Kayıt Ol

Biz Bunu İstiyoruz: "The Kingkiller Chronicle"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« : 28 Haziran 2011, 20:29:44 »

Ve Kayıp Rıhtım bir ilki daha gerçekleştiriyor!

Merak ettiğiniz ya da tüm dünyada olay yaratmış kitapların dilimize çevrilmemesinden bıktınız mı? Önemli ve okunması gereken türümüz kitaplarının çoğunun dilimize kazandırılmamasından şikayetçi misiniz?

Biz de öyle!

İşte bu yüzden sizlerin de dahil olacağı "Biz Bunu İstiyoruz!" projemize başlıyoruz!

Bundan böyle dilimize çevrilmemiş kitapların tanıtımları ve yabancı okurların yorumları ile incelemelerini Türkçe olarak sunacağız. Hazırlayacağımız özel projeler ile her defasında yeni bir seriyi ya da kitabı irdeliyecek, eserin yazarı hakkında bilgi verecek, ön okumalarını sunacak ve daha da fazlasını siz okurlarla buluştaracağız!

Dahası, yayınevlerine de okuyucuların hangi kitapları istediğini doğrudan yansıtmış olacağız! Hazırladığımız bu projeleri yayınevlerine sunarak gelen tepkilere ve alınan yorumlara göre Türkçeye çevrilmesi gereken kitaplarda daha objektif bir bakış açısı yakalamalarını sağlayacağız.

Peki, biz bu projelerde sizlere neler sunacağız?

- İlk olarak kitap tanıtımlarını çevirerek yurt dışında hazırlanan arka kapakların nasıl sunulduğunu göstereceğiz.
- Kitap ön okumalarını dilimize tercüme edip, okurlarımızın en azından roman ya da dahil olduğu seriler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlayacağız.
- Yazarıyla, çevrilmesini istediğimiz kitap ya da kitaplara ilişkin yapılmış röportajları sunacağız.
- Yine kitap hakında yapılan incelemeleri çevireceğiz ve böylece beğenilme oranına bizzat eleştiriler nezlinde sizleri de dahil edeceğiz.
- Kitabı okumuş yabancı okurların yaptıkları kısa yorumları da çevirerek tekil okurun neler düşündüğünü bizzat görmenize olanak tanıyacağız.
- Eğer varsa kitaba ait ödülleri belirteceğiz.

Bu vesileyle projemizin ilk adımı olan Patrick Rothfuss'un yazdığı The Kingkiller Chronicle / Kralkatili Günlükleri Serisi'nin çok yakında burada olacağını da duyurmuş olalım!

Umudumuz odur ki bu projeyle hem okurlarımız yurtdışındaki çevrilmemiş kitaplardan haberdar olacak hem de yayınevleri okurların hangi kitapları istediğini fark edip sesimize kulak verecek.

Kayıp Rıhtım, siz okurlarına olan gönül borcunu ödemek için daima burada olacak. Takibe devam!

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Biz Bunu İstiyoruz!" Projesi Başlıyor!
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2011, 21:33:59 »
Vooooouvvvv!Kayıp Rıhtım tekrar tekrar Türk Fantastiği için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.Bu çok büyük emek isteyen iş için, tüm emeği geçenlere ve geçecek olanlara teşekkürler diliyorum ve takibe devam ediyorum. :D

Çevrimdışı Richard Fannin

• **
  • 58
  • Rom: 2
  • I wish I was something more.
    • Profili Görüntüle
    • kafra şehri
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2011, 21:36:40 »
Bu çok çok güzel bi proje. Evet, önemli ve okunması gereken türümüz kitaplarının çoğunun dilimize kazandırılmamasından şikayetçiyim. Eminim böyle düşünen çok insan vardır. Umarım bu projeyle yayınevleri gerçekten daha objektif bir bakış açısı yakalayabilir.
   Böyle düşünenlere tercuman olduğunuz için tekrar tekrar teşekkürler Kayıp Rıhtım:)
''Biz yıldız tozuyuz, biz altınız.''

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2011, 21:42:29 »
Arkadaşlar,

Yayınevlerinden bu projemizle ilgili çok olumlu tepkiler alıyoruz. Emin olun, burada hazırladığımız ve yakında yayına sokacağımı kitapları onlar da dikkate alacaklardır :).

Çevrimdışı salum

• *
  • 11
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2011, 22:39:46 »
Bu gerçekten çok güzel bir proje. Eğer çeviriler için yardım isterseniz yardımcı olmaktan zevk alırım.
Bütün insanları dostun bil,kardeşin bil kızım
Sevincin ürünüdür insan,nefretin değil kzım
Zulmün önünde dimdik tut onurunu
Sevginin önünde eğil kızım.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2011, 00:13:48 »
almanca birşeyler olursa ben de yardım etmekten zevk duyarım... :)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Haziran 2011, 09:14:01 »
Çok teşekkürler arkadaşlar. Dediğimiz gibi bu proje sizlerin desteği ile devam edecek. Özellikle bu konuda yardım etmek isteyen olursa lütfen sormaktan çekinmesin.

