Kayıt Ol

Gormenghast Üçlemesi - Mervyn Peake

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Gormenghast Üçlemesi - Mervyn Peake
« : 05 Mayıs 2011, 15:42:55 »
İthaki, Mervyn Peake'ın Gormenghast Üçlemesi'nin ilk kitabı Titus Groan'ı ön siparişe koymuş. Üçlemeyi daha önce de çevirmiş olan Dost Körpe'nin yeniden gözden geçirmesiyle çıkacak kitap 12 Mayıs'ta kitapçılarda. Serinin diğer kitapları için de çok beklemeyiz umarım.

"Kolaylık adına bu üçlemeyi gotik yazın olarak nitelendirebiliriz; ya da tüm eleştirmenlerin hemfikir olduğu gibi, gelmiş geçmiş en iyi fantastik yapıtlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Mervyn Peake'in fantastik edebiyatın tahtına oturmada, Tolkien dışındaki tek aday olduğunu iddia edebiliriz. Ama tıpkı ona adını veren şato gibi devasa, uçsuz bucaksız, keşfedilmemiş labirentlerle dolu bu yapıtın her sayfasına damgasına vuran özgünlük bizi bu kolaycılığa kaçmanın hazzından mahrum bırakacaktır. Çünkü Gormenghast'ta bir gotik-fantastik yapıttan beklenebilecek bir tema bulamayız. Bu kitaplarda kurtarılan prensesler, doğaüstü olaylar, cinler, elfler ya da goblinler yoktur. Tersine, bizi bir girdap gibi içine çekip sersemleten karmaşık olaylar zincirinde, Dickensvari karakterlerin absürd gülünçlüğü, yaşamlarına bir tanrının demirden eli gibi damgasını vuran o dev şatonun, bin yıllık Gormenghast'ın Kafkaesk atmosferiyle dengelenirken sarsıcı bir gündelik gerçekliğe bürünür. Bu karakterleri tuhaf, komik, hatta fantastik bulabiliriz; ama acıları, hırsları ve tutkuları son derece gerçektir."
- Dost Körpe-

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gormenghast Üçlemesi
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2011, 00:12:56 »
Konuyla ilgili künye sayfamızı oluşturduk İthaki'den gelen bilgiler ışığında. Daha önceden OM Yayınevi'nden çıkmış olanıyla karışmaması için de özellikle linklerde İthaki Yayınları diye belirtiyoruz.

Buyrun sayfaya, kısa sürede portalda tanıtımı da gerçekleştirilecektir. Hayırlı olsun şimdiden tüm Türk okuyuculara.

http://www.kayiprihtim.org/portal/kitaplar/gormenghast-uclemesi-ithaki/
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2011, 01:21:54 »
Biraz daha bekleyecek olsam da sonunda ikinci kitabı okuyabileceğim. Ben de 1 ve 3 vardı ve inanılmaz bir eser. Çevirmenin değişmemesi de doğru bir tercih olmuş :)

Dünyanın burgacıyım ben, tanrılar gülerken;
O saklı denizin içindeki tutkuların girdabı ki dalgaları tüm zamanların, kıyılarımı yalar.
Ve küçük bir daire içine sıkışır karanlık sular - Mervyn PEAKE 1941 - Sesler ve Şekiller
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2011, 09:22:33 »
OZ, 1. kitabı da yeniden almanı tavsiye ederim, zira ciddi bir gözden geçirme süreci yaşadı kitap. Eskisinden epey farklı olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
"Titus Groan" Raflarda!
« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2011, 18:56:38 »

Uzun süredir "Tekrar basılır mı?" düşüncesi ile heyecanla beklerken geçtiğimiz aylarda gelen süpriz haber nihayet gün itibariyle gerçeğe dönüştü ve Gormenghast Üçlemesi'nin ilk kitabı olan Titus Groan, yine Dost Körpe'nin çevirmenliğinde İthaki Yayınları'ndan raflardaki yerini aldı!

