Kayıt Ol

Otranto Şatosu - Horace Walpole

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Otranto Şatosu - Horace Walpole
« : 24 Mayıs 2009, 19:29:38 »
Otranto Şatosu

"Edebiyat tarihlerine ve tarihçilerine göre, Gotik akımının ilk yapıtı ve tartışılmaz klasiği Sir Horace Walpole'un Otranto Şatosu'dur."
- Giovanni Scognamillo

"Wapole'u izleyen yazarların bir kalıp haline sokacakları bu melodramatik kuruluş, ağır ve ağdalı temposuna, ortaçağ edebiyatından kalma tek boyutlu kahramanlarına rağmen, gerçekten çarpıcı ve etkin bir atmosfer yaratıyor."
- H.P. Lovercraft

~

Hakan abinin sürekli bahsettiği kitap, işte budur. Gotik akımının başlatıcısı olduğu için tarafımdan oldukça saygı görülmektedir. En kısa sürede temin etmeyi düşünüyorum. :)

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Ynt: Otranto Şatosu | Horace Walpole
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2009, 20:45:12 »
Çakıp duran şimşekler, içi boş zırhlar ve daha nicesi kitapta mevcuttur.  :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2009, 19:25:45 »
Alıntı
"Edebiyat tarihlerine ve tarihçilerine göre, Gotik akımının ilk yapıtı ve tartışılmaz klasiği Sir Horace Walpole'un Otranto Şatosu'dur."
- Giovanni Scognamillo

"Wapole'u izleyen yazarların bir kalıp haline sokacakları bu melodramatik kuruluş, ağır ve ağdalı temposuna, ortaçağ edebiyatından kalma tek boyutlu kahramanlarına rağmen, gerçekten çarpıcı ve etkin bir atmosfer yaratıyor."
- H.P. Lovercraft

Şu iki yazarın cümleleri bile beni benden almaya yetiyor. Okumak istediğim ve saygı duyduğum en önemli eserlerdendir. Altıkırkebeş Yayınlarından çıkması ise benim açımdan ayrıca cezbedici.

Şöyle bir açıklama yazısı da vardır;

Otranto Şatosu, "gotik romanın" edebiyat tarihinde kabul görmüş ilk örneğidir. Gotik bir mimari ile birleşmiş labirentlerin ve klostrofobik odaların oluşturduğu bütün, Horace Walpole'ün gotik korku dünyasının temel kurucusu öğesini oluşturur. ...
Edebiyat tarihçilerine ve tarihlerine göre, Gotik akımın ilk yapıtı ve tatışılmaz klasiği Otranto Şatosudur.
Korku edebiyatının başlangıcı kabul edilen bu metin Lovecraft`ın deyişiyle `Wapole`u izleyen yazarların bir kalıp haline sokacakları melodramatik yapısıyla, gerçekten çarpıcı ve etkin atmosferiyle` türünün ilk klasiğini oluşturmaktadır.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

medusa

« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2009, 14:57:51 »
okuduğum ve çok beğendiğim bir kitap.Gerçekten benim için oldukça çarpıcı ve anormal bir havaya sahip

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2011, 16:27:57 »
okuduğum ve okuduktan sonra arka kapaktaki tanıtımları abartılı bulduğum bir kitap. türü bakımından gerçekten çok önemli ve gotik roman türünün başlangıcı kabul ediliyor pek çok otorite tarafından bu yüzden de okumakta büyük yarar var bence. fakat yazıldığı döneme bakarsak çok fazla romantizm ögesi taşıdığını anlayabiliriz. romantizm'in en belirgin özellikleri neler peki? iyiler sonunda mutlu olur, kötüler cezasını bulur, tesadüflerin haddi hesabı yoktur, karakterin çevresindeki dünya aşırı sanatsal bir dil kullanılarak tasvir edilir ki okuyucu o an karakterin ruhunda kopan fırtınaları anlayabilsin. kitapta da bunların tamamı var. betimlemeler büyük bir özenle yazılmış ve sanırım kitabın en güzel bölümleri de oralar.

ana mekan bir şato, gotik ve bazen gölgeleriyle insanın içine korku salacak bir şato. şatonun bu özelliklerini de tabi o tasvirlerden anlıyoruz. okuyalı bayağı oldu gerçi ama ana konu Isabella'ya kim evlenecek üzerine geçiyor. bir soylu(adını hatırlamıyorum şimdi) varis kazanabilmek için oğlunu evlendirmek istiyor, oğlu doğaüstü bir şekilde ölüyor bunun üzerine soylu isabella'yla kendisi evlenmeye kara veriyor. kız gencecik tabi istemiyor, zaten başkasına aşık. vs. (daha anlatmayayım içeriğini)

sonunda dediğim gibi kötüler cezasını çekiyor, iyiler mutlu oluyor.

eleştiri kısmına gelirsek, kitap bugün okuyan birine komik gelebilecek bir kitap. günümüzde kullanılan korku ögelerinin tamamını içeriyor, zamanına göre değerlendirildiğinde gerçekten çok büyük bir adım ama günümüz okuyucusuna pek hitap eden bir yanı yok bence. gerek abartılı betimlemeler(günümüze göre), gerekse aşırı hassas karakterler(ki bence kişiler daha karakter olamamışlardır, hepsi tip bence)(hassas olmalarının nedenine gelirsek, özellikle bayanlarda görüyoruz bunu. örneğin kötü bir haber aldıklarında, x hapsedildiği yerden kaçtı gibi, hemen ayılıp bayılmaları, kendilerini tutamayıp isteri krizlerine girmeleri ya da susmamacasına ağlamaya başlamaları vs).

ben okumaya başladığımda çok büyük beklentilerle okumuştum fakat sonunda istediğimi bulamamıştım tam olarak. yine de başta da belirttiğim gibi türün içindeki önemli yeri nedeniyle mutlaka okunması gerekir diye düşünüyorum.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Invictus

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2011, 23:44:02 »
Bu kitabı nerden bulabilirim? İnternette basımı bitmiş diyor ve gittiğim kitapçıların hiç birinde de bulamadım.

Çevrimdışı Meczup

• *
  • 44
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2011, 00:28:56 »
Eleştiri kısmına gelirsek, kitap bugün okuyan birine komik gelebilecek bir kitap. günümüzde kullanılan korku ögelerinin tamamını içeriyor, zamanına göre değerlendirildiğinde gerçekten çok büyük bir adım ama günümüz okuyucusuna pek hitap eden bir yanı yok bence. gerek abartılı betimlemeler(günümüze göre), gerekse aşırı hassas karakterler(ki bence kişiler daha karakter olamamışlardır, hepsi tip bence)(hassas olmalarının nedenine gelirsek, özellikle bayanlarda görüyoruz bunu. örneğin kötü bir haber aldıklarında, x hapsedildiği yerden kaçtı gibi, hemen ayılıp bayılmaları, kendilerini tutamayıp isteri krizlerine girmeleri ya da susmamacasına ağlamaya başlamaları vs).
Neredeyse aynı şeyleri hissetmişiz.E.A.Poe ve Lovecraft okuduktan sonra diğer gotik kitaplar çok yavan gelmeye başladı.Ama türünün ilk örneği olarak genede dikkate değer bir eser.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2011, 13:19:28 »
Bizi bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler. Kitaplığımda mutlaka olmalı. İzmir'e gittiğimde araştıracağım...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark