Kayıt Ol

Giriş Bölümü?

Çevrimdışı Queen156

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Giriş Bölümü?
« : 20 Nisan 2017, 01:24:39 »
Merhabalar, uzun bir süredir aklımdaki bir hikayeyi yazmak istiyorum. Hikayem Gerilim, Gizem, Aksiyon. Genel olarak gizem türünde yazmak istediğim hikayeyi bir türlü yazamıyorum. Şuana kadar deneme amaçlı 2 bölüm yazdım fakat sonradan tekrar okuduğumda akıcı bir dilin olmadığını fazlasıyla yazım hatasının olduğunu fark ettim. Normalde de yazım hatalarında iyi değilim fakat kendi yazdığım hikayemde yazım hataları bolca mevcut ve tuhaf olansa bunları fark ettiğim halde düzeltemiyorum.

Yazım hatalarını sonradan düzeltirim diye düşünüyorum fakat akıcı bir dille bir türlü yazamıyorum. Ve uzun bir olayı yazılışını bilmediğim daha doğrusu aklımdaki sahneyi tam bir şekilde yazamadığım için hızlı ve saçma bir şekilde geçiyorum. Geçen sene de bu hikayeyi yazmayı denemiştim. Geçen seneki yazılarımla bu seneki yazdıklarımı kıyasladığımda bir gelişmenin olduğunu fark ettim geçen senekine göre daha iyi fakat hala yeterli düzeyde değil. Yazacağım hikaye uzun olduğu ve bir seri olarak planladığım için kitap olarak çıkarmak planımda fakat akıcı bir dili yakalayamadığım için devamı da gelmiyor maalesef. Bu konuyu nasıl aşabilirim?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Giriş Bölümü?
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2017, 08:44:37 »
Okuyarak. Gerilim türünde kitaplar okuyarak mesela. Çok okuyarak :) Başka bir yolu yok maalesef.

Siz okudukça beyniniz kendiliğinden öğrenmeye başlayacak. Zaten yazma amacında olduğunuz içni de okurken ister istemez daha çok dikkat edeceksiniz.

Bakın bakalım ustalar, türün sevilen kitapları girişi nasıl yapıyor. Daha iyi bir yol gösterici bulunmaz.

Yazmakta formül yoktur. Usta yazarlara genelde "nasıl başarıyorsun" diye sorulur ki bu onları deli eden bir sorudur. Formül aramayın siz de :)

Akıcı yazmak içinse bol okumanın yanı sıra hata yapmaktan korkmadan yazmak gerek. Kötü olsun, ne olacak? Kötüyü yaşamadan iyiye ulaşmak zaten mümkün değil. Siz okuyun, yazın, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Çevrimdışı Miss Peregrine

• *
  • 9
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2017, 09:03:36 »
Giriş kısımları zaten bir hikâyenin en zor bölümüdür. Çünkü okuyucu girişten ne kadar etkilenirse kitaba olan ilgisi o denli artacaktır. Bana kalırsa çok fazla zorlamadan güzel bir şekilde başlatmanız yönünde olayları. Ben genelde karakterin geçmişinden bir pasajla başlatırdım mesela, bir nevi geçmişinden bir "flashback" yansıtıyormuşum gibi. Sonrasından olayları günümüze bağlardım ve o geçmişten verdiğim önemli sahneler, yazdığım hikâyenin kilit noktası olurdu. Üzerinde durduğunuz karakter hakkında önemli ipuçları verip kurgunun gizemini bu şekilde arttırabilirsiniz.
Bunun yanı sıra karakterin içinde bulunacağı mekanı betimleyerek başlarsınız, okurların aklında böylelikle bir profil oluşmuş olur. Sonrasında olayları yine yavaş yavaş geliştirirsiniz ve böylelikle devamı sular seller gibi gelir.   :aww

Benim kendi adıma en çok kullandığım iki tür hep buydu. Bunları yapabilmek için tabiki az biraz hayal gücü, deneyim ve zaman gerekli.
Yazdığınız şeylerde ilk başlarda her daim zorluklar yaşayacaksınızdır. Zaten kurgunun düğüm bölümüne kadar yazarlar çoğu zaman acı çeker resmen, o derece bir zorluktur o.  :blink Çözüm kısmı geldiğinde rahat bir nefes alınır. Yazmaktan vazgeçmemeniz en büyük tavsiyem. Zamanla eminim taşlar yerine oturacaktır. ^^

Çevrimdışı Everfever

• *
  • 57
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2017, 09:14:50 »
Bence okumalarınızda gerilim türüyle de kısıtlı kalmayın. Sait Faik, Sabahattin Ali, Hasan Ali Toptaş vs. gibi ustaların eserlerini de okuyun. Dilin kullanımını inceleyin. Gerilimin ustalarından atmosfer yaratmayı, gerilimin dozunu nasıl kademeli olarak arttırabileceğinizi ve türün inceliklerini öğrenebilirsiniz. Türkçenin ustalarından da Türkçeyi nasıl kullanabileceğinizi.