Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Liman Kenti => Televizyon => Konuyu başlatan: Nihbrin - 22 Ocak 2010, 01:34:58

Başlık: House M.D.
Gönderen: Nihbrin - 22 Ocak 2010, 01:34:58
(http://img402.imageshack.us/img402/9531/housemdj.jpg)

House M.D. ve bilinen adı ile House bir amerikan tıp drama dizi serisidir. Pilot bölümü 16 Kasım 2004'te Fox'da yayınlanmış olup David Shore ve Paul Attanasio tarafından yaratılmıştır. Şu ana kadar 121 bölümü bulunmaktadır. Dizinin ana karakteri Dr. Gregory House (Hugh Laurie) alışılmadık, başınabuyruk ve bir dehadır. House ilk başta üç kişiden oluşan teşhis koyma ekibinin başıdır ve New Jersey Princeton-Plainsboro Üniversite Hastenesinde (PPTH) görevlidir. Esasında dünyada genel anlamda teşhis koyma bölümü adı verilen bir olgu yoktur, ancak karakter Sherlock Holmes benzeri rasyonellik ve bulmaca düşkünlüğünün getirisi ile  PPTH'de barınabilmektedir. (Ayrıca hem House hemde Holmes'ün pek çok benzerliği bulunmaktadır; bağımlılık, müzisyenlik, dahilik ve genel anlamda arkadaş canlısı olmamak gibi)

House çoğu zaman baş hekimi yani patronu Dr Lise Cuddy (Lisa Edelstein) ile çatışma halindedir. Bunun sebebi çoğu zaman House'un teşhis koyarken tıbbi yollardan ziyade hastanın mizacı, tepkileri, giydikleri, söyledikleri ile karar vermesidir. Örnek vermek gerekirse işe yeni birisi alması gerektiğinde bayan tamamı ile kusursuzken sadece sivri uçlu topuklu ayakkabıyı kendine günvensiz kadınların giydiğini savunarak işe almamasıdır. Yada kliniğe gelmiş bir hastanın kazağındaki lekenin kocasının onu aldattığına vardırması gibi açık sözlü davranışlarıdır. Neredeyse sürekli olarak bu yargılarının doğru çıkması ve bunu mümkün olan en ukala uslup ile belirtmesi onu House yapan temel özelliklerden birisidir.

(http://img686.imageshack.us/img686/804/housecast.png)

Dizi genel olarak "Yürü ve konuş" tekniği üzerine kurulu çekimlerden oluşuyor. Sürekli değişen bir tempo ve hızlı replikler ile desteklenen bu teknik günümüzde televizyonları işgal eden pek çok dedektif, adli tıp ve polisiye dizilerinden sonra House M.D. ile tıp dizilerine de uygulanmaya başlandı.

House'un tek gerçek arkadaşı Dr. James Wilson'dur (Robert Sean Leonard). Wilson onkoloji bölüm başkanıdır ve genel anlamda House'un davranış olarak zıttıdır. Size öleceğinizi söylediğinde bile ona teşekkür edebilirsiniz, Wilson işte o kadar iyi niyetli bir adamdır.

İlk üç sezon boyunca House'un takımı üç kişiden oluşur. Dr. Robert Chase (Jesse Spencer), Dr. Allison Cameron (Jennifer Morrison) ve Dr. Eric Foreman (Omar Epps). Üçüncü sezon sonunda takım dağılır, Foreman ile beraber House üç yeni üye işe alır: Dr. Remy "Thirteen" Hadley (Olivia Wilde), Dr. Chris Taub (Peter Jacobson) ve Dr. Lawrance Kutner (Kal Penn). 5. sezonun sonlarına doğru Chase ve Cameron farklı rollerde belirmeye başlarlar ve görünüşe göre Acil'de çalışmaktadırlar. Altıncı yani günümüzde her pazartesi akşamı yeni bölümü çıkan sezonda Chase Cameron'un yerini almış durumdadır.

Dördüncü sezonundan beri House A.B.D.'de en fazla izlenen on şov arasında yer almakta ve bunca zamandır yeri değişmeden kalabilen tek dizi. 66 ülkede yayınlanmakta ve 2008 yılında dünyada en çok izlenen program statüsüne ulaşmış durumda. Çeşitli ödülleri bulunmakta; 1 People's Choise Ödülü, 1 Peabody Ödülü, 2 Golden Globe Ödülleri ve 3 Primetime Emmy Ödülüne sahip. Program bu kadar başarılı olunca yan ürünler de haliyle değer kazanıyor ve çeşitli hediyelik eşya yada sountrackler'de hit oluyorlar.

