Kayıt Ol

Brandon Sanderson

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Brandon Sanderson
« Yanıtla #15 : 19 Aralık 2014, 18:59:15 »
Bu adam insan olamaz ya. Gerçekten. Çok hızlı yazmak büyük marifet değil tabii, ama hem gördüğüm her yazardan daha hızlı, hem de çok iyi yazmak öyle. Hayır tek seriyi hızlı hızlı yazıp bitirse neyse, aynı anda kaç koldan yazıyor adam. Ben o kadar seriyi birbirinin içine sokarak okuyunca bile çorba oluyor kafamda, nasıl yani ya, nasıl? Ne çeşit bir varlıksın sen Sanderson?
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #16 : 27 Aralık 2014, 21:28:17 »
Adam bayağı marifetli yahu, hem hızlı yazıyor, hem bir sürü yazıyor, bir de güzel yazıyor... Bu adam bunların hepsini nasıl yapıyor yahu!
Bunu anlaması biraz güç ama yeni projeleri çok heyecan verici, keşke hepsi türkçeye çevrileilse hemencecik.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 13 Mayıs 2015, 11:40:40 »
Nasil bu akdar cok yazabildigini soyle aciklamisti yazar.

Tek bir hikaye/seriye ugrasmadigini, surekli farkli kitaplar yazdigini soylemisti. Bir hikayeyi bitirince ardindan sonrakine devam etmeyip bambaska bir hikayeye daliyor. Eger tek bir seride ugrasiyor olsaydi, George martin ve Rothfuss gibi kitaplar arsinda cok uzun zamn ihtiyaci olacagini soylemisti.
 Mesela zaman carkini bitirdikden sonra yazdiklari, rithmatist, emperor's soul(elantrisin dunyasinda), words of radiance(firtina isigi serisi 2. kitap), alloy of law(mistborn dunyasinda), steelheart 1 ve 2. kitap. Bunlarin tamami birbirinden farkli hikayeler, kendilerine ait serileri var.

Bu aralar steelheart ile baslayan serinin son kitabini bitirdi, yildiz isigi serisinin 3. kitabini yaziyor, bunlarin arsina alloy of law ile baslayan ikinci mistborn serisinin iki kitabini sokusturdu nasil oldu kimse anlamadi gercekten.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Mayıs 2015, 13:46:22 »
Yazmayı sevmiyor olsa bu kadar çok yazması imkânsız. Helal olsun, ne diyelim. Umarım yakında Sanderson'da pişen bize de düşer. :)

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Mayıs 2015, 16:15:36 »
Ben şöyle bir sebebe bağlıyorum;

Bu adam tam bir kitap fabrikası... Zaman çarkı öncesi ve bilhassa Zaman Çarkı ile kazandığı tecrübe onu dev bir yazar yaptı. Dil bilgisi, betimleme, anlatım ve akıcılık namına her şeyi sindirmiş ve kolaylıkla uygulayabiliyor. Bir cam ustasının cama, bir demircinin demire kolaylıkla şekil verebilmesi gibi düşünmek lazım.

Bu nedenle adam aklından geçeni veya o an kurguladığını kağıda -ekrana- hızlı ve tecrübenin getirisi ile maksimize en iyi şekilde aktarabiliyor. Bu da onu hem hızlı, hem çok yaratıcı, hem de iyi bir yazar yapıyor.

Ona verebileceğim tek sıfat, "Yazı Sanayisi" olur. Sanayi ürünü standart kalite, düzenli bir üretim metası gibi, standart kalite -elbette çok iyi bir standartlıktan bahsediyorum- düzenli üretim ile kitap çıkartabiliyor.

Eski yazarların birbir azaldığını düşünecek olursak, Brandon Sanderson gibi bir adamın dünya üzerinde fantazi ve bilim kurgu alanında başat bir yazar olması edebiyat severler için bir şanstır. Kadrini bilmek lazım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 13 Mayıs 2015, 17:44:19 »
Sanderson güzel yazıyor gerçekten. Şu an onun gibi başarılı dünyalar yaratan yazarlar çok fazla değil sanırım. Kitaplarını merakla beklemeye devam ediyorum. :)

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 14 Mayıs 2015, 07:20:06 »
Ben şöyle bir sebebe bağlıyorum;

Bu adam tam bir kitap fabrikası... Zaman çarkı öncesi ve bilhassa Zaman Çarkı ile kazandığı tecrübe onu dev bir yazar yaptı. Dil bilgisi, betimleme, anlatım ve akıcılık namına her şeyi sindirmiş ve kolaylıkla uygulayabiliyor. Bir cam ustasının cama, bir demircinin demire kolaylıkla şekil verebilmesi gibi düşünmek lazım.

