Kayıt Ol

İthaki Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #675 : 24 Nisan 2015, 12:27:58 »
Yeni bahar belki ithakinin daha seyrek kitap bastığı bir zaman az sayıda basılabilirmiş
Elric kitaplarının çıkışı yakın , ilk kitap bir iki ay içinde sonraki kitaplar iki üç ara ile çıkacakmış(galiba bu sonraki kitaplar kısmından pek emin değilim ) Kitapların çevirmeni Rüzgarın adının çevirmeni.
Tolkienin on iki kkitabı gelecek ama yakın zamanda değil Çevirmen değişikliğine gidilmiş .
Gedik savaşlarının son kalan üç kitabının (25 kitaplık serinin 22 si çevrilmiş durumda ) gelme ihtimali yok denecek kadar az . Ne kadar ısrar etsem , üç kitap kalmış yayınlamazsanız ayıp falan desem de olmadı  :(
Son olarak Malazanı önerdim belki ileride ithakiden malazan görebiliriz. Tabii bunlar ayaküstü muhabbet sırasında aklımda kalanlar .Giskard doğrularsa daha emin oluruz. Coşkun beye selamlar buradan. :D

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #676 : 24 Nisan 2015, 16:55:58 »
Gedikaavaşlarından gelen haberle İthaki'ye olan tüm sevgimi kaybettim. Hiç yakışmadı. Hayır serinin kitapları o kadar ellerinde patlamış da değil. Kitapların neredeyse yarısının baskısı kalmadı. Neyse çok üzüldüm, kırıldım susayım ben en iyisi.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #677 : 24 Nisan 2015, 17:50:09 »
serilerin yarım kalmasından dolayı ithaki'den çıkacak yeni serileri almaya çekinir oldum. Tamam belki İthaki bazılarından zarar etmiş olabilir ama gediksavaşları serisini yıllardır takip edip sonra son kitapları okuyamamak can sıkıyor.
Mesela Yeni Bahar'ı yıllardır yeni basımını bekliyoruz hala umut yok. Satılmayacak kitap değil üstelik, kapış kapış gider. Elric serisi İthaki'den çıkıyorsa bitirene kadar almam

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #678 : 24 Nisan 2015, 17:56:48 »
Gedik savaşları gerçekten can sıkıcı bir konu. Hani böyle 1000-2000 mail atacak bir okuyucu kitlesine ulaşabileçek olsak ithakiyi mail yağmuruna tutalım diyeceğim ama hiç sanmıyorum . O yüzden belki bir gün demeye devam :D ha bir iki seneye çıkmadı orijinalinden okuruz .

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #679 : 26 Nisan 2015, 20:07:20 »
Gediksavaşları pek mümkün görünmüyor maalesef, evet.

12 Kitap çevrilecek ama Tolkien'den onca kitap çevirmek hakikaten büyük bir sorumluluk. O yüzden hakkıyla yapabilecek bir çevirmene verilmesi için uğraşılıyor.

Elric çalışmaları devam ediyor, yakın zamanda geleceğini umuyorum.

Bu arada Centilmen Piç'in 2. kitabı da aksilik olmazsa haziran gibi çıkar.

Çevrimdışı walaryon

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #680 : 26 Nisan 2015, 23:51:08 »
Centilmen Piç te harita olacakmı  ? Haritasiz zor oluyo.

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #681 : 28 Nisan 2015, 11:21:17 »
12 Kitap çevriliyor mu yoksa vallahi fena heyecanlandım, 6:45 fiyaskosundan sonra bu haber çok iyi geldi ama Gedik Savaşları yakışmadı gerçekten, Kan Şarkısı' nı alsam mı almasam mı diye düşünüyorum artık.

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #682 : 29 Nisan 2015, 18:20:58 »
Zaman Çarkı 7. cilt tekrar ne zaman basılır acaba? Baskısı tükendi diye ikinci elde de fiyatlarını uçurmuşlar hemen.

Çevrimdışı merdem

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #683 : 29 Nisan 2015, 18:34:09 »
Zaman Çarkı 7. cilt tekrar ne zaman basılır acaba? Baskısı tükendi diye ikinci elde de fiyatlarını uçurmuşlar hemen.

