Kayıt Ol

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
« : 08 Mart 2011, 20:03:11 »

Forumumuzun tüm bayan üyelerinin dünya kadınlar günü kutlu olsun. Hepinizle beraber Kayıp Rıhtım çatısı altında nice konularda, mesajlarda ve projelerde görüşmek ve çalışmak dileğiyle.

Ülkemizde kadına şiddet bu kadar sokak ortasında ve günden güne insanları av hayvanları gibi avlamaya dönüşmüşken, ne derece kutlanır bilmiyorum tabii.

Hepinize böyle olaylardan uzak ve mutlu bir hayat diliyorum.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2011, 21:17:44 »
Bende kutluyorum buradan rıhtımdaki ve diğer kadınların dünya kadınlar gününü.Günümüzde hala iç acıtıcı şekilde kadına yönelik bir şiddet var.Bu kadınların o kabadayıların korkusundan susması gerçekten çok kötü.Buradan bütün zorluk yaşayan kadınlarada inşallah bir yardım eli uzanır demek istiyorum.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2011, 21:50:25 »
Tüm bayanların kadınlar gününü kutlarım :) Kadına önemin arttığı bir dünyada, bardağın dolu tarafına bakmanızı öneririm :)

Spoiler: Göster
"Kadınlar konusunda Allah'tan korkun. Çünkü sizler onları Allah'ın emanetiyle aldınız."
"Kadınlar hakkında size hayrı vasiyet ediyorum."
"İki zayıf hakkında sizi uyarıyorum: Yetim ve Kadın."
"Sizin hayırlı olanınız ailesine hayırlı olandır. Ben ailesine en hayırlı olanınızım."
"Kamil İmana sahip Müslüman ahlâken güzel olandır. En hayırlı mü'min de eşine karşı ahlâkı en iyi olandır."
"Cennet anaların ayakları altındadır."
"Hediyede çocuklara eşit davranın. Eğer ben birisini hediyede üstün tutacak olsaydım kızları tutardım."
[spoiler]Hadis-i Şerif

[/spoiler]

Spoiler: Göster
Kadın
(Necip Fazıl Kısakürek)
Kalıp değil bir fikir…
Elmas sorguçlu fakir;
Açıkta sırrı bakir;
Kadın…

Çölde kaçan bir serap;
Yönü kementli mihrap…
Madeni som ıstırap;
Kadın…

Dipsiz hasrete tuzak;
En yakınken en uzak….
Tadı zehrinde erzak;
Kadın…

Bir işaret, bir misal;
Ayrılık remzi visal…
Allah’a yol bir timsal;
Kadın…
May the force, be with you.

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2011, 22:21:18 »
Tüm bayanlarımızın dünya kadınlar günü kutlu olsun. Onlar bizim analarımız, kızkardeşlerimiz, bir tanelerimiz. Benim ülkemin kadınları, elleri öpülesi ve baş tacı edilesi insanlardır. Ne desek azdır.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2011, 23:26:09 »
Bizi bağıra bağıra doğuran
Ve;
Bizi bağıra bağıra öldürten
Tüm kadınların
İsmi önemi olmayan
Bugünleri;
Kutlu olsun...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2013, 08:22:16 »
Ben böyle günlerin kısıtlayıcı olduğunu düşünüyorum. 8 Mart kadınlar günü tamam kulladık hadi yarın ne günü? Kadınları unutalım onu kutlayalım.(Kutlamaktan kastım dile getirmek, parti vermek değil, yanlış yere çekileceğinden emin olduğum için yazayım dedim) Bu işlere geniş açıdan her gün aynı değerde tutularak bakılması gerektiği taraftarıyım.

Yani ülkede kadına şiddet var, çocuğa şiddet var, erkeklere de şiddet var kadınlar kadar olmasa da.

Ben bunu eğitim sistemine bağlıyorum ne derseniz deyin. Logaritma insanlara ahlak tohumları ekmiyor. Gereksiz buluyorum. Gerçek olması beklenmeyen nazariyelerle insanlığın ömrünün 1.000.000 yıl varsayılmasını gereksiz buluyorum.

