Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #375 : 12 Mayıs 2015, 18:20:12 »
Ben okuyup bitirdim ama yorum yapmak için biraz daha sindirmem, belki bir kere daha okumam gerektiğini düşünüyorum. Çok ilginç bir deneyimdi. Herhangi bir aksiyon yok, onu geçtim kitapta tek bir diyalog bile yok. Kitabın kendine has havasını, dilini sevmeniz için de önce serinin diğer kitaplarını okumanız şart, karakteri ve Rothfuss'u tanımanız gerek. Sevilmemesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil ama, çok başarılı.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #376 : 26 Mayıs 2015, 19:47:33 »
Benim hoşuma gitmedi açıkcası.
Kendini okutuyor ama içerik yok bana göre.
Yazarın da dediği gibi illaki içinde gizemler var asıl seriyle ilgili ama beni sarmadı. Bir daha açıp okumam ömrüm boyunca.
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #377 : 07 Temmuz 2015, 20:32:39 »
Tüm yorumları , teorileri , düşünceleri ve haberleri okudum başlık altındaki. Öncelikle ne güzel teoriler çıkmış ortaya , ne güzel yorumlar yapılmış , Kayıp Rıhtım birleşmiş Kralkatili Güncesi'ni övmüş. Ne güzel insanlarsınız :)

Kitap hakkın da hemen hemen her şey yazılmış. Ben de bir iki noktadan bahsetmek istiyorum. Öncelikle mizah anlayışı da oldukça yüksek bir eser. Kvothe , Simmon ve Wilem'in diyalogları oldukça eğlenceli. Üstüne bir de Devi ve Fela katılınca tadından yenmez oluyor. Zaten üniversitede geçen bölümler fazlasıyla keyifli. Bir yandan Elodin , Auri diğer yandan Hemme , en zevkli kısımlardı benim için.

Ayrıca dizi projesini Fox'un alması üzdü beni. HBO veya Netflix'i tercih ederdim. Dilerim Patrick Rothfuss projenin başından sonuna kadar içerisinde olur. Bize ikinci bir Game of Thrones tecrübesi yaşatırlar.

Daha önce paylaşıldığını görmediğim için yazma ihtiyacı gördüm. Kitaptan çok sevdiğimiz iki şarkı seslendirilmiş.

Tinker Tanner

Jackass Jackass (eksik şarkı sözleri Patrick Rothfuss tarafından temin edilmiş.)

Bu arada Adem topluluğu ile ilgili bir düşüncem var.

Spoiler: Göster
Adem topluluğunu okurken aklıma direk Ateist bir toplum geldi. Tanrıları yok , tanrılarının heykellleri yok , dinleri yok. Sadece Lethani onlar için önemli. İlk başta bir felsefe gibi düşündüm fakat okudukça zihnimde en yüzeysel hali ile Lethani = Vicdan sonucuna ulaştım. Çünkü Lethani Ademler'e özgür bir düşünce değil , doğuştan gelmiyor , yaşadığın coğrafya ile ilgisi yok. Bütün insanlar görmek isterse görebilir , hissedebilir. Herhangi bir iş yapmadan , bir karar almadan önce Lethani'ye uygun olup olmadığını düşünüyorlar. Evrensel vicdandan çok farklı değil. Savaşmayı tercih etmiyorlar , zorunda kalmadıkça öldürmüyorlar , barış yanlısılar. Lüks yaşamı tercih etmiyorlar , ihtiyaçları olmayan eşyaları talep etmiyorlar. Sade giyiniyorlar. Toplumda zengin fakir olgusu yok , kast sistemi yok. Sanırım Patrick Rothfuss hayallerde ki sistemi tanıtmış bizlere Ademler ile birlikte.

Örneğin Maer'in verdiği görevde haydutların gizli bölgesine saldırırken Kvothe , Tempi'nin öldürmüş olduğu birisinin cesedine ihtiyaç duyuyordu. Kvothe cesedi kullanmak için yöneldiğinde Tempi ona " kullanmak için benden izin alman lazım " gibi bir şey söylüyordu. Acaba burada kasıt etiiği " o insanı ben öldürdüm , sorumluluğuyla birlikte her şeyi bana ait. "

biraz uç gibi geliyor fakat ikinci kitabı bitirir bitirmez aklımda sadece Ademler ve Lethani düşünce sistemi kalmıştı.

Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #378 : 08 Temmuz 2015, 00:36:46 »
İkinci kitaptan aklımda kalanlar Kvothe'nin çalkantılı seks yaşantısı ve fakir olması derim.  ;D

