Kayıt Ol

Şiddetin Edebiyatı Sempozyumu!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Şiddetin Edebiyatı Sempozyumu!
« : 07 Nisan 2011, 10:38:30 »

9 Nisan 2011 günü Şiddetin Edebiyatı adı altında, gerilim romanlarını konu alan bir sempozyum gerçekleştirilecektir. Taksim, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde olacak panele herkes davetlidir. Konunun uzmanları ve yazarları tarafından verilecek olan oturumlarda, edebiyatın farklı unsurlarına değinilecektir.

Alıntı
"Beethoven ve Wagner şiddettir. Darwin, Marx ve Freud şiddettir. Hatta Galileo ve Einstein şiddettir" diyor Ahmet Oktay, Milliyet Sanat’taki yazısında: "Edebiyat ve sanat, daha da genelinde düşünce şiddettir" diye ekliyor. Çünkü edebiyat, sanat ve düşünce yaşamın sı­nırlarını zorlar. Mevcut yapıları dönüştürmeyi amaçlar. Yeni bir yaşam beklentisi yaratır. Bu anlamda da şiddet içerir. "Ama kendiliğinden şiddet, ne edebiyat, ne sanat, ne de düşüncedir". Son dönemde şiddetlenen "şiddet tartışmaları"nda göz ardı edilen, işte bu ayrımdır. Bir Tarantino filmiyle, karısının alnına çivi çakan adam haberini aynı kefeye koydunuz mu, yasakların karanlık dünyasın­da bilerek ya da bilme­yerek edebiyatı, sanatı ve düşünceyi de cezalan­dırırsınız. – CAN DÜNDAR

1. Oturum: Sanat ve Şiddet

(14.00-15.30)

Oturum Başkanı: Zeki Coşkun

*Ahmet Ümit

"Suç ve Edebiyat "

*Nevval Sevindi

"İki kültür, iki yazar: Necip Mahfuz ve Refik Halid Karay"

*Hakan Yel

"Türkiye’de Değişen Değerler ve Şiddetin Önlenemez Yükselişi"

*Altay Öktem

"Edebiyatta Şiddet ve Karşı-Şiddet Unsurları"

Ara: 15:30- 16:00

2. Oturum: Gerilim Romanlarında Gerçeklik ve Kurgu

(16:00-17:30)

Oturum Başkanı: Erol Üyepazarcı

*Murat Menteş

"Paralel Evrendeki Suçlular"

*Erol Çelik

"Gerilim Romanlarında Cinnet Olgusu "

*Sevin Okyay

"Seri Katiller"

*Orkun Uçar

"Korkularımız Gerçekleşmek Üzereyken: Kurgudan Gerçeğe"

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Şiddetin Edebiyatı Sempozyumu!
« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2011, 20:48:50 »
bu hafta içinde aldığım en güzel haber bu oldu sanırım. çok büyük bir aksilik çıkmazsa orada olacağım.

bu arada resmi bir adresi var mı panelin acaba?

Spoiler: Göster
sonra da bu insana niye dershaneye gelmiyorsun diye sorarlar, e dershaneyi panel saatine koyarlarsa gidemem tabi... :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2011, 08:25:05 »
Ben de orada olmayı düşünüyorum, başka gelmek isteyen arkadaşlar olursa buluşabiliriz.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2011, 14:15:12 »
Genel olarak güzel bir etkinlik oldu. İlk bölümde Ahmet Ümit'i kaçırdık, onun için bir şey söyleyemeyeceğim ama diğer konuşmacıların biraz sıkıcı kaçtıklarını söylemem mümkün. Altay Öktem'in şiddetin topluma karşı nasıl uygulandığına ve verilmesi gereken karşı şiddetin boyutuna değindiği konuşması dikkatimi çekti ilk bölümde.

İkinci bölüm ise Murat Menteş'in bomba bir girişiyle başladı. Kafasına rengarenk bir maske takıp, seyircilerden birinin kafasına silah dayadı ve şiddeti tanımlaya girişti. Ayakta yaptığı eğlenceli, ufak tefek esprilerle süslü konuşması sanıyorum etkinliğin en iyi kısmıydı. Zaten ben de kendisini görmek için gitmiştim diyebilirim. Şiddeti tanzim etmek temalı konuşması diğer konuşmacıların bakış açılarından biraz farklıydı. Belki Orkun Uçar'ınki biraz yakındı.

Erol Çelik güzel şeylerden bahsetti ama bir radyocu olmasına rağmen kağıttan okuması hoş değildi tabi. Sevin Okyay yine çoğu kimsenin bilmediği şeyleri anlattı, tatlı kadın, bulunduğu yere neşe katıyor ^^

Orkun Uçar ise bildiğimiz Orkun Uçar, Kurgudan Gerçeğe diye bahsedecekti sanki. Ama onun yerine konuşmasının %90'ında kendi tanıtımını yaptı. Diğerlerine göre eğlenceli ve özgün bir konuşmaydı ama Ego akıyordu yine.

Bir de konuşmasının sonunda "Ben şimdiye kadar bana şiddet uygulama diyen bir kadınla sevişmedim." dedi. Bunun üzerine çıkışta, Ka-Der mensubu olduğunu düşündüğüm bir kadın, şiddetle üzerine yürüdü ve "Sen kendini adam mı sanıyorsun" tarzında çıkıştı. Ah, işkilli feministler.

En son da Aleksandra Ivanof çok güzel bir şarkı söyleyerek şiddet arzumuzu zayıflattığını iddia etti. O sırada aklımdan onunla ilgili başka şeyler geçiyordu.

Çıkışta da Onat Bahadır ile takıldık biraz. Şeker gibi başka bir yazarımız daha kendisi ^^

Sonuç olarak Murat Menteş'e olan ilgimin bir kat daha artmasını sağlayan bir etkinlik oldu.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2011, 18:20:42 »
Alıntı
Bir de konuşmasının sonunda "Ben şimdiye kadar bana şiddet uygulama diyen bir kadınla sevişmedim." dedi. Bunun üzerine çıkışta, Ka-Der mensubu olduğunu düşündüğüm bir kadın, şiddetle üzerine yürüdü ve "Sen kendini adam mı sanıyorsun" tarzında çıkıştı. Ah, işkilli feministler.

Ona bağıran kadını sonuna kadar haklı buldum. Orkun Uçar'ın ettiği laf çok vahim. Kadına şiddetin bu kadar arttığı ve sokak ortasında korkunç şekillerde öldürüldüğü bir zamanda böyle bir cümle kurması ile kaşınmış. İğrendim kendisinden.
Kadına ne laf ediyorsun? Önce sözün sahibi kafasını çalıştırsaymış. Yanlış zamanda yanlış bir cümle kurmuş Orkun Uçar. Belki günümüz bu koşullarda olmasaydı ve bu lafı söyleseydi böyle bir tepki almazdı. Hatta ben de bu sözüne güler geçerdim.