Kayıt Ol

Seçkide Yetmişinci Ay

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Seçkide Yetmişinci Ay
« : 22 Nisan 2015, 13:58:21 »

Çizim: Selçuk Ören

Gölgeleri vardır. Kabul, yaşayan ve yaşamayan pek çok şeyin gölgesi vardır. Onların da var. Ama bu tekinsiz bir gölge. Üstünüze düştüğünde tüylerinizi diken diken eden cinsten. Bir akbaba alçaktan pike yaparak tam üstünüzden geçiyorsa bundan korkarsınız. Düşüneceğiniz şey, biz daha ölmedik, olabilir. Ölmenize gerek de yoktur. Bekleyebilirler.

Beklemeyi ancak bir akbabadan öğrenebilirsiniz. Kalbiniz durana kadar beklerler. İliğinizi kemiklerinizden sıyırmak için, günlerce, haftalarca bekleyebilirler. Orada, az ötede kaktüsün üzerine tünemiş; sizin hudutsuz kumlar üstündeki son çırpınışlarınızı izlerken kel kafalarını kaşıyıp esnemekten fazlasını yapmazlar.

Ölmenizi beklerler. Beklemeyi öğretirler.

Ben edebiyatın da bize beklemeyi öğrettiğine inanıyorum. Kapının altından atılacak bir baykuş postasını, ıssız bir adada gelmeyen o gemiyi, yâri, duyulmayı, keşfedilmeyi beklemeyi. Tüm bunları, neredeyse bir akbaba kadar iyi öğretir edebiyat.

Bu ayın görseli Selçuk Ören'den geldi. Kendisine bu değerli çizimi için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Akbaba temasının öyküleri hemen aşağıda. 11 adet.

- Olduğu Yerde Duran Şeyler Sanatı adlı öyküsü ile A. Orçun Can

- Balığa Gitmek adlı öyküsü ile Arif Anıl Özdil

- Yıldız Taşı adlı öyküsü ile Cevdet Denizaltı

- Leş adlı öyküsü ile Erhan Kılınç

- Bernen’in Gözyaşları adlı öyküsü ile Fatma Uğuz Selçuk

- Çöl adlı öyküsü ile Gökay Yıldız

- Yanılgılar Boyutu adlı öyküsü ile Kenan Demir

- Aksak Karabasanların Zifir Makinesi adlı öyküsü ile Onur Selamet

- Kara Kutu adlı öyküsü ile Ozan Evren

- Tetkik-i Snake adlı öyküsü ile Selçuk Gökhan Kalkanoğlu

- Bagajda At Nalı adlı öyküsü ile Serkan Bulut

Gelecek ayın teması ise "ZEPLİN". Öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com adresine, mayısın ikinci hafta sonuna kadar gönderebilirsiniz.

Güzel şeyler bekleyin,
Onur "DarLy OpuS" Selamet

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
Ynt: Seçkide Yetmişinci Ay
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2015, 17:22:24 »
Ve beklediğim an,

Yine güzel bir görsel ve keyifli hikayeler var seçkide.
Ama bu ay biraz az katılım olmuş sanki, umarım bu kez yazdığımız hikayelere daha çok yorum gelir ve yeni şeyler yazmak için daha da motive oluruz.

Herkese iyi okumalar ;)
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2015, 17:50:44 »
Şimdilik üç hikaye okuyabildim. Dördüncünün başlarındayım, Üçlülerden biri Onur Selamet'in (DarLy OpuS- şu nicki yazarken nasıl zorlandım arkadaş ya :D) diğeri A. Orçun Can'ın (Fiddler), son okuduğum ise Serkan Bulut'un (kargasiz) hikayeleriydi.

Fiddler'ı ilk okuyuşum sanırım, hikayeyi sevdim. Yani o hikaye nasıl sevilirse öyle sevdim, uzaktan ve temkinli. Kişilerin uzun sıfatlarıyla tanımlandığını görmek insanı rahatsız ediyor, sanırım hikaye genel olarak insanı rahatsız etmek için yazılmış. (Kötü bir manada değil bu rahatsızlık.) :)

DarLy OpuS'u kendi tarzında yeni bir hikayeyle görmek sevindirdi. Garip, tekinsiz bir hayal gücünün ürünü. Sonu için okunacak değil de, bütünü için okunacak bir hikaye.

kargasiz'ı (evet ı :D) öykü seçkisinde görmek güzel. Okurken bir an Quentin Tarantino filmi izler gibi hissettim. Beğendiğimi söylemeliyim çünkü adamın bıkkınlığını yaşıyor insan.

Herkesin eline sağlık, yarına birkaç hikaye daha okur yorumlarımı iletirim. :)

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2015, 19:53:21 »
Seçki geçen ay 16'sında yayınlanınca ben de o gün yayınlanacak diye bakınıp duruyordum. Meğerse ne zaman hazır olursa imiş. Önceki aylarda 25'inden sonra falan da yayınlanmış. Başlığı ve hikayemin yayınlandığını görünce sevindim. Bu benim için bir ilk :)

Teşekkür ederim Evis güzel yorumun için. Evet kargasiz'ı seçkide de kargasız olarak yazmışlar ama ben burada ironi yapıyordum halbuki, karga-sizsiniz diye :P

Katılım geçen aylara göre az mı bilmiyorum ama bana da az geldi nedense.

Bu arada Rıhtım'da her bölüm birbirinden ayrı işlediği için sanırım yorumları öykülerin altına yazmamız daha iyi olacak, gerçi haberler için de portal'da yorum yapmak gerek ama forum daha kullanışlı bu konuda :)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2015, 20:04:44 »
Merhaba.

Aslında her ayın ikinci haftası yayınlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Ama genelde üçüncü haftaya bir şekilde sarkıyor. Bunun için affola.

Bu ayki katılım normal aslında, ara sınav dönemine denk gelmesi elbet biraz etkilemiştir. Fakat ona rağmen ortalamanın birkaç öykü altı gibi duruyor sadece. :)

Yine çok güzel öyküler var, Selçuk Ören'in çizimi de on numara olmuş.

Tekrar keyifli okumalar dilerim.