Kayıt Ol

Adidas ve Puma nasıl oluştu ?

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Adidas ve Puma nasıl oluştu ?
« : 25 Ocak 2008, 19:23:14 »
Adolph ve Rudolph'un öyküsü

İkinci Dünya Savasi'nin hemen öncesinde Almanya'da bir kasabada iki kardes ayakkabi yapip satmak üzere bir atölye açarlar; Adolph ve Rudolph Dassler.
Savas sonrasi Adolph, Rudolph'a artik birlikte çalismak istemedigini, kendine ayri imalathane açacagini söyler. Rudolph saskindir. Ufacik kasabada iki kardes ayri imalathanelerde rekabet edeceklerdir.
Kardesine bunun mantikli olmayacagini, bu ufak kasabada zaten insanlarin sayili ayakkabi satin aldiklarini, ikisinin birden iflas edecegini söylese de Adolph bu uyariyi dikkate almaz ve kendine yeni bir ayakkabi imalathanesi açar.
Gerçekten de aralarinda kiyasiya bir rekabet baslar. Rekabetleri dogduklari kasaba sinirlarini dahi asar. Iki kardes ayrildiktan sonra birbirlerine küsmüslerdir ve Adolph 1978 yilinda öldügünde tam 29 yildır darginlardir.
Bugün iki firmanin genel merkezi de bu ufak kasaba Herzogenerauch'tadir. Adolph Dassler'in ayakkabi sirketinin adi ADIDAS, Rudolph'un ki ise PUMA'dir.

Çevrimdışı nymph

• 412
  • Rom: 1
  • <3 Murtagh <3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Adidas ve Puma nasıl oluştu ?
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2008, 19:28:44 »
ilginç bi hikayesi varmış şaşırdım açıkçası  :o paylaşım için sağol  ;)
kimse yaLnız kaLmak isteMez
beLki beNde sırf bu yüzdeN iNnmak istedim saNa
kimse Mutsuz oLmak istemez
biLmem ki sen sebebtiN çok yaLan söyLedin baNa..
[/u]

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2008, 19:34:04 »
Çok kısa olmuş daha uzun bi yazı beklerdim :P
Ya Legolas'In böyle kısacık bir yazı paylaşması ı-ıh hayra alamet değil :P
Biliyodum bu öyküyü birdaha okumam için beni niye yoruyosun dimi :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Mr Thame Dummee

• **
  • 121
  • Rom: 1
  • Daha Gençsin.. Öğreneceksin...
    • Profili Görüntüle
    • Hortkuluk Avcısı
« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2008, 20:36:46 »
Bunu biliyordum gayet ilginç bir hikaye ama ana fikir nedir çözemedim 8)

Felsefe bu kardeşim: Save the Cheerleader, Save the world...

Zümrüdüanka Yoldaşlığı => SeVeRuS SNaPe

kayiprihtim kayiprihtim... Al linki tıkla şimdi... Yaşamak için fantastik dünyada... Arkadaşlıklar kuruldu burada...Lay lay lay lay lay... Cesaret ister hayaller... İnancımız bizi besler.. Nolursa olsun buradayız... İşte parola: kayiprihtim Forever...

Önemli Olan Zirveye Ulaşmak Değildir... Zira Yılan Da Zirveye Ulaşabilir, Kartal Da... Ama Birisi Sürünerek, Diğeri Süzülerek... Nereye Ulaştığınız Değil, Nasıl Ulaştığınız, Önemlidir.

Çevrimdışı SeD

• 877
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2008, 17:12:53 »
nevet ben de biliyodum bu hikayeyi...iyi ki ayrılmış :P adidas süperr bi marka :P :P