Kayıt Ol

Grateful Dead

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Grateful Dead
« : 21 Haziran 2009, 19:34:07 »

Grateful dead rock tarihinin en büyük ve en ilginç topluluklarından birisidir. hayranları onlara ilah gözüyle bakar. onlardan iyi bir konser grubu göremezsiniz. şimdiye kadar 2317 kayıtlı konserleri vardır. 1965 yılında san francisco'da kurulan bu topluluğun müziği country rock'tan jam gruplarına oradan da psychedelic tarzlara kadar kayar. yani bir anlamda çok çeşitlidir bu grubun icra ettiği müzik. ayrıca oluşturdukları her albümde birbirinden farklıdır. mickey hart, bob weir gibi elemanlarının yanısıra jerry garcia (solo çalışmaları da vardır) isminde bir gitar vokale sahiptir ki onun gücünü ancak dinleyenlar anlar diyorum. çok büyük bir müzisyendi ama tanıyanlar maalesef fazla yoktur kendisini, özellikle yeni dinleyiciler çok fazla tanımazlar. onu 1995 yılında ne yazık ki kaybetmiştik ve onun anısını şimdi phish ve blues traveler gibi gruplar yaşatıyor.

Bu topluluğun hayranları onlara çok bağlıdır. kimileri pink floyd'u psychedelic rock'ın yaratıcısı olarak görürken kimileri de grateful dead'i daha ön planda tutar.grateful dead ismi asit tripleri, lsd ile birlikte anılır. grubun ismi bile asit zamanlarında bulunmuştur, sadece bu bile nasıl trip müziği yaptıklarının bir göstergesidir. grateful dead fanatiklerine de "dead head" adı verilir. whiskey in the jar'ı thin lizzygibi çok iyi coverlayan bir gruptur. albümleri ise hepsi birer başyapıttır. "workingman's dead", "blues for allah","american beauty" isimlerini yazmam sanırım yeterli olacaktır. grup devamlı bedava konserler düzenlemekteydi ve arkalarında da onları takip eden "dead head"ler vardı. daha fazla birşey yazmak gereksizdir. rock dünyasının görüp görebileceği en büyük topluluklardan bir tanesidir, değeri fazla verilmemiştir, psychedelic rock'ın diğer ismi grateful dead'dir, bu kadar.
albümlerin ve konser kayıtlarının ismini yazamıyorum çünkü buraya sığmaz. arzu edenler aşağıdaki linkten bakabilir araştırabilir.

http://www.deaddisc.com/index.html

grup elemanları...

jerry garcia
bob weir
phil lesh
mickey hart
keith godchaux
ron "pigpen" mckernan
tom constanten
brent mydland
vince welnick
donna jean godchaux

Kendi yorumumla ayrıcana: Lütfen bu siteden biri bu grubu bilsin. Altmışların hippi felsefesini benimseyen; folk, country, jazz, blues, gospel, rock gibi tarzları bir araya getirebilen nacizane bir gruptur. Old school rock; led zeppelin, pink floyd gibi grupları seven insancıkların bu grubu da seveceğine inanıyorum. Friend of the Devil, Casey Jones, Ripple, Truckin, Box of Rain dinlenesi şarkılarıdır. En ilginç özellikleri ise konserlerinin bedava olması ve bir şarkıyı asla aynı şekilde çalmamaları olsa gerek. On beş dakika jazz emprovize doğaçlama takıldıktan sonra şarkıya girebilen bireyler bunlar. Dinleyin dinletin bence.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Ynt: Grateful Dead
« Yanıtla #1 : 21 Haziran 2009, 21:30:13 »
Ben artık biliyorum, sayılır mı? :P Ayrıca neden bilmiyorum, attığınız her grubu da bayaa bağrımıza basıyoruz. Şeytan tüyü mü vardır, nedir. Ve kişisel yorumunu da acayip destekliyorum. Box of Rain de sahiden baba bi şarkı.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2010, 11:57:33 »
ayıpsın,bilinmez mi.cocaine ve touch of grey de çogzeldir.altmışlarda yaşamak vardı.
jerry garcia :ulanokadarifadeyüklemişsinizbitapmaifadesikoymamışsınızkızgınım:

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2010, 12:56:23 »
Casey Jones şarkısını biliyordum bir tek ben. Şimdi diğerlerine de bir göz attım. Gerçekten güzel şarkılar

.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2010, 21:09:12 »
Casey Jones her daim favorim olmuştur. İki kişi daha biliyormuş meğersem grubu, aheley
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!