Kayıt Ol

Green Day

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
Green Day
« : 25 Ocak 2008, 12:19:41 »

Beşinci sınıftayken tanışan ve birbirini her anlamda tamamlayan Kaliforniyalı iki genç; Billie Joe ve Mike yanlarına Al Sobrante'yi de alıp Sweet Children ismini verdikleri grubu kurarak müzik hayatına atıldılar ve yerel barlarda çalmaya başladılar.1989 yılına gelindiğinde Sweet Children yerine Green Day'e bıraktı ve ilk EP 1,000 Hours yayınlandı.EP yayınlandıktan kısa zaman sonra Al öğrenimine devam etmek için gruptan ayrıldı ve Frank Edwin Wright III ya da bildiğimiz adıyla Tré Cool gruba dahil oldu. 1,000 Hours'un yayınlandıktan kısa süre sonra 1990 yılında ilk albümleri 1039/Smoothed Out Slappy Hours yayınlandı. Albüm çok beğenilmesine rağmen asıl ses getiren albümleri 1992 yılında yayınladıkları Keplunk! oldu. 1994 yılında grubun kaderi tamamen değişti. Yayınladıkları üçüncü albüm Dookie ülke çapında çok büyük bir yankı uyandırdı.Albümün singleları Longview,Basketcase ve When I Come Around listelerde büyük başarı elde etti ve videoları MTV'nin en gözde videolarına dönüştü. When I Come Around'un en iyi alternatif performans dalında aldığı Grammy aldı ancak bu Dookie için daha başlangıçtı.

Basketcase '95 MTV Video Müzik ödüllerine dokuz dalda aday oldu ve hepsini kazandı.Dookie çok az albümün alabildiği "platin albüm sertifikası"nı aldı. 1995 yılında Insomniac albümü piyasa çıktı. Dookie kadar ilgi görmese de iki milyonu aşkın sattı. Brain Stew ve Geek Stink Breath single beğeni kazandı. Çok uzun süren turne grubu fazlasıyla yordu ve bu nedenle Avrupa turnesini iptal edip kendilerine ve ailelerine zaman ayırmaya karar verdiler. Üç dalda Amerika Müzik ödüllerine ve Walking Contradiction videosuyla en iyi video dalında Grammy'ye aday gösterildiler ancak kazanamadılar.

İki yıllık dinlenme sürecinin ardından 14 Ekim 1997 tarihinde Green Day Nimrod ile geri döndü.Nimrod ilk haftada 80,000 sattı ve Redundant, Hitchin' A Ride ve Time of Your Life (Good Riddance) singleları fazlasıyla sevildi.Time of Your Life en iyi alternatif video dalında MTV'den ödül aldı. 2000 yılının sonlarına gelindiğinde Green Day Warning ile karşımızdaydı.Warning diğer albümlerden farklı, daha orijinaldi,grubun artık olgunlaştığını gösteriyordu. Her ne kadar hayranlar eski Green Day'e alışmış olsa da bu farklı Green Day de onların hoşuna gitti. Minority ve Warning singleları listelerde bir numara oldu. Warning aldığı ödüllerle de kendini kanıtladı; Kaliforniya Müzik Ödüllerinden en iyi albüm, en iyi punk rock/ska albümü, en iyi grup, en iyi.erkek vokalist, en iyi basçı, en iyi baterist, en iyi şarkı sözü yazarı, en iyi grup olmak üzere sekiz ödülle döndü. Dört başarılı albümün ardından 2001 yılında International Superhits adlı 17 hit şarkı ve 2 yeni şarkıdan oluşan bir albüm yayınladılar. Albüm 1,2 milyon sattı ve platin albüm sertifikası aldı. Bu albümden bir yıl sonra singleda olan ama albümlerde bulunmayan şarkılardan oluşan Shenanigans isimli bir albüm daha yayınladılar ancak bu albümden video yayınlanmadı.

Shenanigans'dan sonra uzun bir sessizliğe bürünen grup işleri yavaştan alıp 2004 yılında American Idiot ile döndüler. America Idiot bir punk rock operaydı aynı zamanda politik idi. 11 Eylül saldırıları grubu etkilemiş ve politik şarkılar yazmalarına neden olmuştu. İlk olarak American Idiot single albüm çıkmadan bir ay önce yayınlandı ve büyük bir etki yarattı. Albüm çıkıtığı hafta binlerce sattı. Boulevard of Broken Dreams single ise Green Day'in Time of Your Life'dan sonra en büyük hiti oldu. Albüm çıkalı iki ay olmadan ödüller almaya başladı. Albüm iki Grammy dahil yaklaşık yirmi beş tane ödül aldı. Bu albümle birlikte üçünce kez dünya çapında turneye çıkan grup çok büyük kitlelere ulaştı. American Idiot Green Day için dönüm noktası oldu. American Idiot turnesinin Londra ayağında verdikleri The Milton Keynes Bowl konserinde 65,000 kişiye şarkılarını söylediler. Bu konser kaydedildi ve American Idiot videolarının yönetmeni Sam Bayer tarafından DVD olarak hazırlandı. Bullet In A Bible adını verdikleri DVD'de sahne arkası görüntüler ve her şarkıyla ilgili grup üyelerinin görüşlerini anlattığı röportajlar da yer alıyor. Green Day şuan 2008 yılında çıkması muhtemel yeni albümü üzerinde çalışıyor. Albüm için otuzdan fazla parçaları olduğunu ve yine çarpıcı bir albümle geri döneceklerini söylüyorlar. Bu dönem içinde hayır işlerine de katılmayı ihmal etmeyen grup Katrina Kasırgası kurbanları için U2 ile birlikte hazırladıkları Skids coverı The Saint are Coming single'ı 2006 sonbaharında çıkardı ve tüm gelirini kasırga kurbalarını için kurulan vakfa bağışladı. Darfur'daki soykırama dikkat çekme ve yardım için Uluslararası Af Örgütünün önderliğinde hazırlanan ve John Lennon coverlarından oluşan Instant Karma adlı albümde yer aldılar. Bir çok önemli isimin bulunduğu albümde Green Day Lennon'ın Working Class Hero şarkısıyla yer aldı. 

