Kayıt Ol

Doğan Egmont Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Doğan Egmont Yayınları Soru Hattı
« : 25 Temmuz 2011, 13:52:35 »

Türümüz açısından daha çok çocuk kitapları ile tanıdığımız fakat çoğu sevilen eserin (Narnia Günlükleri, Talihsiz Serüvenler Dizisi, Percy Jackson gibi...) yayıncısı Doğan Egmont ile ilgili sorunlarınızı bu başlık altında sorabilirsiniz.

Doğan Egmont Yayınları hakkında bilgi için buraya tıklayın.

Yayınevi yetkilisi: Esen Gür (erato)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Doğan Egmont Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2011, 14:03:36 »
Hiç var mı bilmiyorum, varsa bilmediğim içim maruz görün ancak hiç rastlamadım. Narnia Günlükleri'nin kitapları oldukça kısa. Bunun için hiç bütün kitapları tek bir ciltte birleştirmeyi düşündünüz mü? Ya da en azından iki cilt filan?
...Hayal Edebildiğin Kadarını Gerçekleştirebilirsin...

Çevrimdışı erato

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2011, 17:34:53 »
Hiç var mı bilmiyorum, varsa bilmediğim içim maruz görün ancak hiç rastlamadım. Narnia Günlükleri'nin kitapları oldukça kısa. Bunun için hiç bütün kitapları tek bir ciltte birleştirmeyi düşündünüz mü? Ya da en azından iki cilt filan?

Ne yazık ki bunu yapmamız telif sözleşmemiz açısından mümkün değil. Ama güzel olurdu doğrusu. :(

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Rom: 1
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Temmuz 2011, 20:00:38 »
Narnia Günlükleri tek ciltte zaten mevcut değil mi? (Yeğenime hediye olarak yıllar önce almıştım ben )

Percy Jackson serisi ve Kane Günlükleri için teşekkürler.Bu tarz başka mitolojik kitaplar çıkarmayı düşünüyormusunuz?

Çevrimdışı erato

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Temmuz 2011, 23:21:02 »
Narnia Günlükleri tek ciltte zaten mevcut değil mi? (Yeğenime hediye olarak yıllar önce almıştım ben )

Percy Jackson serisi ve Kane Günlükleri için teşekkürler.Bu tarz başka mitolojik kitaplar çıkarmayı düşünüyormusunuz?

Narnia'nın İş Kültür baskısından söz ediyorsunuz muhtemelen. Onlar özel bir izin aldılar mı bunun için bilemem açıkçası. Ancak bizim sözleşmemiz buna olanak tanımıyor. :(

Mitolojiyi biz de çok seviyoruz ama tuhaf bir şekilde istediğimiz okuma kopyaları pek beklediğimiz gibi çıkmıyor -en azından PJO gibi. Belki burada çıtayı fazla yüksek tutuyoruzdur, kim bilir. Elimize iyi bir şey geçse emin olun kaçırmayız, hele ben asla! :)

Mitoloji içeren fantastik kurguları seviyorsanız size DEX'ten çıkan Karanlığın Kızı'nı önerebilirim. İçinde PJO kadar olmasa da mitoloji öğesi var, ama daha çok urban fantasy+mitolojidir (söylemedi demeyin). :D

Çevrimdışı nagisa

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2011, 17:56:04 »
değerlendirilmek üzere gönderilen eserler için nasıl bir süreç izleniyor? bu süreçte kitabı kimler(ya da hangi bölümler)  hangi kriterlere göre değerlendiriyor? şimdiye kadar olduğu gibi yabancı ve tutmuş fantastik eserler çıkarmaya devam mı edeceksiniz yoksa yeni yazarlara veya Türk fantastiğine yer vermeyi düşündünüz mü?

Çevrimdışı erato

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Temmuz 2011, 00:11:39 »
değerlendirilmek üzere gönderilen eserler için nasıl bir süreç izleniyor? bu süreçte kitabı kimler(ya da hangi bölümler)  hangi kriterlere göre değerlendiriyor? şimdiye kadar olduğu gibi yabancı ve tutmuş fantastik eserler çıkarmaya devam mı edeceksiniz yoksa yeni yazarlara veya Türk fantastiğine yer vermeyi düşündünüz mü?

Öncelikle sadece son haline ulaşmış dosyaları değerlendirmeye alıyoruz; yani taslak, birkaç örnek bölümden oluşan vs. gibi henüz bitmemiş dosyaları kabul etmiyoruz.
Dosyanın bize çıkış halinde gelmesini tercih ediyoruz. Gelen dosyalar okumaya alınıyor ve dosya okunduktan sonra bir rapor hazırlanıyor. Tüm bu raporlar her hafta yayın kurulu toplantımızda okunuyor. Bu kurulda editörler, marka müdürleri, yayın direktörü ve hatta genel müdürümüz bulunuyor. Yayın kurulunda dosyanın yayınlanıp yayınlanmayacağına karar veriliyor.
Bu süreçte ölçütlerimiz şunlar: dosyanın kurgusal anlamda ve üslup olarak edebi yeterliliği, editoryal açıdan temizliği ve Doğan Egmont'un yayın çizgisine uygun olup olmaması.
Yeni yazarlara ve yerli fantastiğe kapımız her zaman açık. Bugüne dek yerli bir fantastik kurgu kitap yayınlamamış olmamız ne yazık ki elimize yukarıdaki ölçütler göz önüne alındığında içimize sinen bir dosya geçmemiş olmasından kaynaklanıyor.

Çevrimdışı arcian

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2011, 23:38:06 »
Starcraft haberini alır almaz; teşekkür ve tebrik etmek istedim. Acaba Starcraft'ın romanlarını basacak mısınız?
Ayrıca Warcraft'ın 3 kitabını Artemis basmıştı, ancak hem bastığı seriyi yarıda bıraktı hem de Warcraft evreninin diğer kitaplarını basmadı. Acaba Warcraft serisinin basılmamış novellarını basma planınız var mı?

Çevrimdışı erato

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2011, 16:45:19 »
Starcraft haberini alır almaz; teşekkür ve tebrik etmek istedim. Acaba Starcraft'ın romanlarını basacak mısınız?
Ayrıca Warcraft'ın 3 kitabını Artemis basmıştı, ancak hem bastığı seriyi yarıda bıraktı hem de Warcraft evreninin diğer kitaplarını basmadı. Acaba Warcraft serisinin basılmamış novellarını basma planınız var mı?

Artemis Warcraft romanlarını yayınladığı için telif opsiyonu otomatikman onlarda oluyor. Bu durumda Artemis seriyi resmi olarak bırakmadan Warcraft ve/veya Starcraft romanlarını yayınlamamız mümkün değil.
Bu telif işleri biraz karışıktır. İşin içinde olmayanlar içinse hepten tuhaftır. Ama durum böyle ne yazık ki. :(

Çevrimdışı arcian

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2011, 17:06:58 »

Artemis Warcraft romanlarını yayınladığı için telif opsiyonu otomatikman onlarda oluyor. Bu durumda Artemis seriyi resmi olarak bırakmadan Warcraft ve/veya Starcraft romanlarını yayınlamamız mümkün değil.
Bu telif işleri biraz karışıktır. İşin içinde olmayanlar içinse hepten tuhaftır. Ama durum böyle ne yazık ki. :(

telifi onlardan alma gibi bir planınız var mı minvalinde bir soruydu zaten =)
starcraft romanlarının teliflerine de sahipler mi cidden? basmayı akıllarının ucundan geçirdiklerini bile sanmıyordum.

Çevrimdışı erato

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Ağustos 2011, 12:07:40 »

telifi onlardan alma gibi bir planınız var mı minvalinde bir soruydu zaten =)
starcraft romanlarının teliflerine de sahipler mi cidden? basmayı akıllarının ucundan geçirdiklerini bile sanmıyordum.

Bu, mangaların gidişatına bağlı. Ama dediğim gibi böyle bir durumda bile opsiyon öncelikli olarak onlarda. Yani telif ajansı önce onlardan almalı telifi. Warcraft ve Starcraft kitaplarının orijinal telifleri aynı kurumda olduğu için otomatikman her iki seri için de opsiyonlu oluyorlar (romanlar için).

Çevrimdışı BsO29Ak

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Kasım 2011, 19:24:27 »
Peggy Sue ve Hayaletler serisini yayınlamayı düşünür müsünüz? Serge Brussolo'ya ait bu seri Türkiye'de de ilgi görmüştü fakat yayınevi Kelebek kapanınca seri yarım kaldı. Oysaki Fransa'da 12 kitabı aşmış durumda. Doğan yayıncılık gibi büyük bir basımevi bu yazarın kitaplarını yayınlamayı düşünür mü acaba?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #12 : 09 Kasım 2011, 02:59:35 »
Peggy Sue ve Hayaletler serisini yayınlamayı düşünür müsünüz? Serge Brussolo'ya ait bu seri Türkiye'de de ilgi görmüştü fakat yayınevi Kelebek kapanınca seri yarım kaldı. Oysaki Fransa'da 12 kitabı aşmış durumda. Doğan yayıncılık gibi büyük bir basımevi bu yazarın kitaplarını yayınlamayı düşünür mü acaba?

Şahane soru. Dilimize çevrilmiş tüm kitaplarına sahip olmama rağmen, Doğan Egmont yeniden bassa seriyi, baştan alır/okurum. O derece. Yarım kalması büyük eksiklik.

Çevrimdışı erato

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 10 Kasım 2011, 11:17:41 »

Bunu değerlendireceğiz, öneriniz için teşekkürler. :)

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 20 Kasım 2011, 17:37:02 »
Çok haklı olarak PJ The Ultimate Guide'i basmamıştınız. Şimdi Kane Günceleri için Survival Guide çıkacak.Onu basmayı düşünüyor musunuz düşünmüyor musunuz?