Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Fantastik Edebiyat => Zaman Çarkı => Konuyu başlatan: emuk - 17 Eylül 2012, 01:07:19

Başlık: Zaman Çarkı - Karakter Sorunsalı!
Gönderen: emuk - 17 Eylül 2012, 01:07:19
Arkadaşlar merhaba. Bildiğiniz üzere Zaman Çarkı'nı okumanın en zor yanlarından biri de sayısız olay ve karakteri akılda tutmak. Zira kitapta yüzlerce karakter var. Kişi çoğu zaman sayfa aralarında "Halima kimdi ya?" ya da "Egwene en son Taren salında değil miydi?" gibi sorular sorabiliyor. Robert Jordan bu işi biraz yokuşa sürmüş; karakterin önceki hareketleri için pek az açıklama yapıyor ve okurun bunları hatırlamasını talep ediyor.
Not tutmak sizi bir yere kadar götürse de her yeni giren karakteri not almak okuma işini bayağı bir sekteye uğratıyor.
Velhasıl kelam, diyeceğim şu ki ekşi sözlükte hepsini değil ama bir çoğu hakkında kısaca entry girmiş "phoera" adında bir yazar var. Entryleri de okuma zevkini baltalamayacak şekilde spoiler ibareleriyle sınırlandırılmış. Şu ana kadar aradığım her ara karakterin bilgisine onun entryleri ile ulaştım, tavsiye ederim.
Başlık: Ynt: Zaman Çarkı - Karakter Sorunsalı!
Gönderen: daifunka_vc - 17 Eylül 2012, 01:45:58
http://www.encyclopaedia-wot.org/

Bu konu hakkında önerebileceğim en muhteşem kaynak diyeyim. (Sitenin İngilizce olması dezavantaj tabii; ama sitenin genelinde kullanılan dil kompleks değil.) Kitapları okurken bana çok yardımı dokunmuştu, hala da dokunuyor. Işığın Anısı'na başlamadan önce buradan son bir kez özetleri okuyup nerede ne olmuş, hangi kehanet nerede söylenip nerede gerçekleşmiş, açığa çıkarılmayan ama unuttuğum olaylar neler falan hatırlamayı düşünüyorum. :D

http://encyclopaedia-wot.org/characters/index.html

Neyse, hangi karakter hakkında bilgi almak istiyorsanız onun bölümüne girin. Karakter sayfasında, hangi olaylarda bulunduğu, hangi önemli yerlerde ona atıf yapıldığı vesaire vesaire gibi konular madde madde sıralanmış durumda. Spoiler yerim diye de korkmanıza gerek yok; çünkü her maddenin sonunda, yazılan kısmın hangi kitap hangi bölümde geçtiği de belirtilmiş.
Başlık: Ynt: Zaman Çarkı - Karakter Sorunsalı!
Gönderen: emuk - 17 Eylül 2012, 01:52:32
Bu daha iyiymiş. Teşekkürler; ama keşke ingilizcem daha iyi olsaydı :(
Başlık: Ynt: Zaman Çarkı - Karakter Sorunsalı!
Gönderen: TheSpell - 17 Eylül 2012, 14:01:13
Evet, bana da çok yararı dokunacak bunun. Benim de sıkıntım vardı çünkü.

Henüz yalnızca ilk kitabın sonlarına gelmeme rağmen, not tutmaktan yoruldum. Yani bir süre sonra emuk'un da dediği gibi sekteye uğratıyor okumayı. Üşeniyor insan, bu ne yahu bu karakteri de yazmama gerek yoktur herhalde havalarına giriyordum ben.

Ancak verdiğiniz sitede çok iyi bilgiler var, teşekkürler. İngilizce'min iyi olması burada işe yarayacak galiba :)
Başlık: Ynt: Zaman Çarkı - Karakter Sorunsalı!
Gönderen: Daarlan Gardan - 22 Eylül 2012, 20:29:16
Black Tower (http://blacktower.net/charlist.htm)
Bu kaynak da var. Hatta bu biraz daha düzenli hazırlanarak, bölümlere ayrılmış.
Başlık: Ynt: Zaman Çarkı - Karakter Sorunsalı!
Gönderen: Denaro Forbin - 31 Ekim 2012, 01:29:25
2.cildi bitirmeme 150 sayfadan az bir bölüm kaldı fakat o kadar çok karakter var ki. Zaman Çarkı asla not alınmadan okunmaz. Okuma hızımı baltalasa da buna mecburum.

Jordan su içer gibi yazıyormuş maşallah. Büyük bir yazar. Çok büyük. Erken gitti, orası ayrı.
Başlık: Ynt: Zaman Çarkı - Karakter Sorunsalı!
Gönderen: Tinuviel - 04 Kasım 2012, 20:13:46
şu an altıncı kitabı okuyorum ve karakter sorununu bende yaşadım. internetten araştırıp buluyorum falan ama genelde zaman çarkıyla ilgili siteler ingilizce oluyor ve bende kıt ingilizcemle biraz zorlanıyorum türkçe kaynakların olmaması çok kötü :( bu arada blacktower.net çok iyiymiş ;)