Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Fantastik Edebiyat => Buz ve Ateşin Şarkısı => Konuyu başlatan: Maedhros - 19 Ekim 2012, 21:56:48

Başlık: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Maedhros - 19 Ekim 2012, 21:56:48
Çıkış haberi ve kapak görselleri için TIKLAYIN (http://www.kayiprihtim.org/forum/kargalaryn-ziyafeti-t13678.0.html;msg130818#msg130818).

(http://img70.resimup.net/di/N3EN.jpg)

Kargaların Şöleni, Amerikalı yazar George R.R. Martin'in toplamda yedi kitap olması planlanan Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin dördüncü romanıdır. Kitap ilk olarak İngiltere'de 17 Ekim 2005, Amerika Birleşik Devletleri'nde 8 Kasım 2005 tarihinde yayınlandı.

Mayıs 2005'te Martin, Kargaların Şöleni'ni yayınlayacak olan yayınevinin, sayfa sayısı ve kalınlığından dolayı kitabı iki cilt olarak yayınlayacağını bildirdi. Ayrıca serinin dördüncü kitabının biraz daha durgun olacağını ve kitapta olayların nedenleri ve sonuçları üzerinde durulacağını söyledi.

Ülkemizde Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yayın hakkını elinde bulunduran Epsilon Yayınevi, Kargaların Şöleni'nin 2012'nin sonlarına doğru Türkçe çeviri ile çıkacağını bildirmişti. 15 Kasım 2012'de serinin diğer tüm kitaplarının da çevirmenliğini üstlenen Sibel Alaş, Twitter hesabından okuyucularına A Feast For Crows'un (Kargaların Şöleni) çevirisini tamamladığını söyledi. Kısa bir süre sonra da Epsilon Yayınevi, kitabın Kasım ayında okuyucular ile buluşacağını açıkladı. Kargaların Şöleni serinin en uzun kitabı olduğundan iki cilt halinde yayınlanacak.

Sibel Alaş 4 Ekim tarihinde, sonraki kitap olan A Dance With Dragons'un (Ejderhalarla Dans) çevirisine başladığını yine Twitter hesabından okuyucularına bildirmiştir.

(http://img38.resimup.net/di/K6C1.jpg)
Başlık: Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı: Kargaların Şöleni
Gönderen: kahlan amnell - 19 Ekim 2012, 22:03:11
http://www.kayiprihtim.org/forum/buz-ve-atethin-tharkysy-b140.0/

Bu bölüm varken, hele de bu eser bilimkurgu değil fantastik edebiyatken biraz araştırma yapmadan niçin başlık açıyorsunuz?
Başlık: Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı: Kargaların Şöleni
Gönderen: Maedhros - 19 Ekim 2012, 22:07:21
http://www.kayiprihtim.org/forum/buz-ve-atethin-tharkysy-b140.0/

Bu bölüm varken, hele de bu eser bilimkurgu değil fantastik edebiyatken biraz araştırma yapmadan niçin başlık açıyorsunuz?

"Diğer Fantastik Edebiyat Eserleri" diye gördüm, bu kategoriye açtım ve yanlış kategoride olduğumu fark etmediğim için de ilgili başlığı göremedim, üzgünüm. Taşınabilir ya da silinebilir diye umuyorum.
Başlık: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Denaro Forbin - 30 Ekim 2012, 12:19:51
(https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/68441_402274353177256_2058874763_n.png)

Epsilon Yayınevi yaklaşık 1 saat önce facebook sayfasından 4.kitabın kapak resimlerini paylaştı ve ardından "Kargaların Ziyafeti kısım 1 ve kısım 2 bugün matbaadan geliyor," dedi.

Bildiğim kadarıyla 4.kitap 1.kitaptan biraz kısa fakat yine 2 kısım halinde yayınlanacak, resimde gördüğünüz gibi. Bu durumu yadırgadım açıkçası. Her neyse, kitabın içeriğine ve yazılanlara bir göz atalım.

George R.R. Martin Buz ve Ateşin Şarkısı IV;

Kargaların Ziyafeti Kısım I ve Kısım II

George R. R. Martin, imgesel kurguya yeni bir soluk getiren abidevi serisinin uzun zamandır beklenen dördüncü cildi Kargaların Ziyafeti ile şaheserine devam ediyor.

Yedi Krallık’taki çetin mücadelelerde hayatta kalmayı başaranlar, emelleri için yeni savaşlara girişir. İnsan suretindeki kargalar, ziyafet için bir araya gelerek yeni komplolar hazırlar ve tehlikeli ittifaklar kurar. Asiller ve sıradan insanlar, askerler ve büyücüler, katiller ve bilgeler; bahtları ve elbette hayatları uğruna bir araya gelir…

Kargaların ziyafetinde çoğu misafirdir fakat azı nefes almaya devam edebilecektir…

"Müthiş bir cilt daha." -Time Out London

"Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı’nın bu cildiyle de fantastik türünü yüceltmeye devam ediyor." -STL today.com

"Amerika’nın Tolkien’i." -Time.

"Buz ve Ateşin Şarkısı sağlam bir şekilde çok satanlar listelerinde çünkü muhtemelen en iyi fantastik seri." -Detroit Free Press
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: kahlan amnell - 30 Ekim 2012, 12:32:45
Bu kitap da toplamda 1000 sayfa görünüyor. Bu şekilde tek cilt olarak elimde taşımayı şahsen istemezdim :)
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: sirdede - 30 Ekim 2012, 13:16:03
Ön sipariş tarihi 01/11/2012. yenisayfa.com'dan ön sipariş verebilirsiniz!.. bu arada şu an itibariyle ön okuması yayınlanmış bulunmakta şimdiden herkese iyi okumalar.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: daifunka_vc - 30 Ekim 2012, 13:19:51
Bu kitap da toplamda 1000 sayfa görünüyor. Bu şekilde tek cilt olarak elimde taşımayı şahsen istemezdim :)

Aslında ciltli versiyonları gayet görkemli duruyor kitaplığınızda. :D Ama evet, elde taşıması birazcık(!) zahmetli. Tabii bir de ruhsatsız potansiyel cinayet aleti taşımaktan içeri alınabilme durumu da yok değil. :P
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: TheSpell - 30 Ekim 2012, 13:32:11
Kitabı orijinalinden okumuştum ve bayağı bir ağırdı, çevirisini de alıp değerlendireceğim.

İyi hoş da kapak konusu dikkatimi çekti. Açıkçası Krallarin Çarpışması'nın kapağına benzemiş. Kırmızıya yakın renkler kullanmışlar. Kitabın havasını anlatan daha koyu renkler kullanabilirlerdi kannımca. Mesela o Kısım II'nin kapağındaki kahverengi daha kasvetli, daha koyu olabilirdi.

Neyse efendim, çıkmasını bekliyoruz.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Denaro Forbin - 30 Ekim 2012, 13:41:17
Kapaklara alıştık aslında Epsilon'un sayesinde (!) Nerede o İthaki'nin görkemli kapakları? Ve evet, ne olursa olsun tek cildin havası bir başka oluyor. Örnek; Zaman Çarkı.

Neyse, dört gözle bekliyoruz Kargaların Ziyafeti'ni, bir başka deyişle; Martin'i "Amerikalı Tolkien" yapan kitabı.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Daarlan Gardan - 30 Ekim 2012, 15:17:18
Epsilon'un, Buz ve Ateşin Şarkısı için hazırladığı kapaklar çok sade ve hoş. Orijinal kapaklarda da bunlara yakın süslemeler görüyoruz ve karşılaştırma yaparsam, orijinal kapaklardan daha iyi olduklarını düşünüyorum. Zaten her ülkenin yayıncısı, kendilerine göre kapak tasarlıyor.

Zamanında, dizi başladıktan sonra tekrar yayınlanan İngiltere baskılarına özenme gibi bir durum olmuştu ve dizinin ilk sezonunun posterini, Taht Oyunları'na kapak yapmışlardı. Çevirilerin, haliyle diziden daha kısa süreceğini fark ettiklerinde de yeni bir kapak tasarladılar. Birbirlerine çok yakın renkler kullanıyorlar, o da olabilir. İnanın, Fransa baskılarından daha iyi.

İtalya baskıları kapak konusunda çok ileride.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: dekadans - 31 Ekim 2012, 09:33:55
ilknokta'da şu an satışta görünüyor kitaplar.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: KingKiller - 31 Ekim 2012, 18:59:14
Daarlan Gardan'a katılıyorum. Orjinal kitaplar bana görede çok iyi değil. Keşke Epsilon'da İthaki gibi kapaklar yapsa ama nerde... Fuardan mı alsam? yoksa internetten mi? Kararsız kaldım. Ama galiba fuardan alıcam.
Başlık: "Kargaların Ziyafeti" Ön Siparişte
Gönderen: Black Helen - 01 Kasım 2012, 20:31:53
(http://www.kayiprihtim.org/portal/gorsel/kargalarin-ziyafeti-top.jpg)

George R. R. Martin (http://www.kayiprihtim.org/portal/2012/10/31/kargalarin-ziyafeti-on-sipariste/www.kayiprihtim.org/portal/yazar/george-r-r-martin/), imgesel kurguya yeni bir soluk getiren Buz ve Ateşin Şarkısı (http://www.kayiprihtim.org/portal/seri/buz-ve-atesin-sarkisi-serisi/) serisinin uzun zamandır beklenen dördüncü cildi "Kargaların Ziyafeti (http://www.kayiprihtim.org/portal/kitap/kargalarin-ziyafeti-kisim-1/)" ile şaheserine devam ediyor.

Yedi Krallık'taki çetin mücadelelerde hayatta kalmayı başaranlar, emelleri için yeni savaşlara girişir. İnsan suretindeki kargalar, ziyafet için bir araya gelerek yeni komplolar hazırlar ve tehlikeli ittifaklar kurar. Asiller ve sıradan insanlar, askerler ve büyücüler, katiller ve bilgeler; bahtları ve elbette hayatları uğruna bir araya gelir...

Kargaların ziyafetinde çoğu misafirdir fakat azı nefes almaya devam edebilecektir...

Alıntı
"Müthiş bir cilt daha."
-Time Out London-

"Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı'nın bu cildiyle de fantastik türünü yüceltmeye devam ediyor."
-STL today.com-

"Amerika'nın Tolkien'i."
-Time-

"Buz ve Ateşin Şarkısı sağlam bir şekilde çok satanlar listelerinde çünkü muhtemelen en iyi fantastik seri."
-Detroit Free Press-

Serinin dördüncü kitabı "Kargaların Ziyafeti (http://www.kayiprihtim.org/portal/kitap/kargalarin-ziyafeti-kisim-1/)"nin ÖN OKUMAsı da yayımlandı. Ulaşmak için BURAYA (https://docs.google.com/open?id=0By063Ws5bmPHM3ZXSnM3TjBqbnM) tıklayabilirsiniz.

