Kayıt Ol

Resimli Adam - Ray Bradbury

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Resimli Adam - Ray Bradbury
« : 13 Ağustos 2012, 23:00:39 »

Bundan yaklaşık 22 yıl önce Yılmaz Yayınları’ndan çıkan ve artık sadece sahaflardan bulabildiğimiz Ray Bradbury’nin Resimli Adamİthaki Yayınları’ndan çıkarak raflardaki yerini aldı!

Alıntı
“Her resim ufak birer hikâyedir. Onları seyredersen birkaç dakika içinde sana bir öykü anlatırlar.”

Resimli Adam’ın vücudundan yansıyan, hepsi birbirinden etkileyici on sekiz öykü… Ray Bradbury’den eleştiren, düşündüren ve dehşete düşüren bir bilimkurgu klasiği… Mars Yıllıkları'ndan hemen sonra, Fahrenheit 451′den bir süre önce yayımlanan bu kitap, Bradbury külliyatının en önemli eserlerinden biri.

Ölümden inançlara, nükleer savaştan ırkçılığa, dünyanın sonundan uzaydaki yalnızlığımıza kadar insanlığa dair birçok konuya değinen Bradbury, hayallerimizle hakikatin karşı karşıya geldiği, modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan öyküleriyle bize yine bizi anlatıyor.

Çevirisini İlker Sönmez’in üstlendiği ve Yankı Enki’nin yayına hazırladığı kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: Resimli Adam // Ray Bradbury
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2012, 23:29:46 »
Uzun bi arayış sürecinden sonra bu sene bir sahafta bulduğum, hiç düşünmeden aldığım ve an itibariyle beni İthaki'ye gıcık eden harika bir eser. Özellikle İsa'nın peşinden evreni dolaşan uzay gemisi ve bir patlama sonucu uzaya dağılan astronatları anlatan hikayeler çok hoşuma gitmişti...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2012, 09:46:46 »
Neden İthaki'ye gıcık etti? Çevirisinden falan mı?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2012, 10:07:35 »
Neden İthaki'ye gıcık etti? Çevirisinden falan mı?

Büyük ihtimalle eski basımını onca süredir arayıp nihayet bulduktan sonra kitabın yeni çeviri ve yeni basımıyla raflara gelmiş olması gıcık etmiştir ablacım. Zira ben de uzun süredir sahaflarda bu kitabı arşınlayıp bulduktan sonra çok daha temiz bir baskısının yayımlandığını duysaydım gıcık olabilirdim!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2012, 10:31:27 »
Doğru bak, bunu düşünmemiştim :)

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2012, 15:08:48 »
Aynen öyle insan bi haber verir biz bu kitabı basacağız diye ;D
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2012, 15:14:41 »
Aynen öyle insan bi haber verir biz bu kitabı basacağız diye ;D

Eğer öyle bir durumda olsam çıldırırdım falan herhalde. Kötü bir his :P

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2012, 15:46:05 »
Biraz bozuldum ama şu an bendeki kitabın koleksiyon değerini düşünmekle meşgulüm ;)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2013, 19:51:34 »
İçerisi irili ufaklı pek çok öyküyle dolup taşan bir kitap bu. Bazıları 3 sayfada derdini alatıyor, bazılarıysa uzun sayfalar boyunca kendini ifade ediyor. Ray Bradbury'nin nasıl her konuya el atan ve onlar hakkında söylecek şeyleri olan bir adam olduğunu bu kitapla bir kez daha gördüm.

Resimli Adam aslında oldukça değişik bir isim. Ama neden böyle bir isme sahip olduğu da kitabın en başında açıklanıyor. Çünkü Resimli Adam ilginç bir hayal gücünün ürünü olmakla birlikte, vücudunda yaşayan dövmeler taşıyan bir adamın, o dövmelerinin anlattığı hikayeleri kapsıyor.

Şu benim için tartışılmaz bir gerçek, Bradbury duyguları vermekte oldukça başarılı. Hüzün mü arıyorsunuz? Bana çok dokunan Roket Adam adlı öykü bunun için orada. Din mi arıyorsunuz? Ateş Balonları öykü tam da bunu içeriyor. Mizah mı arıyorsunuz? Bunun için de birden fazla öykü var. Ustalara saygı kuşağı tadında öyküler bile burada sizi bekliyor.

Tüm bu saydıklarıma rağmen kitap boyunca beni en çok etkileyen üç öykü oldu. Bunlardan ikisi kitaptaki ilk iki öykü olan Bozkır ve Kaleydoskop. Özellikle Kaleydoskop öyküsünün konusu beni hayli kıskandırdı. Parçalanan bir uzay mekiğinden, her biri bambaşka bir yere çakılmak üzere düşen mürettebatın son telsiz konuşmalarına şahit oluyorsunuz. Hepsinin öleceği açık. Kurtulma şansı sıfır. Onlar uzayın derinlerinden bambaşka atmosferlere ölmek için düşüyorlar. Üçüncü öyküyse yukarıda söylediğim Roket Adam'dı. Konuyu anlatmayayım. Bradbury duyguyu gayet güzel vermiş, demek yeterli.

Bazı öykülerde biraz bocalıyoruz yalnız. Çünkü uzayda kurulan kolonilerden bahsederken seneyi 90'lar olarak verince bir an durup günümüze bakıyoruz istemeden. Orada zaman kayması yaşıyoruz bir nevi.

Tüm bu saydıklarıma rağmen şu da bir gerçek ki Yakma Zevki'ni daha çok sevmiştim. Resimli Adam her bir köşesinde öykü olan, öykülerle dolup taşan bir kitap. Çok farklı konulara el atan da geniş bir yelpazesi var. Fakat zevk bu ya, Yakma Zevki öykülerinin yeri benim için ayrı.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Mart 2013, 00:10:16 »
Bu arada bir dipnot geçelim. "Resimli Adam"da bulunan bazı öyküler, "Mars Yıllıkları"nda da vardı. Dolayısı ile, farklı çevirmenlerin kaleminden aynı öyküleri okumanın tadı da bir başka oluyor. Böyle de bir kıyaslama yapabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Temmuz 2014, 03:06:17 »
Bu kitapta beğendiğim öyküler;
Gerçeklik duygusu ve hiçliğin bir parçası olma arzusu üzerine muhteşem bir anlatıma sahip olan "Belirli Bir Gece veya Sabaha" ile dünyaya yazılı  bir metin bırakan ve bilim dininde yeri olmayanlar üzerine yazmış olanların sansür, unutuluş ve nihai yokediliş ile karşılaşmalarını anlatan "Sürgünler" hikayesiydi.

Diğer öykülerse: din, savaşlar, insanların kayıtsızlığı, teknolojinin getirdiği tembellik, zalimlik,yaşamın doluluğu ve boşluğu, delilik, kapitalizm vs. üzerine biraz karamsar, ölümlerin kol gezdiği hikayelerdi. Bradbury öykülerin büyük kısmında Mars gezegeni kullanmış. Orada ki yaşamın Dünya üzerindeki etkisi üzerine birden fazla öyküsünde vardı.  Gelecek tahmini konusunda ise yanılgıları olduğu şüphe götürmez. Nükleer tehdidin azalması, "roket"lerin kullanım alanları, büyük çaplı bir sansür vs.

Resimli Adam, birbirinden bağımsız olaylardan oluşan ve herhangi bir yargılamada bulunmayan öyküleri ile zevk alarak okuduğum bir kitaptı.

Bir alıntı;
"Yarın ne yapacağımı dün yaptığım saçma sapan işlere göre şekillendiremem."