Kayıt Ol

Alex Flinn

Çevrimdışı Nessaylin

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Alex Flinn
« : 01 Ağustos 2011, 14:51:36 »
Alex Flinn'in Beatly isimli eserini okumanızı öneririm. Hepimizin bildiği güzel ve çirken masalının modern versiyonu. Hepimizin takıntıları vardır. Özellikle kadınlar. Acaba güzel miyim? Şöyle miyim, böyle miyim? Bazıları yüzlerinde sivilce çıkınca sokağa bile çıkmıyor. Her neyse konudan sapmayalım.

Romanlarındaki bakış açısı öyle güzel ki. Fantastik ögeleri öyle harika kullanıyor ki! Modern hayatın içinde fantastik bir masal. Bu hepimizin aradığı şey olabilir :)

NOT: Stephenie Meyer'i eleştirenlere bir duyurumdur.
On altı yaşındaysanız, Stephenie Meyer,Richelle Mead okursunuz. Artık böyle. Twilight okumadan maalesef ki fantastik kitap okumayı sevemiyorsunuz. Bu bizim suçumuz değil. Sürekli aynı şeyleri gözlerimize sokanlarda. Twilight'den sonra kaç tane vampir romanı çıktığını biliyor musunuz?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Alex Flinn
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2011, 15:12:48 »
NOT: Stephenie Meyer'i eleştirenlere bir duyurumdur.
On altı yaşındaysanız, Stephenie Meyer,Richelle Mead okursunuz. Artık böyle. Twilight okumadan maalesef ki fantastik kitap okumayı sevemiyorsunuz. Bu bizim suçumuz değil. Sürekli aynı şeyleri gözlerimize sokanlarda. Twilight'den sonra kaç tane vampir romanı çıktığını biliyor musunuz?

Bu forumdaki pek çok kişi, 16 yaşından küçükler de dahil, fantastik okuyup sevmeye Twilight'tan önce başladı. Harry Potter, Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyalar vb. saf fantastik kurguyla bu yolda adımlarını attıı. Maalesef savınız bir genelleme olamaz. Twilight yeterince fantastik olmayan bir eser. Fantastik diye nitelendirmek, serinin çoğu hayranı da dahil, yanlış kabul edilmektedir.

Ayrıca, Twilight'tan sonra kaç tane vampir kitabı çıktığını biliyoruz. Burası bir kitap forumu farkında mısınız? Kaç tanesinin gerçek vampir romanı olduğunu siz biliyor musunuz? Çoğunun da yurtdışında uzun yıllar önce çıkıp, ülkemize daha yeni geldiğinden haberdar mısınız?

Zevkler sizin zevkleriniz. Sizi bu konuda eleştirmiyorum. Beğenilerinize saygı duyuyorum, ancak savunduklarınızda gedikler var.

Son olarak, burası Yazarlar bölümü. Tartışma Platformu değil. Tartışma başlatmak için bir konu açmanız en iyisi olacaktır.

Çevrimdışı Nessaylin

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2011, 10:11:50 »
Konuyu tartışma yapmak amacıyla açmadım. Bir yazarı tanıtmak amacıyla açtım. Bu yüzden doğru bölümde konu açtığıma inanıyorum. Konunun altına fikrimi belirtmek istedim sadece.

Ayrıca BEN Twilight hayranıyım demedim. Sadece günümüz gençliğinin çok fazla bir bilgisi olmadığını savunmaya çalıştım. Gözümüze aynı şeyler sokulduğu için. Bu bir gerçek ve evet genelleme yapıyorum. Blogcu.com'da yazıyorum ve hangi bloga girseniz Twilight ve türevleri hakkında açılmış bir blogla karşı karşıya kalıyorsunuz. Ben de aslında tamamen bu konuda sizinle aynı fikirdeydim. Sanırım Stephenie Meyer ve serisini savunduğum sanıldı. Gereksiz tepkiler aldım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2011, 13:21:38 »
Meyer'i savunabilirsiniz (savunmuyorum dediniz, o ayrı). Zevk sizin zevkiniz, savunsaydınız da kimse niye savunuyorsun demezdi size. Ancak şu da var, fantastik kurgu gerçekten Meyer ile öğrenilmiyor halen. Sadece seriyi okuyanlar öyle olduğunu sanıyordu. Gerçek bir fantastik kurguyu eline alanların yaşadığı şoku görmek de eğlenceli bir izlenim. Sonrasında fantastikten uzak duruyor bir kısmı (canlı örneklerini gördüm). Son zamanlarda onlar da bu kitapların fantastik olmadığını kabul eder oldu, mutluyuz. Bu romantik-vampir akımındaki kimsenin elinde bir fantastik kitap görmedim. Aslında görsem gerçekten mutlu olacağım. Keşke fantastik kurguya başlatsa Meyer. En azından bir katkısı olurdu.

İnsanların açtığı bloglar konusunda, durum aynen dediğiniz gibi. Ancak 1 seneden az bir süre sonra hepsinin kapanacağını ya da sahiplerinin yeni yazı girmeyi bırakacağını düşünürsek geçici bir heves bu sonuç olarak. İkinci paragrafta diğer dediklerinize de katılıyorum. Ancak genellemenize halen katılmıyorum. Kitap raflarının romantik vampir akınına uğradığı çok açık bir gerçek ama kişiler için günümüzde fantastik edebiyata başlamak için bir adım oluşturduğunu düşünmüyor. Evet, bir ara okurlar kendilerini öyle gördü ama kısa zaman sonra (aldıkları tepkilerin de etkisiyle) gerçekte öyle olmadıklarını gördüler. Şimdi fantastik severden öte sadece Twilight sever olarak tanımlıyorlar kendilerini. Ayrıca, Twilight'ın havası günden güne sönüyor. Türevi kitapların da öyle. Bunu en yakın olarak, portalımıza gelen garip vampir romanlarına olan yorumlardaki düşüşlerde görüyoruz.

Umarım anlaşabilmişizdir.

Not: Yazarın doğum tarihini, nerde doğduğunu vs. gibi biyografisini de koyarsanız daha iyi olacaktır.  

Çevrimdışı Nessaylin

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2011, 11:29:23 »
Dediğim gibi Stephenie Meyer adlı konuyu açan arkadaşı eleştirenlere şunu anlatmaya çalıştım: Bu konuyu açan üyenin aslında çok da bir suçu olmadığını, günümüzde gençlerin Alacakaranlık gibi kitaplara daha fazla yöneldiğini çünkü bu tür kitapların sürekli sürekli yeni türevleri sayesinde gözümüze sokulduğuydu.

Umarım dediğiniz gibi olur. Çünkü sürekli vampir romanlarının çıkarılmasından bıktım. 

Evet, sanırım bu konuda ortak bir noktada anlaşabildik.