Epsilon Yayınevi (http://www.kayiprihtim.org/portal/yayinevi/epsilon-yayinevi/)'nden çıkacak, çevirisini Sibel Alaş (http://www.kayiprihtim.org/portal/cevirmen/sibel-alas/)'ın, editörlüğünüyse Yasin Özdemir'in üstlendiği kitapların tanıtım ile künye bilgilerine buradan (http://www.kayiprihtim.org/portal/kitap/kargalarin-ziyafeti-kisim-1/) ve buradan (http://www.kayiprihtim.org/portal/kitap/kargalarin-ziyafeti-kisim-2/) ulaşabilirsiniz. Seri üst sayfası için buraya (http://www.kayiprihtim.org/portal/seri/buz-ve-atesin-sarkisi-serisi/) tıklayabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Acmert - 03 Kasım 2012, 14:43:24
Bildiğim kadarıyla  Roman Tanıtımları  (http://www.kayiprihtim.org/forum/roman-tanytymlary-t13555.0.html) başlığını, kitapları tanıtmak ve forumda kirlilik olmaması amacıyla açmıştık.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Maedhros - 06 Kasım 2012, 22:49:09
Nihayet aldım kitabı. Gerçi fakirlikten ikinci kısımı alamadık ama buna da şükür.

Spoiler: Göster
(http://a1211.hizliresim.com/13/6/fpw5s.jpg)
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Denaro Forbin - 06 Kasım 2012, 23:22:21
Ben de bugün aldım her iki kısımı da. Yenidendoğan Ejder biter bitmez başlayacağım. Özlemişim Westeros'u.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: enigma100 - 07 Kasım 2012, 12:18:07
 Kitaplar bugun elime geçti. Haftasonu hemen okumak için sabırsızlanıyorum.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: KingKiller - 08 Kasım 2012, 19:43:36
Kitapları az önce İlknokta'dan sipariş ettim. En kısa zamanda gelse de başlasam.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Acmert - 08 Kasım 2012, 19:54:16
Kitaplara ben de kavuştum. İlk günden sipariş etmeme rağmen ilknokta günlerce bekletti beni. Bu yüzden siparişi iptal ettim. Ardından  Epsilon'un satış sitesi yenisayfada'dan sipariş ettim. İlknoktada iptal edildiği söylenmesine rağmen kitaplar bana gönderildi. Mecburen geri gönderdim. Şanslıyım ki geri gönderdiğim gün yenisayfa'daki siparişim geldi.

Gereksiz yere ilknokta'nın hatasıyla uğraşmam bile kitaba kavuşmanın mutluluğunu bastıramaz. :)
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: KingKiller - 10 Kasım 2012, 11:46:32
Benim kitaplarımda az önce geldi. En kısa zamanda başlayacağım inşallah. Denaro Forbin'e katılıyorum. Özlemişim Westeros'u.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: E0nwe - 10 Kasım 2012, 13:18:25
Bende yenisayfa.com aracılığıyla kitabı tedarik edebildim.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Vega - 10 Kasım 2012, 13:57:05
Kitapların povları şöyleymiş:
Spoiler: Göster
1. prologue (pate, eski şehir'de -oldtown- hisar'da -citadel- görevli bir üstad -maester- çırağı)
2. the prophet (aeron "damphair" -buharsaçlı- greyjoy, kral balon greyjoy'un kardeşi)
3. the captain of guards (areo hotah, dorne hükümdarı prens doran martell'in muhafız kumandanı)
4. cersei i
5. brienne i
6. samwell i
7. arya i
8. cersei ii
9. jaime i
10. brienne ii
11. sansa i
12. the kraken's daughter (asha greyjoy, kral balon greyjoy'un kızı)
13. cersei iii
14. the soiled knight (ser arys oakheart, kral muhafızı, dorne'daki prenses mrycella'nın koruması)
15. brienne iii
16. samwell ii
17. jaime ii
18. cersei iv
19. the iron captain (victarion greyjoy, kral balon'un kardeşi)
20. the drowned man (aeron "damphair" greyjoy, kral balon greyjoy'un kardeşi)
21. brienne iv
22. the queenmaker (arianne martell, dorne prensesi)
23. arya ii
24. alayne i (sansa stark)
25. cersei v
26. brienne v
27. samwell iii
28. jaime iii
29. cersei vi
30. the reaver (victarion greyjoy, kral balon'un kardeşi)
31. jaime iv
32. brienne vi
33. cersei vii
34. jaime v
35. cat of the canals (arya stark)
36. samwell iv
37. cersei viii
38. brienne vii
39. jaime vi
40. cersei ix
41. the princess in the tower (arianne martell, dorne prensesi)
42. alayne ii (sansa stark)
43. brienne viii
44. cersei x
45. jaime vii
46. samwell v


Daenerys'in olmamasına çok şaşırdım ya, özellikle bu kadar sevilen bir karakterken. Aslında hiç bir popüler karakter yok kitapta, ne Jon ne Tyrion. Sadece Arya'nın iki bölümü var. Geri kalanı salak Brienne'nin ve Asha'nın maceraları tadında olacak sanırsam. En azından on bölüm Cersei var, bu da bir şeydir yani.