En çok Time of Life,Boulevard of Broken Dreams,Working Class Hero,Wake me up when september ends şarkılarını seviyorum sanırım :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Green Day
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2008, 18:39:45 »
Of wake me up when september ends boyLe bı sarkı oLabıLır mı ya harıka bı sarkı.

BouLevard of broken dreams green day'in ıLk dınLedıım sarkısıydı o sarkıdan sonra punk'cı oLdum.

Amerıcan ıdıot zaten basLı basına bı punk oLayı ...

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2008, 19:12:41 »
Amerıcan ıdıot zaten basLı basına bı punk oLayı ...
Doğru Amerikan idiot başlı başına bi' olay :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2008, 13:30:17 »
Doğru Amerikan idiot başlı başına bi' olay :P

Amma cesaretLiLer yavs bağıra bağıra ben Amerikan beyinsizi oLmak istemiyorum diolar :D

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2008, 15:24:28 »
Amma cesaretLiLer yavs bağıra bağıra ben Amerikan beyinsizi oLmak istemiyorum diolar :D
Biliyorum A-A bunlar :D

Çevrimdışı gHosT

• *
  • 37
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Green Day**
« Yanıtla #5 : 16 Mayıs 2010, 05:28:45 »
Green Day, ABD'li dünyaca ünlü bir Punk Rock grubudur.

Albümleri ABD'de 23 milyon, dünya çapında 70 milyon satmıştır ve bu sebeple tüm zamanların en başarılı punk rock grubu ünvanını almışlardır..Green Day 4 tane Grammy ödülü -Dookie ile en iyi Alternatif Albüm, American Idiot ile en iyi Rock Albümü, "Boulevard of Broken Dreams" parçası ile yılın kaydı ödülünü, 21st Century Breakdown ile yılın en iyi rock albümü ödülünü almıştır

İlk adıyla Sweet Childrenı Rodeo-Kaliforniya'da oluşturan Billie ve Mike, John Sweet lise kafeteryasında ilk tanıştıklarında 10 yaşlarındaydılar. Kuzey Kaliforniya underground punk sounduna sahip bu grup evlerinde Ozzy Osbourne, Def Leppard ve Van Halen'dan heavy metal şarkıları çalarak başladılar müzik hayatlarına. Billie ilk şarkısı Why Do You Want Him?i annesi ve üvey babası için yazdığında 14 yaşındaydı.

1987 yılında gruba John Kiffmeyer (Al Sobrante-davul) dahil oldu ve grubun adı Green Day olarak değişti. Sonrasında grup cafelerde çalmaya başladı. 1989 yılında grup bağımsız ilk EPleri 1,000 Hoursu kaydettiler. Bu EPyi Sweet Children ve Slappy EP leri izledi.Grubun resmi ilk albümü önceki EP lerinin kombinasyonu olan 1039/Smoothed Out Slappy Hour yerel bir firma Lookout! Records tarafından 1990 yılında yayınlandı. Sonrasında John Kiffmeyer eğitimi yüzünden gruptan ayrılmaya karar verdi.

Şu Anki Üyeler

Billie Joe Armstrong - (Gitarist, vokalist, söz yazarı)
Mike Dirnt - Michael Ryan Pritchard (Bass gitar, geri vokal)
Tre Cool - Frank Edwin Wright III (Bateri)

Bazı şarkıları..

21 Guns
All The Time
American Idiot
Basket Case
Best Thing In Town
Hold On
Holiday
Homecoming

Çevrimdışı Good Life

• **
  • 73
  • Rom: 2
  • Just smile :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2011, 17:04:39 »
Önceleri bu grubu ilk dinlemeye başladığımda 'Holiday' ve 'American Idiot'a kafayı çok fena takmıştım fakat bu grubun en sevdiğim şarkısı kesinlikle 'Minority'  :)
İsyankar, yerinde durmayan zirzop bir grup harika parçaları var ve kesinlikle dinlenmeli ..
sözleri anlamasan bile müziğinden keyif alırsın  ;) :)
Maybe tonight ...
Just tell me where and when

« Yanıtla #7 : 28 Mart 2011, 21:02:17 »
Billie :-*
Neredeyse her şarkısını biliyorum Green Day'in. American Idiot, 21 Guns, Holidayve en sevdiklerim, Know Your Enemy ile Boulevard of Broken Dreams.
Gerçekten kaliteli bir grup. :)

Haykırmak mı istiyorsun karanlığa?
Öyleyse seni tutan ne?
Avazın çıktığı kadar bağır karanlığa,
O, herkesten çok daha iyi anlar seni aslında...

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Nisan 2011, 20:53:05 »
Boulovard of Broken Dreams, american idiot ve 21 guns en çok sevdiğim şarkılarından. she's a rebel da var onu da seviyorum.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella