olması önemli benim için de ama kütüphanemdeki onca kitabı da silip fırçalayacak değilim. Bende de yarım asırlık kitaplar mevcut hala ziyadesiyle okunabilir durumda olan. Çoğu durumda zarar görmemesine dikkat etmek yeterli diye düşünüyorum.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Eylül 2016, 22:55:29 »
Kitapların sararmasını engelleyebilmenin bir yolu var mı?

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2016, 01:50:03 »
Eski kitabı elde tutmanın güzelliği ayrı bir şey. Bir kitabın ilk baskısını elimde bulundurmak beni mutlu eden bir şey mesela. Onu koruyabilmek de gerek ama bu kadar teferruat bana da pek uygun değil. Kitaplarım epey eskirse uygulamaya da üşenmem.

Genelde kitaplığın tozunu alır, kitaplar çok tozlanmışsa kapaklarını da silerim. (İki ayda bir :) )

Bir de her kitabıma sürekli uyguladığım pek sık görmediğim bir şeyden bahsedeyim. Yüklü bir alışveriş sonrası oturup kitaplarımın köşelerini bantlarım. Her köşeye minik minik kestiğim para bandı parçalarını biri dikey diğeri düşey olacak şekilde yapıştırıp, köşelerinin kırılmasını engellerim. Bence kitap köşeden gitmeye başlıyor çünkü.  

ekler:
Güneşin de kitabı yıprattığı fikrindeyim. Kitaplarınız güneş görmeyen ve rutubetsiz yerde saklayın. Benim değil ama bir arkadaşımın sırf gün ışığı yüzünden kitaplarının yarısının kapağının  rengi kaçmıştı.

En büyük korkum da bu saklama konusunda daha önce bir başkasında şahit olduğum tahta kurusu. Başıma gelirse çıldırırım herhalde.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2016, 06:51:52 »
Bunlar sadece kitaba bakım yapmak isteyenler için ipuçları. Kitaba iyi baktığınızda eskimesi çok zor zaten.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2016, 09:54:36 »
Melekler ve Şeytanlar dı doğru hatırlıyorsam. Antik kitapları saklamak için özel odalar vardı ve hangi koşullarda etkili bir koruma olacağını profesyönel düzeyde anlatmıştı. Ordan aklımda kalanlar kitaplarda en çok deformasyona neden olan şey nem , gün ışığıydı ve sıcaklıktı. Sıcaklık düşük olması gerekiyor