Kendini gelistirdigini, yeni kitaplarinin eskiye nazaran daha iyi oldugunu soyluyor yazar gercekten. Ama sunu da bilmek lazim, Turkiyede cikan ve oldukca sevilen tek Kozmer kitaplari(Steelheart ve
ritmatist dahil degil) Krallarin yolu, Elantris, Sissoylu yazarin zaman carki oncesinde yazdigi kitaplardir.

Çevrimdışı Mag Hvel

• *
  • 28
  • Rom: 0
  • Gefangenschaft
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 14 Mayıs 2015, 22:27:18 »
Elantris'in yarısındayım ve nedense hafiften sıkıcı ilerliyor. Bunun haricinde Sanderson'un diğer kitapları gayet mükemmel.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 08 Ağustos 2015, 22:57:32 »
İlk ben yazayım David Gemmell ödülü Words Of Radiance ile Brandon Sanderson'ın
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 30 Ekim 2015, 23:23:21 »
Muazzam bir yazardır kendisi. Çok da saygı duyarım. Onun kaleminden okuduğum ilk kitap, Kralların Yolu bende öyle bir etki bıraktı ki, kendisi tarafından yazılan Zaman Çarkı kitaplarına başlamadan önce Rıhtım'da gördüğüm "Brandon son kitaba n'aptın öyle" konulu mesajlar bile bozamadı etkiyi.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 31 Ekim 2015, 02:18:54 »
Bi Karadeniz Bölgesinden çıkan yazarlar kadar olmasa da sevilir sayılır. Ama kendisine laflar hazırladım.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 08 Kasım 2015, 18:18:58 »
Biz Fırtınaışığı Arşivi ikinci kitabı bekleye duralım , kendisi geçenlerde Facebook sayfası üzerinden üçüncü kitabı yazarken dinlediği şarkılara ait bir spotify listesi yayınladı. Merakı olan arkadaşlar buradan ulaşabilir.

Garip bir şekilde mutlu etti beni nedense ^^
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 29 Kasım 2015, 23:48:53 »
Yabancı bir forumda şöyle bir şey gördüm, şu an yerlerdeyim resmen.

Brandon Sanderson once had a bear more epic than Pat Rothfuss', but he gave it to Pat as a sign of respect."

Çevrilince tüm esprisini kaybediyor bence ama, öylece bırakmak da olmaz :)

"Bir zamanlar, Brandon Sanderson'ın Rothfuss'tan bile görkemli bir sakalı vardı ama sakalını bir saygı göstergesi olarak Pat'e verdi."

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 30 Kasım 2015, 00:43:29 »
:D Ne diyecekler diye merak ediyordum daha başka. Adama uzaylı dediler, klonları var dediler, başka neler diyecekler diye merak ederken bu muhabbet çıktı. :D

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 19 Aralık 2015, 12:21:50 »
Sanderson, yakın zamanda (yakından kastım önümüzdeki yaklaşık 10 yıl) yapmak istediği projelerin kabaca bir listesini ve tarihlerini paylaştı birkaç gün önce kendi sitesinde. Alta koyuyorum.

2016 Ocak: İkinci Sissoylu serisi (Wax&Wayne) 3
2016 Şubat: Reckoners 3 (Steelheart ve Firefight'tan sonra, serinin son kitabı, Calamity)
2016 Haziran: Alcatraz 5
2017 içerisinde: Fırtınaışığı 3
2017 içerisinde: Ritmatist 2
2018 İlkbahar: Yeni bir Genç Fantastik serisinin ilk kitabı
2018 Sonbahar: Wax&Wayne 4 (son kitap)
2019 içerisinde: Fırtınaışığı 4
2019 içerisinde: Yeni bir Genç Fantastik serisinin ikinci kitabı
2020 içerisinde: Elantris 2
2020 içerisinde: Yeni bir Genç Fantastik serisinin üçüncü kitabı (son)
2021 içerisinde: Fırtınaışığı 5 (ilk kısmın son kitabı)
2022 içerisinde: Elantris 3 (son)

Dolu dolu değil mi? Üstelik bu listeye novella'lar, kısa hikayeler dahil değil. Araya 2-3 tane de onlardan sıkıştırır kesin Brandon Sanderson.

Bu adamı seviyorum ya.