Kayıt Ol

Amerikan Tanrıları Ekrana Gelirse!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Amerikan Tanrıları Ekrana Gelirse!
« : 18 Haziran 2011, 15:08:06 »

Tom Hanks'in prodüksiyon firması Playtone Productions, şu sıralar hayli ilginç bir proje ile adını duyurmaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamaya göre, Neil Gaiman'ın Hugo, Nebula gibi pek çok ödülü bünyesinde bulunduran ve dahasına da sahip olan meşhur eseri Amerikan Tanrıları dizi olarak ekrana geliyor!

Yapılan açıklamaya göre, HBO kanalı için yapılacak bu dizide "Eğer kimse size inanmıyorsa, siz bir tanrı mısınız?" sorusuna cevap aranacak. 6 sezon olması düşünülen dizide, şimdilik her sezonun 10-12 saat uzunluğunda olması planlanıyor. Dahası, her sezon için ayrılacak tahmini bütçe $35-40 milyon civarında.

Neil Gaiman'ın kendisinin de diziye katkıda bulunacağı açıklanırken, yönetici prodüktör ve yazar olarak yer alacağı bilgisine ulaşıldı.

Playtone Productions'ın şu anki gündemi Major Matt Mason adında 3D bir proje ile meşgul. Bir Mattel aksiyon figürünün uzay macerasını anlatan yapımın live-action bir aile filmi olacağı açıklandı.

Amerikan Tanrıları için verilen tarih 2013’ün başları olarak duyuruldu. Ayrıca roman geçtiğimiz aylarda İthaki Yayınları'ndan çıkmıştı. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amerikan Tanrıları Ekrana Gelirse!
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2011, 17:23:26 »
İşte güzel haber diye buna derim! Amerikan Tanrıları zaten hayatımda okuduğum en iyi kitaplar arasında ilk 5'te, bir de dizisinin olması, leziz. Çok sevindim gerçekten, bilgisayar karşısında yaptığım hareketlerden ben bile korktum.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2011, 17:44:30 »
:D Edebiyat derslerinde okuyacak kitap buldum. :) Saol. Çıkışı çok geç. Sanırım bölümlerin hepsini çekmeyi düşünüyorlar.

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #3 : 18 Haziran 2011, 17:55:22 »
Hadi canım! Süper bir proje olacak bu. :)

Alıntı
"Eğer kimse size inanmıyorsa, siz bir tanrı mısınız?"

HBO bu aralar izleyiciyi oldukça sevindiriyor anlaşılan. Sabırsızlıkla bekliyorum.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2011, 18:34:33 »
Çok merak ettiğim bir kitap. Elimde ki kitaplar biter bitmez, alıp okuyacağım.

O zamana kadar hemen kitabını bitirmeliyim ki tadı kaçmasın. Bir çok popüler kitap ya film oluyor ya da dizi. Böyle olunca da insan tembelliğe alışıp kitap okumayı bırakıyor.

bkz: ''Nasıl olsa filmi var, okumama gerek yok.'' mantığı.
Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Gaiman’ın Amerikan Tanrıları Dizi Projesi Starz’a Geçti
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2014, 16:54:59 »

Amerikan Tanrıları’nın heyecanla beklediğimiz televizyon dizisi nihayet netlik kazandı. Daha önce HBO kanalı ile anlaşılan ancak bir türlü giderilemeyen pürüzlerden dolayı arap saçına dönen proje, artık seyircisiyle buluşmak için gün sayıyor.

Starz kanalı, Neil Gaiman’ın şehir fantazyası türündeki eseri için pilot bölüm senaryosunun yazıldığını duyurdu. Pilot senaryo, Hannibal ve Heroes gibi dizilerden tanıdığımız Bryan Fuller ve yine Heroes, The River gibi dizilerinden tanıdığımız Michael Green tarafından kaleme alındı.

Starz Genel Müdürü Carmi Zlotnik, "Amerikan Tanrıları yapılmayı hak eden bir proje. FremantleMedia’daki ortaklarımız, Bryan, Michael ve Neil ile birlikte kitabı onurlandıracak, izleyiciler ve hayranlar için doğru olacak bir dizi yapabileceğimize inanıyoruz,” dedi.

Neil Gaiman ise proje hakkında şu açıklamayı yaptı:

Alıntı
“Amerikan Tanrıları gibi hayranları etkileyen ve okurların, kitaptaki sözlerden dövme yaptırdığı bir eseri uyarladığınızda, ekibinizi iyi seçmelisiniz; hayranları hayal kırıklığına uğratmak istemezsiniz. Ekip hakkında en çok sevdiğim şey ise onların da başından beri birer Amerikan Tanrıları hayranı olmaları. Henüz Bryan Fuller ve Michael Green’in dövmelerini kontrol etmedim ama eğer o dövmelerden birine sahiplerse şaşırmam. Fremantle’dekiler, sırt çantalarının diplerinde bir Amerikan Tanrıları kopyası bulunduran insanlardır. Starz’dakiler ise kesinlikle kitap çıktığından beri Gölge, Çarşamba ve Laura’ya bir ev vermek istiyorlardır. Hikayeyi seyircinin baş edebileceği kadar geniş kapsamlı hale getireceklerini görmek için sabırsızlanıyorum.”

Bryan Fuller ise şu sözleri sarf etti:

Alıntı
“Neil Gaiman içi kutsal oyuncak kutularının en kutsalını ’Amerikan Tanrıları’ ile yarattı ve içini her türlü sihirli şeyle doldurdu; eski tanrılardan yeni tanrılara kadar. Michael Green ve ben bu kutuyu ağzına kadar açmak ve cennetin ve dünyanın fantastik titanlarını ve Neil’in üretken hayal gücünü serbest bırakmak için heyecanlanıyoruz.”

