Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Fantastik Edebiyat => Kara Kule => Konuyu başlatan: Nihbrin - 17 Mayıs 2009, 11:33:59

Başlık: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Nihbrin - 17 Mayıs 2009, 11:33:59
(http://img51.imageshack.us/img51/9021/silahsor.jpg)

"Siyahlı adam çölde kaçıyordu, silâhşor de peşindeydi .." cümlesiyle King'in en büyük eserinin ilk bölümüne başlıyoruz...

Öykümüze dünyada geriye kalan son silâhşor Gilead'lı Roland ile başlıyoruz. Roland siyahlı adamı evrenin en büyük çölünde kovalarken, yaşadıkları tuaf olarak onda daha önce yaşanmışlık hissi uyandırıyor.
Kitabın her bölümü ilk önce The Magazine of Fantasy and Science-Fiction dergisinde kısa öykü olarak yayınlanmıştır.

Karakterler

İlk bölümde öncelikle Roland ile tanışıyoruz, son silâhşorle. Onun geçmişiyle ilgili az çok birşeyler öğreniyoruz; eski dostlarını az biraz tanıyoruz, erkeklik sınavını nasıl kazanıp silahşör olduğuna ve Gilead'daki bir vatan haininin nasıl asıldığına şahit oluyoruz.

Başlangıçta Roland çölde bir eşek ile seyahat ediyor, ancak eşek güneşin kavurucu sıcağına dayanamayıp ölüyor. Çölde yaşayan ve mısır tarlalarına sahip olan kızıl saçlı adam Brown'ın kuzgunu Zoltan eşeğin gözlerini yiyor.
Bu kitapta ayrıca ilerde çok iyi bir silahşör olacak olan çocuk John Jake Chambers ile de tanışıyoruz. Jake, anlaşılana göre bizim dünyamızdan, New York şehrinden geçiş yaparak orta dünyaya gelmiştir. Siyahlı adamın kontrolünde olan itici adam Jack Mort tarafından bir arabanın altına itilir ve ölür. Roland ile duraklama yerinde karşılaşırlar. Ondan sonra Roland'ın uzun yolculuğuna Jake de katılır. Ne var ki Jake dağ geçidinden geçerken düşer, Roland o ve siyahlı adam arasında seçim yaparken çocuk ona meşhur sözünü söyler "O halde git, bundan başka dünyalar da var..."
Siyahlı adam da bu kitapta önemli bir role sahip. Sonunda gerçek adının Walter O'Dim olduğunu öğreniyoruz, Tull'da şeytani güçlerini kullanarak şeytanotu yiyen bir adamı iyileştirdiğine şahit oluyoruz. Walter serinin sonuna kadar önemli karakterlerden biri olmayı sürdürüyor.

Önemli Mekanlar

Tull Kasabası : Roland'ın bir din manyağı kadın olan Sylwia Pittson'un kışkırtması sonucu bütün sakinlerini kendisini korumak için öldürdüğü yer.

Mohaine Çölü : Uçuz bucaksız kumlardan ve çatlak topraklardan oluşan çöl, monotonluğun simgesi.

Duraklama Yeri : Waystation, Roland'ın siyahlı adamın peşindeyken kaşına çıkan küçük bir istasyon. Roland burada Jake'i , atom enerjisiyle çalışan bir su pompası, (bunu öyküye sonradan eklemiştir, garajdan çıkardığı zaman Smile) konuşan bir iblis ve bir de daha sonra şeytanlara karşı kullandığı bir çene kemiği bulur. Konuşan iblis daha sonraki kitaplarda karşımıza çıkacaktır.

Terimler

Khef, Manni, Sent West, Ka, Ağır Değişkenler, Konuşan Çember

The Gunslinger'ın yeniden düzenlenmiş hali Ağustos 2003'de piyasaya çıktı. King ilk kitaba, seri arasında zaman aralığından oluşan bazı aksaklıkları gidermek için çeşitli değişimler, eklemeler yaptı. Eskisi mi daha iyiydi yoksa yenisi mi tartışması olmasına rağmen, çoğu kimse orijinalliğin gücünü taşıdığı için eskisini tercih ediyor. Yine de iki kitap arasında pek fark yok.

