Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • Rom: 1
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Rüzgarın Adı
« Yanıtla #30 : 24 Kasım 2011, 10:32:49 »
Karakterin olgunlaşmasını bilirsiniz. Yazar da onunla beraber olgunlaşır aslında. İkinci kitap ilkinde olmayan, maceraperest bir yapıya sahip. Biyogragi, yer yer bir "quest" günlüğüne dönüşüyor. Ve doğrusunu isterseniz, ilk kitabı okumuş kişiler olarak, Rothfuss'dan yapmasını hiç ummadığımız bazı şeyleri paldır küldür yapılmış buluyoruz.

Salvatore'vari bir savaş sahnesini Rothfuss'un yazınına koymayı denesenize, pekiiiii, Lewis Caroll'dan bir bölüm koymaya ne dersiniz? Ah sanırım araya biraz Harold Robbins koymayı unuttum.

Fantastik kurgu okurları, beklentilerini ilk kitaba göre koyarlarsa ikinci kitaba zayıf not verebilirler. Ama öyle yapmazsanız, ortaya acaip birşey çıkıyor. Değişik birşey, saşırtıcı ve BEKLENMEDİK. İşte bu yüzden bence ikinci kitap ilkini bile aşmış durumda. Zira ilk kitaptaki bazı kalıplar kırılıp, farklı üsluplara bile giriliyor.

Eğer bu farklılık bizi rahatsız ederse, yukarıdaki sizlerin (diğer okurların) yorumları doğru, etmezse (ki beni zerre kadar etmedi), o zaman da benim yorumum doğru :)
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 25 Kasım 2011, 20:40:00 »
İthaki yetkililerinin facebook'ta dediğine göre Aralık ayının 2. haftası çıkıyor kitap!.. :clap

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Rothfuss, Bilge Adamın Korkusu’ndan bir parça okuyor!
« Yanıtla #32 : 30 Kasım 2011, 12:34:07 »
Kralkatili Güncesi’nin merakla beklenen ikinci kitabı Bilge Adamın Korkusu’na sayılı günler kaldı. İthaki Yayınları’nın aralık ayında yayınlamayı planladığı kitap, okurlar tarafından heyecanla bekleniyor.

İşte bu bekleyişte, yazar Patrick Rothfuss’un kitabın başlarından bir parça okuduğu videoyu Türkçe altyazılı olarak sizlere sunuyoruz.

Bu videoyu izleyince, kitaba dair merakınız ve heyecanınız daha da artacak! Hemen alttan ulaşabilirsiniz.

İyi seyirler!

Altyazı Çeviri: İTHAKİ
Senkronizasyon: CAN İNAL

"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
"Bilge Adamın Korkusu" için Geri Sayım Başladı!
« Yanıtla #33 : 07 Aralık 2011, 21:02:14 »

Ve beklenen an nihayet geldi çattı! Merakla beklediğimiz Kralkatili Güncesi'nin ikinci gününü anlatan Bilge Adamın Korkusu 15 Aralık'ta raflardaki yerini almaya hazırlanıyor! Patrick Rothfuss'un kaleminden çıkan ve Kvothe'un maceralarını konu alan kitap kahramanımızın Üniversite'den ayrılması ve şansını farklı yerlerde aramasıyla başlıyor.

Başıboş, beş parasız ve yalnız kalan Kvothe, Vintas'a giderek çok geçmeden saray sosyetesinin iç siyasetine bulaşıyor. Nüfuzlu bir soylunun gözüne girmeye çalışırken bir suikast teşebbüsünü açığa çıkartıyor, rakip bir gizemciyle yüzleşiyor ve Kralın Yolu'nda yolculara kimin -veya neyin- pusu kurduğu gizemini çözmek için bir grup fedaiye öncülük ediyor.

Tüm bunlar olurken Kvothe bir yandan da cevaplar bulmaya; gizemli Amyrlerle, Chandrialılarla ve ebeveynlerinin ölümüyle ilgili hakikatleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Yolu üzerinde efsanevi Adem askerleri tarafından yargılanıyor, Edema Ruhların onurunu korumak zorunda kalıyor ve Fey alemine seyahat ediyor. Orada Felurian'la, yani Kvothe'ye dek hiçbir erkeğin direnemediği ve hiçbir erkeğin yanından sağ salim ayrılamadığı fey kadınıyla tanışıyor.

Bilge Adamın Korkusu'nda Kvothe kahramanlık yolundaki ilk adımlarını atıyor ve kendi ömrü dahilinde efsane haline gelmenin hayatı bir adam için ne kadar zor kılabileceğini öğreniyor.

Alıntı
    "Rothfuss, Rüzgarın Adı ile başlayan bu muazzam hikâyede nereye giderse gitsin iyi bir şarkıcının bir şarkıyı taşıması gibi bizi de yanında götürecek."
    Ursula K. Le Guin

"Usta eli değmiş bir kitap."
    Sevin Okyay / Radikal Kitap

Ayrıca meraklılar için İthaki Yayınları'nın kitap ile ilgili hazırladığı 'ufak' bir istatistik:

Alıntı
Patrick Rothfuss'un kaleme aldığı Kralkatili Güncesi’nin ikinci kitabı "Bilge Adamın Korkusu"nun bir giriş bir de bitiş dahil 154 bölümü mevcut. Roman 1142 sayfadan oluşuyor. Üstelik yalnızca dört ayda İthaki tarafından (çeviri, üç aşamalı editoryal süreç, mizanpaj, kapak tasarımı ve illüstrasyonu, tanıtım çalışmaları başta olmak üzere) özenle hazırlandı ve birkaç dakika önce matbaaya yollandı. Bir hafta sonra raflarda.

Her zamanki gibi yayınevinden gelen ön okumayı sizlerle paylaşmamak olmaz! Kitabın ilk bölümünü içeren on dokuz sayfalık ÖN OKUMAya ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Yine küçük bir not düşelim: kitap kapağının son hali şu an gördüğünüz gibi değildir. Bizzat Patrick Rothfuss'un önerileri doğrultusunda ufak değişiklikler olacaktır.

Cihan Kahramancı'nın çevirdiği ve Ozancan Demirışık'ın yayına hazırladığı kitabın detaylı tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 07 Aralık 2011, 21:08:51 »
İthaki yayınlarını gerçekten de tebrik etmek lazım bu kitabı bize bu kadar kısa sürede sundukları için...Kitap kapağı(henüz son hali değilmiş) çok hoş olmuş bu arada...
15 Aralık'ı bekliyoruz Kwothe'mize kavuşmak için!...:))

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 07 Aralık 2011, 23:19:45 »
Kapak benim de çok hoşuma gitti, özellikle de arkaplan rengi.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Gregory

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 07 Aralık 2011, 23:35:54 »
Sahiden on numara bir yapıt. Devamının geliyor olması da çok iyi oldu. Karakterin giderek kendisini aşmasını bekliyorum. Yazarın kalemi çok güçlü. İnanılmaz bir yetenek gerçekten.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 10 Aralık 2011, 22:10:43 »

İlginç şeyler dönüyor. Şimdi okuyasım geldi işte ^^

try again fail again fail better

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 10 Aralık 2011, 22:43:41 »
Skyrim Guardları her yerdeee!

O değil de...

Took an arrow in the knee,
On my way through the Eld three...

gibisinden okuyunca bir süre kendime gelemedim. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
"Bilge Adamın Korkusu" Raflarda!
« Yanıtla #39 : 18 Aralık 2011, 18:03:24 »

Rüzgarın Adı
ile başlayan macera, dünyayı kasıp kavurduktan sonra sıcak bir ağustos günü Türkiye'yi de vurmuştu. Türk okurların da, tıpkı dünyadaki diğer okurlar gibi, bağrına bastığı ve baş tacı yaptığı Kralkatili Güncesi şimdi çok beklenen 2.kitap Bilge Adamın Korkusu ile devam ediyor!

