Kayıt Ol

Vampire The Masquerade, Brujah Klanı

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Vampire The Masquerade, Brujah Klanı
« : 15 Temmuz 2009, 21:16:02 »

Lakap: Ayaktakımı

Tarikat (Sect) : Konuşma sanatını bir yana bırakırsak, birçok Brujah Camarilladan’dır. Bir tartışma konusu olsa da, Brujahların Camarilla’dan çok Anarşistleri desteklediği söylenir. Ve şu yadsınamaz bir gerçektir ki Anarşistler, bünyelerinde diğer birçok klanın kombinesinden daha çok sayıda Brujah barındırır.

Dış Görünüm: Birçoğu radikal stiller ve sert tarzlar benimsemesine rağmen, Brujahlar yaygın olarak farklı görünümlerdedirler. Eğer Brujahların dikkate almadığı bir olgu olan tek tipe (steorotype) inanılacak olunursa, tipik bir Brujah motorcu ceketi, lime lime olmuş bir pantolon, postal ve korkutucu derecede gösterişli bakımlı saçlar. Açık konuşmak gerekirse çok az Brujah bu tipe uygundur. Yeni stil, modayı yakalayan kıyafetler, dikkat çeken saçlar kesinlikle belli bir sayıda Brujah tarafından benimsenir, ne var ki geri kalanları diğerlerini kendilerini ciddiye almaya teşvik edecek kıyafetleri barındıran gardıroplara sahiptir. Son olarak, Brujah’ın dış görünümü onun karakterini yansıtır şekildedir: Dazlak bir serseri görünümü açıkça bir asiyi ya da anarşisti yansıtırken, tüvid takım elbise içerisindeki gözlüklü bir bilgiç ise muhtemelen bir devrimci ya da bir liberali. Ama şu da belirtilmelidir ki: Bir Brujah nasıl istiyorsa öyle görünür!

Barınak: Nerenin ağzına en iyi sıçabiliyorlarsa oraya yerleşirler. Onlara oradan ayrılmaları gerektiğini mi söyleyeceksin?

Brujah, diğer vampirlerle olan iletişimi diğer birçok klana göre daha iyi sağlarlar ve sadece bir barınağa arpacı kumrusu gibi yerleşirler. Çatışma düşkünlükleri tek bir barınakta tutunmayı imkânsız hala getirdiğinden, Brujahlar birden fazla sayıda güvenli yer ve sığınak barındırırlar. Evin sahibi öldürmek ya da ev sahibine hükmetmek yoluyla herhangi bir evi de barınak yapabilirler ama ev işgalleri nadiren bir asinin ilgi alanıdır ve vampirler bir tehlike yok ise ancak barınaktan çok sıkıldıkları taktirde barınak arayışına girerler.

Geçmiş: Brujah kendi klanına ve dünyalarına katacakları ölümlüyü genellikle kolej kampüslerinden, politik gruplardan ya da bastırılmaya çalışılan azınlıklardan seçer. Bomba fırlatan motorcu anarşistlerden, bağırıp çağıran faşistlerden, radikal nihistlere kadar herhangi bir muhalif tiplemesi Brujah’ın rütbeleri içine giden yolda yönünü bulur. Bu da, bu klanın neden bu kadar nizamsız olduğunun kanıtıdır. Brujah vampirlerinin birbirlerine duydukları öfke, ortak düşmana duyulan öfkeden daha keskindir.

Karakter Yaratma: Brujah, genellikle vahşi ve suçlu “concept”lerden (Vampire The Masquerade karakter kağıdındaki bölümlerden biri, mesleki olarak fikir, anlayışı belirler. Örneğin concept olarak pezevenk seçilir; geçmiş hayatında pezevenklik yapmış bu karakter bir pezevengin karakterini de oyuna yansıtmalıdır) seçmesine karşın sosyal ve entelektüel “concept”ler de yaygındır.

Agresif ve birbirine benzeyen Nature ve Demeanor seçilmelidir. (Nature ve Demeanor, karakterin genel görüşü, karakteristik yapısı ve bunu destekleyen görüş olarak tanımlanabilir. Örneğin Nature olarak Competitor – You must be the best, Demeanor olarak Perfectionist – Nothing is good enough seçilerek hırslı, mükemmeliyetçi bir karakter yaratılabilir)
Niteliklerde (Attribute) puanların sırasıyla Fiziksel (Physical), Zihinsel (Mental), Sosyal (Social) dağıtılması en mantıklısı olacaktır.

