Kayıt Ol

Gazanfer Özcan Vefat Etti

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Gazanfer Özcan Vefat Etti
« : 17 Şubat 2009, 22:40:52 »

"Tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Beş ay önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Amerikan Hastanesi'nde tedavi gören sanatçı akşam saatlerinde hayaat veda etti. Yoğun bakım servisinde tutulan sanatçı sabah saatlerinde kötüleşmiş ve bilincini yitirmişti.

Avrupa Yakası'nın "Tahsin Bey"i

Gazanfer Özcan, İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu'nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi ise Vefa Lisesi'nde tamamladı.

Lisedeyken oynadığı "Hisse-i Şayia" adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. Şehir Tiyatroları'nın Çocuk Bölümü'ne katıldı.

1955 yılında Komedi Tiyatrosu'nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap'ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi. 1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı.

1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve "Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu"nu kurdu. 1950'li 1960'lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen Komiser Şekspir filmi ile sinema ya döndü. Pek çok dizide de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı dizideki Hüsnü Kuruntu rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de "baba" rolünü sürdürdü.

Gazanfer Özcan, 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.  " TV8.com.tr

Son zamanlarda Suna Pekuysal'ın ölümüyle birlikte en çok üzüldüğüm haber oldu bu. Kendisi hayran olduğum bir tiyatrocuydu. En azından ölümsüzlüğe ulaşanlardna oldu. Huzur içinde yatsın.
try again fail again fail better

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gazanfer Özcan Vefat Etti
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2009, 08:44:21 »
Büyük bir ustaydı, Erol Günaydın'ın da dediği gibi Gazanfer Özcan, ‘perde’ diyerek perdesini kapattı. Kendisine Allah'tan rahmet sevenleri için başsağlığı diliyorum. Bir devir daha geçti gitti işte.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2009, 08:50:18 »
Hayatlarını başarısız yaşayıp ölenler için üzülürüm, ancak Gazanfer Özcan için bunu düşünmedim. Rollerini yerine getirişinden memnun olduğum geriye kalmış sayılı türk sanatçılardandı tek kırıklığım buna. Toprağı bol olsun.

Çevrimdışı Elizabeth~

• **
  • 272
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2009, 19:55:58 »
Yeşilçam'ın oyuncularına hep içten gelen bi bağlılığım ve sevgim var.Gazanfer Özcan'da bunlardan biriydi.Şimdi hepsi teker teker,arkalarında sayısız harika yapıt bırakarak ayrılıyorlar dünyadan.Onlar gidince oyunculuk mesleğini hakkıyla yapan birileri kalacak mı merak ediyorum.Allah rahmet eylesin.Amras Ringeril doğru söylemiş,en azından ölümsüzlüğe ulaşanlardan oldu. Huzur içinde yatsın.

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2009, 16:19:26 »
Huzur içinde yatsın, büyük üstad...

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2009, 14:27:59 »
Başımız sağ olsun :/
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Şubat 2009, 18:09:27 »
duyduğumda şok geçiriyordum az daha :(gerçekten büyük bir kayıp...
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Şubat 2009, 19:28:29 »
İyi bir oyuncuydu. Kendisinin durumuyla da devletin sanatçıya ne kadar sahip çıktığını görmüş olduk ki Rutkay Aziz bunu güzel dillendirdi.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!