Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Yüzüklerin Efendisi => Fantastik Edebiyat => Kitaplar => Konuyu başlatan: glenn - 09 Aralık 2009, 23:59:00

Başlık: Tolkien Kitapları Sıralaması?
Gönderen: glenn - 09 Aralık 2009, 23:59:00
İlk önce merhaba arkadaşlar.daha önce hiç fantastik kitap okumayan ben,ithaki yayınlarının jr.tolkeinin 5li kitap setini aldım.kitaplar şunlar;roverandom,tehlikeli diyardan öyküler,hobbit,hürinin çocukları ve silmarillion(yazması ne zormuş ya)
sorucağım bu seriden maksimum zevki alabilmem için bu beşli kitabı nasıl bir sıralamaya göre okumalıyım en sonunda yüzüklerin efendisinin 3 kitabını okucam cevaplarsanız çok memnun olurum
Başlık: Ynt: Kitapları okuma sırası
Gönderen: DarLy OpuS - 10 Aralık 2009, 00:20:17
"Roverandom"un "Yüzüklerin Efendisi" ile bir alakası yok. O kitap apayrı bir masal, istediğin zaman okuyabilirsin. :)

Bunun dışında listedeki diğer kitaplar için, ben olsam ilk önce "Hobbit"i okurdum. Sonra Yüzüklerin Efendisi 3'lemesini okur, ardından da diğer kitaplara yönelirdim.
Başlık: Ynt: Kitapları okuma sırası
Gönderen: Amras Ringeril - 10 Aralık 2009, 07:32:17
Portalımızdaki  Okuma Rehberlerinde (http://www.kayiprihtim.org/portal/okuma-rehberleri/) vaardı Yüzüklerin Efendisi (http://www.kayiprihtim.org/portal/yuzuklerin-efendisi-okuma-rehberi/) konusu. DarLY belirtmiş. Roverandom'u ne zaman okuduğunuz da pek bir önemi yok. Tehlikeli Diyardan Öyküler de kısmen öyle, ama içindeki Tom Bombadil'in maceraları dolayısıyla ben olsam Hobbit'ten sonraya bırakırdım..

Şimdi mesele Yüzüklerin Efendisi'ni okuyup okumamış olmanız. Okumadıysanız Silmarillion'a başlamanızı kesinlikle tavsiye etmem. Hurin'in Çocukları da Yüzüklerin Efendisi'nden sonra okunursa iyi olur. Bu durumda Roverandom - Tehlikeli Diyardan Öyküler - Hobbit şeklinde giderseniz iyi olur. Bu sıralamayı değiştirebilirsiniz tabi, basitten derine doğru sıraladım :)

Eğer okumuşsanız ve onun gibi hikayeler arıyorsanız benim sıralamam şu şekilde olurdu;

1- Hobbit
2- Hurin'in Çocukları
3- Tehlikeli Diyardan Öyküler
4- Roverandom.

Silmarillion'u herhangi bir zamanda okuyabilirsiniz. Ama çok ağır olduğu için Hurin'de havaya girdikten sonra 3. sırada okuyabilirsiniz. Ya da hepsini bitirdikten sonra rahatça okursunuz. Pek bir şey farketmez.
Başlık: Ynt: Kitapları okuma sırası
Gönderen: glenn - 10 Aralık 2009, 17:42:44
çok teşekkür ederim
Başlık: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: trifny - 05 Ocak 2011, 06:53:00
Arkadaşlar ben fantastik kurgu kitapları okumaya karar verdim Tolkien i tavsiye ettiler. Hangi kitaptan başlamalıyım ya da daha iyi bi tavsiyeniz varmı ?
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Larien - 05 Ocak 2011, 08:48:01
Klasik şekilde Silmarillion, Hobbit ve Yüzük 3lemesi sırasıyla oku, benim tavsiyem. Sonradan ara kitapları okuyabilirsin (Hurin'in çocukları vs.)
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: johnconstantine - 05 Ocak 2011, 11:28:35
Bence Silmarillion Orta Dünya başlangıcı için ağır bir seçim. Öncelik Hobbit'te olmalı ve ardından Yüzüklerin Efendisi üçlemesi. Daha sonra Silmarillion, Kayıp Öyküler I-II. Belki Kayıp Öyküler ve Silmarillion yer değiştirebilir.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Larien - 05 Ocak 2011, 11:43:25
Silmarillion daha çok tarih kitabı biçiminde. Orta-dünya'yı ve ırklarını tanımak ve anlmak için ondan başlayabilir. Zaten Silmarillion'u okuyan bir insan Tolkien'ın inanılmaz kurguculuğuna hayran kalır ve diğer kitaplarını da mutlaka okumak ister bence.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: mit - 05 Ocak 2011, 12:19:35
Ben ise tam tersini, önce Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serisini tavsiye ederim.