Knowledge’a dağıtılacak olan puanlar Skill’i takip etmelidir.

Herhangi bir background Brujah için uygun olsa da Allies, Contact ve Herd en çok tercih edilenlerdir.

Klan Disiplinleri: Celerity (Sürat), Potence (Kudret), Presence (Varlık)

Zayıflıkları: Ateşli tutku klan Brujah’ın hem kutsaması hem de lanetidir. Frenzy’e (Vampirin içindeki iblisin ortaya çıkma durumu, kontrol karakterden çıkar) yakalanma hızı, bir davayı benimseyip onu destekleme hızına eşittir ki bu hız katsayısının yüksekliği yadsınamaz. Tabi ki heyecana olan bu düşkünlüklerini bağnazca reddederler ama olay patlak verdiğinde son derece saldırgandırlar. Frenzy’e yakalanmamak için atılan zardaki zorluk seviyesi diğer klanlara göre iki yüksektir.

Nesep (Bloodlines): Camarilla’nın altı klanından biri olan Brujah, varlığını kargaşa ve yıkıma dayamış bir tarikat olan Sabbat’ın da nüfusunda önemli bir yer tutar. Sabbat Brujahları daha az hırslı ama daha hayvani, iblis olarak görünür. Sabbat Brujahları Camarilla’lı kardeşlerine göre daha az zeki ve daha az muhakeme gücüne sahiptir.

Alıntı: Kendini düşün ya da geberip git. İki şekilde de ben tatmin olurum.

Klişeler (Diğer Klanlar Üzerine)

Gangrel: İyi dövüşürler ve inandıkları dava için duvara toslayacaklarını bilseler bile yola devam ederler. Eğer Camarilla’dan ayrılırlarsa onlara katılabiliriz. Kim bilir belki de ilk biz ayrılırız!

Malkavian: Boktan heriflerdir ama en azından seni kişiliğinden dolayı yargılamazlar.

Nosferatu: Bizim vurduğumuz kadar sağlam vururlar ve lanet olsun ki her şeyi bilirler bu yüzden onlarla resmi olmak en iyisi gibi gözüküyor. Ama ne olursa olsun zavallı piçlerin edinebildiği kadar çok arkadaşa ihtiyacı var.

Toreador: Bu vampirler acaba hiç ciddi anlamda bir “şey” yapmış mıdır? Yoksa her gece bir başkasına pusu mu kuruyorlar?

Tremere: Sanki bir vampir bir avuç dolusu D&D manyağını ısırmış da onlara oyunda yaptıkları büyülerin gerçek olduğunu söylemiş gibiler.

Ventrue: Bu faşist götoğlanları kesinlikle ikiyüzlüdür tıpkı hiyerarşide kendinden bir altındakine emir verebilecek güce sahip olan herhangi biri gibi. Üstadım onların zamanında bizi iyi siktiğini söylerdi. İntikamımızı alırken keşke zamanında ölseydik diyeceksiniz orospu çocukları.

Eviren, Çeviren: Herr Mannelig

Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vampire The Masquerade, Brujah Klanı
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2009, 21:17:43 »
Vampire The Masquerade ile ilgili çeviri yapasım geldi, klanlardan başlıyım dedim favorim olan Ventrue'yu düşünsem de elimin altına ilk Brujah geldi. Uzun anlatım yerlerini çevirmeye üşendim :D
Bir de başlığı açacak yer bulamadım Vampire The Masquerade bir frp oyun sistemi olduğundan buraya açmaya karar verdim.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2009, 21:22:57 »
Bir ara bende bunu çevirmeyi düşünmüştüm ama 300 sayfalık corebook'u düşününce caymıştım :D

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2009, 21:34:26 »
Doğru yer. Brujah'ı hep zeki ve bilgili bulmuştum, onları seçerdim :D Güzel çeviri, teşekkürler.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2009, 22:38:12 »
Anarşist oldukları için artıyı alıyolar benden ama disiplinleri kombat üzerine kurulu (tabi ki farklı işlevlerde de kullanılabilir ama) ve vtm de kombattan pek haz etmem. Bir de frenzy riski korkutuyor beni :D

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2009, 00:00:44 »
O kadar combatla çıldırmaları doğal değil mi :D
try again fail again fail better

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2009, 00:22:05 »
O kadar combattan öte Caine'in lanetinden sonra çıldırmaları hepten normal :D

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2009, 11:03:46 »
diğer klanlar bizim hakkımızda ne diyo acaba  :fight: ?

