Kayıt Ol

Soru - Cevap Kısmı

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Soru - Cevap Kısmı
« : 30 Nisan 2011, 12:31:29 »
Anlamadağımız şeyleri falan sormamız için açtım başlığı :) Her kategoride var, bunda da olsun bir tane  ;D

Başlıyorum ben;
Tash neydi aslında? Hani kuş kafalı dört kollu bir varlık. Yadinci kitapta geçiyordu. İnsanlar onu tanrı yerine falan koyuyordu da; Aslan değil miydi tanrı olan?

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: Soru-Cevap Kısmı
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2011, 12:59:36 »
Aslan,Narnia'lıların ve iyi yüreklilerin,Tash ise Calormenlerin ve kötü yüreklilerin tanrısıdır.Narnia tanrılarının hepsi türkçe isimlidir.Aslan'ın babası olan tanrının adı da bildiğin İmparator'dur.
.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2011, 13:18:09 »
Emperor değil mi? İmparator mu sahiden? :O

Çevrimdışı Legend

• 590
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2011, 13:59:57 »
Sahiden İmparator: İmparator"The Great emperor"dur.Aslan'da: Aslan"The Great Lion''dır.  Taş'ın sıfatını bilmiyorum.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Ynt: Soru - Cevap Kısmı
« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2011, 00:54:23 »
Zaman zaman Aslan'ı Lion olarak veriyorlar kitapların orjinallerinde de filmlerde de. Örneğin Narnia filmlerinin müziklerini programımda konu olarak ele aldığımda, birinci filmin müziklerinde Aslan, Aslan olarak geçiyor. Lakin ikinci filmin film müziklerinde Aslan, Lion olarak geçiyor.

Lewis'in Türk hayranlığını bildiğimize göre, orjinal isimlerin de Türkçe olması çok mantık dışı değil aslında. Lakin zaman geçtikçe ve baskılar süregeldikçe. kitaplar orjinal dilinde dahi değişebiliyor, okuyan kitlenin algılamasını kolaylaştırmak için.

En azından benim düşüncem. :)

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı katie_lynn

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • TheShadow101-Profilim
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2011, 19:03:09 »
Ben de öyle düşünüyorum...Ama "Aslan"ın "Aslan" olarak hitap edilmesi bence daha da güzel oluyor.Sonuçta onu diğer aslanlardan ayıran özelliğin ismi olduğunu düşünüyorum ben =)
"The Sun That Unlocks The Heaven, The Moon That Eclipse The Night"
<3 Black Sun & White Moon <3

Çevrimdışı 07

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2011, 20:16:35 »
tash aslında Colormen lilerin taptığı tanrıdır. Hatırlarsan Tashbaan şehrinin adı da oradan gelir

Çevrimdışı Legend

• 590
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2011, 21:03:07 »
Evet oradan gelir.
Alıntı
aslan c.s.lewis'in kurgusunda narnialılar tarafından denizin ötesi (çünkü o deniz dünyanın sonudur ve gerçek olarak orası o denizin ötesindedir.)olarak anılan tanrılar ve kahramanlar ülkesinde prens olan bir yarı tanrıdır.sahip olduğu güçle narnia'yı yaratmış ve elinden geldiğince orayı koruyup kollamıştır.lakin prens olarakta sorumlulukları olduğu için hep orada bulunamamıştır.zıttı tash'dır ki oda narnialıların zıttı olan calormenlilerin kötü efendisidir.ama onların aslanla tash'ın asıl zıtlığı narnia-calormen zıtlığı değil iyi-kötü zıtlığıdır.öyleki,son savaş kitabında geçtiği üzere;bir calormenli tash'a tapmasına rağmen iyi ve saf bir kalbe ait olduğu için aslan'ın yanına gitmiştir(bu kişi aslında tash'ın nasıl bir tanrı olduğunu bilmiyor).narnia'lı olmasına ve (lafta)aslan'a tapmasına rağmen bir varlık kötü yürekliyse tash'ın yanına gidecektir.
[azuroth, 25/05/2011 17:47]
Evet, umarım bu bütün tash ve aslan hakkındaki bütün sorularınızı giderir.