Kayıt Ol

İthaki Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #750 : 21 Eylül 2015, 02:21:20 »
Tim Powers imzalı Anubis Kapıları isimli kitabın baskısı tükenmiş ve ikinci eli de 150-200 lira gibi  akıl almaz fiyatlara satılıyor. Yeniden basımı gibi bir ihtimal var mıdır acaba?

Ben de çok zor bulmuştum bu kitabı. Yeniden basılmasına dair bir umudum yoktu eskiden ama İthaki'nin "Bilimkurgu Klasikleri"ni yayımlayacak olması ufak bir ihtimal doğuruyor. Tabii Anubis Kapıları'nın klasikler sınıfına girip girmeyeceğine de yine yayınevi karar verecek. Bana kalırsa, girer.

İthaki'nin eskiden basmış olduğu ve şu an nadir sınıfında bulunan o kadar çok bilimkurgusu var ki, bakalım hangileri yeniden basılacak. Merakla bekliyorum.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #751 : 21 Eylül 2015, 14:57:33 »
Anubis Kapıları bugün itibarıyla epub olarak mevcut. İthaki tekrar basarsa alırız ama merak edip okumak isteyenlerle paylaşabilirim. Zaman çarkının bazı eksik ciltleri de epub olarak var. Okumak isteyen arkadaşlar bence eksik ciltleri bu şekilde okuyup kitaplar basıldığında temin edebilirler. Özellikle zaman çarkı için ithakiyi beklemeyin :) Bir an önce okuyun bitirdikten sonra birkaç kez daha okuyun :)))
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #752 : 21 Eylül 2015, 17:13:54 »
Tim Powers imzalı Anubis Kapıları isimli kitabın baskısı tükenmiş ve ikinci eli de 150-200 lira gibi  akıl almaz fiyatlara satılıyor. Yeniden basımı gibi bir ihtimal var mıdır acaba?

Ben de çok zor bulmuştum bu kitabı. Yeniden basılmasına dair bir umudum yoktu eskiden ama İthaki'nin "Bilimkurgu Klasikleri"ni yayımlayacak olması ufak bir ihtimal doğuruyor. Tabii Anubis Kapıları'nın klasikler sınıfına girip girmeyeceğine de yine yayınevi karar verecek. Bana kalırsa, girer.

İthaki'nin eskiden basmış olduğu ve şu an nadir sınıfında bulunan o kadar çok bilimkurgusu var ki, bakalım hangileri yeniden basılacak. Merakla bekliyorum.

bilimkurgu klasikleri dediniz dikkatimi çektiniz. Sanırım Dune ile başladılar bu olaya, doğru muyum?

Çevrimdışı eroniki

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #753 : 21 Eylül 2015, 17:18:00 »
Işık Tanrısı'nı tekrar basmayı düşünüyor musunuz ? Ayrıca Tad Williams'ın Memory, Sorrow, and Thorn adlı serisini ve Neal Stephenson'ın Snow Crash adlı kitabını basmak gibi bir planınız var mıdır ?

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #754 : 21 Eylül 2015, 17:54:37 »
Bu kadar çok tükenmiş baskı varken ve fiziksel nüsha fiyatları da bu kadar yüksekken, yayınevinin elektronik kitaba geçme gibi bir düşüncesi yok mu? Sonuçta elektronik kitabın bir sürü avantajı var, üstelik baskı tükendi tüknemedi derdi yaşanmaz, ayrıca fiyatları fiziksel kopyalara göre çok daha ucuz.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #755 : 21 Eylül 2015, 18:32:38 »
Ama işte devlet e-kitabı lüks tüketim kategorisinde sayınca işler öyle olmuyor :).

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #756 : 21 Eylül 2015, 18:48:58 »
bilimkurgu klasikleri dediniz dikkatimi çektiniz. Sanırım Dune ile başladılar bu olaya, doğru muyum?

Evet, Dune ile başladılar. Bakalım devamında neler gelecek.

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #757 : 22 Eylül 2015, 09:59:43 »
İthaki Enginlik serisini de bıraktı sanırım. Hesapta 3 kitap olacak seri yine bu sayfalarda okuduğuma göre 6 hatta daha fazla kitaba doğru gidecekmiş.Çevrilmiş olan iki kitap var sadece. Ne olacak bu serinin akıbeti acaba? Bir diğer merak ettiğim seri de Yaşlı Adamın Savaşı serisi. Bu seri de devam ediyor. Var mıdır acaba çevrilme durumu?  Yaşlı Adamın Savaşı serisi hadi neyse öyküsü bitti ama Enginlik Serisi ni iki kitabı çevirip sürüncemede bıraktılar. Kitaplar bitmeden ne almak ne de başlamak lazım aslında. Öyle görünüyor ki Türkiye'deki yayınevlerinin hakkettiği okur profili bu.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #758 : 22 Eylül 2015, 11:09:24 »
Önceki mesajlara bakmak gerek.

Shannara'yla ilgili bir plan yok henüz. O yönde bir çalışma başlarsa duyururum.

Bu yıl bitmeden yayınlanacak romanların bir kısmı:

Son Kurtadam Serisi 2. Kitap - Talulla'nın Yükselişi (Ağustos)
Enginlik Serisi 3. Kitap - Abaddon Geçidi (Eylül)
Elric - Ruh Hırsızı (Eylül)
Doctor Who: Siluet (Eylül)
Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları (Eylül)
Kuzgunun Gölgesi 2. Kitap - Tower Lord (Ekim-Kasım)
Doctor Who: Engines of War (Aralık)
Amerikan Tanrıları 10. Yıl Özel Baskısı

2016 için planlananlardan bazıları:

Dune - Frank Herbert
Enginlik Serisi 4. Kitap - Cibola Burn
Son Kurtadam Serisi 3. Kitap - By Blood We Live
Centilmen Piç Serisi 3. Kitap - The Republic of Thieves
Cixin Lieu - The Three-Body Problem
Doctor Who - Coming of the Terraphiles
Doctor Who - Crawling Terror
Doctor Who - The City of Death

Çevrimdışı eldar

• *
  • 26
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #759 : 22 Eylül 2015, 14:38:31 »

Beyoğlu sahaf festivalinden 10 liraya aldım bugün.  Sanki bir yerde daha görmüştüm iyi fiyata ayni festivalde.
Bir uğramanızı öneririm.
...just lead my fate to the victory of Elves.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #760 : 22 Eylül 2015, 16:30:07 »
Ama işte devlet e-kitabı lüks tüketim kategorisinde sayınca işler öyle olmuyor :).

Devlet, dini içerikli kitaplardan %1,
diğer kitaplardan %8,
e-kitaplardan %18 KDV alıyor.
böyle olunca e-kitaplar gerektiği gibi yaygınlaşamıyor :(
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Son_Silahsor

• *
  • 20
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #761 : 22 Eylül 2015, 17:27:55 »
yalnız e-kitaplarda vergi oranları 2013 sonlarında %8'e indirilmişti.

bazı editör arkadaşları twitter'dan takip ediyorum. ara ara kindle gibi e-okuyucu kullanndıklarını gösteren tweetlere denk geliyorum. onların, özellikle çalıştıkları yayınevlerinin e-kitaba bakış açılarını ciddi ciddi dinlemek isterim.

mesela ithaki'nin. zira ithaki'den çıkan önde gelen eserler gönüllüler tarafından çok kaliteli bir şekilde e-kitap olarak sunulmuş durumda.

yayınevleri rahat olsunlar :)
Ya hep ya hiç...

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #762 : 22 Eylül 2015, 17:36:05 »

bazı editör arkadaşları twitter'dan takip ediyorum. ara ara kindle gibi e-okuyucu kullanndıklarını gösteren tweetlere denk geliyorum. onların, özellikle çalıştıkları yayınevlerinin e-kitaba bakış açılarını ciddi ciddi dinlemek isterim.

mesela ithaki'nin. zira ithaki'den çıkan önde gelen eserler gönüllüler tarafından çok kaliteli bir şekilde e-kitap olarak sunulmuş durumda.

Kesinlikle katılıyorum.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #763 : 22 Eylül 2015, 19:11:54 »

Kesinlikle katılıyorum.

Kesinlikle. Zaman Çarkı'nın, Locke Lamora'nın Yalanları'nın epub formatlı versiyonları var, üstelik gayet başarılı. Yayınevinin bu işi kendi yapması ona büyük pay sağlayacaktır diye düşünüyorum. Üstelik koyulan onca vergiye rağmen e kitaplar fiziksel baskıya göre hâlâ çok daha ucuz. 1984 kitabını D&R'den 12 TL'ye almıştım ben mesela.

Üstelik fantastik kitaplar genelde kalın oluyor ve benim gibi görme engelliyseniz onu zaten elektronik ortama aktarmak durumunda kalıyorsunuz, şu an Kızıl Gökler ALtında Kızıl Denizler'i okuyorum mesela; ama taradığım son kısımlarda hatalar yavaş yavaş kendilerini göstermeye başlamış durumda.

Yayınevi eğer e kitabı kendi çıkarırsa birilerinin taratıp düzeltmesi için beklememiz de gerekmez, e kitap satılan internet mağazalarından rahatlıkla edinip taramayla geçireceğimiz vakti okuyarak değerlendirebiliriz. Ayrıca bu güzel bir sosyal sorumluluk projesi de olur, İthaki gibi fantastik edebiyatın önde gelen bir yayınevinin e kitaba destek olmasını çok isterim ben açıkçası. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #764 : 22 Eylül 2015, 20:30:40 »
Artık bir kitabın fiziksel baskısıyla elektronik sürümünün birlikte çıkması standart hale gelmeli. Hadi bunu geçtim, en azından baskısı tükenmiş kitapları elektronik olarak sunmanın yayınevine hiçbir zararı yok sanırım. Bunu engelleyen tam olarak nedir, gerçekten anlamış değilim. Bilmediğim bir süreci vardır belki fakat üstesinden gelinmesi zor bir durum olduğunu da pek sanmıyorum. Yayınevleri bu hizmeti sunmadıkça gönüllüler ücretsiz olarak hazırlayıp sunmaya devam edecektir, etmeliler de.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır