Kayıt Ol

Kelewan Elfleri Komünist mi?

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Kelewan Elfleri Komünist mi?
« : 28 Mayıs 2011, 20:17:34 »
Gediksavaşları Efsanesi, dördüncü kitap olan Sethanon'da Karanlık'da, Pug elfler tarafından eğitilirken şöyle bir ifade geçiyor, sayfa 13'de.

Alıntı yapılan: Sethanon'da Karanlık
Düşünceleriyle bu kadim elf sihrinin dokusunu okşuyor, bu ormanda yaşayan her canlının, topluluğun yararına kullanılmak üzere biraz değiştirilen, ama asla zorla alınmayan örgün enerjilerini hissediyordu.

Bazılarınız fazla zorladığımı düşünecektir ama, işaretlediğim yerler özellikle ortak mülkiyet anlayışına uyuyor. Komünizmde de aynı şey yok mudur? İnsanlar çalışır, devlete verir, devlet eşit olarak paylaştırır.

Elfler, elf ormanındaki canlılar verir, efsunörücüler alır, topluluğun yararına kullanılmak üzere biraz değiştirerek örgün bir enerji meydana getirirler.

Benim fikrim, elflerin komünizmi temsil ettiklerinden yana. Bu konuda daha önce yazılıp çizildi mi bilmiyorum, ufak bir araştırma yaptım fakat göremeyince bu başlığı açmayı uygun buldum.

Fikirlerinizi, özellikle de karşıt görüşlerinizi bekliyorum. :)
May the force, be with you.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
Ynt: Kelewan Elfleri Komünist mi?
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2011, 20:28:41 »
Olsa ne olacak olmasa ne olacak? Oku işte.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2011, 20:30:17 »
Üzerine konuşmadıktan sonra ne anlamı var?

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2011, 20:46:37 »
Hakkında konuşmak için mi okuyorsun kitabı? [*]önceki mesaja yazmayı unutmuşum[/*]-[*]algıda seçicilik[/*]

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2011, 20:52:47 »
Okuma nedenlerimi yazsam uzaar gider, fakat konuşabilecek birilerinin olması, kitabın güzelliğinden sonra en önemli nedenlerden biridir benim için. Neden bir fantastik edebiyat platformunda hep beraber takılıyoruz sanıyorsun? Burası yeri değil belki, fakat hepimiz 'fantastik edebiyat tutkunu' insanlarız, ortak noktamız bu ve  bana sorarsan, bunun üzerine muhabbetler döndürmek için buradayız bir çoğumuz.

Şimdi, lütfen konuyla ilgili konuşanlar yorum yazsın.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 29 Mayıs 2011, 00:24:49 »
"Böyle bir şey yok. Ama olabilir de." ~ Ekşi Sözlük

Bir yazara bu tarz ideolojik yüklemeler yapmayı gereksiz buluyorum. Elflerin komünizmi temsil etmesi ya da etmemesi benim için hiçbir şey ifade etmiyor.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Mayıs 2011, 00:36:00 »
Şu açıdan baksan, sen bir ırk yazıyorsun ve o ırk bir şeyleri, bir fikri bir ideolojiyi temsil ediyor, keşfedilsin, üzerine konuşulsun mu istersin yoksa insanların bunun üzerine düşünmelerinin, ırklar üzerine düşünceler yüklediğinin fark edilmesinin gereksiz mi olduğunu düşünürsün?

Bence sadece okuduklarımız değil, okuduklarımızın arkasındakiler de en az onlar kadar heyecan verici.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2011, 00:57:48 »
kitabı okumadım ama muhabbbet sardı. yazarın ideolojisi bu yöndedir, ondan yazmıştır. şu sitede eli kalem tutan herkesin başına gelmiştir, istesin ya da istemesin hayatının bazı parçaları sızar yazıya, olay budur bence sadece. adam belki zamanında sağlam bir komünistti, belki hala öyle; bu da yarattığı ırka neden böyle bir özellik biçtiğini açıklar benim için. zira bir insan komünizm propagandası yapmak istese fantastik kurgu yazmaz.

