Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Mat Cauthon

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #315 : 05 Eylül 2014, 23:57:11 »
İyi bari jean christophe grange'ta bir yere kadar...

Alıp okuyam bakalım Zaman Çarkı'nda ki heycanı hissedebilecek miyim?

Çevrimdışı Ordeith

• *
  • 17
  • so say we all!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #316 : 02 Ekim 2014, 21:19:15 »

Zaman Çarkı'nda ki heyecan bence yok. O yüzden o heyecanı yakalayamazsın ama kendi türü içinde  diğerlerinden farklı, özgün ve güzel.

Hatta bence Yerdeniz'den büyü sistemini alıp Hogwarts ile harmanlayıp ortaya Zaman Çarkı gibi bir evren çıkarmaya çalışmış Patrick. Kvothe ile Rand al'Thor arasındaki benzerlikler oldukça fazla bu arada.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #317 : 02 Ekim 2014, 23:59:22 »

Zaman Çarkı'nda ki heyecan bence yok. O yüzden o heyecanı yakalayamazsın ama kendi türü içinde  diğerlerinden farklı, özgün ve güzel.

Hatta bence Yerdeniz'den büyü sistemini alıp Hogwarts ile harmanlayıp ortaya Zaman Çarkı gibi bir evren çıkarmaya çalışmış Patrick. Kvothe ile Rand al'Thor arasındaki benzerlikler oldukça fazla bu arada.

Ne gibi benzerlikler var mesela? Ben öyle belirgin bir şey yakalayamadım. Klasik bir kahraman hikayesi olmasa da kahraman hikayelerinin belli özelliklerini taşıyor tabi, ama onun dışında özellikle bir bağlantı göremedim. Bana kalırsa Zaman Çarkı'yla en büyük ilişkisi -bunun gönderme niteliği taşıyabileceğini düşünüyorum, zira epey benziyorlar- Aiel-Adem benzerliğiydi.

Tabi mümkün olduğunca spoiler'a girmeden cevaplayıp, girersek de butonu kullanırsak güzel olur. :)
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ordeith

• *
  • 17
  • so say we all!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #318 : 03 Ekim 2014, 00:25:03 »

Ne gibi benzerlikler var mesela? Ben öyle belirgin bir şey yakalayamadım. Klasik bir kahraman hikayesi olmasa da kahraman hikayelerinin belli özelliklerini taşıyor tabi, ama onun dışında özellikle bir bağlantı göremedim. Bana kalırsa Zaman Çarkı'yla en büyük ilişkisi -bunun gönderme niteliği taşıyabileceğini düşünüyorum, zira epey benziyorlar- Aiel-Adem benzerliğiydi.

Tabi mümkün olduğunca spoiler'a girmeden cevaplayıp, girersek de butonu kullanırsak güzel olur. :)

Aiel-Adem benzerliği. Lan'in Rand'e verdiği dövüş dersleri ve Tempi ile Kvothe arasındakiler.
Kvothe ve Rand'in kızıl olması -pek sayılabilir mi bilmiyorum ama benzerlikler pek fazla diyerek kızıl olmasını fazla abarttım sanırım-

Lanfear ve Felurian'ı çok benzetiyorum nedense. Bu kişisel olabilir.
Chandrialılar ise Terkedilmişler'e baya benziyor. Aklıma gelmeyen birkaç şey daha vardır eminim.

Sonuç olarak bunlar kötü şeyler değil. Kralkatili Güncesi'de kendini okutan bir seri ama Zaman Çarkı ile kıyaslamazdım demek istiyorum ve çekiliyorum.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #319 : 03 Ekim 2014, 02:11:49 »
Aieller ve Ademlerin çok büyük farklılıkları olsa da Zaman Çarkı'nı okumuş birinin anında gözüne çarpan bariz benzerlikler var. Öyle barizler ki, dediğim gibi, kasten konulduklarını düşünüyorum.
Spoiler: Göster
En başta diğerlerinden izole bir savaşçı toplum olmaları. Daha farklı insanlarken çorak topraklarda yaşamak zorunda kalıp savaşçı hale gelmeleri. Bir de tabii ki el işaretleri- her ne kadar farklı bir amaçla kullanılsalar da.

Dövüş dersleri açısından, hmm, pek sanmıyorum.

Kızıl saç... Yanlış hatırlamıyorsam Rothfuss bir yerlerde Zaman Çarkı'nın ilk kitabını 1993-94'te aldığını söylemişti. Kendi kitabını yazmaya başlaması da sanıyorum bu tarihlere denk geliyor. Karakterin böyle temel bir özelliğini alacak kadar etkileneceği bir zaman olmadığını düşünüyorum arada. Almış olsa bile önemli değil zaten, Rand'ın öne çıkan bir özelliği değildi hiçbir zaman. Kvothe'nin ise önemli özelliklerinden biri saçları.

Lanfear'ın Felurian'la benzerliği belki zorlayarak kurulabilir, ama çok çok az benziyorlar. Tamamen bağımsız yaratılmış olma ihtimalleri çok daha yüksek.

Chandrialılar ise Terkedilmişler'e, Yüzüktayfları'na ve başka bir çok şeye benzetilebilir. Çok ana hatlarıyla alırsak efsanevi ve kötü bir grup varlıktan bahsediyoruz. Bu tanımlamaya uyan çok şey var.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ordeith

• *
  • 17
  • so say we all!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #320 : 03 Ekim 2014, 14:44:46 »
Dövüş dersleri derken Kartalın Pençesi (şuan uydurdum bunu) gibi hareketleri adlandırmasını kast etmiştim daha çok.

