Kayıt Ol

Stephen King, Nerden Başlasam?

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Stephen King, Nerden Başlasam?
« Yanıtla #15 : 26 Ekim 2012, 17:28:29 »
Bilgilendirdiğin için sağol Denaro Forbin.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 11 Kasım 2012, 13:12:26 »
Şöyle başlarsam uygun mudur?
-Kubbe'nin Altında
-Mahşer
-Rüya Avcısı
-22/11/63
-Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece
sonrasında Silahşor ve karakulenin devamı.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 11 Kasım 2012, 13:13:43 »
Bir problem olmaz.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 11 Kasım 2012, 13:14:49 »
Kubbe'nin Altında kitabını okumadım ama ağır gelmez mi o ya? Bilge Adamın Korkusu gibi kocaman bir kitap o da.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #19 : 11 Kasım 2012, 13:15:09 »
Kubbe'nin Altında uzun bir kitap yalnız. Stephen King'e başlamak için uygun olur mu bilmiyorum ama daha kısa bir kitabından başlasan iyi olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 11 Kasım 2012, 13:17:23 »
Sadece Kubbe'nin Altında kitabını okumadım. Diğerleri için iyi bir liste ama Kubbe'nin Altında kitabı ağır mı değil mi bilmiyorum.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 11 Kasım 2012, 13:39:34 »
Kubbe'nin Altında'nda Stephen King'in uzun sessizliğini bozarak yazmış olduğu bir kitaptır. Üç sene evvel yayınlanmıştır. Her yazarın ilk kitabıyla son kitabı arasında farklar vardır kuşkusuz, kendisini çok geliştirmiş olur. Her yazar için geçerlidir. Genelleme yapıyorum fakat büyük bir bölümü böyledir.

Tavsiyem şudur (daha önceden belirtmediysem belirteyim) : düşükten başlayarak yukarıya tırmanmanız. Hem Stephen King'in gelişimini izlemeniz ona karşı hayranlığınızı da ateşleyecektir. Hem de King okurken sizler de gelişeceksiniz. Stephen King'in genel kültür çöplüğü olduğunu bilmeyen yok.

Kara Kule için acele etmeyin diyorum yine de ama, ben okumak istiyorum ama önceden de nasıl bir şeymiş bu göreyim istiyorsanız, Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar'ı okuyabilirsiniz.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 11 Kasım 2012, 13:42:40 »
Teşekkürler herkese o zaman Kubbenin Altındayı sonraya bırakıyorum :) Konusu çok ilgimi çekmişti o yüzden heves etmiştim biraz bekleteyim o zaman :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #23 : 11 Kasım 2012, 13:56:39 »
Kara Kule için acele etmeyin diyorum yine de ama, ben okumak istiyorum ama önceden de nasıl bir şeymiş bu göreyim istiyorsanız, Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar'ı okuyabilirsiniz.

Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar Kara Kule 4.5 olarak adlandırılıyor, yani Kara Kule'ye başlangıç için oldukça yanlış bir seçim. 4. ve 5.kitapların arasında okunduğu zaman maksimum düzeyde yararlı olacağı kanısındayım.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 11 Kasım 2012, 14:53:44 »
Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar'ın serinin kaçıncı kitabı olduğunu gayet iyi biliyorum. :)

Durum şöyle ki, kitabın başlığında da yazdığım gibi ; olaylara açıklık getiriyor King, Roland ve tayfası kitabımızda en fazla kırk sayfaya yakın bir bölümde yer alıyorlar. Roland'ın anlattığı hikayeler Orta Dünya'ya, Roland'ın babası Steven Deschain'e ilişkin, Roland'ın gençliğine ışık tutuyor. Babası tarafından gönderildiği görevi anlatmaktadır. Hikaye içinde hikaye anlayacağınız. Orta Dünya hakkında fikir sahibi olmak için çok iyi bir başlangıç olacaktır.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993