Hobbit aralarında dili en hafif olanı ve yüzük fikri ortaya çıkıncaya kadar da bir çocuk masalını andırıyor - ki zaten ilk baştaki yazım amacı öyle. Ne zaman ki Bilbo yüzüğü buluyor ve Gollum ile karşılaşıyor kitap o anda adeta evrim geçiriyor. Kararık Orman, Smaug vs derken kendinizi bir anda kaybediyorsunuz.

Yüzüklerin Efendisi ise anlatılamaz, sadece yaşayarak / okuyarak tecrübe edilebilecek bir başyapıt. Hani kitapta geçen "Çevrilmemiş bir yapıta ön sözde" diyor ya;

"İki tür hikâye vardır,” diyordu filmin esrarengiz sihirbazı. “Gerçek hikâyeler, ve gerçek olması gereken hikâyeler. Bu izlediğiniz ikinci tür hikâyelerdendi.” J.R.R. Tolkien’ın kült eseri Yüzüklerin Efendisi’nde ikinci tür hikâyelerden biri, belki de en güzeli anlatılmakta. Peki ama, nedir bana ve daha yüz küsur bin okuyucuya “Frodo Baggins’le sekiz yol arkadaşının öyküsü gerçek olmalıydı” dedirten? Çok mutlu bir dünyada mı yaşıyorlar, olaylar çok mu keyifli, “keşke bu maceralar benim başımdan geçseydi” diye mi düşünüyor insan? Hiç değil. Yüzüklerin Efendisi’nin çizdiği Middle Earth yani Orta Dünya’nın bir ütopya olmadığı kesin. En az bizim dış dünyamız kadar zor ve karmaşık bir yer orası da. Olaylar deseniz, en korkusuz okuyucunun dudağını uçuklatır. Kendi adıma, öykünün kahramanlarından en şanslısının bile yerinde olmak istemezdim. Gene de, bütün iyi fantezi öyküleri gibi, Yüzüklerin Efendisi de gerçek olmalıydı."

Yüzüklerin Efendisi gerçekten de "bu hikaye gerçek olmalıydı, bu onurlu insanlar gerçekten de yaşamalı, bu fedakarlık ve kahramanlıklar gerçekten de yapılmalıydı." dedirttiren bir kitap.