Notluedit: Liste Ekşi Sözlük'ten alınmıştır.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Acmert - 10 Kasım 2012, 14:58:43
Kitapların povları şöyleymiş:
Spoiler: Göster
1. prologue (pate, eski şehir'de -oldtown- hisar'da -citadel- görevli bir üstad -maester- çırağı)
2. the prophet (aeron "damphair" -buharsaçlı- greyjoy, kral balon greyjoy'un kardeşi)
3. the captain of guards (areo hotah, dorne hükümdarı prens doran martell'in muhafız kumandanı)
4. cersei i
5. brienne i
6. samwell i
7. arya i
8. cersei ii
9. jaime i
10. brienne ii
11. sansa i
12. the kraken's daughter (asha greyjoy, kral balon greyjoy'un kızı)
13. cersei iii
14. the soiled knight (ser arys oakheart, kral muhafızı, dorne'daki prenses mrycella'nın koruması)
15. brienne iii
16. samwell ii
17. jaime ii
18. cersei iv
19. the iron captain (victarion greyjoy, kral balon'un kardeşi)
20. the drowned man (aeron "damphair" greyjoy, kral balon greyjoy'un kardeşi)
21. brienne iv
22. the queenmaker (arianne martell, dorne prensesi)
23. arya ii
24. alayne i (sansa stark)
25. cersei v
26. brienne v
27. samwell iii
28. jaime iii
29. cersei vi
30. the reaver (victarion greyjoy, kral balon'un kardeşi)
31. jaime iv
32. brienne vi
33. cersei vii
34. jaime v
35. cat of the canals (arya stark)
36. samwell iv
37. cersei viii
38. brienne vii
39. jaime vi
40. cersei ix
41. the princess in the tower (arianne martell, dorne prensesi)
42. alayne ii (sansa stark)
43. brienne viii
44. cersei x
45. jaime vii
46. samwell v


Daenerys'in olmamasına çok şaşırdım ya, özellikle bu kadar sevilen bir karakterken. Aslında hiç bir popüler karakter yok kitapta, ne Jon ne Tyrion. Sadece Arya'nın iki bölümü var. Geri kalanı salak Brienne'nin ve Asha'nın maceraları tadında olacak sanırsam. En azından on bölüm Cersei var, bu da bir şeydir yani.

Notluedit: Liste Ekşi Sözlük'ten alınmıştır.

Daerenys ve Jon beşinci kitapta olacak. George R.R. Martin'in söylediğine göre dördüncü ve beşinci kitap aynı zaman diliminde geçiyor.

Ki benim için Jaime ve Cersei bölümlerinin bolca olması oldukça heyecan vericiydi. Buna rağmen, bu kitabın beşinci kitabın yanında biraz sönük kalacağını düşünüyorum ben.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: KingKiller - 10 Kasım 2012, 16:44:13
Kısım ikiyide az önce tedarik ettim. En kısa zamanda okuyacağım.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Rhonin - 14 Kasım 2012, 23:06:24

Daerenys ve Jon beşinci kitapta olacak. George R.R. Martin'in söylediğine göre dördüncü ve beşinci kitap aynı zaman diliminde geçiyor.


Şu zaman dilimi olayını bi kavrayamadım ben , birinci ve ikinci kitapları okudum, anladığım kadarıyla arada geçiyor biraz zaman.Henüz üçüncüyü okuyamadım ama iki ve üç arasında uzak bi zaman var diye okumuştum sanki.Keşke her bölümde zamanıda gösterse.(örneğin Targaryen hanedanlığının çöküşünü milat kabul etsinler.her bölüme ay ve yıl eklesinler fena olmazdı.)

Şimdi dördüncü ve beşinci aynı zaman diliminde olcaksa beşinci kitapta arya yada cersei olursa nolcak benim kafam karışır.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: daifunka_vc - 15 Kasım 2012, 01:03:31
5. kitabın başında ufak bir açıklama yapıyor yazar. Diyor ki '4. kitaptaki karakterleri gördüğünüz anda 4 ve 5. kitaptaki o zamana kadar olan olayların arasındaki parallellik bitmiş, gidişat normale dönmüştür.'
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Denaro Forbin - 15 Kasım 2012, 01:07:35
Zaman dilimini kestirmek o kadar da zor olmasa gerek. Ve 2. kitapla 3. kitap arasında bahsettiğin denli bir zaman uçurumu bulunmamakta. Daha iyi kavrayabilmen açısından Westeros tarihi ile ilgili bir araştırma yapmanı öneririm.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Rhonin - 15 Kasım 2012, 21:09:09
Ya şimdi şöyle ben arada zaman var denilince arada olaylar olmuşda bize o olaylar mış miş le anlatılıyomuş gibi algıladım ordan olsa gerek kafa karışıklığı.Üçüncü kitabı inceledim birazcık da pek de kafa karıştıran bişey yokmuş.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Elijah - 01 Aralık 2012, 17:16:38
Sonunda, hiç bitmeyecekmiş gibi görünen 860 sayfayı bitirebildim. İlk kısımdaki olayların gidişatı ve karakterlerin durumu, ikinci kısıma beslediğim beklenti ve umutları tetikledi, fakat yanıldığımı kitabı bitirdiğimde fark edebildim. Tam "aha başlıyoruz" dediğim yerlerde bölümler bitti ve sayfaları çevirdikçe o karakterin bölümlerine bir daha rastlayamadım. Haliyle kitabı müthiş bir boşluk hissi, düzinelerce soru, onlarca teori ve bir avuç sinir eşliğinde bitirmiş oldum. Benim için kitabın tek olumlu yanı, serinin diğer kitaplarında yaşanan trajik ve saç baş yolduran olayların daha az bulunmasıydı.

Bu arada Martin, büyük beklentilerle kitabı okuyup bitirmiş fakat aradığı karakterleri bulamamış okuyucularla empati kurmayı başararak bir not bırakmayı da ihmal etmemiş. Notunda kısaca Tyrion, Jon, Dany, Davos ve  Stannis gibi karakterlerin 5. kitapta bulunacağına değinmiş ve nedenini açıklamış. Bu da 4. ve 5. kitapların bir müddet paralel devam edeceği anlamına geliyor. Tüm karakterleri tek bir kitaba sığdırmayı abes bulan yazarımız böyle bir çözüm düşünmüş, iyi de yapmış.

Kitabın içeriğine değinmek gerekirse, şöyle özetleyebilirz: Büyük bir savaşa, trajik olaylara, stratejik ihanetlere ve affedilmez günahlara sahne olmuş Batıdiyar, bu zaman diliminde komploları ve yeni savaş planlarını gizleyen bir sessizliğe bürünmüş ve savaş sonrası ziyafet için toplanan insan suretindeki kargalarla dolmuştur. Gelişen olaylar kimi okuyucuyu üzecek şekilde sadece Kral Toprakları odak alınarak anlatılmış; yani kitabın en çok yoğunlaştığı hanedan, pek fazla sevilememiş Lannister Hanedanı. Fakat korkmanıza gerek yok, önceki kitaplara nazaran bu kitapta Castamere Yağmurları pek fazla çalmıyor.[*]ehe[/*]

Geri kalan kısmı spoiler vermeden anlatmak imkansız, o yüzden alttaki kutucuğa buyurun.

Spoiler: Göster
Her şeyden önce, etraftan duyduğum bir teoriyi paylaşmak istiyorum sizlerle. Aslında teoriden çok bir tahmin: Kitabın giriş bölümünde, üstatlara yaverlik yapan Pate isim bir genç, bölümün sonunda kimliği belirsiz biri tarafından bayıltılmış ya da bir ihtimal öldürülmüştü. Eğer kitaptaki kimliği belirsiz kişinin tasvirlerine bakacak olursak, Jaqen H'ghar'ın son haline oldukça benzediğini göreceğiz. Bu tahminin doğruluğunu güçlendiren bir diğer durum da, kitabın son bölümünde Pate isimli çocuğun yine ortaya çıkmış olması. Yani son bölümdeki Pate, aslında gerçek Pate'in yüzünü almış bir faceless man, yani Jaqen H'ghar olabilir.

Aklıma takılan bir diğer konu da Azor Ahai'nin kim olduğu, hatta olup olmadığı. Bilindiği üzere bir takım teorilere dayandırılarak Azor Ahai Jon dendi, Melisandre'nin yardımıyla R'hllor'u arkasına alan Stannis dendi ve son noktayı Aemon Targaryen koyarak, Azor Ahai Daenerys'dir dedi. Üstadın bu düşüncesindeki dayanağı da Valyrian dilinde yazılmış kehanette geçen "prens" kelimesinin, o dilde erkeklerin yanında kadınlar için de kullanılabilmesiymiş. Sonuç olarak adaylar git gide artıyor. Kimin ne kadar haklı olduğu bilinmez ama, karşımızda şaşırtmaya bu kadar bayılan bir yazar olunca Azor Ahai dedikleri herif Hodor bile olabilir. Önümüzdeki kitaplara bakacağız.

Ayrıca bir söylentiyi daha paylaşmak istiyorum. Söylenti Cercei ve Kurbağa Maggy'nin kehanetleriyle ilgili. Hatırladığım kadarıyla kan büyüsüyle geleceği gördüğünü iddia eden Maggy, Cercei'nin katilinin küçük kardeş anlamına gelen valonqar olacağını söylemişti. Şimdi küçük kardeş diyince herkesin aklına Tyrion geliyor, Cercei de doğal olarak Tyrion'dan korkuyor fakat Jaime gibi bir seçeneği de gözden kaçırmamak gerek. Hangi kitapta ve neresinde bahsedilmişti bilmiyorum ama, Jaime'nin Cercei'den hemen sonra doğduğu bir gerçek, yani teknik olarak Jaime de küçük erkek kardeş. Aslında benim için pek bir önemi yok, ikisinden biri Cercei'yi öldürsün yeter. Maksat kehanet gerçekleşsin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, eğer bu tahmin ya da teoriler hakkında herhangi bir bilginiz varsa duymak isterim. Varsın spoiler olsun, siz yine de söyleyin.
 


Sıradaki kitap henüz çevrilmediği için biz de kafa patlatıyoruz işte. Bu arada çeviriden falan bahsetmişken Sibel Alaş'ın hakkını da vermek lazım, kelime oyunları gözünden kaçmamış ve önceki kitaplara göre çevirmenin notuna daha sık yer vermiş. Ortada böylesine karmaşık ve geniş bir fantastik evren varken, çevirinin önemi de oldukça artıyor tabi. Epsilon'a kapak konusunda ne kadar isyan etsem de, çeviri konusunda diyecek bir sözüm yok.

Tekrar kitaba dönersek, üzülerek söylemeliyim ki serinin şu ana kadar ki en sıkıcı kitabı oldu benim için. Fakat bunu kitap kötüydü anlamında söylemiyorum. Sadece bitmek bilmeyen betimlemeler, tasvirler ve özel isim bolluğu yordu beni, o kadar. Bunun dışında okuyucuda bol bol soru işaretleri de bıraktı, Martin pası resmen 5. kitaba attı da diyebiliriz. A Dance with Dragons'da bizi neler bekliyor bilmiyorum ama, yazarın daha çok Daenerys ve Sur'a yoğunlaşacağından eminim, özellikle Daenerys. Spoiler vermek gibi olmasın ama, Westeros haritası üzerindeki tüm hayali oklar bu genç kızı gösteriyor şu an, o kadar yani. Boşuna Dance With Dragons denmemiş ismine.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Maedhros - 02 Aralık 2012, 02:09:00
Spoiler: Göster
(http://img53.resimup.net/di/WJMO.jpg)


Bitti ve kitaplıktaki yerini aldı. Yanlız ben bu seriye çok bağlandım, bitince ne olacak hiç bilmiyorum.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Denaro Forbin - 02 Aralık 2012, 02:21:21
Spoiler: Göster
(http://img53.resimup.net/di/WJMO.jpg)


Bitti ve kitaplıktaki yerini aldı. Yanlız ben bu seriye çok bağlandım, bitince ne olacak hiç bilmiyorum.

