Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Güncesi => Tartışma Platformu => Konuyu başlatan: milenya - 25 Eylül 2016, 01:18:01

Başlık: Novella (Romancık) Ne Değildir?
Gönderen: milenya - 25 Eylül 2016, 01:18:01
  Roman değildir. Hikaye de değildir.
 
  Şimdi ne değildir sorusunu yanıtladıysak ne olduğundan bahsedelim. Novella uzun hikayeden çok kısa roman olarak değerlendirilip, kelime bazında Türkçeye muhteşem şekilde -'Romancık' olarak- geçirilmiş edebi türdür.
 
  Karşılaştırmalı bakarsak Joseph Andrews (Henry Fielding) bir roman olup, Dönüşüm (Franz Kafka) bir novelladır. Hugo ve Nebula Ödülleri novellayı 17.500 ile 40.000 kelime arasında tanımlamış ve kategorize olarak bir standart göstermişlerdir.
 
  Lakin bir de novellanın kelime sayısı ile değil anlatım biçimiyle ilgili olduğu fikri de var ve oldukça  yadsınamayacak şekilde mantıklı. Şimdi romandan aşağı, hikayeden yukarı türümüz novella oluyor. O zaman romandaki gibi olay akışını ve alt yapıyı yakalayamamış fakat hikaye gibi tek bir düğüm ve çözüm noktası olmayan eserlerde novella olmalıdır. Samuel Richardson’un Pamela’sı da standart ölçülerin kat be kat üstünde olmasına rağmen bir novelladır.
 
  Bir edebi türün sözcük sayısına göre belirlenmesini yanlış bulduğumdan novellayı önceki paragraftaki cümlelerle tanımlamayı tercih ederim: Hikayeden yukarı, romandan aşağı.

Spoiler: Göster
Ozymandias'ın sorusu üzerine çok sevdiğim ve edebiyatta yetkin bir arkadaşımla gece vakti yaptığım uzun konuşmalar sonucu ortaya bu şekilde bir tanım çıkarmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.
Başlık: Ynt: Novella (Romancık) Ne Değildir?
Gönderen: Ozymandias - 25 Eylül 2016, 01:23:00
Bilgilendirme için teşekkür ederiz :D
Başlık: Ynt: Novella (Romancık) Ne Değildir?
Gönderen: Guy Fawkes - 25 Eylül 2016, 08:53:56
Bilgi verici yazın için teşekkürler. Hep karıştırmışımdır novella'yı. Artık anlayabilecek fikre sahip oldum.
Başlık: Ynt: Novella (Romancık) Ne Değildir?
Gönderen: azizhayri - 25 Eylül 2016, 21:59:18
Novella'nın TDK belirlediği bir adı var mı? Bana Başlıkta ki "Romancık" kelimesi garip geldi de. Örneğin Romancık yerine Romansı demek daha iyi olmaz mı?
Başlık: Ynt: Novella (Romancık) Ne Değildir?
Gönderen: Guy Fawkes - 25 Eylül 2016, 22:11:21
Aslında kısa roman demek daha doğru gibi görünüyor. Zaten 100 sayfayı aşmış bir yazıya öykü diyemeyiz. Uzun öykü bile denmez bence.
Başlık: Ynt: Novella (Romancık) Ne Değildir?
Gönderen: azizhayri - 25 Eylül 2016, 23:01:58
Biliyorsunuz bazı kelimeler Türkçeye cuk diye oturmuştur. Örneğin Bilgisayar, Bilimkurgu. Ben böyle bir kelime var mı? TDK veya uzmanların meslekten olanların kullandığı onu merak etmiştim. Var mı?
Başlık: Ynt: Novella (Romancık) Ne Değildir?
Gönderen: mit - 25 Eylül 2016, 23:08:38
Genelde "kısa roman" kullanılıyor.