Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - MeLaNCHoLy

Sayfa: [1]
1
Çizgi & Anime / Legend of the Galactic Heroes
« : 26 Ağustos 2016, 16:20:49 »
LEGEND OF THE GALACTİC HEROES

Alıntı
Konusu: Samanyolu galaksisini, 150 yıldır devam etmekte olan yıldızlararası bir savaş etkisi altına almıştır. Çöküşteki Goldenbaum hanedanlığının hüküm sürdüğü Galaktik İmparatorluğu'yla, işlevselliğini yitirmiş demokratik federasyon Hür Gezegenler Birliği arasında geçen bu savaşta; on binlerce uzay gemisi ve milyonlarca asker çarpışmaktadır.

Sahneye iki kumandan girer: İmparatorluk Amirali Reinhard von Lohengramm ve HGB'nden Yang Wenli. Fakir bir Reichsritter aileden gelen Reinhard; Kayzer'in, ablasını metresi olarak aldıktan sonra sistemi değiştirmek için asker olmayı seçen yetenekli ve karizmatik biridir. Üniversite eğitimini karşılayabilmek amacıyla asker olmak zorunda kalan Yang Wenli'yse, zeki olmakla beraber bir o kadar da tembeldir de. Her iki karakter, eylemleriyle yetenek sahibi askerleri, amiralleri ve düşünce adamlarını etraflarında toplamaya başlarlar. Zamanla, bu iki zıt insanın arasındaki rekabet; mevcut açmazı temellerinden sarsacaktır. Astlarıyla ve üstleriyle uğraşırlarken, kişisel ve politik sorunlarla yüzleşecekler; savaşımlarını strateji ve taktik üzerinden yürütecekler ve kendi iradelerini ortaya koyduklarında, insanlık tarihinin en büyük savaşı yüzünden sınanacak ve değişeceklerdir.

Galaktik Kahramanların Efsanesi, engin, duygusal ve ince düşünülmüş askerî bir uzay operadır. 110 bölümlük bu dizi ana seri olup, diğer bağlı seriler ek olarak çıkarılmıştır.

Galaktik Kahramanların Efsanesi, Yoshiki Tanaka'nın yazarlığını yaptığı; 1982-87 yılları arasında çıkan on kitaplık bilim kurgu serisidir. Bu seri, 1988 yılında Seiun Ödülü'ne layık görülmüştür.
İzlemek için Tıklayın


LEGEND OF THE GALACTİC HEROES GAİDEN: A HUNDRED BİLLİON STARS, A HUNDRED BİLLİON LİGHTS
Alıntı

Konusu:
Galaktik Kahramanların Efsanesi'nin iki öncül serisinden biri olan Yüz Milyar Yıldız, Yüz Milyar Işık'ta; Reinhard von Lohengramm ve Siegfried Kircheis'ın Galaktik İmparatorluğu'ndaki yükselişleri anlatılır.

Sırasıyla şu hikâyeler işlenir:
1 - Beyaz Gümüş Vadisi (4 bölüm)
2 - Gündüzün Rüyası, Gecenin Şarkısı (4 Bölüm)
3 - Utanç (4 Bölüm)
4 - Yüz Milyar Yıldız, Yüz Milyar Işık (12 Bölüm)
İzlemek için Tıklayın


LEGEND OF THE GALACTİC HEROES GAİDEN: SPİRAL LABYRİNTH

Alıntı
Konusu: Galaktik Kahramanların Efsanesi'nin bir diğer öncül serisi olan Sarmal Labirent'te; Yang Wenli'nin, Yeni Bir Savaşa Uvertür filminin öncesinde geçen yaşamı ele alınır. Ayrıca, ilk yan hikâyede kaldığı yerden Reinhard ve Kircheis'ın geçmişine devam edilir.

Sırasıyla şu hikâyeler işlenir:
1 - Sarmal Labirent (14 Bölüm)
2 - Asi (4 Bölüm)
3 - Düellocu (4 Bölüm)
4 - Av Köpeği (4 Bölüm)
5 - III. Tiamat Savaşı (2 Bölüm)
İzlemek için Tıklayın


LEGEND OF THE GALACTİC HEROES: GOLDEN WİNGS

Alıntı
Konusu: Kapche-Lanka gezegeninde Albay Herder’ı öldürdüğü şüphesiyle, Binbaşı Reinhard von Musel hakkında soruşturma açılır. Soruşturmayı yürüten şahıs, Binbaşı Krumbach da Markiz Benemunde’nin adamıdır. Ancak, Reinhard bunun farkında olsa bile hiçbir şey yapamaz. Dahası, şu anki görev yeri olan İserlohn Kalesi’ne; Sidney Sitolet önderliğindeki Birlik Kuvvetleri 50,000 gemilik bir filoyla yaklaşmaktadır. İleride, “5. İserlohn Kuşatması” adıyla anılacak olan bu savaş; Reinhard için bir ölüm kalım meselesi hâline gelir.

Başka bir prodüksiyon ekibinin imzasını taşıyan Altın Kanatlar filmi, mangasındaki tasarımlara olan sadakatiyle; diğer medya yapıtlarına kıyasla hem seslendirme yönünden, hem de görsel olarak tamamen farklı bir çizgide ilerler.
İzlemek için Tıklayın


LEGEND OF THE GALACTİC HEROES: MY CONQUEST İS THE SEA OF STARS

Alıntı
Konusu: Yoshiki Tanaka'nın "Galaktik Kahramanların Efsanesi" adlı bilim kurgu serisinin ilk uyarlama filmi olan Hedefim Yıldızlar Denizi'nde; imparatorluk sancağı altındaki ihtiraslı genç adam Reinhard von Musel'le, yozlaşmış bir demokrasiye hizmet eden pasif Yang Wenli'nin ilk yüzleşmeleri konu alınır. M.S. 3500'lü yıllarda geçen bu hikâye, kahramanların nasıl doğduğunun eleştirisini yaparken, insan ve savaş olgusunun ayrılamaz bir bütün olduğunu bütün açıklığıyla izleyiciye sunar.
İzlemek için Tıklayın


LEGEND OF THE GALACTİC HEROES: OVERTURE TO A NEW WAR

Alıntı
Konusu: TV serisinin devam ettiği dönemde yapılan ve ikinci sinema filmi olan yapım; Astate Savaşı ile başlayan TV serinin ilk dört bölümünün sinemalaştırılmış halidir. 150 yıldır devam eden savaşlar zincirinin devamında artık birbirlerinin gücünün farkında olan Reinhard Von Lohengramm ve Yang Wen-li`yi ikinci kez (ilki My Concuest of The Sea of The Stars) karşı karşıya getiriyor ve beraberinde ikilinin yarım kalan hesaplaşmasını anlatıyor.

Sinemanın özellikle önceki filme kıyasla görsel bir zenginlik ve kalitede sunulduğu göze çarpan bir diğer ayrıntı.
İzlemek için Tıklayın

Favori animelerimdendir. Vakıf serisini andırır. Çizimlere aldanmayın direk izleyin. İyi günler.

2
Vakıf Serisi / Isaac Asimov - Elimde bulunan tüm kitapları
« : 25 Ağustos 2016, 12:04:23 »
Arkadaşlar merhaba;

Bir kitap sevdalısı olarak elimden geldiğince ilgili çeken her konuda kitap okumayı ve okutmayı seven bir insanım. İzlediğim bir anime yüzünden (legend of the galactic heroes) bilim kurguya fena halde kafayı taktım. Uzay ile ilgili izlemediğim belgesel kalmadı diyebilirim.

Daha sonra doğal olarak kitaplara yönelmeye başladım. İsaac Asimov ismini defalarca duymama rağmen işin içine girmeden nasıl biri olduğunu anlamamıştım. Hayatını ve yaptıklarını okudukça herkesin anlatırken iştahla bahsettiği kitaplarını okumak için satın almaya kadar verdim.

Ama oda ne bir baktım ki ben bayağı geç kalmışım. Kitapları bulup satın almak geçen yıllar nedeniyle neredeyse altın madeni bulmakla eş değer duruma gelmiş. Ayrıca öyle uygun fiyatlara da gelmiyor tek tek toplamak. Çünkü sahaflara kadar düşen bu kitaplar değerinin üstüne satılmaktaydı.

Ne yapayım ne yapayım derken bizim hanıma kitapların tamamını almak için sponsor olur musun dedim bana. (Genelde ona ödetiriyorum da :) İlk başta razı oldu sonra tek tek toplamanın belkide 500 tl yi geçeceğini söyleyince olmaz dedi. Tabi biraz üzgün modunda takılınca (Ki kitap dışı  sigara vs alışkanlığımda yoktur) tamam dedi.

Vallahi kısa bir öykü oldu resmen neyse.. Uzun zaman önce silinen PDF arşivim aklıma geldi. Bakayım belki nette pdf halleri vardır. Ara ara imanım gevrildi resmen. Tabi daha sonra bunları düzenlemek gerekiyordu. Sayfa boşlukları kitabın ana resimi vs. derken uğraşırdı.(Allahtan mesleğim grafik baskı olduğundan tahminimden kısa sürdü.)Ama sonunda hepsini derledim.

Buradan indirebilirsiniz.

https://drive.google.com/open?id=0B3HMHI2GsMyFaDR5c2YtWkdwZ2c

Google Drive altında serileri eksiksiz olarak bulup yayınladım.

Okuma sırası tabi ayrı bir problem oldu. Ama sonunda şu liste daha uygun geldi.

ROBOT SERİSİ

0- Ben, Robot (Altın) / Robotlar (Milliyet)*
1- Ölü Gezegen (Altın) / Çelik Mağaralar (Okat & Baskan)
2- Güneşin Tanrıları (Altın)
3- Şafağın Robotları (Altın)
4- Kurtarıcı (Altın)

* Ben, Robot kitabının “0” numara olmasının sebebi bu kitabı okumanın zorunlu olmamasıdır ancak serideki pek çok göndermeyi anlayabilmek için okunması tavsiye edilir.

VAKIF SERİSİ

1- Vakıf (İthaki) / İmparatorluk (Altın)
2- Vakıf ve İmparatorluk (İthaki) / Altın Galaksi (Altın)
3- İkinci Vakıf (İthaki) / Gizli Tanrılar (Altın)
4- Vakıf’ın Sınırı (İthaki) / Galaksi Çöküyor (Altın)
5- Vakıf ve Dünya (İthaki & İnkılap)
6- Vakıf Kurulurken (İthaki) / İmparatorluk Kurulurken (Altın)
7- Vakıf İleri (İthaki) / Erişilmez İmparatorluk (Altın)

İMPARATORLUK SERİSİ

1- Sonsuzun Tohumları (Altın) / Asi Gezegen Tyrran (Baskan)
2- Tanrılar ve İmparatorlar (Altın) / Kainat Fatihi (Çağlayan)
3- Zamandan Kaçış (Altın) / Uğursuz Gezegen Galactica (Baskan)

Yukarıda numaralandırılmış yapıtlar Asimov evreninin bel kemiğini oluşturmaktadır ve doğru sırayla okunmaları son derece önemlidir. Tüm bu eserleri sırasıyla okuduktan sonra yazarın tekil romanlarına ve kısa öykülerine dilediğiniz gibi geçiş yapabilirsiniz. Elbette bu büyük yazarın popüler bilim kitaplarını okumayı da ihmal etmemeniz önerilir. Zira Asimov, bilimin halka ulaştırılmasında çok büyük emek sarfetmiş bir yazardır. En zor ve karmaşık konular bile, onun kaleminde adeta bir eğlenceye dönüşebilmektedir.

Okuma Sıralaması İçin Kaynak: bilimkurgukulubu.com sitesinden alınmıştır.

Velhasıl umarım arayıpta bulamayanlar için derman olur. Zira yayınevlerinden bu şekilde seri seri toplu baskılı halini bulmanız imkansız. İyi günler dilerim.

Sayfa: [1]