Bakın serinin çevirmeni Dost Körpe, kendi cümleleriyle neler anlatıyor Gormenghast hakkında bizlere:

Alıntı
"Kolaylık olsun diye bu üçlemeyi gotik yazın olarak nitelendirebiliriz; ya da tüm eleştirmenlerin hemfikir olduğu gibi, gelmiş geçmiş en iyi fantastik yapıtlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Mervyn Peake'in fantastik edebiyatın tahtına oturmada, Tolkien dışındaki tek aday olduğunu iddia edebiliriz. Ama tıpkı ona adını veren şato gibi devasa, uçsuz bucaksız, keşfedilmemiş labirentlerle dolu bu yapıtın her sayfasına damgasını vuran özgünlük bizi bu kolaycılığa kaçmanın hazzından mahrum bırakacaktır. Çünkü Gormenghast'ta bir gotik-fantastik yapıttan beklenebilecek bir tema bulamayız. Bu kitaplarda; kurtarılan prensesler, doğaüstü olaylar, cinler, elfler ya da goblinler yok. Tersine, bizi bir girdap gibi içine çekip sersemleten karmaşık olaylar zincirinde, Dickensvari karakterlerin absürd gülünçlüğü, yaşamlarına bir tanrının demirden eli gibi damgasını vuran o dev şatonun, bin yıllık Gormenghast'ın Kafkaesk atmosferiyle dengelenirken sarsıcı bir gündelik gerçekliğe bürünür. Bu karakterleri tuhaf, komik, hatta fantastik bulabiliriz; ama acıları, hırsları ve tutkuları son derece gerçektir."
-Dost Körpe-

Tolkien'den sonra en önemli eserler arasında sayılan Mervyn Peake imzalı bu eseri şiddetle okumanızı öneriyoruz!

Eski çevirisine bakılmaksızın sıfırdan ve yine Dost Körpe tarafından çevirilen romanın yayına hazırlanış kısmını da Şule Cepcepoğlu üstlendi. Kitabın detaylı tanıtımı ve künye bilgisi için buraya tıklayabilirsiniz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2011, 19:46:36 »
Arkadaşlar son aldığımız bir haberi duyumak istiyorum buradan. Kitap düzenlenme aşamasından geçmemiş, önceki çevirisine bakılmaksızın sıfırdan çeviri yapılmış. Haberimize de bu bilgiyi eklemiş bulunuyoruz.

Yiğit Değer Bengi'ye bu bilgi için teşekkürler.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2011, 19:56:34 »
Arkadaşlar son aldığımız bir haberi duyumak istiyorum buradan. Kitap düzenlenme aşamasından geçmemiş, önceki çevirisine bakılmaksızın sıfırdan çeviri yapılmış. Haberimize de bu bilgiyi eklemiş bulunuyoruz.

Yiğit Değer Bengi'ye bu bilgi için teşekkürler.

En iyisi olmuş. İthaki'ye saygım bir kat daha arttı. Umarım başka önemli eserleri de (tükenmiş ve çevrilmemiş) yeniden veya ilk kez dilimize kazandırırlar.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2011, 20:27:05 »
Herhangi bir ön okuma ya da örnek bölüm mevcut mu acaba? En azından kitap ve konusu hakkında daha fazla bilgi sahibi olurduk. İyi bir eser olduğundan şüphem yok ama bana hitap edecek mi, emin olamıyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2011, 21:10:12 »
Oldukça merak ettiğim serinin ilk kitabı olan Titus Groan'ı az önce bitirdim ve nasıl bir yorum yapacağımı kestiremiyorum. Çünkü birazdan söyleyeceklerim hem olumlu hem de olumsuz şeyler olacaktır.

Gormenghast bir şato olarak, dahası bir olgu olarak muazzam bir hayalgücünün ürünü. Kendine has, tuhaf-komik ritüelleri ve onca karakterine rağmen ona "gülemiyorsunuz". Evet, serinin böyle bir özelliği hatta böyle bir gücü var. Karakterlerin adları bile birer espri unsuru olmasına rağmen hiçbirine gülemiyorsunuz. Çünkü kendi tuhaflığı ve onca göndermesine rağmen yazar ciddi üslubunu bir an olsun elinden bırakmıyor. Bu durumda önünde saygıyla eğiliyorum. Daha önce böyle bir şey görmemiştim.

Edebi yanına ise tek laf edemem. Neden kült eser olduğunu anlamak zor değil. Gerek dili ve detaycılığı olsun, gerek yaratımı edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip.

Ayrıca, o kadar çok karakter var ki ve hepsi kendine has onca özelliğe sahip ki hayran olmamak elde değil. Azımsanmayacak sayıda karakterin her birini kendine has bir hale sokmak herkesin harcı değil.

