Kayıt Ol

Naruto ve One Piece Mangaları Artık Türkiye'de!

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Naruto ve One Piece Mangaları Artık Türkiye'de!
« Yanıtla #15 : 26 Haziran 2011, 21:26:54 »
pardon ama renkli olmazmı   önce çizip sonra renklendirme yaparlar ve bizim okuduklarımız renksiz oluyor nedense  renkli okumak daha fazla zevk verebilir tabi renksiz sevenlerde olabilir ama  japonyada raflarda hep renkli mangalar oluyor :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 26 Haziran 2011, 21:43:34 »
pardon ama renkli olmazmı   önce çizip sonra renklendirme yaparlar ve bizim okuduklarımız renksiz oluyor nedense  renkli okumak daha fazla zevk verebilir tabi renksiz sevenlerde olabilir ama  japonyada raflarda hep renkli mangalar oluyor :D

Hiç Japonya'ya gitmedim ama hiç çizimleri renkli manga da görmedim. Kapakları hariç, internetteki mangaların çoğunun çizimleri siyah beyaz. Türkiye'de daha önce basılmış mangalar da bu formatta (kapak hariç yine). Mesela Dragon Ball örneğinde olduğu gibi.

Dediğim gibi, internettekiler de siyah beyazdı. Bugüne kadar gördüklerim bu yönde. Aksi bir durum varsa örneğini görmek isterim, merak ettim doğrusu.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 26 Haziran 2011, 21:45:11 »
pardon ama renkli olmazmı   önce çizip sonra renklendirme yaparlar ve bizim okuduklarımız renksiz oluyor nedense  renkli okumak daha fazla zevk verebilir tabi renksiz sevenlerde olabilir ama  japonyada raflarda hep renkli mangalar oluyor :D

Bence renk çok problem değil. Manga'nın orjinal havasını zedeler hatta. Ama noktalama işaretleri mühim tabi.

Not: Evet, ben de orjinalinden renkli rastlamadım hiç. Sonradan renklendirilenler var hayranlar tarafından ama çok da mühim değil yahu.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 26 Haziran 2011, 21:55:02 »
elbette renksizler daha ön planda ama orjinalden renkli olanlarda var  dediğiniz gibi sonradan renklendiren fan grubları vs. vs. felanda var. alıştığımıza göre çokta mühim bir konu değil açıkcası ama merak ettim renklimi acep diye :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 27 Haziran 2011, 19:55:17 »
elbette renksizler daha ön planda ama orjinalden renkli olanlarda var  dediğiniz gibi sonradan renklendiren fan grubları vs. vs. felanda var. alıştığımıza göre çokta mühim bir konu değil açıkcası ama merak ettim renklimi acep diye :)

Halen orjinalden renkli olanlara örnek vermiyorsun ama.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #20 : 28 Haziran 2011, 21:27:52 »
Okuyom ben yaa. 7 bölüm var bir ciltte. Yanılmıyorsam 240 bölümdü değil mi shippuden'den öncesi?

5. soru doğru, soruda yanlış birşey yok.

135 bölüm. 240 fillerlarla beraber olan hali. Ama o fillerlar mangaya dahil değil, animede eklenen bölümler :).

Yanlış. Fillerlarla birlikte Naruto 220 bölümdür :).

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 29 Haziran 2011, 14:53:11 »
'yalın ayak gen' vardı MTV anime gecelerinde tanıtmışlardı hem renkli hem renksizdi. (orjinal adını hatırlamıyorum)   ayrıca animeden uyarlanan 'death note' mangasıda hem renkli hem renksizdi.         

Şimdi ben kitapçılarda manga alıcam diye gitsem olurmu?(en azından seçkin kitapevlerinde)

Not:D&R'da buldum Naruto 1.Cildini OnePiece yoktu ama araştırıyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 29 Haziran 2011, 14:55:21 »
'yalın ayak gen' vardı MTV anime gecelerinde tanıtmışlardı hem renkli hem renksizdi. (orjinal adını hatırlamıyorum)   ayrıca animeden uyarlanan 'death note' mangasıda hem renkli hem renksizdi.         

Şimdi ben kitapçılarda manga alıcam diye gitsem olurmu?(en azından seçkin kitapevlerinde)

Olur olur. Dragon Ball'u büyük kitapevlerinde çok gördüm mesela. Muhtemelen Naruto'da vardır.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #23 : 29 Haziran 2011, 15:05:56 »

Mangalar genelde renksiz olurlar. Bu bir gelenektir. Renklerin açığı, tonlamalar ve/veya ayrıntılı taramalar ile kapatılır ve bu iş için envaye çeşit fırça ve kalem bulunur. Günümüzde çoğu modern görsel betimsel ve animasyon sanatı bilgisayarlı ortam da yapılırken mangaların %99'u elle, 1+ (1 usta ve 4-8 asistan) kişi tarafından bölüm başına; serileştirilmişse haftada 17-20, aylıksa 29-34 ve one-shot (tek bir nüsha) yayını söz konusu ise 44-56 sayfa arası olurlar.

Belli bir manga eğer yayınlandığı dergi cildinde önemli bir noktaya gelmişse (örneğin 1. yıl dönümünde veya haftalık sıralamalarda 1. gelmişse) kapakta veya ilk 3 sayfasında veya göbekte bir çift büyük RENKLİ sayfası "olabilir". Mangakalar (manga sanatçıları) bu renkli sayfalar için fazladan emek vermek zorundadırlar ve olağan bir durum değil, okuyucuya göz hizmeti sunma amacı güder.

İnternette mangalara yeni ilgi duyan insanların mahnwa'lar ile mangaları karıştırması elbette işten değildir. Mahnwa'lar kore yapımı olurlar ve japon-mangalarının tam aksine %99 bilgisayarda çizilir ve renklendirilirler. Bazı insanlar mahnwaları daha bile güzel bulabilirler ve bence bu tercih meselesidir. Karakter tasarımları genelde mangalar ile benzeşir. Ancak insan isimleri ve kullanılan halk hikayelerinin farkılıkları düzenli bir okuyucunun direk gözüne çarpar.

One Piece, Death Note, Naruto ve diğer sayısız manganın "hem renkli hem de renksiz" nüshaları bulunmamaktadır. Sadece bir miktar renkli sayfaları vardır ve dediğim gibi, özel durumlar için, hikayeye ve eserin sanat değerine ekstra değer katma amacı güdülmeden renklendirilirler.

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 29 Haziran 2011, 15:16:54 »
Bilgi için teşekkür ediyorum.Belki 'Yalın Ayak Gen' de bir mahnwadır. Mahnwaların sadece Kore çizgi romanları olduklarını biliyordum çizimlerin el ile olmadığını bilmiyordum. :)

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
« Yanıtla #25 : 04 Ağustos 2011, 13:49:49 »
Gerekli şeylerin yaptığı pek çok iş gibi bu da yarıda kalacaktır.
Chief, I can't take it no more.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 06 Ağustos 2011, 01:41:30 »
Ankara Kentpark Arkadaş Kitabevinde de Naruto, One Piece, Bleach ve Full Metal Alchemist mangaları en güncel halleriyle bulunuyor. Death Note, Dragon Ball falan da gözüme çarpmıştı. One Piece'i manyaklık derecesinde seven biri olarak öncelikle onu tamamlama çalışmalarım sürüyor. Her gittiğimde bir kaç adet almaya çalışıyorum; fakat şu aralar yükselen döviz kurları pek de hayırlı olmadı bu açıdan.
Merak ettiğim şeylerden biri ise satış rakamları. Şöyle rahatça bir muhabbet edemedim bu konuda kitabevi çalışanlarıyla. Devam etmesini ve bu tip yerlerin gittikçe artmasını çok istiyorum.
(Remzi ve bir kaç yerde daha görmüştüm; ancak onlarda bu kadar düzenli bir manga reyonu yoktu son gördüklerim kadarıyla.) 
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı katie_lynn

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
    • TheShadow101-Profilim
« Yanıtla #27 : 14 Ağustos 2011, 15:30:37 »
Evet çıktı ama 2.cildi burda yok Naruto'nun en az 2 aydır aradım durdum! Ayrıca burda One Piece de yok :( Acaba Bleach Türkiye'de var mı biliyor musunuz?

"The Sun That Unlocks The Heaven, The Moon That Eclipse The Night"
<3 Black Sun & White Moon <3

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 24 Ağustos 2011, 21:05:17 »
Naruto ve One Piece'in aylık periyotta yayımlanacağı söylenmişti ancak bildiğim kadarıyla Shuiesha ile düşülen bi anlaşmazlık sonucu çeviri aksamış durumda. Bu anlaşmazlık ise özünde basit gibi görünmesine rağmen Gerekli'yi bayağı zorluyor. Çünkü ilk kitapta çevirilmeyen ses efektlerinde çevirilmesi istenmiş. Halbuki Gerekli bunları sadece dipnot olarak vermişti. Ki okuma zevkini bayağı düşüren bi etken olduğu kanısındayım. Bu durumda da işin grafik tasarım kısmı bayağı bi uzadı. Ha tabi birde her yaz çizgi roman sektöründeki durgunluk faktörü de eklendi (ki bu ülkemize ait bi sorunsal). Ancak aylık yayımlacağını duyurduktan sonra işlerin bu raddeye gelmesi beni de kıllatmıyor değil...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 13 Ekim 2011, 20:09:35 »
Güncel olarak narutoyu takip edenleriniz var mıdır?