Kayıt Ol

Giddar - Erbuğ Kaya

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Giddar - Erbuğ Kaya
« : 10 Mart 2010, 16:46:27 »

Yazarın 1997 yılında kurgulamaya ve 2002 yılında yazmaya başladığı “Giddar” adlı romanı çıktı!

Kalkedon Yayınları‘ndan çıkan kitabın yazarı ise Erbuğ Kaya. Ayrıca web tasarımıda yapmakta olan Erbuğ Kaya, Giddar için hazırlanan siteyide kendisi yapmış. Sitesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

1 Kasım 2009 Pazar günü Kalkedon Yayınları Standında imza günü yapıldı. Bununla birlikte fuar süresince kitabı Kalkedon Stanında bulabilirsiniz. (Salon: 2 Stand: 201 B)

Alıntı
   “Esilda-i Kaldanese Solgamis Urda Belie”

Şimdi de kitap künye bilgilerine ve tanıtım yazısına ulaşmak için tıklayın!

Arkadaşlar aslında kitap çıkalı bayağı oldu, portalımızda da çok önceden tanıtımını yapmıştık fakat her nasılsa forumda konusunu açmamışız. Hemen belirteyim dedim, böylece görmeyen arkadaşlarında dikkatini çeker.

Ayrıca Tezel Zenginoğlu kitap için iki şarkı bestelemiş. Müzisyenin MySpace linkinden Giddar için bestelediği “Drocan & Levityan” ve “Judgement” parçalarını dinleyebilirsiniz.

http://www.facebook.com/l/9bc5b;www.myspace.com/tezelzenginoglu
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Giddar
« Yanıtla #1 : 10 Mart 2010, 18:36:21 »
Merak ediyorum açıkçası ama cesaret edip de alamıyorum. (Türk yazar fobisi :D ) Okuyan arkadaşlar varsa burada bizimle görüşlerini paylaşırlar umarım. Spoiler içermeden elbette :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2010, 18:40:10 »
evet lütfen

• **
  • 114
  • Rom: 0
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2010, 19:09:33 »
Önyargılı olmamak gerekir ama gene de insan düşünmeden edemiyor. 4 seri yeni aldım artık 2 ay sonra yeni kitap alabilirim. O zaman almayı düşünüyorum. Kapak tasarımı çok güzel.
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2010, 19:12:30 »
www.giddar.com sitesine bakıp kitaptan kısımlar falan okuyabilirsiniz, epey güzel gibi.
try again fail again fail better

• **
  • 114
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2010, 19:17:57 »
Kitabı eline alıp mis kokusunu içine çekerken elinde kahvenle cümlelerin içinde boğulmak gibi olmuyor. Lâkin dediğinde haklısın, siteye bir göz atıp yazım tarzına ve kurgusuna bir bakmakta yarar var.
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2010, 19:47:11 »
Bende her kitapçıya gidişimde görüyorum, elime alıp arka kapak yazısına bakıyorum, içine bakıyorum, kokluyorum falan ama bir türlü almaya cesaret edemiyorum =)

Acaba bu türk yazar fobisi nereden geldi bulaştı rıhtım ahalisine?

• **
  • 114
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2010, 20:37:49 »
Ben kendiminkini biliyorum. Benim sorunum türkçe ile. Yeni türkçe kelimeler ve İskandinav mitlerinden hoşlanıyorum bu da türk yazarların fantastik yazım dedinmi akla eski Türkçe kelimeler ve osmanlı tarihini ele almaları geliyor. Sanırım fantastik kelimesini kendi gerçeğimize yakıştıramıyoruz. Yani bana fazla gerçek geliyor. Giddar da fazlasını olmasını bekliyorum. Bu gerçekle yüzleşmemi saglar belki.

Çevrimdışı nehir

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2010, 23:14:30 »
Selam arkadaşlar... Ben yeni bir fantastik okuru, sağlam bir Giddar hayranıyım. Buradaki yazılanlara rastlayınca tesadüfen, birkeç kelime etmeden geçemedim.
Şöyle söyliyim, "Giddar"ı okumadan önce fantastik edebiyatla ilgili ciddi önyargılarım vardı. Sizlerin Türk Fantastik Edebiyatıyla ilgili kaygılarınız eminim daha sağlam sebeplere dayanıyordur ama Giddar iddialı bir kitap. Önyargı filan bırakmıyor insanda. Ben 4 gün bayunca işi gücü bırakıp, eve kapanıp sindire sindire okudum bu kitabı. Yazar içinden hiç çıkmak istemediğiniz bir dünya yaratmış. Gerçek hayatla tüm bağlarınızı koparan, içinden çıkamadığınız, sorgulamalarla dolu bir masal gibi hikaye. Karakterler o kadar güzel canlandırılmış, hikaye o kadar güzel anlatılmış ki film seyreder gibi okuyorsunuz. Bana kalsa kelimelerce yazarım ama benim size tavsiyem şu linke bir göz atmanız karar vermeden önce;
http://www.tersninja.com/yerli-fantastikte-zirve-noktasi-giddar/

Çevrimdışı Cegoo

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2010, 13:44:06 »
selamlar arkadaşlar,

Fantastik edebiyat hayranı ve sıkı bir takipçisi olarak benimde giddardan önce ciddi bir türk yazar fobim vardı ve şu ana kadar çıkmış nerdeyse bütün fantastik kitapları alıp okumama rağmen hiç türk yazar okumamış raflarda görünce de pek alasım gelmemişti. ben bunu "türk filimleri güzel olmaz" ön yarğımıza benzetiyorum ama son zamanlarda oldukça güzel filimlerimiz çıkıyor :)

Giddarı ilk kapağına kapılıp aldım ve yazarın ilk kitabı olmasına rağmen karakterleri betimlemesi, giddar dünyasını anlatışı benim o dünyanın içine girmeme ve kitabı bir solukta bitirmeme neden oldu. türk yazar okumaktan çekinen arkadaşlara bu tabumuzu yıkabilmek için giddar çok iyi bir fırsat diye bilirim. bundan sonra diğer türk yazarları da okuyup bu korkumuzun gerçekten yerli mi yersiz mi olduğuna bakacağım :)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #10 : 23 Mart 2010, 18:38:58 »
Türk yazar fobimi yeneli iki yıl falan oluyor. Öncesinde ben de epey burun kıvırmıştım "bizden" olanlara. Öyle alışmışız ki Tolkien'lere, Weis'lere, Hickman'lara, sıra bizimkilere geldiğinde, "Hıı evet, bir ara okuruz ya."dan fazlasını yapmak aklımın ucundan bile geçmemişti.

Ülkemizde bu işi hakikaten beceren yazarlar var. Kurgu anlamında en klasik örneği Barış Müstecaplıoğlu olsa gerek. Bunun dışında, Sadık Yemni diye bir isim var mesela. Türkiye'de fantazyayı, bilim-kurguyu en iyi işleyen kişi kanımca. Işın Beril Tetik var, harika bir kurgucu. Var oğlu var, özellikle son aylarda Astrea Yayınları'ndan çıkan Türk yazarlarının kitaplarına göz atmanızı öneririm. Şebnem Pişkin, Mustafa Samsunlu, Erdinç Yapan... Hayretle takip ediyorum doğrusu...

Var abi, yok değil. Üstelik burnumuzun ucunda, bir tek biz göremiyoruz. Artık iki yıl öncesinin aksine, kitapçıda bir Türk yazar gördüğümde, "Oo güzele benziyor, acaba üzerine gelen yorumlar nasıl?" diyorum. İnanın bir şans vermek hiç de zor bir şey değil. Aksine "bizden" bir şeyler okumanın verdiği hazzın yerini, yabancı eserlerden hiçbirisinin tutacağına inanmıyorum.

"Giddar" da bunlardan birisi olsa gerek. İnternet üzerinde hakkında birkaç olumsuz yorum dışında, fazlasıyla güzel şeyler duydum. Vaktimin bol olduğu bir ara, mutlaka alıp okuyacağım.

Bu kadar şeyi neden mi anlattım? "Giddar"a daha okumaya başlamadan duyduğum güvenden ötürü.

Bu fobinin zarar verdiği tek şey biziz arkadaşlar. Kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz. Biz okumazsak, kimse okumaz ki...

Çevrimdışı Merlyn

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Mart 2010, 22:43:07 »
Uzun zamandır fantastik edebiyat takipçisi olararak Giddar'ı okumak bana gerçekten büyük zevk verdi.
Genelde herkeste olduğu gibi bendede bir türk yazarın elinden çıkmış bir kitap acaba beni tatmin edecek mi diye kaygılar yoktu desem yalan olur. Ama Erbuğ Kaya beni bu kaygılarımdan tamamen uzaklaştırdı. Bunun için kendisine çok teşekkür ediyorum.
Kurgusuyla beni gerçekten çok şaşırtan bir kitap Giddar. Çoğumuzun yaptığı gibi 2. kez okunması gereken kitaplar arsında yerini aldı bile:)
Genelde okuduğum yorumlarda Giddar'ın kapak tasarımına kapılmış çok arkadaş olduğunu görüyorum:) Açıkcası ben kitapları ilk birkaç sayfasına göz atıp alanlardanım. Erbuğ Kaya bu sayfalara çok şey gizlemiş. Bana böyle bir okuma zevki yaşattığı için tekrar teşekkürler ve devamının uzun yıllar almaması dileğiyle diyorum...

Çevrimdışı jesusss

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Ekim 2010, 16:21:14 »
kitabı  gerçekten de  okuyup begenmeyecek biri yoktur herhalde.ameliyatımdan 2 gun önce elimde  olmasını  özellikle  istedigim  kitapların arasında  ilk sırada dır giddar.özellikle  takip ettigim erbug kaya sagolsun böyle  bir roman yazmakla  gerçektende  kurgu  kabiliyetinin ne kadarda  ileri ve üst düzeyde  oldugunu böylelikle  cümle  aleme  göstemiş oldu...kitap bitmesi istiyorum hiç o yuzden sindire sindire  okuyorum.bazen kendimi  tutamayaıp  2 3  sat hiç başından ayrılmadıgım oluyor.ders çalışmak zorunda  olmasam  inanılmaz  bir zevkle  ve  sıkılmadan devamlı okuyabilecegim bir  kitap...
HİÇ BİTMESİN İSTİYORUM!
SAYGILAR...
jesusss

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Kasım 2010, 12:40:21 »
Arkadaşlar bu cumartesi günü Açık Radyo'da yayın yapan Drakula İstanbul'da adlı programa Giddar'ın yazarı Erbuğ Kaya, konuk olarak katılacak. Merak edenler için haber vermiş olalım.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ve "Beşlerin Çağı" Geliyor!
« Yanıtla #14 : 29 Şubat 2012, 16:16:48 »

Bundan yaklaşık iki buçuk yıl önce çıkan ve çoğumuzun beğenisini kazanan Erbuğ Kaya imzalı Giddar'ın beklenen ikinci kitabı Beşlerin Çağı nihayet İthaki Yayınları'ndan çıkıyor!

Bakın tanıtım yazısı ikinci kitap hakkında ne gibi ipuçları veriyor:
Alıntı
Giddar'da güneş binlerce kez doğdu, binlerce kez battı. Bu yaşlı topraklar; anlatılamaz sırlar, yürek dayanmaz yıkımlar, akıl almaz yücelikler gördü. Akıllıların, aptalların, iyilerin, kötülerin, büyüklerin, küçüklerin efsanelerini tarihin derinliklerine gömdü. Dağlar, denizler kendini tanrı sananların ellerinde yer değiştirdi. Umutlar, korkular, acılar, mutluluklar bir koza gibi ince ince örüldü. Ve beşinci çağın başında bir şeyler değişmeye başladı. En baştan beri bu topraklarda olan tanrıların, tanrıçaların çocukları artık onlardan daha uzağa bakmaya başladılar. Beşinci çağın başında, insan ilk kez tanrısına karşı gelmeye başladı.

Burada asıl merak edilen konu ise kitabın bittiği yerden devam mı edeceği yoksa çok farklı bir zaman diliminde, farklı karakterlerle başlayarak yeni bir Giddar öyküsünü bizlerle buluşturacak olması mı? Elbette ilk kitapta akılda kalan birkaç sorunun yanıtını da bu yeni romanda bulacağımızı umut ediyoruz!

Alıntı
"Esilda-i Kaldanese Solgamis Urda Belie"

Ayrıca İthaki Yayınları kitabın ilk bölümünü içeren ÖN OKUMAsını paylaştı. Online olarak okumak için BURAYA, pdf olarak indirip okumak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

9 Mart 2012'de çıkacak kitabın kapak tasarımını Yulay Devlet, yayına hazırlığını da Mine Olgun üstlenmiş. Kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.