Kayıt Ol

Hortkuluk Meselesi

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Hortkuluk Meselesi
« : 21 Temmuz 2011, 16:16:08 »
Spoiler Alert.

İnternette şöyle bir muhabbet dönüyor efendim;

Bildiğiniz üzere bir hortkuluk yoketmek için basilisk dişi gerekiyor.

Yani bir hortkuluk basilisk dişiyle yok ediliyor.

Harry Potter kardeşimizin kendisi bizzat bir hortkuluk.

Peki ya sizlere Harry'nin Sırlar Odası'nda basilisk tarafından ısırıldığını hatırlatsam ne dersiniz? Neden hortuluk imha olmadı?
May the force, be with you.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hortkuluk Meselesi
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2011, 16:33:26 »
Kitaptaki sırayı hatırlamıyorum ama şöyle bir teori geldi aklıma.
Spoiler: Göster
Acaba hortkuluklar yapıldıkları sırayla mı yok edildi? Belki işin anahtarı oradadır. Ne de olsa Nagini en son hortkuluk ve Harry de ondan bir önceki.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2011, 16:42:31 »
Hayatımda ilk defa bir HP tartışmasına ciddi bir cevap vereceğim;
Fawkes iyileştirdi zehir etkisini göstermeden önce. Günlük de bir defa da imha olmadı. Önce biraz kanırtması gerekti Harry'nin. Zehir tükendikten sonra dişin tek başına tekrar başka hortkuluklar için de etkili olacağını zannetmiyorum.

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2011, 16:49:51 »
Gerçekten hiç dikkat etmemiştim buna. Gerçi Sırlar Odası'nda geçen olayları bile yarım hatırlıyorum, orası ayrı.

Nihbrin'in cevabı gayet mantıklı geldi bana. Aldığı tedaviden kaynaklanıyor olabilir. Veya, J.K. Rowling ablamız Sırlar Odası'nı yazarken aklında 'hortkuluk' diye bir fikir yoktu. Kitabın akışına göre defteri yok etti. Sonra düşündü ne yapabilirim de işin içine gizem katabilirim diye. Aklına hortkuluklar geldi. Bu da bir düşünce tabii.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2011, 19:18:39 »
Peki bir soru da benden.
Dumbledore Snape'e neden Harry'nin Voldemort tarafından öldürülmesinin hayati önem taşıdığını söyledi. Ha Voldemort öldürmüş ha bir başkası. Fark ne?
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Temmuz 2011, 20:39:07 »
Gilderoy, inan benim aklımda dolaşn düşünce hep bu. . :) Bence Rowling ablamız ilk kitabı yazdı, baktı güzel oldu sonra ikinciyi yazdı. Sadece tek bir kitaplık konu içeriyordu ilk iki kitap. Oldu ve bitti. Sonra baktı tuttu bu iş, üçünkü kitaptan itibaren devamı gelecek mesajları vermeye, sonraki kitaplara yatırım yapmaya başladı. Tabi bu benim düşüncem. . :)

Ayrıca benim de aklıma takılan bir soru var;
Sırasıyla yok edilen hortkuluklar:
1- Günlük
2- Yüzük
3- Madalyon
4- Kadeh(Kasadaki)
5- Taç(İhtiyaç odasındaki)
6- Nagini
7- Harry

Peki, toplam 7 hortkuluk olduğuna göre Voldemortun kendisi hangi hortkuluğu kullanarak canlandı? Ateş Kadehinde Kazana atılan o iğrenç şey hangi hortkuluk? Yoksa sekiz tane mi bunlar?  :-[ :-\
...Hayal Edebildiğin Kadarını Gerçekleştirebilirsin...

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Temmuz 2011, 20:46:06 »
Aslında hortkuluk sadece basilisk dişiyle yok edilmiyor. Part one'ı izlediyseniz orada Goldric Gryffindor'un Kılıcı ile madalyonun kırıldığını görürsünüz. Sadece eşsiz -unique- bir şey olması gerekiyor. Bu cincüceler tarafından dövülen kılıçta olabiliyor, bunun gibi şeyler işte. Basiliskin dişi zehirli olabilir Fawkes gelip onu iyileştiriyor, sonuçta bacağından ısırmıştı değil mi? öyle hatırlıyorum. Hortkulukları bacaklarından öldüremiyorsunuz. Harry o deftere o dişi saplarken, efendime söyliyim ve af edersiniz resmen yardırdı yani. Kafanız karışmasın lütfen.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Temmuz 2011, 20:52:17 »
Part birde Hermione bir anda buldum diyerek kitapların başına koşuyor ve anlatıyor:
Gryffindor'un kılıcı emici özelliğe sahiptir. Harry pnu sırlar odasındayken Basilikse sapladığı için kılıç basilik zehrini emdi ve artık bir zehir gibi davranmaya başladı. . Ben de kolundan ısırmıştı diye hatırlıyorum. . :)

Ve bir nokta daha: Son bölümdeki bütün hortkuluklar dişlerin ya da kılıcın tek darbesiyle yok oldular. E Harry karbonfiber mi kardeşim? Diş koluna girdi ve en aşağı 2 dk öylece durdu ama hortkuluk sağlam kaldı? Tabi bu soruna ben şöyle yaklaştım:

Hortkuluk canlı bir bedene aitse, canlı beden canlılığını sürdürdüğü sürece varlığını sürdürür. . Böyle bakınca daha mantıklı geliyo. . :)

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Temmuz 2011, 20:58:18 »
Part birde Hermione bir anda buldum diyerek kitapların başına koşuyor ve anlatıyor:
Gryffindor'un kılıcı emici özelliğe sahiptir. Harry pnu sırlar odasındayken Basilikse sapladığı için kılıç basilik zehrini emdi ve artık bir zehir gibi davranmaya başladı. . Ben de kolundan ısırmıştı diye hatırlıyorum. . :)

Ve bir nokta daha: Son bölümdeki bütün hortkuluklar dişlerin ya da kılıcın tek darbesiyle yok oldular. E Harry karbonfiber mi kardeşim? Diş koluna girdi ve en aşağı 2 dk öylece durdu ama hortkuluk sağlam kaldı? Tabi bu soruna ben şöyle yaklaştım:

Hortkuluk canlı bir bedene aitse, canlı beden canlılığını sürdürdüğü sürece varlığını sürdürür. . Böyle bakınca daha mantıklı geliyo. . :)

Tamam tamam, çürüttün benim savımı, dinleyince seni haklı buldum.
Not: bacak mı!:D

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #9 : 21 Temmuz 2011, 21:32:18 »
Beyaz Gölge, en başından beri yedi kitap diyordu Rowling.
Ayrıca hani şey diyordu Voldi, "Profesör, ya ruhu yediye bölsek? Yedinin en güçlü büyülü sayı olduğunu söylüyordu bu yedi sayısını kendisi hariç altı hortkuluk yaparak mı sağlamış oldu yoksa Rowling, Harry'i de hesaba katarak bir yanlış mı yaptı acaba?

Bu arada, Harry'i de yardırmıştı be, üstelik Fawkes hemen gelmedi ki, hortkuluklar hemen yok oluyordu normalde.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Temmuz 2011, 21:58:05 »
Sen bacak demişsin Narr. . :) Yok mu tam hatırlayan? Ben sağ kol diyorum. . :D

Wanderer, Rowling'in o sözlerini hiç duymamıştım, ondan öyle bir düşüncem vardı. :) Ama senin de dediğin gibi hortkuluk sayısında bir bozukluk var. .

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Temmuz 2011, 22:27:43 »
Beyaz Gölge ben kendimle dalga geçtim, sen haklısın bacak nereden çıktı diye düşünüyorum.:)

Ve hatta şöyle bir yazı buldum dolaşırken: "filmde Harry'nin sol kolunun yaralanmış olduğu görülüyor, ama kitapta sağ kolu yaralanmış".

Yardıran yardırana da şimdi kitabı baştan okumak gerekcek daha fazla takılırsak bu konuya:D

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Temmuz 2011, 22:32:26 »
Valla kafam dağınlık bugün kusura bakma Narr. . Malum, Açıklandı LYS'ler. . Anlayamadım ne yaptığını. . :)

Demek ki kitaptaki kalmış aklımda. .  Ve haklısın, fazla irdelemeyelim ama Rowling'in hataları da fazla be kardeşim. . :P

Çevrimdışı amateur

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Temmuz 2011, 14:42:02 »
Harry Potter, Voldemort tarafından istem dışı olarak Hortkuluk'a dönüştürüldü. 7 Hortkuluk'tan kasıt 6 cinayet, biri Voldemort'un kendi içinde olmak üzere 7 parçalı bir ruhtu, ancak bu istem dışı sekizinci Hortkuluk'tan Voldemort'un da haberi yoktu.

Hortkuluk sadece tam manasıyla ölmenizi engeller, tekrar beden sahibi olmak için başka bir büyü gerekir. 4. kitapta kazana atılan şey bir Hortkuluk değil, Nagini'nin zehri kullanılarak yapılmış geçici bir beden.

Çevrimdışı Ulubatli

• *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 05 Aralık 2011, 22:23:24 »
Herhalde hortkuluk bir canlı olunca işler değişiyor ondandır.