ve bir de şu var: kim kapitalist bir elf düşünmek ister ki ya da serbest piyasanın etkin olduğu bir elf toplumu!
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Mayıs 2011, 00:59:36 »
Eğer bir yanlış anlaşılma olduysa çok özür dilerim, ben komünizm propagandası yapmış demiyorum, yaptıysa bu kötü de demiyorum yahut iyi olduğunu da savunmuyorum. Sadece diyorum ki, böyle bir şey okurken aklıma takıldı, sizlerle paylaşıyorum, eğer ki siz de böyle düşünüyorsanız fikirlerinizi duymak benim için zevktir. :)

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #9 : 29 Mayıs 2011, 01:03:41 »
öyleyse son sözüm gidip yazara sormak gerektiği, çünkü o kadar çok olasılık var ki, dediğim gibi belki öyle düşünüyordur ya da belki fikir aklında gelişmeden hemen önce bir film izlemiştir ya da arkadaşlarınya marx-engels ikilisini tartışmışlardır. yani belki bilerek yapmıştır belki de o bile farkında değildir.

kalem denen meret pek de akıl bırakmıyor insanda sonuçta...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Mayıs 2011, 13:05:48 »
Eldarlar'ın gücü sadece "ödünç" almalarının kominist olmakla bir alakası yok malesef. Sebebini kitabı okumaya devam ettiğinde göreceksin. Ama hala çok merak ediyorsan şöyle bir açıklaması var;

Spoiler: Göster
Eldar Valheru'ya en yakın olan hizmetkarlarıydı. Efendilerinin yanından hiç ayrılmazlar, irfan kitaplarını ve hazinelerini korurlardı. Kaos savaşları zamanında bu Elflerin kaybolduğu veya yokoldukları düşünülüyordu. İşin hakikati Kaos Savaşları döneminde efendilerini ejderhalara binerek izleyen elfler Kelewanda kaldı. Ejderhalar soğuk iklime dayanamayıp öldüğü için Gediklerinde yok olması ile eve dönüş yolları kalmayan ve efendilerinin dünyalar üzerinde yaptığı yıkımlara şahit olan Eldarlar zaman içinde gücü "dokumayı" öğrenmişlerdir. Yani bu kominist veya sosyalist olmakla alakalı değil doğaya ve yaşama saygı duymakla ilgili

Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Şubat 2012, 16:54:22 »
kimilerine göre komünizim de doğaya ve yasama saygı duymaktır belki. ilginç bir bakış açısı warderer. üzerinde konusulabilir.
I'm not bad. I'm just drawn that way

« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2012, 02:26:09 »
Komünizm de aynı şey yok mudur? İnsanlar çalışır, devlete verir, devlet eşit olarak paylaştırır.
Yoktur. Zira komünizmde devlet yoktur. Sosyalizm ile karıştırmışsın. Ayrıca ortaçağ feodalizmi ile monarşizminden türemiş fantastik kurgu dünyasında ne komünizmi… Başlık saçma olmuş bu bağlamda.
kimilerine göre komünizim de doğaya ve yasama saygı duymaktır belki. ilginç bir bakış açısı warderer. üzerinde konusulabilir.
Komünizmin doğasıdır, doğaya ve yaşama saygı duymak… (:
Proletarier aller Länder, vereinigt euch!

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Ağustos 2012, 16:23:01 »
Sayfayı açan arkadaş "elfler komünisttir biz ne yapacağız? okumalı mı okumamalı mı?" şeklinde sorularla gelmiyor. Sadece benzerliği ortaya koyuyor. Ve yorumlanmasını istiyor. Hem bu dünyada iki kişinin okudukları kitaplar hakkında muhabbet etmesinden doğal ne olabilir?
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 28 Ağustos 2012, 17:50:45 »
Bahsedilen şey siyasi bir düşünceden ziyade dini veya felsefi bir yaklaşım bence. İlla bir isim vermek gerekiyorsa komünizm'den ziyade natürizm (natüralizm değil) denmeli. Natürizmin en basit tanımıise doğaya tapmak olur herhalde. Ayrıca elfler komünisttir dersek Kızılderililer, İnuitler gibi birçok halkı da komünist yapmış oluruz ki bu çok saçma olur ;D
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.