Kayıt Ol

Dünya Şampiyonu İspanya!

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Dünya Şampiyonu İspanya!
« : 12 Temmuz 2010, 23:51:53 »
Aylar öncesinden girilen meraklı bekleyiş, zaman zaman unutulmaz, zaman zaman çekilmez maçlar; hepsi geride kaldı... Futbolun sahnesine 4 yılda bir çıkan, ama hafızasında hep özel yeri olan bir Dünya Kupası'nı daha geride bıraktık. Çoğu otoriteye göre 'oynaması gerekenlerin oynadığı' final, tarihte ikince kez 90 dakikası golsüz biten final oldu ve kazanan uzatmalarda İspanya oldu.

Güney Afrika'da düzenlenen 19. Dünya Kupası finallerinde 64 maçlık serüvenine son halka Johannesburg'daki Soccer City Stadı'nda eklendi. Son Şampiyonlar Ligi finalinin hakemi Howard Webb, son başlama düdüğünü patlayan flaşlar altında çalarken, Avrupa'nın iki büyük futbol ülkesinin oyuncuları bir gözleri kupada dokundular 'Jobulani'ye...
Bir yanda 25 maçtır yenilmeyen ve beyinlerdeki 'Avrupalı Brezilyalılar' imajını takım disipliniyle soslayıp, tarihinde 3. kez final başarısı gösteren Hollanda... Diğer yanda tarihinde ilk kez final oynasa da; son yıllara 'öldürücü orta saha organizasyonu'yla damgasını vuran, 54 maçta sadece 2 kez kaybeden son Avrupa şampiyonu İspanya...

İsviçre maçında yediği hatalı golden sonra çok laf işiten Casillas, finalde gösterdiği performansla kupayı herkese inat kaldırırken:

Ve işte şampiyon İspanya'nın başlangıç 11'i:

Alıntıdır...
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dünya Şampiyonu İspanya!
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2010, 00:06:06 »
Çoğu otoriteye göre 'oynaması gerekenlerin oynadığı' final, tarihte ikince kez 120 dakikası golsüz biten final oldu ve kazanan uzatmalarda

Maçın 116 dakikası golsüzdü. 120 dakika gollüydü... Ben mi yanlış maçı izledim :)

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2010, 00:09:00 »
Hmm, teşekkürler gözümden kaçmış okurken. :)
Yaşasın!

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2010, 00:15:42 »
Xabi çok bozuldu bu maçta. Hollanda öyle bir press uyguladı ki adam oynayamadı. Sinirden kuduruyodu maç boyunca nerdeyse :) İyi oldu topu alıp kimseye vermeden orta sahada kendi etrafında dönüp duruyodu. Hollanda beklenenin üstünde performans sergiledi ve çok hırslıydı ben üzüldüm açıkçası o futbolla kaybetmelerine. Robben'in beceriksizliği yüzünden. İspanyol futbolunu da hiç sevmiyorum 1 gol atıp üstüne yatan bir anlayışları var nefretlik tam :)

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2010, 00:26:01 »
İspanyollar bir gol attıktan sonra full orta sahada top çeviriyorlar. İzlerken hafif uyukluyorum açıkçası. Son 4 maçları zaten 1-0 bitti. İspanya Avrupa Kupası'ndan sonra bu kupaya çok şey katar, çok gol atar diye bekliyordum. Ama adamlar tek golün üstüne yatıyorlar. Orta sahada öyle bir top çeviriyorlar ki istesen de alamıyorsun zaten. Yani bence şampiyon İspanya kupaya çok bir şey katamadan, kupayı aldı gitti.

Gelelim Hollanda'ya... Hollanda daha Dünya Kupası başladığı ilk günden beri favorimdi. Her maçını kaçırmadan izledim ve gerçekten takdir ettim. Robben'in yaptığı "pis" hareketler dışında takım iyiydi. Ama finalde izlediğimde onların iyi değil çok iyi olduğunu gördüm. Eğer Robben o saçma sapan hataları yapmasaydı, muhtemelen şu anda kupa Hollandalıalrın ellerinde, armalarının üstünde bir yıldız, Amsterdam yoluna çıkmışlardı bile.

Hakemin yaptığı bir hata maçın bütün kaderini değiştirdi. Sneijder'in kullandığı frikikte top baraja çarpıp bariz bir şekilde yön değiştirdi ve kornere gitti. Fakat hakem bunu out diye yorumladı ve İspanya o atakta gol attı. Bu da Hollandalıların maç sonunda bile hakeme itiraz etmesini sağladı. Ne diyeyim Hollanda'ya yazık oldu.
Yaşasın!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2010, 11:29:12 »
İspanyollar bir gol attıktan sonra full orta sahada top çeviriyorlar. İzlerken hafif uyukluyorum açıkçası. Son 4 maçları zaten 1-0 bitti. İspanya Avrupa Kupası'ndan sonra bu kupaya çok şey katar, çok gol atar diye bekliyordum. Ama adamlar tek golün üstüne yatıyorlar. Orta sahada öyle bir top çeviriyorlar ki istesen de alamıyorsun zaten. Yani bence şampiyon İspanya kupaya çok bir şey katamadan, kupayı aldı gitti.

Gelelim Hollanda'ya... Hollanda daha Dünya Kupası başladığı ilk günden beri favorimdi. Her maçını kaçırmadan izledim ve gerçekten takdir ettim. Robben'in yaptığı "pis" hareketler dışında takım iyiydi. Ama finalde izlediğimde onların iyi değil çok iyi olduğunu gördüm. Eğer Robben o saçma sapan hataları yapmasaydı, muhtemelen şu anda kupa Hollandalıalrın ellerinde, armalarının üstünde bir yıldız, Amsterdam yoluna çıkmışlardı bile.

Hakemin yaptığı bir hata maçın bütün kaderini değiştirdi. Sneijder'in kullandığı frikikte top baraja çarpıp bariz bir şekilde yön değiştirdi ve kornere gitti. Fakat hakem bunu out diye yorumladı ve İspanya o atakta gol attı. Bu da Hollandalıların maç sonunda bile hakeme itiraz etmesini sağladı. Ne diyeyim Hollanda'ya yazık oldu.

Final maçını bana göre Cruyffun varisleri oynadı. Cruyffun futbol anlayışı Barçayı, Barça da İspanyayı etkiledi. Ve bence o maçta Cruyffun futbola kazandırdığı müthiç taktik olan "Total Futbol"u sahada en iyi gösteren İspanya idi. Kupayı da sonuna kadar hakettiler. Kimileri attığı gollere bakıp oynadıkları oyunu İtalyanın futbol anlayışı yani antifutbol sanıyor, ki bence çok yanlış. Onların stili bu, geçen gün haberlerde 74teki Hollandanın taktiğini duydum: "20 pas 1 gol eder." Biraz karışıkta olsa İspanyanın yaptığı buydu. Ve bence sonuna kadar hakettiler. Rakibe eğer isterlerse 60-70 dakka top göstermezler, ve sonunda mutlaka gol atarlar.

İspanyanın bence tek eksiği şuydu: 2008 de ki takım ceza sahasına yaklaştıklarında birden vites değiştirip hızla golü buluyorlardı, bu kupada fazla göremedik.

Hollanda ise kupa için çok çaba harcadı, presleri harikaydı. İki tane de çok iyi pozisyon yakaladılar ama eski Hollandadan eser yok. Robbenin takıma katkısı çok çok azdı, finale çalışamamışlar, İspanyanın o takımı delirten paslarını durduramadılar, diğer takımlar gibi...
Planemo Syndrome