Bu iki eseri bitirdikten sonra ister istemez elleriniz kaşınacak ve Sillmarillion, Hurin'in Çocuklar ve Güç Yüzüklerinde Dair'i okumak, daha fazla şey öğrenmek isteyeceksiniz. Büyük ihtimalle pek çok şey öğreneceksiniz de... Ama romanlardan aldığınız keyfi alamayacaksınız, çünkü bu kitaplar daha çok bir tarihçe tadında yazılmış ve dili çok ağır. Çok geniş bir aman dilimine yayılmış olması ve pek çok karakter içermesi de tam manası ile anlamayı zorlaştıran bir diğer etmen. Yine de okumadan, meraklanmadan edemeyeceksiniz. :)
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Felagund Finrod - 27 Şubat 2011, 17:47:35
Bütün yazıları okudum. Fakat aklıma takılan bir şey var. Ben de alpgiray gibi düşünüyorum. İlk önce (ne kadar ağır olsa da) Silmarillion'un okunması gerekli. Ardından Hobbit ve üçleme gelmeli. Bu şekilde Yüzüklerin Efendisi daha rahat anlaşılabilir. Ben öyle yapmayı planlıyorum. Silmarillion'u henüz bitirdim ve Hurin'in Çocuklarını da okuyup Hobbit'le devam edeceğim. Sanırım Hobbit'le başlanması gereken arkadaşlar şu şekilde düşünüyor: "Yüzüklerin Efendisi'nin üzerine Silmarillion okunursa kitapta boşlukta kalan yerler daha iyi yerine oturur." Bu da bir düşünce ve mantıklı da. Ama ben ilk Silmarillion'un okunması taraftarıyım.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: simple55 - 02 Nisan 2011, 16:42:27
Kardeş tolkienin yazdığı kitaplar hep bağıntılıdır okudukça hangisin okuyacğını anlarsın ama İLK OLARAK SİLMARLLİONU okuman lazım tüm her şey orda başlar sonra hobbbit güç yüüzklerine dairi oku güç yüüzklerinden sonrada yüzüklrin efendisin okuki anlarsın ozaman son olarak hurnin çocukalrını oku ama pek alaksı yok ve dier iki kitabnda alaksı yok ilk silmarllion sonra hobbbit güç yüüzklerine dair(bu kitabıda al) sonra yüzüklrin efendisi
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Amras Ringeril - 02 Nisan 2011, 18:34:12
İlkokuldaki bilgisayar derslerinde klavyenin el ile kullanılması gereken bir alet olduğunu öğretmiyorlar sanırım bazılarına.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Denaro Forbin - 26 Eylül 2012, 03:02:21
Mesajlara şöyle bir baktım da, çoğunluk Hobbit'le başlamayı uygun görmüş. Her ne kadar ben bu sırayla okumasam da, önerdiğim sıra şu şekilde;

1.Silmarillion
2.Hurin'in Çocukları
3.Hobbit
4.LotR Üçlemesi

Daha sonra Tolkien'in bağımsız ve peri masalı kitaplarından 'Tehlikeli Diyardan Öyküler' ve 'Roverandom'u okumanızı öneririm.

En son da okumak isteyenler 'Sigurd ve Gudrun Efsanesi'ni okuyabilirler. Bu kitap 'Destan' kitabı olduğundan herkesin seveceği türden bir kitap değil.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: - 26 Eylül 2012, 17:56:31
Ben ilk Hobbıt'i okumuştum 2006 yılında.Yüzüklerin Efendisi'ni 2003 yılından itibaren izlemeye başladım,amcamın sayesinde kitapları sonradan fark ettim.Hobbıt'ı okur okumaz üçlemeyi ve sonra Silmarrllion'u okudum.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: KingKiller - 08 Ekim 2012, 18:43:52
Benim sıralamam şöyle:

1- Hobbit
2- Lotr
3- Silmarillion

sonrada diğerlerinin sıralaması farketmez.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: sirdede - 08 Ekim 2012, 19:52:08
KingKiller'e aynı fikirdeyiz herhalde Tolkien kitaplarına ben de bu şekilde başlamıştım diğerlerinin sıralaması o kadar da önemli değil Hurin'in Çocukları kitabının özeti Silmarillion adlı eserde mevcut.
!!!!!Çok önemli bir konu var o da ilk olarak Silmarillion'dan başlarsanız eğer kitapta yer alan Güç Yüzüklerine Dair kısmını okumamanızı tavsiye ederim çünkü Yüzüklerin Efendisinin bir nevi özeti niyetinde onun için
1- Hobbit(su gibi)
2- Yüzük(?????)
3- Silmarillion(ağır bir kitap)
                   makul olan sıralama bu!!! diğerlerini nasıl sıralarsanız sıralayın...
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Kaze - 08 Ekim 2012, 20:32:54
Söz konusu kitapların okuma sırası olunca kronolojik sırayla okunması gerektiğine vurgu yapılması kaçınılmaz oluyor. Bu durumun özellikle de Tolkien'ın kitapları için geçerli olmadığını düşünüyorum.

Silmarillion'ı sayısız arkadaşıma ödünç verdim. Büyük çoğunluğu kitabı yarılamayı dahi başaramadı, ki neredeyse hepsi Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş insanlardı. Hal böyle olunca üçleme okunmadan Silmarillion'ı okumanın (Bu arada sirdede'nin de bahsettiği gibi Silmarillion üçlemeyle ilgili pek çok hayati spoiler barındırır.) okuru sıkacağını düşünüyorum.

Sıralamaya gelirsek bence Tolkien'a Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile başlanması ideal, Hobbit üçlemeden önce de sonra da okunabilir ama diğer kitapların üçlemeden sonra okunması taraftarıyım.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Theoden - 06 Kasım 2012, 22:40:10
Çoğu kişi kitap sırasını bilmez
1-simmelor yanlış yazdım :)
2-hurin çocukları
4-hobbit
5-lotr
6-bitmemiş öyküler
Beş ve altıyı değiştirebilirsiniz
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Jean Valjean - 06 Kasım 2012, 22:50:39
Çoğu kişi kitap sırasını bilmez
1-simmelor yanlış yazdım :)
2-hurin çocukları
4-hobbit
5-lotr
6-bitmemiş öyküler
Beş ve altıyı değiştirebilirsiniz

Dostum her şeyi geçtim 3 nerede? Yüzüğü falan mı taktı?
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Denaro Forbin - 06 Kasım 2012, 23:28:48
Simmelor nedir ya? Ve evet, 3 nerede?
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: OZ - 06 Kasım 2012, 23:43:58
Simmelor Simmelor
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: estelturin - 06 Kasım 2012, 23:51:56
Aşağıdaki gibi okunmalı ve kitapların güzelliği de yine aynı sıralama.Her ne kadar silmarillion kronoloji olarak önde olsa da sona bırakılmalı.Çünkü hem ağır hemde Yüzüklerin efendisinden sonra okumak büyük keyif.Çünkü yüzüklerin efendisinden sonra büyük bir merak ile silmarillion'a sarılmış oluyorsunuz ve bir çırpıda bitiyor. Sonra bıkmadan usanmadan tekrar tekrar okuyorsunuz.
1- hobbit
2- yüzüklerin efendisi
3- silmarillion
Başlık: Tolkien kitapları hakkında bilgisi olanlar yardım ?
Gönderen: Eksilin - 24 Aralık 2012, 20:23:20
Merhaba arkadaslar ben sitenizi yeni takip etmeye başladım.Tolkienin kitaplarını beğeniyorum.Su anda sizden yardımını istediğim nokta Tolkien'in orta dünya kitaplarına hangi kitaptan başlamamın daha doğru olacagidir. Yardımınızı bekliyorum  :)
Başlık: Ynt: Tolkien kitapları hakkında bilgisi olanlar yardım ?
Gönderen: Ryld Argith - 24 Aralık 2012, 20:31:38
Hobbit
Yüzük Kardeşiği
İki Kule
Kralın Dönüşü
Silmarillion (İthaki olanı al çünkü onun sonun Güç Yüzüklerine dair eklenmiş)
Hurin'in çocukları
Sigurd Ve Gudrün Efsanesi
Tehlikeli Diyardan Öyküler
Bitmemiş Öyküler
Roverandom (Orta Dünya ile ilgili değil ama oku bence :) )

Bu arada direk cevap verdim çünkü ben bu programa göre şuan Silmarilliondayım. Çoğunluk en uygununun bu olacağı görüşünde :)