Maedhros'a katılıyorum. Ben de çok bağlandım Buz ve Ateşin Şarkısı'na ve gerçekten beni etkilediğine inanıyorum okurken. Bitince ne yapacağım? Ama o korkunç günün gelmesine daha çok var.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: TheSpell - 02 Aralık 2012, 10:46:52
Boş bulunduğum ve hiçbir şekilde o anda okumakta olduğum kitapları okumak istemediğim bir anda, aldım elime Kargaların Ziyafeti'ni ve "bakalım nasıl bir çeviri olmuş, orijinali ile arasında ne kadar fark var" diyerek ilk iki bölümünü okudum. Şimdilik öyle sıkıcı, yorucu kelimeler yok. Genel itibariyle güzel.

Kendimi kitaba tamamen verdiğimde gördüğüm tüm teoriler, aldığım tüm spoilerlar vs. hepsini unutmaya çalışacağım ve kitabı öyle okuyacağım. Umarım yine o zevki alırım.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Arthur515 - 02 Aralık 2012, 20:10:10
Spoiler: Göster
(http://img53.resimup.net/di/WJMO.jpg)


Bitti ve kitaplıktaki yerini aldı. Yanlız ben bu seriye çok bağlandım, bitince ne olacak hiç bilmiyorum.

Kesinlikle öyle... Kitabı aldım okuyorum sanırım ilk kısmı yarın biter bu arada A Dance With Dragons gerçekten harika bir kitap olacak gibi görünüyor :)
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Denaro Forbin - 23 Aralık 2012, 15:38:47
Kargaların Ziyafeti'ni bitireli 2 hafta kadar oldu ama kitap hakkında bir yorum yazamamıştım. Hazır şöyle sessiz, güzel ve sıcak bir ortam bulmuşken birkaç şey söyleyeyim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Seriden beklentileri sadece "aksiyon, savaş ve vurdu kırdı" olan bazı kesimler var ve bu kesimlerce sağda solda yazılmış olan "bu cilt çok sıkıcı yea" gibi yorumlar mevcut. Bunlar çok can sıkıcı şeyler. Kargaların Ziyafeti serinin bel kemiğidir, köprü niteliği taşır. Buna zaten kitabın sonunda Martin'in kendi ağzından kurduğu cümlelerle şahit oluyorsunuz. 4. ve 5.kitap aslında bir bütün. 4.kitabı 1.kısım, 5.kitabı da 2.kısım olarak düşünebiliriz. Kitapla ilgili yazılan olumsuz eleştirilere kulaklarınızı tıkayın ve okuyun.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisine bağımlı olan kişilerden biriyim ben de. Bu kadar donanımlı ve usta eli değmiş bir seri okuduktan sonra diğer seriler tat vermemeye başlıyor çünkü. Sadece dizisini takip edenlere güzel bir önerim olacak, bu seriyi okuyun. Gerçekten.

İlk üç kitaba nazaran temposu düşük bir kitap okumuş olduk, ki Buz ve Ateşin Şarkısı hayranlarının pek de alışık olmadığı bir durum bu. Birçok okurun favori karakterleri de yoktu bu ciltte üstelik. Ama Martin ne yaptı? Tabii ki de doğru olanı yaptı ve hem kendine hem de biz okurlara biraz nefes aldırdı. Yoksa boğulup giderdik şu Westeros'un kanlı topraklarında, mazallah.

Buradan sonra bir spoiler kutucuğu ekleyeyim ben, ne olur ne olmaz. Henüz okumamış olanlar tıklamasınlar.

Spoiler: Göster
İlk kısım ve ikinci kısım arasında bir kıyaslama yapmak gerekirse eğer, ilk kısmın ilk bölümü biraz kafaları karıştırmış olsa da, ikinci kısmın sonlarında bu bölümle ilgili teoriler üreterek çözmeye çalıştık. Elijah ve Legal Mc'nin de bahsetmiş olduğu gibi Pate adlı karakter kuvvetle muhtemel bir yüzsüz adam.*

Bunun haricinde artık ayyuka çıkmış bir gerçek daha var, o da şudur:  Kehanette yer alan valonqar Tyrion değil, Jaime’dir, demek isterdim. Ama henüz erken.  Okumakta olduğumuz serinin yazarının Martin olduğu gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Martin bu, ne yapsa yeridir. Her zaman ters köşeye yatırır okurlarını. Bu yüzdendir ki, bu konuda bu kadar erken konuşmak istemiyorum ben. Bakarsınız Tyrion gelmiş ve o pis, rutubetli  zindanda soğuktan donmak üzere, açlıktan ölmek üzere olan tatlı ablacığı Cersei’e bir arbalet salıvermiş. Olamaz mı? Valla olur, şaşırmam yani.

Evet, Cersei demişken, sanırım güzel kraliçemizin sonu yakın. Jaime’nin yardım isteğini geri çevirmesine çok şaşırdım ama son zamanlarda araları bir hayli açıktı zaten. Neyse, bekleyip göreceğiz.

Ayrıca sevindiğim bir nokta da şurası; Podrick Payne Tyrion gittikten sonra sahipsiz kalmadı en azından. Tarth Bakiresi’yle oldukça iyi anlaşıyor gibi. Tabii onların yolculukları da bir hayli meşakkatli. Koskoca Diyar’da 13 yaşında uzun boylu, kızıl saçlı bir bakire aramak kolay mı? Elbette değil. Yedi onlara yardım etsin ne diyelim. Tabii önce düştükleri durumdan kurtulmaları gerek.

Arya'yı de tebrik etmeden geçemeyeceğim. Yaşı küçük ama yaptıkları büyük. Okurken en zevk aldığım bölümler Arya'nınkiler oluyor bazen.


Neyse efendim, fazla uzatmaya gerek yok.  Kargaların Ziyafeti hiç de küçümsenemeyecek olaylar içeriyor. Harikulade bir tarihe tanıklık ediyoruz. Ejderhaların Dansı’yla kaldığımız yerden devam. Ve beklemeye de devam.

NOT: Sibel Alaş’ın bilgisayarına kahve dökülmüş. Panik yapmayın kitapta herhangi bir zarar yok. Çeviriye kaldığı yerden devam ediyor.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Godfrey - 31 Aralık 2012, 15:59:29
Daha elime geçmedi ama en yakın zamanda okuyacağım.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: E0nwe - 07 Mayıs 2013, 23:35:14
Bende seriyi yeni bitirenlerdenim. Açıkcası sıkılan arkadaşlara nazaran seriyi okurken hiç sıkılmadım ve ikinci bölümü iki gün gibi bir sürede bitirdim. Tabi diğer kitaplara göre, özellikle 3.kitaba göre, vurucu saç baş yoldurucu olaylar ve hadiseler yoktu. Ama Martin amca yazmış da yazmış, yazmış da yazmış, sonra bakmış olmayacak böyle ikiye ayıralım demiş. Aynı zaman diliminde geçen fakat farklı karakterleri anlatan bir kitap çıkarmış ortaya.

Bunları spoiler içine alsak daha sağlıklı olur.

Spoiler: Göster
Seriye yeni katılan Victarion Greyjoy hakkında bir kaç kelime etmek gerekirse;  Greyjoy hanedanını tekrar sevmeme sebep olan ve diğer iki kardeşine göre daha da aklı başında hareket eden birisi gibi gözüktü gözüme. Şu ana kadar Greyjoy hanedanını hep boş ve işe yaramaz bir  hanedan olarak bilirdim fakat görünüşe göre öyle olmayacak, ve ileride olayların odak noktası haline gelecek. Nasıl mı? Cevap; "Euron Greyjoy." Gidilmedik yerlere gidip orada, bilgi tecrübe ve çok kıymetli bir alet ele geçirmiş. Şu ana kadar iki tane bildiğimiz büyülü boru var. Birisi sur'un ötesindeki krala ait fakat şu anda gece nöbetçilerinin elinde olan, efsaneye göre (tam olarak bilinmedik) sur'u yıkabilecek güçte olan bir boru. Diğeri ise Euron'un Valyria'dan bulduğu ve "Ejdarha Borusu" diye taktim ettiği borudur. Kitabın ikinci kısmındaki Greyjoy'lar hakkındaki son bölümde, Euron'un kardeşi Victarion'a, donanmasını denizin öte tarafına geçirip Daenerys'i bulmasını emrediyor. Yani Greyjoy'ları bol bol göreceğiz.

Kitapta Cersei bölümleri bir hayli fazlaydı fakat Cersei'nin neler düşündüğünü duymak hoştu.(her ne kadar bası kısımlarda sıkılsam da...)  Cersei dıştan ve diğer karakterlerin gözünden, yapısı ve kişiliği bakımından çok güçlü bir karakter gibi duruyor, hatta serinin en güçlü bayan karakteri desek yanlış olmaz. Fakat cersei'nin iç dünyasını okuduğumuz zaman aslında ne kadar zayıf bir karakter yapısına sahip olduğunu görüyoruz. Sürekli küçük kardeşi Tyrion'dan korkan ve kendisini babası ile kıyaslayan bir düzine Cersei bölümü okuduk. Ayrıca Kehanette var olan valonqar da var. Martin'i az çok tanıyoruz, nasıl ters köşe ettiğini, nasıl saçımızı başımızı yoldurduğunu az çok biliyoruz. Şimdi Cersei küçük kardeşi Tyrion'dan şüpheleniyor fakat ben en baştan beri Jaime diyordum. Jaime bir kaç dakika olsa da daha küçük. Fakat şu da var; Valyria dilinde valonqar kız kardeş anlamına da gelebiliyormuş. Aynı Azor Hai'nin prens değil prenses olabileceği gibi. Cersei'nin ölümü Arya'nın elinden olabilir gibi me geliyor. Tabi bu bir teori, sonu ne olursa olsun Martin bizi şaşırtacak.

Kitapta merak ettiğim bir çok noktandan sadece birisi olan; Qyburn'un yürüttüğü gizli deney. Dediğine göre onu yedi krallıkta yenebilecek hiçbir şövalye yokmuş ve ortada dolaşan dedikodulara göre yaptırdığı zırhı taşıyabilecek bir insanoğlu çıkmazmış. Qyburn Gregor Clegane öldükten (sözde) sonra deneyine başlıyor. Diyarda Ejdarhaların gelmesi ile de büyü bir hayli güçlendi ve Qyburn'un konuşmasına bakacak olursak karanlık sanatlarla bir hayli ilgili ve zamanında haşır neşir olmuş. Thoros'un Beric dondarrion'u dirilttiği gibi Qyburn'da Gregor Cleagane'i diriltmiş olabilir mi? Kafasını Dorne'ye gönderdiklerini söylüyorlar fakat hali hazırda bu bir yalan da olabilir. Benim kafamı kurcalayan bir kaç sorudan birisi de buydu. Sizin görüşlerinizi de almak isterim.  


Ayrıca sizinle Sandor Clegane hakkındaki bir teoriyi paylaşmak istiyorum. Sadece teori istemeyen bakmayabilir.

Spoiler: Göster
Kitabın ikinci kısmında rahip Brienne ve ekibini bir yere götürüyor ve orada mezar kazan bir adam görüyoruz. Fakat Brienne adamı tam göremediği için betimleyemiyor. O mezarı kazan adamın Tazı yani Sandor Clegane olabileceği teorisi dolaşıyor etrafta. Nasıl mı? Clegane'in atını bilirsiniz, ismi sanırsam yabancıydı. Bu at Clegane'in söylediğine göre, kendisinden başka hiç kimse sakinleştiremez ve gene kendisinden başka hiç kimseye itaat etmez. Fakat oradaki adam  -kıdemli üyeydi sanırsam- tazının öldüğünü ve ahırda duran atın onun olduğunu söylüyor. Burayı okurken bende aslında şüpheye düştüm, adam Brienne'ye tazının öldüğünü üsteleyerek söylüyor ve onu aramanın zaman kaybı olacağından bahsediyor.

Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: daifunka_vc - 08 Mayıs 2013, 01:09:05

Spoiler: Göster

Kitapta merak ettiğim bir çok noktandan sadece birisi olan; Qyburn'un yürüttüğü gizli deney. Dediğine göre onu yedi krallıkta yenebilecek hiçbir şövalye yokmuş ve ortada dolaşan dedikodulara göre yaptırdığı zırhı taşıyabilecek bir insanoğlu çıkmazmış. Qyburn Gregor Clegane öldükten (sözde) sonra deneyine başlıyor. Diyarda Ejdarhaların gelmesi ile de büyü bir hayli güçlendi ve Qyburn'un konuşmasına bakacak olursak karanlık sanatlarla bir hayli ilgili ve zamanında haşır neşir olmuş. Thoros'un Beric dondarrion'u dirilttiği gibi Qyburn'da Gregor Cleagane'i diriltmiş olabilir mi? Kafasını Dorne'ye gönderdiklerini söylüyorlar fakat hali hazırda bu bir yalan da olabilir. Benim kafamı kurcalayan bir kaç sorudan birisi de buydu. Sizin görüşlerinizi de almak isterim. 


5. kitaptan da bilgi vereceğim, o yüzden açmak istemeyebilirsin.
Spoiler: Göster
Kafası bence Dorne'a gidiyor. Şu üç şeyden yola çıktım: İlki Bran'in (sanırım birinci kitaptı) görmüş olduğu rüya. Orada 3 gölgeden bahsediyordu. Gölgelerden biri bir tazının (Hound'u böyle çevirmişler galiba) yüzüne sahipti. (Sandor Clegane) İkincisi güneşten bir zırh giyiyordu. (Oberyn Martell olabilir) Üçüncü gölge bunların üzerinde yükseliyor ve dev gibi olup taştan bir zırh giydiği anlatılıyordu. Miğferinin önünü açıtğında başının olması gereken yerde sadece karanlığın ve yoğun siyah bir kanın olduğundan bahsediliyordu. Bu son kişi, bence, Ser Robert Strong adıyla Kingsguard'a katılan namıdiğer Gregor Clegane. Nitekim ikinci sebebime geldiğimizde bu Robert Strong'un hiç bir zaman miğferini çıkarmadığı, konuşmadığı, yemediği ve tuvalete falan da hiç gitmediğinden bahsediliyor. Eh, buradan yola çıkarak kafasının yerinde olmadığını söyleyebiliriz. Üçüncü sebep olarak da (güçlü bir sebep olmasa da) Doran Martell'e gelen kafatasının gayet büyük olmasını söyleyebilirim. :D


Ayrıca sizinle Sandor Clegane hakkındaki bir teoriyi paylaşmak istiyorum. Sadece teori istemeyen bakmayabilir.

Spoiler: Göster
Kitabın ikinci kısmında rahip Brienne ve ekibini bir yere götürüyor ve orada mezar kazan bir adam görüyoruz. Fakat Brienne adamı tam göremediği için betimleyemiyor. O mezarı kazan adamın Tazı yani Sandor Clegane olabileceği teorisi dolaşıyor etrafta. Nasıl mı? Clegane'in atını bilirsiniz, ismi sanırsam yabancıydı. Bu at Clegane'in söylediğine göre, kendisinden başka hiç kimse sakinleştiremez ve gene kendisinden başka hiç kimseye itaat etmez. Fakat oradaki adam  -kıdemli üyeydi sanırsam- tazının öldüğünü ve ahırda duran atın onun olduğunu söylüyor. Burayı okurken bende aslında şüpheye düştüm, adam Brienne'ye tazının öldüğünü üsteleyerek söylüyor ve onu aramanın zaman kaybı olacağından bahsediyor.


Spoiler: Göster
Ve bahsettiğimiz kişi aksıyor. Sandor'un neresinden ciddi şekilde yaralandığını da hatırlayalım. :D Ve Brienne'e üstüne basa basa Brienne'in 'tanıdığı' adamın artık öldüğü söyleniyor. Yani Sandor Clegane'in eski kimliğini geride bırakıp o adadaki keşişlerin arasına katılması kuvvetle muhtemel.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: E0nwe - 08 Mayıs 2013, 13:06:46
@daifunka_vc

Dayanamadım baktım ama mutluyum. :D


Birde;
Spoiler: Göster
Sandor Clegane hakkında yazdıklarından sonra daha da emin oldum.
Başlık: Ynt: Kargaların Ziyafeti
Gönderen: Solinari - 18 Ocak 2014, 15:32:29
Şu anda elimde olan kitap. :D
Okumak için biraz geç kaldım ama biran önce bitirip Ejderhaların Dansı'nı alacağım.
Bu kitapta yeni yeni karakterler giriyor.Gidişat güzel ama insan eski karakterleri de özlemiyor değil. :'(