Bunu ben de soracaktım

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #684 : 30 Nisan 2015, 17:10:53 »
O kadar çok tekrardan basmalarını istediğim kitaplar var ki, nedense hep de İthaki'nin bunlar,
Arthur C. Clarke - Bir Uzay Efsanesi (ciltli)
Arthur C. Clarke - Ramayla Buluşma
Robert Jordan - Yeni Bahar
Vakıf Serisi falan filan diye bu liste uzarda gider. Ama ben burdan soru yerine yayınevine sitem etmek istiyorum, hemen hemen elinizdeki tüm yazarların en az 2 tane romanına ulaşmak imkansız ve bu durumu düzeltmek için hiçbir hareket yapmıyorsunuz, en azından 250şer tane basssanız bu romanlardan müşterilerinizi ne kadar mennun edersiniz, satacak çünkü bu kitaplar

Çevrimdışı sessiz

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #685 : 06 Mayıs 2015, 00:18:53 »
Bildiğim kadarıyla yerli fantastik öykü yazarları veya amatör yazarlar tarafından yazılmış ve İthaki tarafından basılmış herhangi bir kitap yok.(varsa affola) Yayınevi olarak yerli yazarlar konusundaki politikanız nedir? Yazarlar sizlere basım için değerlendirilmesi amacıyla öykü ve dosyalarını gönderebilir mi? Yoksa İthaki'den başka seçeneklere mi yönelmeliler?

Nedense bu soruyu ıskalamışım.

Durum şu:

1-) Yerli yazarlar tarafından yazılmış bazı kitapları yayınladık. Hatta bu konuda bir yarışma bile açtık ve ödül kazananların öykülerini ayrı bir kitap olarak da yayınladık.

2-) Yerli yazar diye sınıflandırdığımız kısım Türkiye'de çok dertli bir iş. Zira yurtdışında yazarlık bir meslek olabilirken, Türkiye'de ancak bir hobi olabiliyor, çünkü basım adetleri ve satış rakamları yazarın geçimini sağlamaya yetmiyor.

3-) Yerli yazarlara kapımız açık, AMA, birincisi sadece yerli yazar basmış olmak için belli bir kalitenin altındaki eserleri kabul etmeye şiddetle karşıyız. İkincisi, yayınevimizin bizce oldukça kaliteli bir çizgisi olduğunu düşündüğümüz için hangi milletten olursa olsun, yayınlayacağımız eserlerde bu kalitenin tutturulmasınıı vazgeçilmez bir şart olarak görüyoruz.

4-) Şansını denemek isteyen yerli yazar adayı arkadaşlar, eserlerini bize dijital kopya ARTI kağıt çıktısı olarak yollamak zorundalar. Bu eserler, önce benim de aralarında bulunduğum konu editörleri tarafından incelenerek, EĞER beğenilirse yayın kuruluna sevkediliyor ve EĞER ordan da onay alırsa basım için yazarıyla temasa geçiliyor ve bu süreç en az altı ayı buluyor.

5-) Benim de jürisinde olduğum fantastik kurgu ve bilim kurgu öykü yarışmasında, benim birinciliğe ve ikinciiğe layık eser bulamadığımı ve sadece bir adet üçüncü 2 adet de mansiyon seçtiğim, ve benim üçüncü seçtiğim öykünün açık ara oy farkıyla birinci seçildiği düşünülürse bu konuda ne kadar seçici hatta elitist olduğumu belki anlarsınız.

Sadece kitabın üzerinde bir Türk yazarının adı olacak diye kitap basılmasına ve Türk edebiyatının başarısız olmasına ve  "ama daha yeni başlıyoruz" diye bahaneler uydurulmasına şiddetle karşıyım. (Lütfen kimse bana Orhan Pamuk'dan filan bahsetmeye kalkmasın!)

Kişisel olarak Fantastik Kurgu ve Bİlim Kurgu türlerine çok özel bir saygı duyarım ve onların eğlencelik tabliot yazılar haline getirilmesine çok bozulurum. Değerli Metin Atak ağabeyimizin 1970 li yıllarda yayınladığı Gezegenler Savaşıyor veya Arena gibi eserlerinin bence bugün yayınlanma şansı yoktur (nasıl da büyük keyifle okumuştum çocukken halbuki). Refik Halit Karay'ın 1920'lerde yazdığı Ago Paşanın Hatıratı'nın bugünkü karşılığını bulduğunu düşünen herkese kapımız açık olacaktır oysa ki.