Garanti olarak kendimi gösterebilirim. Programa uyuyorum ve çok mutluyum :D

Edit: Aslında ben direk bir yardım severlikle atıldım ama forumda bu konunun tartışıldığı bir kaç başlık bulunmakta :)
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Denaro Forbin - 25 Aralık 2012, 04:59:08
Merhaba arkadaslar ben sitenizi yeni takip etmeye başladım.Tolkienin kitaplarını beğeniyorum.Su anda sizden yardımını istediğim nokta Tolkien'in orta dünya kitaplarına hangi kitaptan başlamamın daha doğru olacagidir. Yardımınızı bekliyorum  :)

Üstteki yorumlarda enine boyuna tartışılmış bu konu, bakmadıysan eğer bir bak derim ben. Gereken cevabı bulabileceğini umuyorum.

Hobbit
Yüzük Kardeşiği
İki Kule
Kralın Dönüşü
Silmarillion (İthaki olanı al çünkü onun sonun Güç Yüzüklerine dair eklenmiş)
Hurin'in çocukları
Sigurd Ve Gudrün Efsanesi
Tehlikeli Diyardan Öyküler
Bitmemiş Öyküler
Roverandom (Orta Dünya ile ilgili değil ama oku bence :) )

Bu arada direk cevap verdim çünkü ben bu programa göre şuan Silmarilliondayım. Çoğunluk en uygununun bu olacağı görüşünde :)

Garanti olarak kendimi gösterebilirim. Programa uyuyorum ve çok mutluyum :D

Edit: Aslında ben direk bir yardım severlikle atıldım ama forumda bu konunun tartışıldığı bir kaç başlık bulunmakta :)

Ayrıca bu listeyle ilgili olarak, Sigurd ve Gudrun Efsanesi oraya hiç gitmemiş. O bir efsane, destan tarzı bir kitaptır. 'Klasik Orta Dünya' kitaplarının arasına karıştırmadan okunmalıdır.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Godfrey - 02 Ocak 2013, 21:28:36
Şahsen:

Silmarillion
Hurin'in Çocukları
Hobbit
Üçleme
Tehlikeli Diyardan Öyküler
Bitmemiş Öyküler

ve diğerleri

Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
Gönderen: Light - 10 Haziran 2014, 16:14:22
Onur ''Roverandom'' ayrı bir masal demiş.Peki ''Tehlikeli Diyardan Öyküler'' de ayrı bir masal değil mi?Ben öyle biliyordum, MiddleEarth ile bağlantısı var mı ?
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması?
Gönderen: erkantuzcu - 07 Şubat 2015, 22:35:13
Yüzüklerin efendisi üçlemesi için piyasada iki tip kitap var. Birincisi ciltli olup 3ü bir arada olan, diğeri normal karton kapaklı 3 ayrı kitap şeklinde olan. Bu setler arasında bir fark var mıdır? Okuma açısından hangisini alırdınız? Tavsiyeniz için şimdiden teşekkür ediyorum..

Ciltli kitap, 1015 sayfa; ayrı ayrı 3 kitap, toplam 1320 sayfa...
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması?
Gönderen: Lordmuti - 07 Şubat 2015, 22:48:37
İkisi arasında metin olarak fark yok.

Tek cilt olan şekil olarak çok daha güzel, okumak ve taşımak zor olabilir. Sayfa boyutu standart kitap boyutundan büyük olduğu için sayfa sayısı az. Kitabın sert kapağının iç yüzünde renkli Orta Dünya haritaları basılı. Ayrıca kitabın üstü çok hoş kırmızı kumaş gibi bir malzemeyle kaplanmış, "Red Book of Westmarch" gibi duruyor. Çok seviyorum bu versiyonu şahsen.

Tek tek satılan kitaplar taşıma ve okuma kolaylığı sağlıyor. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam 2. kitabın yanında büyük poster tarzında Orta Dünya haritası vardı. Başka bir özellikleri yok, standart kitaplar yani.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması?
Gönderen: Ugur - 07 Şubat 2015, 22:51:49
Yüzüklerin efendisi üçlemesi için piyasada iki tip kitap var. Birincisi ciltli olup 3ü bir arada olan, diğeri normal karton kapaklı 3 ayrı kitap şeklinde olan. Bu setler arasında bir fark var mıdır? Okuma açısından hangisini alırdınız? Tavsiyeniz için şimdiden teşekkür ediyorum..

ikiside metisten çıkma . Ciltli olan versiyon 3 ayrı kitap şeklinde olanın birarada toplanmış hali . Yani aynı içerik . Ben 3 kitabı ayrı ayrı alıp okumuştum . 2.kitabın içinden ortadünya haritası çıkmasıda ekstra bir artı . Ayrıca kitapların kapak resimlerinide beğeniyorum ve yan yana koyunca kitaplıkta ciltli halinden daha güzel gözükmekte bence . Zaman çarkında tüm kitaplarım ciltli ama  Yüzüklerin efendisinde bence 3 kitabı karton kapaklı olarak alın . Ev dışındaki ortamlarda kitap okuyan biriyseniz yanınızda gezdirmenizde daha rahat olur . Yalnız karton kapaklı baskıların puntosu  ciltli olandan daha küçük o yüzden böyle bir sıkıntınız varsa ciltli olanı tercih edebilirsiniz.
Başlık: Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması?
Gönderen: erkantuzcu - 07 Şubat 2015, 22:53:43
İkisi arasında metin olarak fark yok.

Tek cilt olan şekil olarak çok daha güzel, okumak ve taşımak zor olabilir. Sayfa boyutu standart kitap boyutundan büyük olduğu için sayfa sayısı az. Kitabın sert kapağının iç yüzünde renkli Orta Dünya haritaları basılı. Ayrıca kitabın üstü çok hoş kırmızı kumaş gibi bir malzemeyle kaplanmış, "Red Book of Westmarch" gibi duruyor. Çok seviyorum bu versiyonu şahsen.

Tek tek satılan kitaplar taşıma ve okuma kolaylığı sağlıyor. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam 2. kitabın yanında büyük poster tarzında Orta Dünya haritası vardı. Başka bir özellikleri yok, standart kitaplar yani.


Öncelikle cevap için teşekkür ediyorum. Benim kafama takılan da metin olarak içerikde farklılıklar olup olmamasıydı. Ciltli kitabı DR'de gördüm. Ben de "Lordmuti" bu cevabınızdan sonra hiç düşünmeden ciltli olanı alacağım.

Yüzüklerin efendisi üçlemesi için piyasada iki tip kitap var. Birincisi ciltli olup 3ü bir arada olan, diğeri normal karton kapaklı 3 ayrı kitap şeklinde olan. Bu setler arasında bir fark var mıdır? Okuma açısından hangisini alırdınız? Tavsiyeniz için şimdiden teşekkür ediyorum..

ikiside metisten çıkma . Ciltli olan versiyon 3 ayrı kitap şeklinde olanın birarada toplanmış hali . Yani aynı içerik . Ben 3 kitabı ayrı ayrı alıp okumuştum . 2.kitabın içinden ortadünya haritası çıkmasıda ekstra bir artı . Ayrıca kitapların kapak resimlerinide beğeniyorum ve yan yana koyunca kitaplıkta ciltli halinden daha güzel gözükmekte bence . Zaman çarkında tüm kitaplarım ciltli ama  Yüzüklerin efendisinde bence 3 kitabı karton kapaklı olarak alın . Ev dışındaki ortamlarda kitap okuyan biriyseniz yanınızda gezdirmenizde daha rahat olur . Yalnız karton kapaklı baskıların puntosu  ciltli olandan daha küçük o yüzden böyle bir sıkıntınız varsa ciltli olanı tercih edebilirsiniz.

Cevap için teşekkür ediyorum. Ancak böyle güzel bir seri ciltli olarak alınmalı diye düşünüyorum.

Arka arkaya çok kısa süre arayla mesaj atmayın, düzenle butonunu kullanarak önceki mesajınızı düzenleyin lütfen.
-Editör