Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - emuk

Sayfa: 1 ... 12 13 [14] 15
196
Diğer Fantastik Eserler / Ynt: Ölüm Kapısı Serisi
« : 06 Mart 2012, 23:46:19 »
Weiss&Hickmann ikilisinin en mükemmel serisi.
Serinin mükemmelliği hakkında bende kimseye söz söyletmem ama yinede Ejderha Mızrağı varken en iyi serileride diyemem :)
İnan bana, Raistlin'in etkisinden kurtulunca ve objektif bir bakış açısıyla kitapları karşılaştırınca, sen de Ölüm Kapısı'nın daha kaliteli olduğunu anlayacaksın. Sadece sürükleyicilik değil, aynı zamanda karakter yaratımları, olay örgüsü ve bence en önemlisi özgünlüğü mükemmel derecesinde.
Biliyorum da söylüyorum  ;D

197
Diğer Fantastik Eserler / Ynt: Ölüm Kapısı Serisi
« : 06 Mart 2012, 19:56:29 »
Weiss&Hickmann ikilisinin en mükemmel serisi.

198
Bu ayın seçkisi ne zaman yayınlanacak?

199
Tartışma Platformu / Ynt: Favori Fantastik Kitabınız?
« : 04 Mart 2012, 23:03:29 »
Benim için 2 tür kitap vardır:
Zaman Çarkı ve diğerleri...

200
Radyo Kulesi / Ynt: Haftalık Yayın Akışı
« : 02 Mart 2012, 19:03:48 »
Bugün yayın olacak mı?

201
Tartışma Platformu / Ynt: Fantastik Edebiyat Klişeleri
« : 01 Mart 2012, 23:16:20 »
  Kahramanlar yolculukları boyunca bir kehanette bahsedilen kötülüğü yenecek olan gücü ararlar ve son kitapta aslında aradıkları gücün hep içlerinde olduğunu fark ederler. Arkadaşlıkları kötülüğü yenecek olan güçtür. ;D

202
Sinema / Ynt: Akıllara Kazınan Replikler
« : 23 Şubat 2012, 00:41:53 »
Eğer oğlumun başına bir kaza gelirse veya bir polis onu vurursa ya da kendisini hücresinde asarsa, hatta kafasına yıldırım bile düşse bu salondaki bazı kişileri suçlarım...Ve o zaman affetmem. (Don Vito Carleone)
The Godfather

203
Unutulmuş Diyarlar / Ynt: Hayalet Kral
« : 17 Şubat 2012, 00:52:41 »
Sonu çok acıklıydı. Bence serinin en iyi kitabıydı. İlk kez bir salvatore kitabında bu kadar duygulandım.
Spoiler: Göster
Yaklaşık 20. drizzt kitabımdı. 7 yaşından beri büyümesine tanık olduğum catti-brie nin ölmesi koydu biraz, keza regis de öyle.

204
Aylık Öykü Seçkisi / Ynt: Seçkide Otuz İkinci Ay !!!
« : 15 Şubat 2012, 22:00:54 »
Daha demin öykü seçkisi başlığı altındaki yorumları okuyordum ve ilk sayfalarda 6 sayfa kuralı diye bir şey gördüm. Bu yeni tema (rehine) ile ilgili bir öykü yazdım ve yaklaşık 4 sayfa. Bunun anlamı yayınlanmayacak olması mı?

205
Aylık Öykü Seçkisi / Ynt: Seçkide Otuz İkinci Ay !!!
« : 15 Şubat 2012, 21:57:18 »
Merhaba. Size gönderilen öyküler arasında seçim mi yapıyorsunuz, yoksa gönderen herkesinkini sitede yayınlıyor musunuz?

206
Miras Döngüsü / Ynt: Eragon
« : 29 Aralık 2011, 19:09:09 »
İlk kitap olan Eragon çerezlik bir kitaptı. İnsanı düşündürmekten uzak, klişe konu ve derinliği olmayan karakterlerine rağmen akıcı diliyle okuru sıkmadan hikâyeyi devam ettiriyordu. Eragon’u bitirince seriyi tamamlamak adına Eldest’e bir el attım. Şu anda yüz yirminci sayfadayım ve hem diyaloglar hem hikâyenin akışı okadar kötü ki kitabı bıraktım. Devam edeceğimi de zannetmiyorum. Özellikle diyaloglar çok “oldu bitti”ye getirilmiş. Bir karakter bir konudaki düşüncesini hararetle neredeyse iki paragraf boyunca dile getirirken iki satır sonra düşüncesinden vazgeçmiş bir şekilde karşısındakinden özür dilediğini görebilirsiniz. Özellikle bu olay gerçekçilikten uzaklaştırmış kitabı. Belki de Zaman Çarkı’ndan sonra bu kitaba geçmem beni böyle etkiledi, ama kitap kaliteden son derece uzak.

207
Gediksavaşları Efsanesi / Ynt: GedikSavaşları Efsanesi
« : 26 Aralık 2011, 16:50:14 »
Tamam en kısa zamanda el atarım bunlara,saol.
Krondor serisi açıkçası gedik savaşları serisinin tadını vermedi. Gerçi henüz ilk kitabını okudum krondor un.  Ama ben gediksavaşları ayarında birşey bekliyordum ve biraz hayal kırıklığına uğradım.
diyeceğim şu ki; devam kitaplarında veya serilerinde gediksavaşları serisi ayarında olan var mı?

208
Gediksavaşları Efsanesi / Ynt: GedikSavaşları Efsanesi
« : 23 Aralık 2011, 03:13:23 »
pug tomas ve arutha gibi ana karakterlerin gedik savaşları ve krondor serileri dışında ana karakter oldukları seri var mı?

209
Ejderha Mızrağı / Ynt: Favori Seriniz ?
« : 20 Kasım 2011, 22:49:47 »
Oyumu Raistlin'in karizmada artık boyut değiştirdiği üçleme olan Efsaneler'den yana kullandım.

210
Zaman Çarkı.
Zaman Çarkı'nın apayrı bir yeri vardır benim gözümde. Özgünlük bakımından en büyük eser olduğunu düşünüyorum. Betimleme ve cümleleri birbirine bağlayışı da mükemmel Robert ustanın. Karakterler gayet iyi tasarlanmış ve büyü kavramı 'Tek Güç' ile bambaşka bir tarzda ele alınmış. Hayal Gücünün sınırlarını bize gösteren bu eser -ve tabiki LOTR- apayrı bir mitoloji sunuyor. Hikayenin epik yanı da gayet etkileyici.

Robert Jordan bunları yapmakla kalmamış ülkelerin siyasi durumları, aralarındaki savaşlar, kan davaları, kin gütmeler ve farklı coğorafyadaki insanların farklı davranış biçimlerini gerçek bir dünyaymışçasına sunmuştur bize. Bence 'Işığın Evlatları' ve 'Büyük Oyun' buna en iyi örnektir. Öyle ki kendince deyimler yaratmış ve bunları kitaplarında bolca kullanmıştır. Gerek Mat'in bazen İki Nehir ağzıyla konuşması gerek Amyrlin Makamının olayları sürekli balıkçılıkla bağdaştırması özgünlüğün son seviyesidir kanımca. Coğorafya çok geniş ve kendi yarattığı ırkları o coğorafyaya güzel dağıtmış.
Kitap sizi öyle etkiliyor ki bir yanınız Muhafızlarla kılıç çarğıştırmak diğer yanınız Aes Sedailerle tek güce uzanmak istiyor.

Ama daha önce de belirtildiği gibi bunlar öyküyü daha kaliteli ve daha saygın yapar ve sadece bu özelliklerle ilk üçe giremez.
Zaman Çarkı'nı büyük yapan en büyük unsur bence kitabın sürükleyiciliğidir. Öyle ki bir süre sonra sayfaları nasıl hızlı çevirdiğinize hayret edersiniz. Yazar okuru merak içinde bırakıyor ve adeta sayfaları yutmaya mahkum ediyor. Ayrıca cümlelerinde öyle duygu yüklü ki o anda karakterin ne hissetiğini derinden hissedebiliyorsunuz. Bazen bu duygular aşk oluyor, bazense hüzün olup karşımıza geliyor. Kimi zamansa Mat ile birlikte gülüyorsunuz. Ama şüphesizki Robert Jordan bu duygu sarmallarından en iyi kahramanlık duygusunu sunuyor bize. Hatta ben ikinci kitabın sonunda tüylerimin heycandan ve savaş adrenalinden diken diken olduğunu hatırlıyorum. Adeta elinizde sancakla savaşa yürüyor ve Karanlığa meydan okuyup ışığı dünyaya yayıyorsunuz.

Daha önce de söylenenler gibi, Zaman Çarkı ve LOTR kitaplarını bir numara yapan bir değil birden fazla faktör vardır. Bence bu kitaplar bir numara olmayı ve kutsallaştırılmayı sonuna kadar hak eder.
"Işık sizinle olsun."
"Mezar çağrıma engel değildir."
"

Sayfa: 1 ... 12 13 [14] 15