Yeni Versiyondaki Bazı Değişiklikler

*Başlangıçta Roland'ın başı dönüyor (neden acaba   ;)), etrafında gölgeler uçuşuyor gibi.
*19 numarası tanıtılıyor.
*Maerlyn ve Yaratık kelimeleri Legion ve Kızıl Kral olarak değiştiriliyor.
*Walter'ın aslında Marten olduğunu öğreniyoruz.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: DarLy OpuS - 17 Mayıs 2009, 13:39:21
Bendeki eski basım olsa gerek. Çünkü kitabın adı 'Kara Kule' idi. :D Bir iki defa ara versem de, kitaba Jake dahil olduktan sonra soluksuz okuduğumu hatırlıyorum. Başlangıç için hiç de fena değil.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Canina - 17 Mayıs 2009, 15:49:16
Bence serinin en iyi ve en sürükleyici kitabı. Sonradan gelen karakterlere bir uyuzluğum var nedense. Özellikle Susannah'a :D.
Spoiler: Göster
Ama bu kitaptaki gizemli silahşör ve tamamını katlettiği kasaba sahnesi aklımdan çıkmıyor bir türlü :D
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Giskard - 17 Mayıs 2009, 21:51:58
Genelde bu kitabın pek sürükleyici olmadığından dem vurulur, ama kesinlikle katılmıyorum. Bence gayet kaliteli bir başlangıç ve serinin en ayrıksı kitaplarından. :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Lunacy - 17 Mayıs 2009, 22:37:08
geçen gün okudum- tek solukta. üç ün çekilişini de alıcam bu  hafta.
çok güzeldi bence =)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Moonshield - 17 Kasım 2009, 20:49:20
Bugün kitap elime geçti. ( Evet utanıyorum! :( ) Beğeneceğimi umuyorum. :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: DarLy OpuS - 18 Kasım 2009, 13:13:24
Bugün kitap elime geçti. ( Evet utanıyorum! :( ) Beğeneceğimi umuyorum. :)

Nihayet kardeşim. Bitirince yorumunu bekliyorum. :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Fırtınakıran - 22 Kasım 2009, 20:40:30
Kitaba bugün başladım ve hemen hemen yarıladım. 1.ve 2.kitabı sizlerin övgüleri sayesinde birlikte almıştım fuardan.

Kitabın "On Dokuz Yaşında Olmak" adlı yazarın kendi içerisinde bir günah çıkarma tadında yazdığı giriş yazısını okuduktan sonra,
Spoiler: Göster
İyi,Kötü ve Çirkin filminden etkilendiğinin izlerini kitabın havasında gördüm.


Şimdi düşünüyorum da,

Spoiler: Göster
Alice'e Siyahlı Adam tarafından verilen ve anahtar kelimenin On Dokuz olduğunu söyleyen kağıt, yazarın 19 yaşındayken bunu kurmaya başlamasıyla ya da kitabın girişindeki o On Dokuz Yaşında Olmak adlı başlıkla bir ilgisi olabilir mi?


Kitabın genel havası için ise şunu söyleyeim, kovboy vari bir havası olduğu açık. Bu beni rahatsız etti. Bir Amerikan filminde gibi hissettim kendimi. Halbuki en başları çok güzeldi. Tull kasabasını anlatana kadar kitabı çok sevdim ve elimden düşürmeden hızla ilerledim. Tull'dan sonra da hızım kesilmedi fakat o Amerikan filmi -ya da Western demek daha doğru olur- havası bende bazı soru işaretlerine yol açtı. Western filmlerini pek sevmediğim için bu hava beni itti.

Ama kitabı okumaya devam edeceğim. Sırf o başlangıç için bile devam edilir. Merak uyandırıyor ama her şeyi net açıklamıyor. Kafamda "bu nedir acaba?" diyebileceğim çok sorular oluşturdu (ve kavramlar da tabii).

Kitabın devamını merak ediyorum kısaca. Diğer kitaplarda bana göre Amerikan filmi havası gibi gelen durumun da gideceğini umuyorum. Tabii hiçbiriniz böyle düşünmüyor olabilirsiniz :).