Ama,

Gotik edebiyatın bana göre olmadığını da bu eserler birlikte düşünür oldum. Her bir detayın sayfalarca anlatılması gerçekten yorucu oluyor. Ayrıca, kitabın genel yapısı durağan olarak kabul edilebilir. Bir şeylerin olmasını bekliyorsunuz ama olmuyor. Olaylar bir şeylere gebe ama bir türlü o şey doğamıyor. Ancak şunu da yaşadım, bazı yerlerinde çok sıkılıp bırakmak isterken bazı yerlerde ise merakla çevirdim sayfaları. Bu bakımdan ne beğendim diyebiliyorum ne de beğenmedim. Sadece yazara derin bir saygı duydum.
Bu kadar detaycı olmasa ve bazı olaylar daha hızlı gelişseydi şüphesiz, şu anda ne kadar beğendiğimi anlatıyor olurdum.

Kitapla ilgil bir not da düşmem lazım. İlk kitabın adı her ne kadar Titus Groan olsa da kitabın başında yeni doğmuş olan Titus, kitap bitince ancak 2 yaşına gelmiş oluyor. Bu dediğim spoiler değildir. Çünkü ilk kitaba adını veren karakter asla başkarakter olmuyor.

Ayrıca, kitabın en heyecanlı kısımları hiç şüphesiz ki Steerpike adındaki, gelecekte Gormenghast'ı avucunun içine alacağını onu ilk gördüğünüz andan beri bildiğiniz 17 yaşındaki delikanlıyla gerçekleşiyor. Kitabın en güzel yerleri de Steerpike'ın entrikalar çevirdiği yerlerdi bana göre.
Steerpike ile Titus'un karşılaştığı zaman dilimlerini merak ediyorum açıkçası, ancak ikinci kitabı okumak için şu an kararsızım. Biraz dinlenmem lazım.

Şunu da eklemeden geçmeyeyim, gotik-fantastik gibi tanımlar kullanılsa da bildiğimizi anlamda bir fantastik yan görmek mümkün değil. Böyle bir hevesle kitaba başlarsanız hayal kırıklığınız büyük olacaktır.

Sonuç: Steerpike neler yapacak, Titus büyüyünce nasıl biri olacak sorularının cevabını merak etmiyor değilim. Ancak bazı yönlerden ağır bulduğum, ama yazara da büyük bir saygı duyduğum bir kitabı dilim döndüğünce yorumlamaya çalıştım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Hasret Bitiyor, Gormenghast Devam Ediyor!
« Yanıtla #9 : 18 Mart 2015, 10:11:57 »

Dost Körpe tarafından “fantastik-gotik” olarak tabir edilen Gormenghast Serisi’nde sıra 2. kitapta! Mervyn Peake imzalı gotik edebiyat başyapıtı, uzun bekleyişin ardından seri ile aynı adı taşıyan ikinci kitap “Gormenghast” ile nihayet raflardaki yerini almaya hazırlanıyor!

Üstelik Kayıp Rıhtım'a özel ÖN OKUMA da sizlerle.

...

Haberin devamına ve Gormenghast için bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Haber: Gürkan "Elendil_XX" Akkaya

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Mart 2015, 10:17:36 »
Bununla beraber konuya ardı ardına 3. mesajım olacakmış. Ama birini yıllar önce yazmışım :(. Diğeri de haber metnini taşıma amacı.

Şunu demeden geçemeyeceğim, İthaki kapakları fena halde batırmış. OM Yayınları'nın bastığı kapaklarla İthaki'ninkiler arasında dağlar kadar fark var. Hele OM'un o ilk kitabının kapağı nasıl güzel. O merdivenlerin üstünden bakan Steerpike'ın resmedilişi karakteri ve ilk kitabı ne güzel özetliyor.

Öte yandan İthaki yıllardır beklettiği 2. kitap için Google görselleri kullanmayı tercih etmiş. İlk kitabın kapağı her ne kadar fazlaca aydınlık olsa da yine kendine has bir havası, bir güzelliği vardı.

Yazık. İlk kitap çok çok az sattı diye hayıflanırlarken bu olmadı. Keşke seride çevirmeni aynı tutarken kapakları da aynı tutsalardı.

Bir de kitaba dair not düşeyim. YILLAR önce ikinci kitabı okuyup okumayacağıma dair şüphelerim varmış. Geçen zaman içerisinde meraklandığımı fark ettim.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Mart 2015, 12:32:48 »
Kapak gerçekten çok kötü. Madem ilk kitapta bir kapak konsepti belirliyorsun, niye değiştirirsin. Aynı şeyi Dresden serisinde de yapmıştı ithaki. :P

Neyse kapağı boşverelim, kitabın çıkmasına gerçekten çok sevindim. İlk kitabı aşırı merak etmeme rağmen ithaki'nin seriyi devam ettirmeyeceği ihtimali yüzünden başlamak istememiştim. Ama anlaşılan ithaki, çoook uzun sürede bitirecek olsa da seriyi yarım bırakmayacak. En kısa sürede alıp başlamak istiyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Gormenghast 3: Titus Tek Başına Ön Siparişte!
« Yanıtla #12 : 30 Nisan 2015, 12:28:37 »

Gotik ve fantastik edebiyatın birleşiminden doğan bir edebiyat klasiği Gormenghast’ta nihayet üçüncü ve son adıma geliyoruz!

Dost Körpe’nin ilk olarak Om Yayınevi için çevirdiği üçlemeyi, yine kendisinin başarılı çalışmasıyla bu defa İthaki Yayınları’nda görmüştük. Şimdi yine onun imzasını taşıyan üçüncü ve son kitap Titus Tek Başına ile seri tamamlanıyor!

Daha önce sizlerle serinin editörü Yankı Enki’nin üçüncü kitabı çok beklemeyeceğimize dair olan duyurusunu paylaşmıştık. İthaki Yayınları da sözünde durdu ve nihayet son kitap bizlerle!

Steerpike ve Titus arasındaki gerilim artık zirveye ve dolayısıyla sona  yaklaşırken bakalım neler olacak. Mervyn Peake’in kalemi fantastikte alıştığımız karakter gelişimi ve kahramanlık temalarını bir kenara bırakarak Titus’u nasıl bir yetişkine dönüştürecek?

Bakalım tanıtım neler diyor!

Alıntı
"Ey Gormenghast! Varlığını nasıl kanıtlayabilirim?"

Gormenghast serisinin üçüncü kitabında kahramanımız Titus, artık tek başına. Ona unvanını veren, onu Titus yapan her şeyden; ailesinden, öğretmenlerinden, şatosunun hem sevdiği hem de nefret ettiği ritüellerinden ve törenlerinden, evinden, Gormenghast’tan uzakta. Çocukluktan erkekliğe adım atıyor Titus, ama fantastik kurguda hep gördüğümüz o kahramanlıkları sergilediği için değil. Evinin adresini nihayet bulduğu için, kendisine daha yakından bakabildiği için ve bir de Gormenghast’a uzaktan bakabildiği için… Bu bir geri dönüş yolculuğu mu yoksa yolculuk yeni mi başlıyor?

Çeviri yine Dost Körpe’den, editörlükse Yankı Enki’den. Daha ne isteyelim? Ama siz künyeyi de görmek isterseniz hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Şu anda ön siparişte olan bu muazzam eserin son adımı 8 Mayıs günü raflardaki yerini alacak!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Nisan 2015, 14:03:32 »
Ta 2011'de (İthaki baskısı olan ilk kitap çıktığında) kararsız bir yorum yazmıştım. Aradan yaklaşık 4 sene geçti. 4 sene bir okur için oldukça uzun bir zaman ve kitabın değerini düşünerek yeni kararlar aldım.

1. İkinci ve üçüncü kitabı, böylesine nadide bir edebi eseri, (Mervyn Peak yahu) kütüphanemde bulundurmam gerek. Yoksa benim için büyük kayıp olur.

2. Bu seri bir kez daha tükenenler listesine girecektir. Üzülüyorum, ama böyle olacak maalesef. O zaman geldiğinde seriye devam etmek istersem ortada bu kitaplardan eser kalmayacak ve tek kitabını okumuş halimle kalmak istemem.

3. Bu geçen 4 senede, hem artık seriden ne bekleyeceğimi öğrendim (ilk kitabı okumuş olmam dolayısıyla), hem de kendi yelpazemi genişleterek kitaba hak ettiği değeri daha iyi verebileceğime karar verdim. O zaman bile değerini görmezden gelememiştim. Şimdi birbirimizi daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.

4. İçinde Christopher Lee'nin olduğu bir mini dizisi var. Onu da izlemeye karar verdim. Christopher [*]Fucking[/*] Lee diyorum. Amanın.