Rand'ın saçları önemliydi bence. Aiel olduğunun kanıtı en azından.

Robert Jordan'da Zaman Çarkı için Dune serisinden oldukça etkilendiğini söylemiş. Zaten arada benzerliklerde var. Başka bir seriden/kitaptan etkilenmek ve bundan güzel ve kendine özgü bir kurgu yaratabilmek çok güzel bir şey.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #321 : 03 Ekim 2014, 15:34:40 »
Dövüş dersleri derken Kartalın Pençesi (şuan uydurdum bunu) gibi hareketleri adlandırmasını kast etmiştim daha çok.

Rand'ın saçları önemliydi bence. Aiel olduğunun kanıtı en azından.

Robert Jordan'da Zaman Çarkı için Dune serisinden oldukça etkilendiğini söylemiş. Zaten arada benzerliklerde var. Başka bir seriden/kitaptan etkilenmek ve bundan güzel ve kendine özgü bir kurgu yaratabilmek çok güzel bir şey.

Hareketlerin isimleri açısından benzerlik var, doğru. Ben de fark etmiştim bunu.

#hayır

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #322 : 03 Ekim 2014, 20:04:23 »
Zaman Çarkı'nı okuyan herkes ister istemez kesinlikle James Rigney(R.J)'den bir şeyler kapar. Adamın hayatını adadığı bir iş sonuçta.

Bana göre olay orada kızıl saç rengi olması değildir aslında, onun bir felsefesi vardır, evrende her şey bir kalıba oturtulur, kendi içinde bir tutarlılığı vardır. Rand'in saçının kızıl olmasına göre işlemez kurgu, Rand'in kızıl saçı kurguya göre işler. Evrenin kurgusuna göre ''Desen'' denen şeyin işlerinden biridir bu.

Zaman Çarkı evreninin Kaos Teorisine dayanması gibi, çoğu şeyden dem vurur R.J ve bildiğim kadarıyla Patrick Rothfuss'un kurgusunun da böyle bir yapısı var.

Neyse ya, başka konu başlığında reklam yapmayayım. Zira taşlanmaktan korkuyorum. ;) :)
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Mat Cauthon

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #323 : 09 Ekim 2014, 18:11:49 »

İki kitabı da okuyup bitirdim Zaman Çarkı'yla kıyaslama bile yapmam.

Çok eksiği var kitabın. Ama güzel yanları da var elbette, kesinlikle okunulabilir, tavsye ederim ama bir efsane asla olamaz.

[spoiler]Kitabın kendini tekrar eden yerleri var. 2. kitabın 250 sayfası Kvothe'nin geçim derdini anlatmakla geçiyor. Aynı olaylar ilk kitapta da ziyadesiyle anlatılmıştı zaten.

Olaylar sanki bir dünyada değil de küçük bir kasabada geçiyor izlenimi veriyor. Yazar bir dünya bir evren yaratmaya çalışmış ama bence bu konuda başarılı olamayıp olayları küçük bir kasabada geçiyormuşcasına anlatmış.

Zaman Çarkın'dan gerçekten etkilenilmiş lakin aksi mümkün mü..

Aieller = Ademler
Kvothe = Rand
Terkedilmişler = Yediler falan fistan işte...

Büyü olayını bence güzel ele almış.

Ayrıca insanı merak ettiren unsurları da yok değil. İki kitap sonunda merak ettiğim husus 3. gün tamamen geçmişte yaşanılanlar mı anlatılacak yoksa Kvothe yeni maceraların içine mi atılacak?[spoiler]

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #324 : 09 Ekim 2014, 20:01:25 »
Kvothe'nin Rand'a benzerliğinin çok çok az olduğunu düşünüyorum. Benzer bile denemez bence. Hele araya "=" işareti koyarak bahsetmek kitaba da, yazara da hakarettir. Ayrıca dediğim gibi, eğer bu şekilde bahsedilecekse Terkedilmişler=Yüzüktayfları demek de doğru olur. Hatta daha ileri gidip Mordor=Shayol Ghul, Sauron=Shai'tan bile diyebiliriz. Fakat benzerlikleri ilk bakışta göründüğü kadar fazla değil takdir edersiniz ki.

#hayır

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #325 : 15 Ekim 2014, 12:48:32 »
28 Ekim'de "The Slow Regard of Silent Things" adlı  "Auri" yi anlatan kitap çıkacak.
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #326 : 16 Ekim 2014, 19:53:10 »
28 Ekim'de "The Slow Regard of Silent Things" adlı  "Auri" yi anlatan kitap çıkacak.

Gerekliydi. Kitaptaki en gizemli ikinci karakter bence. Birincisi tabii ki Elodin.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #327 : 23 Ekim 2014, 13:24:52 »
"The Slow Regard of Silent Things"in çevrilmesini yakın zamanda beklemeyin.
En azından ithaki'nin böyle bir planı yokmuş, bana yazdıkları cevap şu şekilde;

Yayın programımızda bu kitap yer almamakta.
Teşekkürler.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #328 : 23 Ekim 2014, 13:50:00 »

Olmadı bu.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #329 : 23 Ekim 2014, 14:12:34 »
Hayır ya, yok öyle bir şey. Kim söyledi bunu size? 2 gün önce Yankı Enki bana Şubat-Mart gibi çıkacağını söyledi. Demin de maille tekrar teyit ettim. Cevabı şöyle:

"Selam, ben gelen tüm sorulara, yayın programımızda, birkaç ay sonra basılıyor dedim. İnanma sen onlaraJ Cihan Karamancı çevirisiyle okuyacağız. Şubat ya da mart ayında çıkar."