Diğer projelerde sizlerin de yardımıyla çok daha sağlam işler çıkartacağız.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Haziran 2011, 10:25:10 »
Nihayet başlıyor :) Heyecanla bekliyorum. Ellerinize sağlık.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #8 : 29 Haziran 2011, 11:52:59 »
Bu harika bir haber gerçekten de. Umarım çok başarılı bir proje olur. Böyle bir işe kalkışmak ve altından kalkabilmek her baba yiğidin harcı değildir. Ama Rıhtım Ekibinin becerilerine ve azmine güvenim tam. Çok güzel şeyler çıkacak, çok!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2011, 21:00:56 »
Muhteşem. Bize böyle imkanlar sunmanız çok güzel. Emek isteyen bir iş ve şimdiden ellerinize sağlık diyorum :) Takipte olacağım.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı sanem75

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Temmuz 2011, 21:17:24 »
Çok güzel bir proje.Kayıp Rıhtım yönetimini kutluyorum.Takipte olacağım. :)

Çevrimdışı vangoghspoison

• **
  • 79
  • Rom: 2
  • I'm everything. My spirit talks.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Temmuz 2011, 22:10:02 »
Proje ciddi anlamda güzel. Bunu daha fazla okuyucunun bilmesini sağlamak lazım.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #12 : 03 Temmuz 2011, 22:26:28 »
Çok güzel olacak. İlk defa ülkemizde henüz yayımlanmamış ve benim de tanımadığım bir yazarın eserleri hakkında bu kadar merak duygusu taşıyorum. Bu projenin tadı bir başka olacak.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Temmuz 2011, 08:35:04 »

Fantazyanın büyülü dalgalarında sürüklenen bizler, asla elimizdekiyle yetinmedik. Hayır, hayal gücünün sınırlandırılmasına katlanamadık ve her zaman daha fazlasını istedik. Ve bir gün, nisan ayının başında, tüm bunların sonucu olarak "Biz Bunu İstiyoruz!" doğdu.

Biz Bunu İstiyoruz
, hep uzaktan baktığımız ve dilimize çevrilse bile o vakte kadar yılların geçtiği kitapları okumanın bizim de hakkımız olduğunu haykıran, baş kaldıran ve sizlerin, herkesin, isteğini özgürce dile getiren bir projedir. Ama tek başına bir duruş olmaktan öte, bizlerin sizlere sunacağı çeşitli bilgilendirmeler, arka kapak yazıları, yabancı okurların incelemeleri, yorumları ve en önemlisi kitapların ön okumaları ile bütünleşen bir çalışmadır bu.

Bundan sonra, sizler ve bizler, okumak istediklerimizi bu proje altında duyuracak, o kitaplardan haberdar olmayanları bilgilendirecek ve her daim tek bir bütün olarak fantastik ile bilimkurgunun, ebedi diyarlarında sessimizi duyuracağız.

Çünkü: "Biz Bunu İstiyoruz!"

Projemiz için o kadar çok seçenek vardı ki ilk önce hangisini yayınlayacağımıza karar verememiştik. Ama aralarında öyle bir tanesi vardı ki, onu atlamamız mümkün gibi gözükmüyordu!

Kralkatili Destanı'nın (The Kingkiller Chronicle) ilk kitabı olan Rüzgârın Adı (The Name of the Wind), 2007’de yayımlanarak fantazya dünyasını yerinden oynatmıştı. Yayımlandığı yıl bir anda dünya çapında çok satanlar listelerinin en tepesine tahtını kurmuştu. Bu öyle gelip geçici bir zafer de değildi, bunu gelişinden hissedebiliyordunuz.

Daha ilk kitap ile ABD'nin Fantastik/Bilimkurgu dalındaki en kayda değer ödüllerinden biri olan Quill ödülüne layık görüldü. Seriyi kaleme alan Patrick Rothfuss, daha yazarlığının tomurcukları açarken J.R.R. Tolkien ve George R.R. Martin gibi ustaların tahtına varis olarak gösterilmeye başlanmıştı.

Dile kolay, 32 dile çevrilmiş bir seriden bahsediyoruz burada. Biz de dedik ki, neden Türk okurları, dünya bu kitapla çalkalanıyorken geri kalsın? 2011 yılında ikinci kitabı olan The Wise Man's Fear da piyasaya çıkmışken neden daha fazla geride kalalım!

Ve işte karşınızdayız…

Ancak biz bu haberi hazırlarken müthiş bir sürprizle kapımızı çaldı İthaki Yayınları. Onların da gözünden kaçmayan bu seri, ilk kitabı olan Rüzgârın Adı ile birlikte ağustos ayında bizlerle buluşacakmış!

Ellerimiz kollarımız inceleme, röportaj, biyografi, tanıtım ve ön okumalarla dolu. Ve uzun bir süre bu şekilde karşınızda olmaktan geri durmayacağız!

Son olarak bu ilk adımımızda bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza sonsuz teşekkürler!

Şimdi gelin hep beraber projenin o giriş sayfasına gidelim ve bu yeni seriye adım atalım.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Biz Bunu İstiyoruz: "The Kingkiller Chronicle"
« Yanıtla #14 : 05 Temmuz 2011, 09:17:33 »
Ellerinize gözlerinize emeklerinize sağlık!! Tanıtacağınız yeni yazarları sabırsızlıkla bekliyorum.