Kayıt Ol

Kitap Seçimi Kriterleriniz

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Kitap Seçimi Kriterleriniz
« : 10 Temmuz 2011, 19:55:15 »
Okuyacağınız kitaplar seçerken kriterleriniz nelerdir? Bir kitapçıda sadece arka kapağı okuyup mu karar verirsiniz yoksa önceden kitabı okuyanların fikirlerine başvurur musunuz? "Çok satan" sizin için bir ölçü müdür bu konuda yoksa özellikle uzak mı durursunuz çok satanlardan? Bir kitaptaki yüksek kaliteyi neler belirler, dil mi önemli yoksa kurgu mu? Önemli olan yazarın vermek istediği mesaj mı bir kitapta yoksa edebiyat denilen meret için mesaj kaygısına gerek yok mu? vs vs...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
Ynt: Kitap Seçimi Kriterleriniz
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2011, 20:07:13 »
Almak istediğim kitap için kitabevine giderim her zaman. Yani kitapçıya giderken alacağım kitapta bellidir. Ama kitapçıya gidipte diğer kitapları incelemeden edemem. Arka kapağı her zaman okurum hatta ilgimi çekerse birkaç sayfa karıştırırım.

"Çok satan" benim için hiçbir şey ifade etmiyor maalesef. 'The New York Times Bestseller' umurumda bile değil. Çünkü bestseller kitaplar ya vampir ya da duygusal kitaplardır. Benim aradıklarım ise genellikle fantastik, bilim kurgu ve bilimsel(evet bu tür kitapları severim) kitaplardır.

Almak istediğim kitabı yakın çevremde okumuş birileri varsa kesinlikle görüşlerini ve yorumlarını alırım -her ne kadar kendi bildiğimi yapsam da. Bir kitaptaki kaliteyi kurgusu belirler bence. Olay örgüsünün orjinalliği, yer, mekan ve tabii ki anlatım biçimi her şeyin üzerindedir bana göre.

Dil mi yoksa kurgu mu? Zor bir soru. Kurgu ne kadar iyi olursa olsun iyi kullanılmış bir dil, o kurgudan zevk almamızı sağlar. Kısacası, dil daha ağır basıyor.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2011, 21:03:18 »
Genellikle kitap konusunda ayn zevki paylaştığım insanlardan tavsiye alır, önerdikleri seriden veya yazardan bir kitap seçerim. Eğer imkan varsa kitapçı da ilk on sayfasını falan okurum hoşuma giderse onu ve diğer kitaplarını alırım genelde.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2011, 23:48:31 »
Özellikle yayınevi, yazarın hayatı, kitabın kurgusu önemlidir benim için.
Arka kapakta anlatılan bir kaç cümle karar vermeme yeter.

Çevrimdışı Kanashii Uchiha

• **
  • 99
  • Rom: 9
  • Melek sesli iblis ve kan damlaları...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2011, 06:54:07 »
Ben ilk görüşte aşka inanıyorum.Ne listeler, ne önyargılar, ne öneriler...Henüz rafındayken aşık olmalı bir kitaba.O rafa uzandığınızda daha sırtını okurken , kapağına göz atarken bağlanmalısınız.
Ya da Stephan King yazmalı yada D.R Koontz ve ya J.C.Grangé...İstisnasız alırım.Bakmaya dahi gerek duymadan.Çok nadir hayal kırıklığına uğratır beni çünkü onlar.

Diğerlerindeyse İsmi içinizi sarmıyorsa,kokusu hoşunuza gitmediyse,konu şayet gönlünüzü almadıysa, arka kapaktaki övgüler hiç bir işe yaramazlar benim gözümde.Onların  okudukları değil, benim gözümde canlandırabildiğim satırlardır bir kitabı bence kitap yapan.Mesaj kaygısıyla batırılan kurgular, konular ve ya sıkıcı üslup ya da dili batırır bir kitabı.Yazar yansıtmaya çalıştıgı dünyayı köhneleştirir.Boğar.Bütün olmalı bir kitap her şeyiyle.
Liste başı kitapların eskimesini beklerim çoğu zaman.Kıskancımdır biraz. Benim çok sevdiğim bir kitabın, aklı eren ermeyen herkesin avuçlarının arasında olması,bir süre sonra bir kenarda tozlanmaya terk edilmesi hoşuma gitmez.Hala Stephanie Meyer 'in hiç bir kitabını okumayışım bundandır.-parıldayan Vampirlerinden söz etmeye ne hacet!-

Yukarıda belirttiğim gibi...Ben ilk görüşte aşka inanırım, gerisi sadece teferruat.
Tutunabilecek her şeyin yok olduğunda var olursun...Gerisi sadece suretlerin karmaşası!

Çevrimdışı Moonstone

• *
  • 34
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2011, 23:57:26 »
Birçok etken var bir kitabı satın almam için. Örneğin çevremde önceden kitabı okumuş olan kişilerin yorumları, kitabın yazarı, konusu... Hepsinden çok kitabın kapağı ilgimi çeker. Özellikle fantastik, gotik tarzdaki kitap kapaklarını çok seviyorum.

Çevrimdışı *imaginer~pandora*

• *
  • 23
  • Rom: 0
  • Uçuk kaçık,kendi dünyasında yaşayan bir kızım ben!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Ekim 2011, 18:10:49 »
Arkadaşların bahsettiği kitaplar,her alışveriş merkezine girdiğimde uğradığım kitapçılarda yaptığım araştırmalar,internette gezinirken karşıma çıkan kitaplar...Kitapları ben seçmem onlar beni seçer :)
Umulmadık yerlerden neler çıkar!Asla ''En Çok Satanlar''a aldanmam.Zevkler görecelidir.Nedese beni etkilemez çok satmış olması yada peşinden milyonları sürüklemesi.Eğer bir kitapçıda geldiğinden beri el sürülmemiş tozlu bir kitap varsa benim için yeni bir maceradır.İlk önce kitabın arka kapağını,sonra son sayfasını okurum.Beni çektiyse alırım.Edebi yönden güçlü olması ya da zayıf olması benim için hiç bir anlam ifade etmez.Sadece yazarların hayal dünyaları beni ilgilendirir.Bir kitabı okurken insanların farklı dünyalarını keşfetmek...Mükemmel bir duygu.Ama bir yandan çok üzücü.Onların hayal dünyasının gerçekte var olmasını istiyorsunuz.Gece yatağınıza girdiğinizde yeni dünyalar üretiyorsunuz ama gözlerinizi gerçek dünyaya açtığınızda oluşan kalp kırıklığı...Bir süre sonra gerçek dünyayla olan bağınızı yitiriyorsunuz.İşte bir kitap bunu bana yaşatıyorsa o mükemmel olandır.Daima kitaplarımın beni seçmesine izin veririm :)

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2014, 21:27:09 »
Kitap seçmem, kitaplar beni seçer. Er ya da geç ilgi alanıma giren ve aynı zamanda kaliteli kitaplar karşıma ya forumlarda ya gazetelerin kitap eklerinde ya da daha değişik ortamlarda çıkıyor ve ben de onları buyur ediyorum.:)