(http://img402.imageshack.us/img402/4791/housemd3.jpg)

House çoğu insanın "ben neden seviyorum bu adamı?" sorusu ile baş başa kalmasına sebep olan bir karakter. Ukala, kirli sakalı ve önlüksüz haliyle bana yaklaşan bir doktordan ne kadar iyi bir bakım bekleyebilirim dedirten ve sağ bacağı kas ölümü yüzünden baston yardımı olmaksızın tutmayan tuhaf bir doktor. Büyük olasılıkla cevabı: "İnsanlar diğer insanlara neden iyi davranır? Çünkü size onlara iyi davranmazsanız onların da size kötü davranacağını düşünürsünüz. House bunu umursamadan kendisi ile barışık yaşıyor" olabilir ancak halen emin değilim. Altıncı sezon ile onun kendisi ile barışma sürecine tam kapsamlı girdiğini söylemek mümkün. Ancak halen çekilmez bir insan.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Laughing Madcap - 22 Ocak 2010, 11:23:51
House'u izlemeye geçen sene başlamıştım, ilk sezondaki bölümlerdeki hastalıklar tam da o dönem okulda gördüğümüz konuların üstüne gelmişti, o yüzden çok sevmiştim. Akabinde hastalıkların dozu düşürülüp hikaye karakterler üzerine kaydırılınca, asıl bombanın karakterlerde olduğunu gördük zaten.

Ben tıp ile ilgisi olmayan insanların fazlasıyla sıkılacağı kanaatindeydim ama gayet de izleniyor. Sanırım bunun nedeni az önce de belirttiğim gibi; ilk sezona nazaran hastalıkların, tıbbi terimlerin dozunun ve öneminin azalması.

Ha bir de House var tabi. Her ne kadar benim favori karakterim Wilson olsa da, House gibi bir gerçek var.

Kıscası sürekli aday olup bir türlü ödül alamasalar da, heyecanla takip ediyoruz. Bir de zırt pırt ara vermeseler...

Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Nihbrin - 22 Ocak 2010, 14:52:01
Aslına bakarsan Grey's Anatomy, ER gibi diğer uzun soluklu tıp drama serileri sayesinde pek çok insan hastalık isimleri, ilaçlar, operasyonlar ve genel tanı konusunda  tecrübeli. Elbette bir doktor veya doktor adayının tadacağı lezzeti bulamayacaktır (Devrim Arabaları'nı bir makine mühendisi kadar kimsenin sevemeyeceği gibi) ancak sıkmıyor. Kendi açımdan bakarak söylemem bir yana genel bir istatistik bu. ER'ı izleyen pek çok izleyici repliklerin neler olacağını, kaç miligram ne verileceğini ve şok pedlerinin ne zaman yerleştirilmesi gerektiğini bilebiliyor.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Laughing Madcap - 22 Ocak 2010, 14:57:55
Biliyorlardır elbette de ilgilerini çekmez bunlar. Diziye devam etmelerinin sebebi değildir 1 mg Adrenalin iğnesi ya da incebağırsakta yerleşmiş bir parazit.Sıkmıyor ya da rahatsız etmiyorsa, belli ki etmiyor, ne güzel.

Zaten tıbbi terimler için izleniyor olsa daha kötü. Cem Yılmaz'ın da dediği gibi, Titanik gemicilik gözüyle izlenmez.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: veritas - 24 Ocak 2010, 19:18:35
Ben de izliyorum House M.D.'yi (medical doctor anlamına geldiğini öğrenmem zaman almıştı  :hemk ) Hugh Laurie kadar mükemmel kaç oyuncu var koca endüstride? İki elin parmaklarını geçmez. Tıbbi terimler ve içerik arasındaki dengeden, izleyicinin neyi sevdiğinden falan bahsetmişsiniz: sokaktaki Ayşe nine hangi ilacın bel ağrısına iyi geldiğini merak eder. Koca koca kadınlar kadın programı adı altında beyin yıkama şovlarını bu yüzden izlemiyor mu zaten, her defasında bir doktor oluyor. Dahiliyeci, nörolog, çocuk doktoru vs yığıyorlar. İnsanlar ikisini de seviyorlar bence. Hem tıbbi zamazingo hem de komik kısımları ilgi çekici.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Hurin - 13 Şubat 2010, 03:39:35
Türklere yapılan atıflar canımı sıkmaya başladı. Türk hapishanesinde mi kaldın? Midnight Express bu kadar mı akılda kalıcı olabilir?
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Nihbrin - 08 Mart 2010, 00:39:37
Güncel Sherlock Holmes uyarlamasını daha yeni izledim ve kesinlikle ekranda bir House gördüm. Ondan aldığım keyif ile bundan aldığım keyif eş değer gibiydi. Ayrıca Dr. Wilson'un Dr Watson ile olan benzerliği de göze çarpar nitelikteydi. Sanki filmi yaparken yakın zaman Sherlock benzetmelerinin üstünden geçmişler ve House karakterini kullanmakta karar almışlar gibi.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Hurin - 23 Mart 2010, 19:27:48
Bu diziyi izlemeden önce uyarı geçmeliler bence. "Kesintisiz House izlemek kişiliğinizde değişimlere, bulmacalara karşı ilgi göstermenize ve vicodin tarzı ilaçlarda görülecek yoksunluk semptomlarının görülmesine sebep olabilir"
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Hurin - 04 Haziran 2010, 23:33:02
http://www.youtube.com/watch?v=CJW_yTbYGoI&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=GqOC_knfvqw&feature=channel
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Alorka Greenleaf - 04 Haziran 2010, 23:41:37
bir bölümünün kısa bir parçasını izlediğim kadarıyla ilginç bir dizi...
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Nirnaeth - 12 Haziran 2010, 21:54:07
Hayatımda ilk defa, bir diziyi gününde ve saatinde kaçırmadan dört gün üstüste takip edebildim, benim gibi dizi izleme özürlü bir insan için büyük bir başarı. Sürükleyici, ilgi çekici, içine alıp bırakmayıcı (deyimime öldüm).

Ve bir de, House'un kendisi var tabii. Çok zeki ve kaçığın önde gideni, en orjinal organizma.

+ Şimdi ben bu House'a aşık olsam dalga geçer atar dimi?
- Dalga bile geçmez.
+ ...
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: dwayde - 19 Temmuz 2010, 22:12:41
Seviyorum bu adamı, fazlasıyla sıradışı. ÖYle güncel sezon takibi anlayışım yok ama Haziran'ın ortalarından beri haftaiçi her gece 00.30'da oynuyor TNT'de, oturup onu izliyorum :D
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Alorka Greenleaf - 19 Temmuz 2010, 22:48:09
Bir gün yolda yürürken karşıdan gelen arkadaşımı gördüm. Arkadaş beni bir süzdü. Şaşkın şaşkın sordu;Sen topal mısın lan? :o ... [*] bkz.: Çüş![/*]
Evet. O kadar
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Hurin - 08 Mart 2011, 18:27:59
7. Sezon 15. Bölümün en can alıcı kısmı;
Spoiler: Göster
http://www.youtube.com/watch?v=U4JMoAKuCvw&feature=player_embedded#at=85

Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Baal Adramelech - 08 Mart 2011, 19:52:27
House'a bir daha bozdu diyenlerin ağzını burnunu kırarım net söylüyorum.

Tüylerim diken diken oldu, ağlamaklı bile oldum. Sezon finali gibi bir bölümdü. Her neyse.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Hurin - 08 Mart 2011, 20:27:24
House'a bir daha bozdu diyenlerin ağzını burnunu kırarım net söylüyorum.

Tüylerim diken diken oldu, ağlamaklı bile oldum. Sezon finali gibi bir bölümdü. Her neyse.

Düşünsene bu sezonun finali nasıl olur o zaman? Ben izlerken acaba sezon finali miydi diye duraklamadan edemedim. Çok önemli olaylar vuku buldu.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Lunacy - 08 Mart 2011, 20:30:08
3. sezondayım şimdi, öseseye çalışmak yerine house izliyorum öyle böyle değil bu dizi.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Gilderoy - 08 Mart 2011, 20:44:25
"Mükemmel!"
-Gilderoy, Kayıp Rıhtım-
Bu diziyi tamamen benimsemeniz için iki video paylaşmak istiyorum:
1. Video için buraya (http://www.dailymotion.com/video/xajisc_house-m-d-i-want-rock_music)
2. Video için buraya... (http://www.youtube.com/watch?v=dHCIPNhDJcM)

Benden tüm House MD severlere gelsin :D
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Baal Adramelech - 08 Mart 2011, 21:00:35
House'a bir daha bozdu diyenlerin ağzını burnunu kırarım net söylüyorum.

Tüylerim diken diken oldu, ağlamaklı bile oldum. Sezon finali gibi bir bölümdü. Her neyse.

Düşünsene bu sezonun finali nasıl olur o zaman? Ben izlerken acaba sezon finali miydi diye duraklamadan edemedim. Çok önemli olaylar vuku buldu.

İki bölüme yayılabilecek bir konusu varken, tek bölümde böyle yoğun yoğun yaşattılar birde. Of ki ne of.

...

Forget your troubles c'mon get happy,
you better chase all your cares away.
Shout hallejulah c'mon get happy
get ready for the judgement day.

the sun is shinin c'mon get happy,
the lord is waitin to take your hand.
shout hallejulah c'mon get happy,
we're going to the promise land

We're headin across the river to
wash your sins away in the tide.
it's all so peaceful on the other side.

Forget your troubles c'mon get happy,
you better chase all your cares away.
shout hallejulah c'mon get happy,
get ready for the judgement day.

Forget your troubles c'mon get happy
chase ya cares away.
hallelu get happy,
before the judgement day.

The sun is shinin c'mon get happy,
the lord is waitin to take your hand.
shout hallejulah c'mon get happy,
we're gunna be goin to the promise land.

were headin cross the river,
wash you're sins away in the tide.
it's quiet and peaceful on the other side.

forget your troubles get happy,
your cares fly away.
shout hallejulah get happy get ready for your judgement day.

c'mon get happy,
chase your cares away.
shout hallejulah cmon get happy,
get ready for the judgment day

The sun is shining c'mon get happy,
lord is waiting to take your hand.
hallejulah c'mon get happy,
we're going to the promise land.

headin 'cross the river,
throw your sins away in the tide.
it's all so peaceful on the other side-

shout hallelujah c'mon get happy,
ya better chase all your cares away.
shout hallejulah c'mon get happy,
get ready-get ready-get ready,
for the judgment day.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Laughing Madcap - 09 Mart 2011, 00:10:04
Öncelikle, haftaya yayınlanacak bölüm için  bkz (http://www.youtube.com/watch?v=8CcRW9_uQR8)

Ve bu haftaki bölüm için;

Spoiler: Göster
House'un şu halleri zevk veriyor. Hani pek canım cicim birisi değildi fakat yine de öylesine karaktere sahip birisinin bu derece değişmesi zaten kalıcı olamazdı. Eski alışkanlıklarına sorunsuz bir şekilde döneceğini sanmıyorum ki yeniden bkz, üstteki link.

Rüya bölümlerinin ve oyunculukların kalitesinden bahsedemem, tekrar tekrar izlenilmesi gerek. Fakat ben en çok, 6. sezon finali ve 7. sezon açılışındaki o görüntünün - House tek başına banyoda oturmaktadır, avcunda 2 vicodin vardır -  tekrarlanması ve bu sefer onu durduran kimsenin olmamasını beğendim.


Sonuç itibariyle, hoşgeldin House.
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: ¶**PoWeRGaTe**¶ - 20 Aralık 2011, 22:09:32
Unutmuş muyuz ne sayfayı?  :=)
Hâlâ izleyenleri varsa, House verdiği aradan döndüğünde gelip izleyenleri ile beyin fırtınası yapmak isterim arkadaşlar keyifli forumlar..
Başlık: Ynt: House M.D.
Gönderen: Hurin - 20 Ocak 2013, 19:50:19
"Antik Yunanlılara göre kuğular, ölmeye yakın bir şarkı söylerler, son ve güzel bir ağıt" anlatımıyla başlayan Hugh Laurie's Swan Song'a  ( Hugh Laurie'nin Kuğu Şarkısı) rastladım. Dizinin çekildiği 8 yıllık süreçte oyuncular dışında emek harcayan insanları, kamera arkasındaki kahramanları tanıyoruz bu bölümde. Ayrıca oyuncuların deneyimlerini kendi ağızlarından dinliyoruz. Hugh Laurie'nin İngiliz aksanlı anlatımıda paha biçilemez. İzleyin izlettirin pişman olmayacaksınız eğer House MD'yi severek takip ettiyseniz.

İzlemek isteyenler  şuradan (http://www.dizi-mag.com/house-md-8-sezon-23-bolum-izle-dizi.html) ulaşabilir.