Kayıt Ol

Diğer Bağlantılı Eserler: Karanlık Öyküler

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Diğer Bağlantılı Eserler: Karanlık Öyküler
« : 17 Mayıs 2009, 09:25:41 »

Karanlık Öyküler ( Everything’s Eventual )

Kısa öykü koleksiyonu

Kitaptaki öykülerin birçoğu Kara Kule serisinin son kitabıyla bağlantılı.

Başlık 19 harften oluşmakta. Ayrıca kapağın kapağına da kırmızı-beyaz renkler hakim. Tıpkı son Kara Kule kitaplarında olduğu gibi. Bu, King’in kitapta Kara Kule’ye dair mesajlar verdiğinin bir göstergesi olabilir.

“Eluria’nın Küçük Hemşireleri” : Eh, Kara Kule ile bağlı olduğu apaçık, değil mi? Özellikle en ilintili devam hikayesi.

“Her Şey Olacağına Varır” : Kitaptaki ikinci KK’ye en bağlı olan öykü diyebiliriz. Ayrıca kitaba da adını veren öyküdür. Öykü, son kitapta karşımıza çıkan Dinky Earnshaw’ın kırıcılığa nasıl başladığını anlatıyor.

“Siyah Giysili Adam” : Ödüllü bir öykü. Kasabalı bir çocuğun bir İblis ile karşılaşmasını anlatıyor. İblis sanki biraz tanıdık gibi. Ayrıca Roland’ın dünyasındaki dili kullanıyor. “Are we well-met boy?”

“Bütün Sevdikleriniz Yok Olup Gidecek” : Bu öykü bütün ülkeyi dolaşıp, duvar yazıları (graffiti) toplayan bir adamı anlatıyor. Graffiti tanıdık geldi mi?

“4 Numaralı Otopsi Odası” : King’den bir klasik korku öyküsü : üzerinizde otopsi yapılıyor...ama hala hayattasınız. Kerr adındaki karakterin ismine yakından bakmanızı öneririm.

“1408” : Yine King’in en korkutucu hikayelerinden biri. Bir oteldeki perili oda. Son Kara Kule serisi kitabı olan Kule’ye bir referans niteliğinde. Odanın içindeki ses bir İncecik sesi gibi. Telefondaki mesaj “99” diye başlıyor. Ayrıca Dearborn diye bir karakter de mevcut.

“Sadece Fransızca Tarif Edebileceğiniz O His” : Bir kadının uçağının tekrar tekrar düşmesini anlatan öykü. Deja vu.

“Gotham Cafe’de Öğle Yemeği” : Garsonun “EEEEEEEEE!” diye bağırması Kızıl Kral’ı andırıyor. Küçük de olsa bir bağlantı sayılabilir.

“Kuzeye Doğru Giden Yol Virüsü” : Richard Kinnell’in her bakışında değiştiğini gördüğü bir yağlıboya tablo hakkındaki öykü.

“Lunapark Treni” : Annesinin fenalaştığını öğrenen bir gencin, hastaneye gitmek üzere otostop ile bir hortlağın arabasına binmesini anlatan öykü.

“Ölüm Odası” : Sorgu için işkence odasına hapsedilen bir ajanın öyküsü.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Diğer Bağlantılı Eserler: Karanlık Öyküler
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2009, 13:37:37 »
Son kitabıyla bağlantılı olmasını öğreneli birkaç ay falan olmuştur. Bunun üzerine bu kitabı yeniden okudum. Hatıralarım hazır tazeyken öyküler hakkında kısa bir yorum yapayım.

Lunapark Treni, uyku kaçırtan cinsten, fazlasıyla heyecanlı bir öykü.

Kuzeye Doğru Giden Yol Virüsü, King'in en özgün bulduğum hikayelerinden birisi(Diğeri 'Jimlastik Bisikleti'idi). Kesinlikle okunası.

Siyah Giysili Adam, bu hikayeyi yeniden okumadım. Çünkü en son okuduğumda uzun bir süre arılardan korkmuştum.

1408, King'in kendi hayaletli otel öyküsü. Her korku yazarı yazar böyle şeyler, pek fazla ürkmesem de okunası bir öyküydü.

4 Numaralı Otopsi Odası, canlı canlı kesilmek... Okurken karakterin hissettiklerini harfi harfine hissediyorsunuz.

Her Şey Olacağına Varır, bu da uyku kaçırtan cinsten bir öyküydü.

Sadece Fransızca Tarif Edebileceğiniz O His ve Gotham Cafe’de Öğle Yemeği, bu iki öyküyü pek beğenmesem de, kitabın harikaları arasında pek de göze batmıyor.

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2009, 12:19:36 »
King'in öykü kitapları arasındaki altın kadrom kesinlikle "Karanlık Öyküler", "Karanlık Çökünce" ve "Hayaletin Garip Huyları"dır.

Hemen ardından Sis, son olarak da Rüyalar ve Karabasanler gelir.

Yalnız Kara Kule bağlantıları Karanlık Çökünce'de de yoğun olarak bulunmakta. Hatta "N." öyküsü baştan aşağı İncecik hakkında. Onunla ilgili de başlık açılması iyi olur bence. :)

« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2009, 15:14:27 »
karanlık çöküncede benim favorimde N. ama kara kule seriside ne yazıkki birçok kitap gibi malatyada bulunmadığından okumus değilim

kara kuleyle bağlantısını bilmiyorum ama karanlık çökünce çok güzel bir kitap
hele hele ki N. King den okuduğum en iyi kurgu
oyun, cep , hayvan mezarlığı gibi birçok kitabıyla yarışır bir hikaye
Melekler alsa beni götürse,Karanlığa teslim olmadan...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 13 Ekim 2009, 16:27:55 »
karanlık çöküncede benim favorimde N. ama kara kule seriside ne yazıkki birçok kitap gibi malatyada bulunmadığından okumus değilim

kara kuleyle bağlantısını bilmiyorum ama karanlık çökünce çok güzel bir kitap
hele hele ki N. King den okuduğum en iyi kurgu
oyun, cep , hayvan mezarlığı gibi birçok kitabıyla yarışır bir hikaye

Güzel yorumun için teşekkürler. Ama bahsi geçen kitabın adı "Karanlık Öyküler". "Karanlık Çökünce" değil. :)

« Yanıtla #5 : 20 Ekim 2009, 15:15:10 »
evet bahsi gecen o ama karanlık çökünce diye hikayeleri toplanmış
bir kitabı daha var
yanlışsam özür dilerim
düzelttiğin için saol
senin yorumlarına güvenirim H.A dan
Melekler alsa beni götürse,Karanlığa teslim olmadan...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2009, 19:04:20 »
Önemli değil, ne demek. :)

Zaten "Karanlık Çökünce" adlı kitabındaki "N" öyküsü de "Diğer Bağlantılı Eserler"e giriyor aslında. Orada da bir incecik var. Konusu açılmamış ama, bu vesileyle duyuralım dedim. :)