Dizinin gösterileceği kanal Starz, yapımcılar ise Michael Green, Bryan Fuller ve Neil Gaiman. Artık belli olmasını beklediğimiz tek şey oyuncular ve yönetmen!

2001’de yazılan eser, 30’dan fazla dile çevrildi ve Hugo, Nebula ve Bram Stoker gibi sayısız ödül aldı. Kitap, eski ve yeni tanrılar arasındaki patlamak üzere olan savaşı anlatıyor. Dizinin dünya çapında dağıtımını ise FremantleMedia yapacak.

Kayıp Rıhtım olarak bu projeyi yakından takip edecek ve yeni gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Haber: Bahri Doğukan "Denaro Forbin" Şahin, Halil İbrahim "Acmert" Çiçek

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Temmuz 2014, 01:57:51 »
Starz kanalını seviyorum. İşleri kaliteli ve sürekliliği sağlıyorlar. Bryan Fuller'ın Star Trek, Hannibal gibi sevdiğim dizilerin kadrosunda olan bir isim olması da muhteşem artı olmuş.
HBO zamanında Shadow için ortaya atılan aktörler arasındaTrue Blood'un kurtadamı Alcide'i canlandıran Joe Manganiello muhteşem bir tercih olur. Herif neredeyse rol için biçilmiş kaftan.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Temmuz 2014, 20:09:06 »
Anlaşılan HBO ile Gaiman seks sahnelerinin niteliği ve niceliği konusunda anlaşamadı ;D Nede olsa adamlar son yıllardaki tüm pazarlama stratejilerini bunun üstüne kurdu. Bu açıdan bakarsak ben bu gelişmeye sevindim...

Dizi iki sezondan fazla olacaksa senaryo kitaptan ayrılabilir. Bakalım ne yapacaklar. Gerçi fikir lastik gibi sündürülebilir bir şey. Bakınız Supernatural kaç sezondur devam ediyor...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 06 Temmuz 2014, 20:35:58 »
Dizi iki sezondan fazla olacaksa senaryo kitaptan ayrılabilir. Bakalım ne yapacaklar.

Proje HBO'dayken 6 sezon olarak duyurulmuştu diye hatırlıyorum, Starz ne yapar bilemeyiz. Ama HBO da Starz da aklı başında kanallar, bu yüzden Starz'ın  baştan savma yapmayağına inancım tam.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Temmuz 2014, 21:29:37 »
Sezon başı 10 bölüm olsa bile 6 sezonda kitap ve dizi arasında bayağı bir fark olur. Alternatif bir son yazarlarsa işin bütün esprisi kaçar. Bu durumda ya filler bölüm yazacaklardır ya da kitabın sonrasında gelişen olaylar anlatılacaktır. Ha birde üçüncü bir şık var. Kitaptaki hikaye hiç anlatılmadan tamamen bağımsız bir senaryo yazabilirler ki dizi bu kadar uzayacaksa ben bundan yanayım.
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #10 : 28 Ocak 2016, 20:35:19 »
Amerikan Tanrıları dizisinde baş karakterimiz Gölge'yi canlandıracak aktör belli oldu.

http://www.kayiprihtim.org/portal/?p=52537
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Ocak 2016, 18:23:12 »
Gölge'yi hiç böyle hayal etmemiştim. Jason Momoa olarak kafamda canlandırmıştım. Instagram'da birisi Çarşamba için Jack Nicholson tam uyuyor demişti. Ben kitabı okurken de Jack Nicholsun tam o rol için yaratılmış diye düşündüm. Başka birini düşemiyorum bile.

Çevrimdışı Abaris

• *
  • 43
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 07 Ağustos 2016, 01:46:10 »
Her şey çok güzel gidiyor dizi için. Fragman da muhteşem olmuş ama Gölge İsveçli değil mi? Gerçi fragmana bakınca beyaz tenli biri bu kadar iyi uymazmış gibi geliyor. Bekleyip göreceğiz :) :) :) :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Amerikan Tanrıları Dizisi 30 Nisan’da Başlıyor!
« Yanıtla #13 : 25 Şubat 2017, 14:57:34 »

Neil Gaiman’ın bol ödüllü eserinden uyarlanan televizyon dizisine az bir zaman kalmışken gelin dizi hakkında bildiklerimize tekrar göz atıyoruz.

En iyi eseri olup olmadığı tartışmaya açık olsa da, Amerikan Tanrıları’nın en çok bilinen Neil Gaiman eseri olduğunu söylesem pek itiraz eden olmaz herhalde. Öyle ki 2001 yılında ilk kez yayınlandıktan sonra En İyi Roman dalında Bram Stoker, SFX, Hugo, Locus ve Nebula ödülleri almış bir eserden bahsediyoruz sonuçta. Bu kadar ses getirmiş bir eserin televizyona uyarlanacağı haberleri geldiğinde de haliyle fazla şaşırmamıştık.

Uyarlama için ilk çalışmalar 2011 yılında HBO’da yayınlanması amacıyla başlamıştı. Ancak proje döndü dolaştı ve son olarak 2014’te Bryan Fuller ve Michael Green önderliğinde Starz kanalında kaldı. Uzun süren senaryo yazımı ve oyuncu seçimlerinden sonra geçtiğimiz temmuzda ilk fragmanı izledik, şimdi de dizi için nihai bir yayın tarihimiz var: 30 Nisan 2017

Şimdi gelin, dizi hakkında bildiklerimize tekrar göz atalım.

Haber: Burak "zehir" Mermer
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Şubat 2017, 16:11:27 »
Romanını henüz okumadığımdan dolayı sadece Bryen Fuller sebebiyle merakla bekliyorum.