İlk kitabın da serini en ince kitabı olması aslında merakı daha çok kamçılayıcı bir etmen. Bu durum üzerinde de bol bol düşündüm kitabı okurken.

Roland'ın özellikle adını çok sevdim :). Bir de son olarak,
Spoiler: Göster
kitabın başında Orta Dünya'dan ve yeşil topraklarından bahsetmesi çok güzel bir selam olmuş Tolkien dedeye :D
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Nihbrin - 22 Kasım 2009, 21:07:11
İlk basım Gunslinger'da Alice ve 19'a dair hiç bir kısım yoktu. Orijinal 3. basımdan sonra yazarca eklendi. Ayrıca o ön söz, 4. basımdan sonra yerini almaya başladı. ilk kitabın ilk cümlesi ile son kitabın son cümlesi arasında yarım asır olunca kaçınılmaz oluyor bu tip sonradan eklemeler.

Kovboy filmlerini sevmiyorsan... bunu kesinlikle okuma (efsanevi 4. kitap seni tamamen öldürür),
Kovboy filmlerine karşı bir hissin yoksa, bunu oku ve sonra sevmeye başla,
Kovboy filmlerini çok seviyorsan, kesinlikle devam et.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Fırtınakıran - 22 Kasım 2009, 21:16:23
Bendeki taa 9.basım

Siyahlı adam ve Roland'ın "onu mutlaka yakalayacağımı biliyorsun" sözü beni devam ettiren bir etmen :). Kovboy filmlerini sevmiyorum fakat kitap merak uyandırıyor. En azından elimdekileri bitiririm diye düşünüyorum(1 ve 2).

Bu konu altında o kadar övün, Demons and Wizards'ın crimson king şarkısı da bu seri için yazılmış olsun da ben nasıl okumayayım :D.

Devam edeceğim şimdilik.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Fırtınakıran - 30 Kasım 2009, 22:22:42
Kitabı bitireli 2-3 gün oldu. Detaylara geçmeden önce şunu diyim, sırf sonu için bile okunur. Son bölüm(Silahşor ve Siyahlı Adam bölümü) kitabın en iyi yeriydi benim için.

Spoilerle yorumalra geçmeden önce şunu diyim, bende 9.basım olmasına rağmen noktalama işaretleri ve özellikle imla hataları çok gözüme battı okurken. Yutulmayan bir lokma hissi uyandırıyor bu bende :P. tırnak işaretlerini de bir adam gibi kullanamamışlar. 9.basıma gelmişin utan Altın Kitapları :D!

Spoiler: Göster
Tull kasabasında olan olayı, Canina'nın yorumunda okuduğum için beni etkilemedi. Ne olacağını bildiğim için burdaki çoğu kişide uyandırdığı etkiyi yaşayamadım. Sonra da bunu bir eksiklik olarak gördüm :D.

Jake'in gelişiyle kitap bir güzelleşti. Jake ile iligli olan yerler sürükleyiciydi. Özellikle Kahin ile Jake'in yaşadığı an beni etkileyen bir sahne oldu. Sonra Kahin'in söyledikleri var tabii :D.

Ancak en büyük şikayetim Jake'in nihai sonunun hiç de etkileyici olmaması. Cok şey kurşmutum kafamda. Yazar şöyle etkileyici bir sonla hafızama kazınır derken bence çok pat diye gitti çocuk. Belki de kafamda çok büyüttüm o sahneyi ondandır. Ama öyle çabuk oldu ki, bari o süreç uzasa ve Roland'ın iç devinimlerinde sürüklenseydik okuyucu olarak. Roland kararını çoktan vermiş, heyhat!

Jake'in sonu etkileyici değildi ve bu beni çok üzdü fakat Siyahlı Adam ile olan konuşmaya hayran kaldım! Özellikle "Kule ne? roland onu neden arıyor?" sorusunun orda sorulması harikaydı. Evet, okuyucub bu soruyu elbette kitabın başından beri düşünüyordu ama kitabın kendi içinde yazılı olarak bu soruyu sorması beni etkiledi açıkçası.

"Kule ne?" bu soru beni çok düşündürüyor :D! Siyahlı Adam'ın aradığımız tüm soruların cevabı olmaması da mazoşit bir zevk uyandırdı bende :P. Öyle hemen öğrenmeyelim, sürünelim xD!

Kuleye ve gerçekelrine dair bilgilerin bir nebzesini bile öğrenememekten dolayı mutluyum :). Yalnız Roland'ın gördüğü evrenin en dışındaki mor ot beni hayli düşündürdü. O da güzel bir etmendi.

2.kitabı iyiki almışım diyorum. Yakın zamanda ona başlayarak kulenin derin varlığı ve anlamına daha çok nüfuz etmek istiyorum :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Nihbrin - 30 Kasım 2009, 22:57:05
Spoiler: Göster
Jake'in ortadan yok olduğunu da kim söylemiş...
Bu seriden beklenmeyeni beklemeyi öğreneceksin  ;)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Fırtınakıran - 30 Kasım 2009, 22:58:31
Spoiler: Göster
Jake'in ortadan yok olduğunu da kim söylemiş... Bu seriden beklenmeyeni beklemeyi öğreneceksin  ;)


Uuuuuu  :o! İşte bu etkileyici :D
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Moonshield - 30 Kasım 2009, 23:03:53
Kitabı bitirdimm! :D Ben oldukça beğendim, ama söylenenlere göre bu kitap daha hiçbir şeymiş. Göreceğiz bakalım. :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Jacqualinee - 29 Ocak 2010, 01:24:34
Elimden defalarca bıraktım. Araya istenmeyen kitaplar girdi ama sonuda bitirdim evet :D Bence güzeldi. Stephen King'in okuduğum ilk romanıydı bu. Güzel bir başlangıç yaptım bence. Anlatılışını, Roland'ın o gizemli hallerini ve özellikle nedense 19 olayını çok sevdim :D Jake'i de sevdim. Bence güzel bir kitaptı ilginç :D
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: TheWaLL - 02 Temmuz 2010, 15:58:43
Kitabı biraz önce bitirdim.Çok farklı bir kitaptı.Zaman ve mekan resmen çorba olmuş :D Ama güzeldi.Seriye devam etsemmi diye düşünüyorum.İlerki kitapları daha sürükleyici gibi yorumlar okudum ama diğer yandanda ejderha mızrağı oku beni diyor :D
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: DarLy OpuS - 02 Temmuz 2010, 16:24:24
Daha ne çorbalar var bu seride. :D Ama özellikle dördüncü kitap olmak üzere, inanılmaz lezzetli oluyor bunlar.

Ejderha Mızrağı'na devam etmelisin tabii; ancak Kara Kule serisi de tamamlanması gereken bir yapıt. Pişman olmayacaksın. :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: TheWaLL - 02 Temmuz 2010, 23:03:38
Pek çorba sevmem ben :D Ejderha Mızrağına yeni başladım 100 sayfa kadar okudum ve Kara Kule çorbaysa EM pizzadır bence :D (Obeziteden ölmesem iyi :D )
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: DarLy OpuS - 03 Temmuz 2010, 01:34:34
Çorbaya bakış açına bağlı tabii. :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: gunslinger19 - 02 Eylül 2010, 12:00:09
en iyi kitap bence  the gunslinger ve the towerdır
stephen kingin önünde saygıyla eğilmek lazım :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Ectoras - 03 Eylül 2010, 14:03:59
en iyi kitap bence  the gunslinger ve the towerdır
stephen kingin önünde saygıyla eğilmek lazım :)
Evet serinin en iyisi ilk,son ve 4.kitaptı...İnsana eşsiz lezzet veriyordu bu 3 kitap lakin diğerleri biraz oldubittiye gelmişti...
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: May Day - 25 Eylül 2010, 21:49:57
bunu bir arkadaşımdan alıp okumuştum. yani karışık gelse de zaman ve mekandan bağımsız havası kendini bana sevdirmişti. şuan tolkien okuyorum. sırada bu seri var. tabi baştan :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Roland Deschain - 28 Kasım 2010, 21:43:38
Hayatımda okuduğum en iyi serilerden biriydi .. bitirip bitirip tekrar okudum .. King'in de dediği gibi .''Silahşörün tozlu çizmeleriyle orta dünyada dolaşmak çok farklı bir keyif'' .. hele seri başlangıcı kitap nefisti tam bir şölendi.sadece aksiyon sahneleri değil atmosferide çok etikledi beni :D
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Blodhgarm - 17 Aralık 2010, 17:38:49
Geçen hafta okudum kitabı. Gayet sürükleyiciydi fakat kovboy filmlerini hiç sevmediğim için pek etkilenemedim. Çünkü kitap kovboy filmi havasındaydı. Buradan Nihbrin'in
Kovboy filmlerini sevmiyorsan... bunu kesinlikle okuma (efsanevi 4. kitap seni tamamen öldürür),
önerisinin haklı olduğu ortaya çıkıyor.
 Galiba babasının yüzünü unutanlardan olacağım. :D
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Larien - 04 Nisan 2011, 09:01:00
Dün sabah karar verdim bu seriye başlamaya. Aldım Silahşör'ü ve bir oturuşta bitirdim. Gerçekten macera ve kurgu yönünden çok iyiydi, okumayanlara tavsiye ederim.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Bars Elsa - 26 Ağustos 2011, 10:15:59
Kara Kule'ye sanırım orta okulun sonunda ya da lisenin başında başlamıştım. Uzun zaman önceydi yani.. İlk kitabı okuduktan sonra diğerlerini de okumayı büyük bir hevesle istediğimi hatırlıyorum. The Gunslinger'ın daha kısa olması, diğer kitaplara başlamamda itici kuvvet olması, küçük yaşta sayılabilecek o zamanlardaki ben için sanırım önemliydi (Tuğla gibi kitaplardan korkmamam gerektiği..)
İlk beş kitabı yine uzun bir süreç içinde okuyup da Susannah'nın Şarkısı ve Kule'yi Burdur'da da Isparta'da da bulamamam hem sinirlerimi bozdu hem -bilemiyorum- hevesimi kaçırmıştı sanırım. Büyüyüp de internetten de alış veriş yapabilecek hale gelmem ama yine de o son iki kitabı alamamam çok üzücü.. :)
Ama geçen gün, seriye tekrar -ve e-kitaptan- başlamak harikaydı.. Uç Dünya'nın unuttuğum bir çok sahnesini yeniden izlemek filan.. :)
Şimdi biraz "spoiler" konuşalım o zaman :D

Spoiler: Göster
The Gunslinger, bende, bu başlıkta yazan çoğu arkadaşımın dediği gibi, bir kovboy filmi havası estirmiyor. Yazarın Amerikalı olması, arkadaşlarımın "Kara Kule bir kovboy romanı" demesinde sanırım haklı olduklarını gösterir ama hangi yazar, kitabını yazarken kendi kültürünü de içine katmaz ki ama değil mi?
Bendeki en büyük eksiklerden birisi sanırım yan karakterleri çok fazla anlayamamam.. Silahşor'un çocukluk arkadaşları, Alice, Brown hatta Marten'i bile yeterince anlayamadım.. :/ Bunun için buradan bolca yararlanacağım.. :)
Silahşor'un çöldeki yolculuğu boyunca, neredeyse hiç sayılabilecek kadar az suya gereksinim duymasının nasıl olduğunu King amca daha bi açıklasaymış bence daha iyi olacaktı.. Küçük küçük ayrıntılara bol bol yer veren King'in bunu atlaması yazık ama diğer kitaplarda anlatmışmıydı hatırlamıyorum, okuyup göreceğim.. :) Bir de Roland'ın Tull'da katliam yapması, Jake'le yolculuğu boyunca bolca kurşun harcaması filan.. Nasıl oluyor da kurşunu bitmiyor hala akıl erdiremediim :D Önce katır üstünde sonra yaya yolculuk eden birisi sanırım binlerce mermiyi yanında taşıyamaz değil mi? Bence kitaptaki en büyük boşluk bu.. :)
Gözümün önünde canlanan en etkileyici sahneler; Tull katlimaı, Silahşor'un öğretmeniyle dövüştüğü ve "Silahşor" olduğu sahne, ve Ağır Değişkenlerle olan maceralarıydı.. Şimdi ilk kitabı tam olarak bitirmedim, Silahşor ve Siyahlı Adamı da okuduğumda daha güzel bir şeyler yazabilirim sanıyorum..
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: LordKunduz - 26 Ağustos 2011, 16:39:49
Ben kara kule serisini 6 . sınıfta başladım ve 9. sınıfın yaz tatilinde bitirdim.Bu kadar uzun sürmesinin nedeni kitaplara sahip olmamamdı.Ben kırıkkalede yaşıyorum ve karakule şehrimizde satılımıyordu.Bende ilk iki kitabını e kitap olarak okuyup bitirdim.Daha sonra e kitap olkuyarak gözlerim bozulur korkusuyla bıraktım.Daha sonra babamla bir iddiaya girdik ve iddiayı kazanmam sonucu babam tüm seriyi internetten sipariş etmek zorunda kaldı. :D ve böylece seriyi bitirdim.Silahşorun kurşunlarına gelince (bence spoiler koymaya gerek yok) 2. kitapta silahşor new york tan kendine kurşun alıyor.DAha sonra 5. kitapta Took'un dükkanından kurşun alıyor.Bu yüzden kurşun sıkıntısı yok.Su sıkıntısını bilemeyeceğim.Hani silahşor ya nefsine hakim oluyordur belki.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: beerold - 29 Kasım 2011, 17:34:21
 Kara Kule serisi'nin ilk kitabını yeni okuyan birisi olan ben kendim gibi başkalarını da görünce sevindim. Yer yer yavaşlasam da yaklaşık dört günde bitirdiğim bu kitabın devamını da okuyacağımdan eminim. Son kitaplarının beğenilmediğine dair bazı ifadeler görsem de okuyacağım işte.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: VarteuX - 31 Mart 2012, 18:36:31
Serinin 7 kitabınıda aldım. Bir an önce okumaya başladım bakalım nasıl birşeymiş :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Michu - 01 Temmuz 2012, 23:29:38
İlk kitap gayet güzeldi. Şimdi ikinciyi okuyorum bakalım o nasıl :)
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: TheSpell - 10 Temmuz 2012, 13:44:07
King'i King yapan seri de diyebiliriz bu seriye.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Rüzgar Adam - 23 Temmuz 2012, 04:39:12
Kitabı henüz yeni okuyorum Siyahlı adam çölde kaçıyordu silâhşor de peşindeydi şu cümlesiyle beni benden almıştır.Şuanda 40-50 sayfalardayım gerçi kitabın çoktan bitirmiş olmam gerekiyordu.Aynı sayfaları 4-5 defa tekrar okumuşluğum vardır.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: TheSpell - 24 Ağustos 2012, 19:49:02
Şu ana kadar yalnıza 47 sayfasını okudum. Fakat bu bile güzeldi.

Etkileyici bir başlangıç oldu, önsöz de gayet güzeldi. Fakat şu ana kadar okuduğum kısımda bir şey fark ettim, oldukça fazla yazım yanlışı vardı. Tabi bunlar gittikçe azaldı ama yine de ilk başlarda insanın okuma zevkini minicik küçücük baltalayabiliyor.