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Ağustos 2009, 15:28:20 »
Yakın zamanda onun da çevirisi geliyor o zaman :D

Çevrimdışı [NecRomanceR*]

• *
  • 46
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Ağustos 2009, 16:58:52 »
Brujah iyi olabilir, en azından ventrue ve toreadordan iyi olduklarını söyleyebilirim. toreadorlar gerçekten pasif, yargı güzel olmuş :D ventruelar da hep yönetimi kendi ellerinde sanırlar ama bu sadece görüntüde böyledir. nosferatulardan tırstıklarını bilmiyordum :D son olarak tremereler hakkında iyi birşey deseler bir problem olduğunu düşünürdüm, o kadar sürtüşmeden sonra az bile :D

ha benim favori klanım tremereler. tüm klanlar içten içe tremerelerden korkar, başta ventruelar olmak üzere. istedikleri kadar söylenebilirler ama tremereler daima en güçlü klandır, ama  masquerade i brujahlar kadar kolay uygulayamazlar ve oynaması zordur.

çeviri için teşekkürler ellerine sağlık :D devamını da bekliyorum :D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Ağustos 2009, 19:53:22 »
Ventrue'ya yaptığın yorumdan sonra Tremere'yi sevdiğini anlamıştım zaten :D Tremere ile Ventrue arasındaki iktidar çatışmasını kazanmış gözüken Ventrue gibi gözükse de Tremere'lerin etkisinin Ventrue'ların üzerinde olduğu yadsınamaz.

En korkulan klan da Nosferatu olsa gerek. En güçlü olmayabilir ama en yararlı klan da Nosferatu'dur. Camarilla'nın gözü ve kulakları...

malkavian

« Yanıtla #11 : 13 Ağustos 2009, 21:39:16 »
ha benim favori klanım tremereler. tüm klanlar içten içe tremerelerden korkar, başta ventruelar olmak üzere.

Sanmıyorum bütün klanların Tremereler den korktuğunu.Maalesef bizim çocukların hiçbir korkusu yok. Insanity( Delilik) işte ... Ne diyebilirim ki

Çevrimdışı [NecRomanceR*]

• *
  • 46
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Ağustos 2009, 21:57:01 »
Sanmıyorum bütün klanların Tremereler den korktuğunu.Maalesef bizim çocukların hiçbir korkusu yok. Insanity( Delilik) işte ... Ne diyebilirim ki
malkavianların bile tremerelerle bela aramadığına eminim :D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Ağustos 2009, 22:06:48 »
Diğer klanlar ne diyormuş:

Gangrel: Az bir kazanç için çok fazla öfke.

Malkavian: Senin ortalamanı (average) sevmek isterim Brujah ama lanet olsun ki onun kafası o kadar kalın ki açıp içine giremiyor ve içindeki iyi şeyleri kapamıyor. Hatta oraya girdiklerini bile bilmiyorlar. O yüzden boşverin onları.

Nosferatu: Eşitlik, adalet ve bunun gibi diğer boklardan fazla bahsederler. Ama diğer hepsi gibi çekinir, kaçınırlar.

Toreador: İlk gece, tutkuları korkutur. İkinci gece tutkuları cezbeder. Üçüncü gece tutkuları alevlendirir. Daha sonra... Açıkçası, tutkuları sıkmaya başlar.

Tremere: Zaman hep acımasız olmuştur. İlk tanıştığımızda Brujah bizim cinsimizin bilgeleriydi. Şimdi ise acınası bir duruma düştüler ve biz bilgeliğin ateşini onların durduğu yerden aldık. Bu sadece uygun gözüküyor ama bir şekilde müsrif de. Neyse...

Ventrue: Eski yaralar güruhta izler bırakır. Bu fevri çocuklar, gömülmüş öfkeleri topraktan çıkarmayı Harpie'lerin yaptığından daha iyi yapar. Ama yine de bunlara karşı tolerant göstermeyiz ama şunu da anlamalısınız ki yıllardır süren başarısızlıklara katlanmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Çevrimdışı Lucretia

• *
  • 7
  • I wanna play the game, I want the friction..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2011, 17:29:11 »
Oyun ile ilgili yardıma ihtiyacım var, soru sorabileceğim birisi?
Rex tremendae majestatis,
Qui salvandos salvas gratis,
Salve me, fons pietatis.

Mozart's Requiem, III, Rex Tremendae