İlk kitabın yayınlanmasının ardından kısa süre sonra merakla beklenmeye başlayan ikinci kitap, Bilge Adamın Korkusu nihayet raflardaki yerini aldı! Gizemli Amyrler'den sırları çözülememiş Chandrialılara, okuldan atılıp kahramanlıkta ilk adımlarını atan başkahramanımız Kvothe'den güzeller güzeli ancak bir o kadar da öldürücü peri Felurian'a kadar sonu gelmeyen maceraya hazır olun.

Alıntı
Onun adı Kvothe, belki onu duymuşsunuzdur...

Cihan Kahramancı'nın çevirdiği ve Ozancan Demirışık'ın yayına hazırladığı kitabın detaylı tanıtım ve künye bilgilerine buraya, kitap ön okuması için buraya, bir önceki habere ulaşmak için buraya ve son olarak da Biz Bunu İstiyoruz projemize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi // Patrick Rothfuss
« Yanıtla #40 : 19 Aralık 2011, 13:05:41 »
Kitap bugün nihayet elime ulaştı(devasa boyutlarda bu arada!)...Okumak için sabırsızlanıyorum...bu anlamsız geçen son günlerden sonra bu kitap sayesinde en azından hayattan keyif alabileceğim...

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #41 : 19 Aralık 2011, 14:30:41 »
İlk kitabı bugün sipariş ettim, kafama takılan şey 2. kitabın 2008 yılında yayınlanmış olması, 3. kitabın durumu nedir aradan biraz zaman geçmiş çünkü. Çok umutluyum, iyi bir eser okuyacağımı sanıyorum. Genelde yeni kitap ne zaman diye tutturmam.  ;D :shrlock
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 19 Aralık 2011, 14:35:22 »
Rüzgarın Adı'nı okumaya nihayet başladım. 2. kitapta gelmişken hazır, biraz hızlanalım bakalım :)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 19 Aralık 2011, 18:16:36 »
İlk kitabı bugün sipariş ettim, kafama takılan şey 2. kitabın 2008 yılında yayınlanmış olması, 3. kitabın durumu nedir aradan biraz zaman geçmiş çünkü. Çok umutluyum, iyi bir eser okuyacağımı sanıyorum. Genelde yeni kitap ne zaman diye tutturmam.  ;D :shrlock
"Bilge adam'ın korkusu" ilk olarak mart 2011'de yayınlandı...
3. kitap için henüz bir tarih yok...ama adı belli..."The Stone of Doors"...2013'den önce yayınlanmaz tahminimce...

Bu arada çevremdekiler 2. kitap hakkında çok konuştuğum için çok merak edip rüzgarın adı'nı okumaya başladılar...bu kitabı okuyun,okutturun arkadaşlar....hayatınızda pişman olmayacağınız nadir şeylerden biri olacak...;)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 19 Aralık 2011, 18:22:20 »
İlk kitabı bugün sipariş ettim, kafama takılan şey 2. kitabın 2008 yılında yayınlanmış olması, 3. kitabın durumu nedir aradan biraz zaman geçmiş çünkü. Çok umutluyum, iyi bir eser okuyacağımı sanıyorum. Genelde yeni kitap ne zaman diye tutturmam.  ;D :shrlock
"Bilge adam'ın korkusu" ilk olarak mart 2011'de yayınlandı...
3. kitap için henüz bir tarih yok...ama adı belli..."The Stone of Doors"...2013'den önce yayınlanmaz tahminimce...

Bu arada çevremdekiler 2. kitap hakkında çok konuştuğum için çok merak edip rüzgarın adı'nı okumaya başladılar...bu kitabı okuyun,okutturun arkadaşlar....hayatınızda pişman olmayacağınız nadir şeylerden biri olacak...;)

Yalnız bu kadar çok 3 nokta koymanız okumayı çok zorlaştırıyor :).