Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - tormund

Sayfa: [1]
1
Oyunlar / Amnesia: The Dark Descent
« : 22 Şubat 2014, 21:45:53 »
Amnesia: Dark Descent, Frictional Games tarafından yapılmış bir korku oyunudur.

Frictional Games'in bir önceki oyun serisi Penumbra gibi, bu oyunda da ilerleyebilmek için çevredeki eşyalarla etkileşmek; gerekir. Mesela, bir kapıyı açıp/kapamak için farenin ileri/geri hareket ettirilmesi gerekir. Ayrıca, oyun karşılaşılan bozuk makineleri tamir etmek gerekmektedir. Hatta tamir için eşya gerekiyorsa, bu eşyalar bulunup yerleştirilmelidir.

Oyunda karşılaşılan başka bir zorluk, karakterin hem canını, hem de akıl sağlığını koruması gerekmektir. Oyundaki canavarlara (Gatherers) uzun süre bakmak, karanlıkta uzun süre durmak, ve rahatsız edici durumlarla karşılaşmak, karakterin akıl sağlığını azaltır. Akıl sağlığının azalması, oyunda görüntünün bulanıklaşmasına ve halüsinasyonlara neden olur. Aydınlıkta durmak, akıl sağlığının azalmasını durdurur. Bu aydınlık iki şekilde elde edilebilir: feneri çıkartarak, veya çakmakla lambaları yakmak. Oyunda bir görev bitirildiğinde, veya belirli bir noktaya varıldığında, akıl sağlığı otomatik olarak artar.

Oyunun yapısından dolayı, karakter canavarlara karşı savunmasızdır. Bu yüzden, bir canavarla karşılaşıldığında, veya canavarın yaklaştığı duyulduğunda, canavarın karakteri göremeyeceği bir yere saklanması gerekmektedir. Eğer saklanamıyorsa, oradan kaçması gerekmektedir. (Wikipedi)

Bu oyun hakkında söylenecek çok şey var ancak ben birkaç şey söyleyip herkesi oyunu oynamaya davet edeceğim.

Öncelikle oyunun korkuseverler için biçilmiş bir kaftan olduğunu söylemeliyim. Oyunun atmosferi, oyundaki yaratıklar, mekanlar ve sesler insanı yeterince korkutuyor. Beni asıl çarpan şey oyunun hikayesiydi. Oyun bittiğinde H.P. Lovecraft'ın en güzel öykülerinden birini okumuş gibi kalktım oyunun başından. Oyundaki her notu, her uyarıyı, günlük parçasını mutlaka okuyun. Bütün bu öyküyle oyun mükemmel bir bütün oluşturmuş ve ortaya benim gibi fazla oyun sevmeyenlerin bile en üst derecede zevk alacağı bir oyun çıkmış.

Son olarak bunu oynayıp severseniz yine bu oyunun yapımcılarının ürettiği Penumbra serisini de oynamanızı tavsiye ederim.


Sayfa: [1]