Yine de dediğim gibi, güzel bir başlangıç yaptı. İleride ne olacak bakalım.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Thomasward - 28 Ağustos 2012, 09:58:05
Her zaman serilerin ilk kitabı veya üçlemeleri  çok övgü alır bu  seridede aynı durumu fark ettim silahşörü okudum ve sonlara doğru olan olaylardan dolayı hüzünle devam ettim okumaya serinin devamınıda okuyacaktım ama bu seriye ara verip daha sonra ikinci kitabını almam gerektiği için  malesef bu güzelim esere sonsuzluk gibi gelen bir süre ara verdim.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Acmert - 24 Eylül 2012, 22:03:24
Ben bu kitabın Türkiyedeki ilk basımına sahip olmaktan gurur duydum hep. :) İlk kitabı okudum ve sıkıldım diyebilirim, bu yüzden devam etmeyi düşünmemiştim. Ama artık devam etmem gerektiğine inanıyorum.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Daarlan Gardan - 05 Ekim 2012, 09:02:01
King'i King yapan seri de diyebiliriz bu seriye.
Stephen King seriye devam etmekteyken kaza geçirmişti. Bu nedenle son üç kitabı acele ile yazmıştı. Eğer bana bir şey olursa, yetim kalmasın düşüncesi de hakimdi belki de. Hayatına sıkıştırmaya çalıştı son kitapları. Dörtten sonra çıkan kitaplar, bu neden ile genel olarak pek sevilmedi. King, gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan birisi, su götürmez bir gerçek.

Ama Kara Kule için ne çok iyi diyebilirim, ne de kötü. Ortalarda bir şeydi benim için. Western filmlerini ve kitaplarını hiç sevmemiş, beğenmemiş biri olarak bana göre 'orta' ise, türü sevenler için 'ziyafet' niteliğinde.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Denaro Forbin - 17 Ekim 2012, 01:05:57
Geç oldu belki ama bugün Kara Kule'ye başladım. Henüz 76 sayfalık bir bölüm okuyabildim ve herhangi bir olumsuz duruma rastlamadım. Şu an itibariyle iyi gidiyor. Akıcı ve merak uyandırıcı. Bakalım ilerleyen bölümlerde beni neler bekliyor olacak.

Ayrıca kitabın henüz başında yer alan "On Dokuz Yaşında Olma Üzerine" adlı bölüm çok hoşuma gitti. Hiç Stephen King okumamış bir insan bile yalnızca bu bölümü okuyarak yazarın ne kadar sıcak kanlı bir insan olduğunu anlayabilir diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: sirdede - 17 Ekim 2012, 10:27:49
İlk kitabında çeviride bir sorun yok gibi fakat sonraki kitabında neredeyse her sayfada geçen şu kelime beni deli edecek dereceye getirmişti (duyumsuyordu) bu ne abi yaa!!! Hala aklıma geldikçe sinirlerim bozuluyor.>:( :svampire: 

*Seri hakkında yorum yapmam gerekirse Kara Kule serisi fantastik edebiyat klişelerinden çok farklı fantastik kurguda olması gereken öğeleri bu seride çok az bulabilirsiniz bu da herhalde Stephen King'in bu alana farklı bir bakış açısı getirmiş olmasından kaynaklanıyor.  
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Denaro Forbin - 19 Ekim 2012, 14:25:02
Silahşor henüz bitmişken sıcağı sıcağına bir yorum yapayım.

Bir üst mesajda sirdede'nin bahsetmiş olduğu gibi Stephen King'in bu tarza bakış açısı biraz farklı, klişelerden uzaklaşmaya çalışarak  bir kurgu oluşturmuş. Sanki Fantastik Edebiyat okurlarına, "Bakın, büyü&kılıç ikilisini sayfalarca anlatmadan da fantastik dalda yazılabiliyormuş," der gibi. Bu yönden oldukça özgün bir işe imza atmış King. Zaten ne kadar usta bir yazar olduğunu hepimiz biliyoruz.

Silahşor'un Kara Kule'yi arama macerası kitabın henüz başında sıradan bir şekilde başlıyor, son bölümlerde ise görkemli bir şekilde devam ediyor. Görkemli dememin sebebi aslında bazı diyalogların beni çok etkilediği gerçeği. Hele o son bölümleri nefessiz okudum.

Ayrıca kitapta bulunduğumuz dünyaya birçok gönderme mevcut. King farklı dünyalarda yazarken bulunduğumuz dünyayı da ihmal etmiyor. Bu yönünü seviyorum.