Bunun yerine herkese inancına göre eğitim verilse, yanında fen ilimleri de okutulsa görün o zaman ülkeyi günlük gülistanlık olurdu.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Edebiyat Dünyasının Kadınlarına İlham Veren Harika Kadınlar
« Yanıtla #6 : 08 Mart 2017, 20:31:39 »

Kayıp Rıhtım ekibi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne çok özel, anlamlı bir projeyle karşınızdayız. Birbirinden değerli kadın yazarlarımıza, çevirmenlerimize ve editörlerimize en çok sevdikleri, kendilerine ilham veren kadın yazarları ve eserlerini sorduk!

Keşke “Kadınlar Günü” diye bir şeye gereksinim duymadığımız bir dünyada yaşasaydık. Ama maalesef yaşamıyoruz ve artık 21. yüzyılda olmamıza rağmen öyle bir güne hâlâ ihtiyacımız var. Üstelik hepimiz bir “annenin” çocuğu olmamıza, ondan daha değerli bir varlığa asla sahip olamayacağımızı bilmemize rağmen…

Yine de bu küsüp boynumuzu bükmek, hiçbir şey yapmamak için bir neden değil. Çünkü her şeyde olduğu gibi, bunun bir de öteki yüzü, güzel tarafı var. Bize doğruyu gösteren, hemcinslerinin sesi olan ve eserleriyle ilham veren kadın yazarlar, çevirmenler, editörler ve sanatçılar…

İşte biz de bu özel günde özel bir projeye imza atalım ve sanatçı ruhlu kadınlarımıza, hem yerli hem de yabancı olanlara onlara ilham veren, bu mesleğe atılmalarına sebep olan kadın yazarları ve en çok sevdikleri eserini soralım dedik. Pek çok kapı çaldık bu uğurda. Bir kısmı yoğunluklarından dolayı katılamadı, bir kısmı da katılmamayı tercih etti. Ama hepsi de büyük bir heyecanla karşıladı bu projemizi, hatta yıllardır dile getiremedikleri şeyleri söyleme imkânı tanıdığımızı söyleyerek bizi mutlu edenler bile oldu. Hatta yabancı yazarlardan, tuhaf kurgunun en güzel örneklerinden biri olan Zeplin‘in (Aylak Kitap) yazarı Karin Tidbeck de onlardan biri…

Buradan katılan katılamayan tüm kadın sanatçılarımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor, kadının hak ettiği yeri kazandığı güzel bir gelecek diliyor ve sizleri projemizle baş başa bırakıyoruz.

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Mart 2017, 14:39:57 »
Bu müthiş proje fikrinin sahibi sevgili zehir başta olmak üzere, katılan herkese teşekkürler <3 Hele ki Karin Tidbeck! Sen kocaman bir çılgınsın. Ulaştığımız onca yabancı yazar arasından bu projeye katılan tek kişi sen oldun.

Hem siteye hem de bu anlamı güne yakışan, üstelik kitaplar ve yazarlarla da tanıştıran bir projeydi. Ben hazırlanışından tamamlanmış haline kadar tüm aşamalarından inanılmaz keyif aldım.

Seviliyorsunuz <3

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Mart 2017, 22:29:50 »
Projeyi düşünen @zehir'i ve tüm katılımcıları canıgönülden kutlarım <3 Harika olmuş.

Hele ki Karin Tidbeck! Sen kocaman bir çılgınsın. Ulaştığımız onca yabancı yazar arasından bu projeye katılan tek kişi sen oldun.

Şerefine forumun bir köşesine minik bir zeplincik eklenmeli <3

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2017, 22:48:03 »
Öykülere İlan-ı Aşk projesiyle birlikte en sevdiğim ve gurur duyduğum işlerimizden birisi oldu.

Bizi kırmayıp katılan herkese teşekkür ediyorum. Aşırı keyifli yorumlar, sepete eklemelik harika kitaplar duyduk.