Kayıt Ol

İthaki Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #45 : 27 Temmuz 2011, 15:06:19 »
    Öncelikle kayıprıhtıma teşekkürler bence çok faydalı bir çalışma olmuş şimdi sorularıma geçiyorum.
    İlk olarak çok fazla ümidim olmasa bile yinede soruyorum.Robin Hobb'ın Farseer serisinin devamı olan Liveship Traders Trilogy ve The Tawny Man Trilogy'iyi çevirecek misiniz?
    Daha sonra şu kitap serilerinden çevirmeyi düşündüğünüz var mı?

R. Scott Bakker - Prince of Nothing
    Joe Abercrombie - First Law
    Tad Williams - Memory,Sorrow and Thorn
    Steven Erikson - Malazan Book of the Fallen

Gerçi Erikson'un yayın hakları sizde değilmiş o zaman diğer serilerden yakın tarihte yayınlamayı planladığınız var mı?Lütfen cevabınız evet olsun ayrıca The Kingkiller Chronicle'ın yayınlanmasında ufacık da olsa katkısı olan herkese çok teşekkürler.

Robin Hobb konusundaki yorumum şu idi: BU seri bir tane bile satsa çevirip yayınlamaya devam edelim. Bence tüm fantastik kurgu eserleri içinde farseer serisi edebi yanı en ağır basanlardan biridir. Ama bu sebebden midir nedir bir türlü benim iddia ettiğim ilgiyi görmedi. Kim alır bu kitabı dediğim Shannara serisinin yok sattığı, işte sanat budur dediğim farseer in az sattığı bir ülkede yaşıyoruz. Sanırım ben yaptığım işi çok iyi bilmiyorum :/  Neyse kısacası, Robin Hobb benim altın listemde ama önce halihazırda yayınlanmış olan kitaplarının satış adetlerinin artması lazım. Kısmetse önümüzdeki yıla bizimkileri kandırıp Tawny Man serisini yayınlatmayı düşünüyorum.

Bakker ve Abercombie halihazırda okuma listemde, o yüzden birşey söylemek için erken.

Tad Williams'ın Shadowmarch'ını daha yeni bitirdim, ne yalan söyleyeyim, çok da yayınlatasım gelmedi. Ama belli olmaz tabii.

Erikson içinse zati üst postta açıklama yapmıştım.

Diğer serilerden de diğer postlarda da söylediğim gibi yakın zamanda çıkacak Feist'in Darkwar serisinin ilk kitabı, Silverberg'in Dying İnside'ı, Pratchett'in yeni bir kitabı daha var. Bunlarla ilgili çıktıkçada bilgi veririm.

Ama tabiii en önemlisi Ağustos 5'de çıkacak olan Rüzgarın Adı! Gerçek bir başyapıt ve umarım hepimiz keyifle okuyacağız.

Eğer Robin Hobb kitaplarının çevrilmesi için bir tane satması gerekiyosa ben bugün hemen bir tane daha alabilirim :) Benim kişisel fikrimi sorarsan bence de Farseer serisi Shannara serisinden çok daha iyi bir seri o yüzden bence yaptığınız işi biliyorsunuz ;)

Tad williams'ın Shadowmarch serisinden değil Memory,Sorrow and Thorn serisinden bahsetmiştim, ben okumadım ama okuyup çok beğenen arkadaşlarım var ayrıca seriden yabancı forumlarda da genellikle övgüyle bahsedilir.O yüzden bir daha düşünürseniz sevinirim.
"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 27 Temmuz 2011, 17:09:12 »
Merhabalar ben Gediksavaşlar Efsanesi: Gölgeler Meclisi Serisinde bulduğum bir kaç şeyi belirtmek istiyorum;

Serinin İkinci Kitabı; Tilkiler Kralı birinci sayfa birinci paragtafta geçen

"....Roldem Limanı, yani Adalar Krallığı'nın aynı isimli başkentinin limanı..."

Burada Roldem değilde Rillanon yazması gerekiyor sanırım.

Serinin Üçüncü Kitabı; Sürgünün Dönüşü, sayfa otuzda "Overn Suyu" adı ile belirtilen bir yer geçmektedir. Bu yer daha önceki tüm serilerde "Overn Dibi" olarak çevrilmiştir, sanırım editör değişikliğinden kaynaklanmaktadır.

Eğer bu iki nüansa sonraki basımlarda bir gözden geçirirseniz memnun olurum.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • Rom: 1
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 27 Temmuz 2011, 18:02:01 »
Merhabalar ben Gediksavaşlar Efsanesi: Gölgeler Meclisi Serisinde bulduğum bir kaç şeyi belirtmek istiyorum;

Serinin İkinci Kitabı; Tilkiler Kralı birinci sayfa birinci paragtafta geçen

"....Roldem Limanı, yani Adalar Krallığı'nın aynı isimli başkentinin limanı..."

Burada Roldem değilde Rillanon yazması gerekiyor sanırım.

Serinin Üçüncü Kitabı; Sürgünün Dönüşü, sayfa otuzda "Overn Suyu" adı ile belirtilen bir yer geçmektedir. Bu yer daha önceki tüm serilerde "Overn Dibi" olarak çevrilmiştir, sanırım editör değişikliğinden kaynaklanmaktadır.

Eğer bu iki nüansa sonraki basımlarda bir gözden geçirirseniz memnun olurum.

Düzeltme: O dönemde hem bir çevirmen değişimi yaşamıştık ve benim dikkatsizliğim yüzünden, zaman yok diye çeviride yalnızca çeviri kontrolü yapılmıştı. Kısmet olur da ikinci baskıya girersek, söz düzeltiriz.
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #48 : 27 Temmuz 2011, 19:19:01 »
Eğer Robin Hobb kitaplarının çevrilmesi için bir tane satması gerekiyosa ben bugün hemen bir tane daha alabilirim :) Benim kişisel fikrimi sorarsan bence de Farseer serisi Shannara serisinden çok daha iyi bir seri o yüzden bence yaptığınız işi biliyorsunuz ;)

Tad williams'ın Shadowmarch serisinden değil Memory,Sorrow and Thorn serisinden bahsetmiştim, ben okumadım ama okuyup çok beğenen arkadaşlarım var ayrıca seriden yabancı forumlarda da genellikle övgüyle bahsedilir.O yüzden bir daha düşünürseniz sevinirim.

Aslında ''Memory,Sorrow and Thorn'' serisi de iyidir. Bunu da düşünür müsünüz?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 27 Temmuz 2011, 19:22:49 »
Memory, Sorrow and Thorn konusu yeterince soruldu sanırım. Cubor'a müsade edin de boş zamanında cevaplasın.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 27 Temmuz 2011, 19:41:43 »
Memory, Sorrow and Thorn konusu yeterince soruldu sanırım. Cubor'a müsade edin de boş zamanında cevaplasın.

/deep bow :)
Spock

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 28 Temmuz 2011, 07:15:08 »
Sayın Cubor arkadaşlarım cevaplar için çok teşekkür ediyor ve İnançsız nasıl yeni diye merak ediyorlar 2007 de çıkmamış mıydı?Ve devamı çıksa yine alıp büyük bir zevkle okurlarmış (Bende merak ettim hemen alayım bulabilirsem )Doğruluk kılıcı serisi nasıl çocuksu olur ? Birinci kitap okuduğum en sert kitaplardan biriydi dediler :D Ve Sherrilyn Kenyon için en kısa zamanda bir liste gönderilecektir size :D 

Ayrıca Fantastik Sever ve İthaki Sever Arkadaşlarımın bir ricası var.Kitap fiyatlarınız emsallerine göre daha pahalı.Fiyatlar az daha makul olsa bütün kitapları düşünmeden alırız diyorlar.Siz ne dersiniz.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 28 Temmuz 2011, 09:23:06 »
Sayın Cubor arkadaşlarım cevaplar için çok teşekkür ediyor ve İnançsız nasıl yeni diye merak ediyorlar 2007 de çıkmamış mıydı?Ve devamı çıksa yine alıp büyük bir zevkle okurlarmış (Bende merak ettim hemen alayım bulabilirsem )Doğruluk kılıcı serisi nasıl çocuksu olur ? Birinci kitap okuduğum en sert kitaplardan biriydi dediler :D Ve Sherrilyn Kenyon için en kısa zamanda bir liste gönderilecektir size :D 

Ayrıca Fantastik Sever ve İthaki Sever Arkadaşlarımın bir ricası var.Kitap fiyatlarınız emsallerine göre daha pahalı.Fiyatlar az daha makul olsa bütün kitapları düşünmeden alırız diyorlar.Siz ne dersiniz.

Terry Goodkind edebi yönden çocuk gibi yazıyor. :D Onu kast etmiş olabilir Cubor. Cidden o yönde sıkıntıları olduğu geniş derecede bir kabul görmüş durumda. Yoksa içerik olarak dediğin gibi öehhh dedirten yerler az değil.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 28 Temmuz 2011, 10:25:28 »
8-) Covenant serisinin 2. kitabı daha yeni çıktı. Aceleye mahal yok lütfen :)  (zati o diyen arkadaşlarına da söyle kitabı satın almıyolar!!!!) Jim Butcher ın 3. kitabı daha yeni çıktı.

[/quote]

Acele giden ecele gider!!! :p

Aslında demek istediğim şuydu: Jim Butcher in 3. kitabı çıktı, aceleye mahal yok, ama covenant nerdeyse hiç satılmadığı için arkası gelmiyor.  Büyük bir başarıyla cümleyi yukarıdaki gibi kurmuş bulunduğum için kendimi tebrik ediyor ve özürlerimi sunuyorum.

Sword of Truth konusunda, zevkler ve renkler tartışmasına girmeyeceğim. Ama dizisinin bile yeteri kadar başarılı olmadığı ve yayından kaldırıldığı düşünülürse, serinin izleyici kitlesinin sizler ve benim gibi zaten bu işin meraklısı olan insanlar olduğunu anlarsınız. Bizler zaten beğenmeye eğilimliyiz (en azından ben öyleyim), ama bir yandan da bu işleri ticari olarak düşünmek lazım.

İşte orda senin, benim fikirlerim devre dışı kalıyor. Aynı ifadeleri Kenyon için de pekala kullanabiliriz. Neyse tabii ki bunlar benim kendi fikirlerim.
Spock

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 28 Temmuz 2011, 18:41:54 »
Krısten Brıtaın 'in Yeşil Süvari kitabını Yedinci Kapı Yayınları  çıkartmıştı ancak devam etmediler .Bir çok arkadaşımız bu kitap için ölüp,bitmişti.Devamını siz yayınlamayı düşünürmüsünüz?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 28 Temmuz 2011, 19:15:55 »
Krısten Brıtaın 'in Yeşil Süvari kitabını Yedinci Kapı Yayınları  çıkartmıştı ancak devam etmediler .Bir çok arkadaşımız bu kitap için ölüp,bitmişti.Devamını siz yayınlamayı düşünürmüsünüz?

Serinin ilk kitabını bir yayın evine diğer kalanlarını başka yayın evlerine vermeleri söz konusu olamaz sanırım. Telif alındığı zaman yazara göre alınıyor diye biliyorum. Yani böyle birşey yapmaları hukuka aykırı olurdu.

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 28 Temmuz 2011, 19:25:32 »
Yayınevi devamını alamadığını söylemişti ve bir ara yayınevi kapatılmıştı vs. yani şu anda hiç bir yayınevinde değilmiş telif hakkı diye biliyorum ..Bu arada Malkavian bazen öyle oluyor ki bir serinin 1.kitabı x yayınevine 2.kitabı y yayınevine ait olabiliyormuş malesef yaşadık.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 29 Temmuz 2011, 00:25:36 »
Hmm önden bir itiraf: Yeşil Süvari'den haberim yok. Ama yarın araştıracağım. Arkasından açıklama, teknik olarak her kitap için ayrı yayın hakkı alınır. Yani eğer bir yayınevi 5 kitaplık bir serinin sadece birinci kitabının yayın hakkını alırsa, başka bir yayınevi kalan 4 kitabı alabilir.
Spock

Çevrimdışı Deniz sedai

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 29 Temmuz 2011, 14:36:17 »
Jrr tolkien'in kayıp öyküler kitaplarını yayınlamayı düşünüyormusunuz

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 29 Temmuz 2011, 17:09:11 »
Cevap 1-) Kristen Britain'in yayın hakları hala bağlı görünüyor. Bu nedenle şu anda fazla yapacak birşey yok.

Cevap 2-) Kayıp Öyküler, yayın listemizde, hakları da bizde. Ama tam olarak anlamadığımız bazı sebeblerden orjinal yayınevi kitapları bazı değişiklikler için geri çekmeye karar vermiş ve bizim gibi yayınevlerinden çeviriyi ertelememizi istediler. Biz de bunu bekliyoruz ama 2012 de kesinlikle yayınlanacak.
Spock