Kara Kule maceramın henüz ilk ve en kısa kitabını tamamlamış bulunmaktayım, geriye dolu dolu 6 kitap kaldığının da farkındayım. Silahşor'a  arkadaşlık etmek keyif verici ve heyecanlı!
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Godfrey - 17 Aralık 2012, 23:24:52
Vakit bulamadığım için bu kitabı okuduktan sonra devam edemedim ama ilk fırsatta devam edeceğim. Çünkü seri hakkında sadece bu kitaptaki bilgileri biliyorum ve bu da devam için bence yeterli bir neden.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: mizmirli - 27 Mayıs 2016, 01:10:14
En son mesaj 2012 yılında yazılmış. Bu kadar geç okuduğum için utanç duydum şuan:) İlk kitap daha çok spagetti western:) havasında geçti. Geçmiş belirsiz gelecek belirsiz karakterler yüzeysel falan filan ama yazar başka biri olsa pek umut bağlanacak bir kitap olamaz. Fakat stephen king denince ve bitmiş bir seri denince işte o zaman ilk kitabın eksi yönlerini eş geçip güzel yönlerini değerlendiriyor insan:) Son bölüm okurlar tarafından abartılmış biraz beklentim yüksekti o da fayda etmedi. Tavsiyem bir şekilde bitirin. Serinin diğer kitapları çok iyi ve zaten 2. Kitaba bile başlar başlamaz iyiki ilk kitabı okumuşum diyorsunuz.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: Folk - 29 Ekim 2016, 02:26:40
7/10
Bugün bitirmiş bulunmaktayım. Tam anlamıyla fantastik bir eser mi bilemiyorum, fantastik edebiyatla bilimkurgunun karışımı bir şey aslında. Okuması gerçekten zordu, bunun sebebini Stephen King'in girişe yazdığı "19 yaşında olmak" önsözünden okuyabiliyoruz. Biraz dikkati verince yine de olaylar anlaşılabiliyor. Roland gerçekten çok ilginç bir karakter. Ancak kitabın akışını biraz ağır buldum. Anlatımın ağır olmasının yanında konu da ağır fazlasıyla. Stephen King Silahşör'de pek ayrıntı vermemiş zaten. İlk kitap, olaya hazırlık kısmı olmuş. Kitabı bitirdiğimizde dahi, kara kule evrenine dair çok az şey biliyoruz. Biraz ara verip ileride seriye devam etmeyi düşünüyorum.

Spoiler: Göster

Bir ara jake ile günümüzde (daha doğrusu kitabın yazıldığı zamanlarda) yer alan metro durağı kısmı örneğin bu kitabı bana kalırsa fantastik edebiyatın çizgilerinin ötesinde bırakıyor.
Başlık: Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
Gönderen: OZ - 24 Ağustos 2017, 16:10:09
İlk kitabı yeni okuyorum, kitabın son iki bölümüne geldim fakat daha ne olup bittiğini pek çözemedim, klişelerlerin çok kullanıldığı hendine has bir yapıt çıkmış diyebilirim.

Okuyacağım büyük seriler kalmayınca bu seriye geçeyim dedim, hazır da filmi gelmişken yıllardır bana bakan kitapları elime aldım sonunda. Öncelikle King'i büyük kuzenlerim çok okurdu o yaşlarda bana ergen kitapları olarak gelirlerdi bu yaklaşımla bir önyargı oluşturduğumu söyleyeblirim, sonra kitabın ismi silahşör, western seven biri de değilim. Yazarın bir tek Yaratık isimli kitabını okumuştum daha önce kesinlikle bana göre değildi.

Bu kitap şimdilik western değil, paralel dünyalardan kopup gelen karakterler aynı düzlemde toplanmış gibi, çok karakter yok zaten ama fazlasıyla fantastik öğe var, en epik fantastik kitaplarla yarışacak derecede yaratık var. Ama yazar bunları mekanik bir dille yazdığı için size o hissi vermiyor.

Yazar, önsözünde yazdığı gibi Thomas Covenant'tan etkilenmiş, ben Diyardaki Bela kitabına benzer anlar hissettim çoğu yerde. Carnivale dizisi de bu kitaptan esinlenmeler kullanmış belli ki. Ayrıca kitabı okumak çok basit çünkü çok sade bir dille yazılmış. Şimdilik iyi gidiyor, bu kült seriyi tamamlayacağım.