Kısacası, EVET, yerli yazarlarımızı can-ı gönülden desteklemek istiyorum ve yayınevi oılarak istiyoruz. Ama her ay eline en az 4-5 yerli roman gelen biri olarak lütfen yazdığınız şeylerin kalitesini "bizde ancak bu kadar olur" diyerek değil, ,bu işin ustalarına bakarak kıyaslayın.

Türk yazarının mukayese noktası Weiss'ler, Salvatore'ler, Hobb'lar, Moorcock'lar veya Feist gibi yazarlar olmalıdır.

Kendinizi bu veya benzer isimlerin onbeş yaşındaki hali olarak bile görüyorsanız, eserlerinizi bize yollayın. Beğenilse de beğenilmese de birileri sizlere temasa geçecek, en kötü ihtimalle size bilgimiz ve görgümüz yettiğince yol gösterecektir.

Ve eğer yazdıklarınızı acımasızca eleştirisek (ki ben bunu yaparım), bu sadece daha iyisini yazabilmeniz için sizlere duyduğumuz inançtandır.

Merhabalar, bu yazı üzerine birkaç sorum olacak:

-Sizin onaylanması için beklediğiniz "belli kalite" tam olarak nedir? Konu özgünlüğü mü?

-Kitap yayımlatmak isteyenler bize hem dijital kopya hem de kağıt çıktısı olarak yollasınlar demişsiniz (2011'de yazdığınız yazıyı alıntılıyorum şu an belki hiç görmeyeceksiniz) ama örneğin internet sitenizde (hâlâ) kitap önerisi yapmak isteyenler için yönlendirici bir alan bulunmuyor. Ben, İthaki yayınları'na nasıl kitap önerisi yapılacağını tesafüden bu forum sitesinden öğreniyorum şu an. Eğer bir yetkilisi burayı okuyorsa lütfen değerlendirsin bunu. Öte yandan, diğer üyelerin de bahsetmiş olduğu üzere iletişim bilgilerinizde verilen mail adresine atılan postalara da cevap gelmiyor.

-Son olarak, kitaplarını yayımladığınız yazarlara telif hakkı olarak ne kadar veriyorsunuz? Bildiğim kadarı ile Türkiye'deki yayın evleri standart %24 veriyor, sizin de mi aynı yoksa yazara göre anlaşma mı yapıyorsunuz?

Çevrimdışı Bilbo Baggins

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
    • Darkwood'dan Haberler
« Yanıtla #686 : 06 Mayıs 2015, 13:37:19 »
12 Kitap çevrilecek ama Tolkien'den onca kitap çevirmek hakikaten büyük bir sorumluluk. O yüzden hakkıyla yapabilecek bir çevirmene verilmesi için uğraşılıyor.

Bu 12 kitap Tolkien'in hangi eserleri? Christopher Tolkien'in düzenlediği 12 ciltlik Orta Dünya Tarihi mi? Yoksa daha önceden ülkemizde yayınlanmış Tolkien eserlerinin yeni baskıları mı?
Dağları görmek istiyorum Gandalf... Dağları...
http://darkwoodsakini.blogspot.com

Çevrimdışı Subotai

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #687 : 06 Mayıs 2015, 14:31:00 »

Bu 12 kitap Tolkien'in hangi eserleri? Christopher Tolkien'in düzenlediği 12 ciltlik Orta Dünya Tarihi mi? Yoksa daha önceden ülkemizde yayınlanmış Tolkien eserlerinin yeni baskıları mı?

Tam olarak şu:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_History_of_Middle-earth

6.45 ilk iki cildini yayınladı lakin devamını getiremedi.

Çevrimdışı Bilbo Baggins

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
    • Darkwood'dan Haberler
« Yanıtla #688 : 06 Mayıs 2015, 14:47:23 »
Eğer İthaki bu seriyi tamamlayabilirse harika olur... Tolkien'in kitaplarını tekrar tekrar okuyan biri olarak mutluluğum tavana vurur... Kitaplığımda tekrar tekrar okuyabileceğim 12 koca cilt; düşünmesi bile harika...
Dağları görmek istiyorum Gandalf... Dağları...
http://darkwoodsakini.blogspot.com

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #689 : 06 Mayıs 2015, 15:09:15 »
Bence de Tolkien'i basmak İthaki'ye yakışır...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark