Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - sessiz

Sayfa: [1]
1
nazgul efendilerinden  biri. temelde insan yani.

2
Yayınevleri Soru Hattı / Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« : 06 Mayıs 2015, 00:18:53 »
Bildiğim kadarıyla yerli fantastik öykü yazarları veya amatör yazarlar tarafından yazılmış ve İthaki tarafından basılmış herhangi bir kitap yok.(varsa affola) Yayınevi olarak yerli yazarlar konusundaki politikanız nedir? Yazarlar sizlere basım için değerlendirilmesi amacıyla öykü ve dosyalarını gönderebilir mi? Yoksa İthaki'den başka seçeneklere mi yönelmeliler?

Nedense bu soruyu ıskalamışım.

Durum şu:

1-) Yerli yazarlar tarafından yazılmış bazı kitapları yayınladık. Hatta bu konuda bir yarışma bile açtık ve ödül kazananların öykülerini ayrı bir kitap olarak da yayınladık.

2-) Yerli yazar diye sınıflandırdığımız kısım Türkiye'de çok dertli bir iş. Zira yurtdışında yazarlık bir meslek olabilirken, Türkiye'de ancak bir hobi olabiliyor, çünkü basım adetleri ve satış rakamları yazarın geçimini sağlamaya yetmiyor.

3-) Yerli yazarlara kapımız açık, AMA, birincisi sadece yerli yazar basmış olmak için belli bir kalitenin altındaki eserleri kabul etmeye şiddetle karşıyız. İkincisi, yayınevimizin bizce oldukça kaliteli bir çizgisi olduğunu düşündüğümüz için hangi milletten olursa olsun, yayınlayacağımız eserlerde bu kalitenin tutturulmasınıı vazgeçilmez bir şart olarak görüyoruz.

4-) Şansını denemek isteyen yerli yazar adayı arkadaşlar, eserlerini bize dijital kopya ARTI kağıt çıktısı olarak yollamak zorundalar. Bu eserler, önce benim de aralarında bulunduğum konu editörleri tarafından incelenerek, EĞER beğenilirse yayın kuruluna sevkediliyor ve EĞER ordan da onay alırsa basım için yazarıyla temasa geçiliyor ve bu süreç en az altı ayı buluyor.

5-) Benim de jürisinde olduğum fantastik kurgu ve bilim kurgu öykü yarışmasında, benim birinciliğe ve ikinciiğe layık eser bulamadığımı ve sadece bir adet üçüncü 2 adet de mansiyon seçtiğim, ve benim üçüncü seçtiğim öykünün açık ara oy farkıyla birinci seçildiği düşünülürse bu konuda ne kadar seçici hatta elitist olduğumu belki anlarsınız.

Sadece kitabın üzerinde bir Türk yazarının adı olacak diye kitap basılmasına ve Türk edebiyatının başarısız olmasına ve  "ama daha yeni başlıyoruz" diye bahaneler uydurulmasına şiddetle karşıyım. (Lütfen kimse bana Orhan Pamuk'dan filan bahsetmeye kalkmasın!)

Kişisel olarak Fantastik Kurgu ve Bİlim Kurgu türlerine çok özel bir saygı duyarım ve onların eğlencelik tabliot yazılar haline getirilmesine çok bozulurum. Değerli Metin Atak ağabeyimizin 1970 li yıllarda yayınladığı Gezegenler Savaşıyor veya Arena gibi eserlerinin bence bugün yayınlanma şansı yoktur (nasıl da büyük keyifle okumuştum çocukken halbuki). Refik Halit Karay'ın 1920'lerde yazdığı Ago Paşanın Hatıratı'nın bugünkü karşılığını bulduğunu düşünen herkese kapımız açık olacaktır oysa ki.

Kısacası, EVET, yerli yazarlarımızı can-ı gönülden desteklemek istiyorum ve yayınevi oılarak istiyoruz. Ama her ay eline en az 4-5 yerli roman gelen biri olarak lütfen yazdığınız şeylerin kalitesini "bizde ancak bu kadar olur" diyerek değil, ,bu işin ustalarına bakarak kıyaslayın.

Türk yazarının mukayese noktası Weiss'ler, Salvatore'ler, Hobb'lar, Moorcock'lar veya Feist gibi yazarlar olmalıdır.

Kendinizi bu veya benzer isimlerin onbeş yaşındaki hali olarak bile görüyorsanız, eserlerinizi bize yollayın. Beğenilse de beğenilmese de birileri sizlere temasa geçecek, en kötü ihtimalle size bilgimiz ve görgümüz yettiğince yol gösterecektir.

Ve eğer yazdıklarınızı acımasızca eleştirisek (ki ben bunu yaparım), bu sadece daha iyisini yazabilmeniz için sizlere duyduğumuz inançtandır.

Merhabalar, bu yazı üzerine birkaç sorum olacak:

-Sizin onaylanması için beklediğiniz "belli kalite" tam olarak nedir? Konu özgünlüğü mü?

-Kitap yayımlatmak isteyenler bize hem dijital kopya hem de kağıt çıktısı olarak yollasınlar demişsiniz (2011'de yazdığınız yazıyı alıntılıyorum şu an belki hiç görmeyeceksiniz) ama örneğin internet sitenizde (hâlâ) kitap önerisi yapmak isteyenler için yönlendirici bir alan bulunmuyor. Ben, İthaki yayınları'na nasıl kitap önerisi yapılacağını tesafüden bu forum sitesinden öğreniyorum şu an. Eğer bir yetkilisi burayı okuyorsa lütfen değerlendirsin bunu. Öte yandan, diğer üyelerin de bahsetmiş olduğu üzere iletişim bilgilerinizde verilen mail adresine atılan postalara da cevap gelmiyor.

-Son olarak, kitaplarını yayımladığınız yazarlara telif hakkı olarak ne kadar veriyorsunuz? Bildiğim kadarı ile Türkiye'deki yayın evleri standart %24 veriyor, sizin de mi aynı yoksa yazara göre anlaşma mı yapıyorsunuz?

Sayfa: [1]