Ben en çok bu serinin de ASOIAF gibi uzadıkça uzayacağından korkuyorum. Tek bir kitapta o hikaye toparlanır mı? Toparlanırsa ne kadar doyurucu olacak? Merakla beklemekteyim.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #379 : 08 Temmuz 2015, 01:04:39 »
Rüzgârın adını dün bitirdim, kısmetse bu gece ya da yarın Bilge Adamın Korkusu'na geçeceğim; ancak arkaplanda yani hikâyenin günümüz olduğu kısımda mevcut bir savaştan bahsediliyor, üstelik sona doğru handa çıkan ufak bir de oaly var. Sizce bu olaylar yeni bir seriyi getirir mi? Üçüncü kitap çıkmadan da bunu sormam hayli ilginç oldu. :P
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #380 : 08 Temmuz 2015, 03:03:25 »
Yeni seri işini bilemem ama, hikaye hana kadar gelip bitmez. Yani bir kere çok saçma. Ayrıca öyle bir şey olursa fan communitysi Rothfuss'u ne yapar bilmiyorum artık.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #381 : 08 Temmuz 2015, 10:38:26 »
yeni seri mi? Bence aklinda baska projeler olsa daha verimli olur. Ayni evrende yeni seri  beklemek kac yil daha surer kim bilir.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #382 : 08 Temmuz 2015, 17:31:52 »
Bilmiyorum, kitapları bitirmeden konuşmak istemem; ama arkaplanda bir savaş var, handa çıkmış bir de olay var. Sonuçta iş burada bitecekmiş gibi durmuyor. Ama şu da var ki Rothfus da bayağı bekletiyor, iraz da bu yüzden seriye başlamakta bu kadar geciktim, umarım yeni kitap çabuk çıkar.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #383 : 08 Temmuz 2015, 18:52:34 »
Bu kadar bekletmesinin sonucu da böyle muhteşem eserler oluyor ama. Hızlı yazan yazarlara en bariz örnek Sanderson mesela, ve her ne kadar çok güzel kitaplar yazsa da Rothfuss'un yazımının şiirsel güzelliğine kesinlikle sahip değil. Her satırı, her cümleyi tek tek, defalarca düşünerek yazdığını hissettiriyor Rothfuss.

Son kitabın 2.yle yakın boyutlarda olacağını söylemişti bu arada. Geleceği ne kadar yazabilir, ne kadar dahil edebilir bilmiyorum. Hikayenin geri kalanı aceleye gelecekse hiç dahil etmemesini tercih ederim, gerçi Rothfuss'un da hikayesinden öyle bir ödün vereceğini sanmam. Gereksiz kısımları attığı olmuş (mesela Vintas'a giderkenki gemi maceraları falan anlatılıyormuş sanırım 2'nin orijinal metninde), ama 1000 küsür sayfaya hem hikayenin kalanını, hem de gelecek zamanı sığdırması için hikayeyi kuşa döndürmesi gerekir herhalde.

#hayır

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #384 : 08 Temmuz 2015, 21:43:47 »
Ben kesinlike Medeniyetin Dört Köşesi'nde geçen bir seri daha bekliyorum. 3. günün sonlarına doğru hikaye bitmiş olacak ve günümüz ile ilgili önemli bir gelişme gerçekleşecek ve kitap o zaman bitecek. Tadı damağımızda kalacak. Arada farklı bir seri ile ilgilenir mi bilmiyorum fakat tüm soruları 3. günün sonunda cevaplaması mümkün değil ki cankutpotter'in dediği gibi günümüzde devam eden bir savaş var. bunu es geçeceğini sanmıyorum.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #385 : 11 Temmuz 2015, 00:42:43 »
Ancak su var ki yazar vermek istedigi duyguyu gercekten cok harika veriyor, o ayri bir mesele.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #386 : 11 Temmuz 2015, 01:18:28 »
Şahsen bu kadar gecikmenin kitabın hazırlanma aşamasından kaynaklandıgını sanmıyorum.Popüler yazarlar kitaba verdikleri önemi azaltıyorlar.R.R Martin örnegin.Sürekli şovdan şova geziyor.Dizi ekibiyle partilere katılıyor.Dizi için kitabın seyrini degiştiriyor 3 kitapla başlayan seri en az 10 kitap olucak bence.Üstelik dizi ekibiyle anlaşma yapmışlar 2025 mi 2030 mu o kadar sürecek dizi.Şu anki yazma hızıyla bu nasıl olacak bilmiyorum

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #387 : 13 Temmuz 2015, 11:01:10 »
Yazarlar, popularitesi costukdan sonra yazdigi kitaplara gore degerlendirilmeli bence. Umarim hala muhtesem eserler cikarabilirler.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #388 : 26 Temmuz 2015, 20:13:11 »
Eh, dün Bilge Adamın Korkusu da bitti.

Taş Kapılar, eğer söylendiği gibi daha az sayfa içerecekse olayların hana kadar geleceğini sanmıyorum. Sonuçta anlatılacak pek çok olay var, bana kalırsa en az beş yıl.

Ve nedendir bilmem, Denna'yı sevmedim, Mola, Fela, Devi, Felurian ve diğer kadın karakterler çok sempatik olmasına rağmen Denna'da anlamlandıramadığım bir şey var.

Yazdığı şarkıda Lanre'ı savunması ve bunun üzerine çıkan olay bana onun bir şekilde Chandriallarla bir ilgisi olduğunu düşündürüyor.

Yani, bilmiyorum buna ne dersiniz. Şimdi Sessizliğin Müziği var elimde, yemekten sonra onu da okuyacağım, Auri'yi sevdim. Bakalım, tek başına nasıl biri?

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #389 : 28 Temmuz 2015, 14:22:25 »
Okumayanlar için spoiler içerebilir.
Kitabı okuyalı çok oldu fakat Ademlerin Kwotheye Savaş sanatlarını öğretmek için çalıştırdıkları Ketanlar, özellikle uzakdoğu Savaş sanatlarındaki Katalardan yani silahlı yada silahsız karşında bir olmadan yapılan antrenmanlardan esinlenip adlandırılmış,Örnek Karate bir Katada ustalaşmak yıllarınızı alabilir,yazar bu konuda iyi araştırma yapmış bence okurken bundan dolayı çok keyif almıştım,uzakdoğu savaş sanatlarıyla ilgili biri olarak
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss