Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #390 : 28 Temmuz 2015, 14:35:44 »
Mantıklı. Zaten genel olarak bu tür eserler çeşitli kültürlerden etkileniyor.

Mesela eğer yanlış bilmiyorsam, Zaman Çarkı'ndaki güç kavramı da hint mitolojisinden esinlenilmiş.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #391 : 28 Temmuz 2015, 19:52:34 »
Denna serinin hayranları arasında çok sevilen bir karakter değil zaten gördüğüm kadarıyla. Yani ara sıra Kvothe'nin düşüncelerine kapılıp sempati duyuyorsunuz ister istemez, ama pek hayranı olan yok. Gerçi kadın okurlar arasında seven daha çok olabilir. "Güçlü kadın karakter" çünkü. Hatta bazılarının "kendini Kvothe'nin kollarına atmıyor diye sevmiyorsunuz di mi" gibi gereksiz bir tribe girdiklerini de gördüm bu konuda.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #392 : 29 Temmuz 2015, 01:37:32 »
Denna serinin hayranları arasında çok sevilen bir karakter değil zaten gördüğüm kadarıyla. Yani ara sıra Kvothe'nin düşüncelerine kapılıp sempati duyuyorsunuz ister istemez, ama pek hayranı olan yok. Gerçi kadın okurlar arasında seven daha çok olabilir. "Güçlü kadın karakter" çünkü. Hatta bazılarının "kendini Kvothe'nin kollarına atmıyor diye sevmiyorsunuz di mi" gibi gereksiz bir tribe girdiklerini de gördüm bu konuda.

Kvothe'nin kollarına atılmadığı için sevmiyor değilim onu. Bana samimiyetsiz geliyor. Tavırları, konuşmaları ve Kvote'nin sürekli onu arayıp durması hoşuma gitmiyor. Hem zaten... Kutumuz gelsin!
Spoiler: Göster
Kvothe rüzgârın Adı'nda Denna'dan sanki biraz pişmanlıkla bahsediyordu. Sanki bir hata olmuş gibi.
Bilmiyorum bu konuda ne düşünürsünüz.

Ayrıca ben Denna'nın dürüst veya güçlü bir kadın karakter olduğunu düşünmüyorum. Güçlü kadın karakter isteyene Denna'dan daha iyi örnekler gösterebiliriz. Yukarıda da dediğim gibi onu samimiyetsiz buluyorum doğrusu.

Bilmiyorum, son kitap gelmeden çok da kesin konuşmak istemiyorum aslında.

Yalnız bu dediğim diğer kadın karakterler için geçerli değil, onu söyleyeyim, Denna hariç kimseyle bir sorunum yok. :)

Bunun dışında, Sessizliğin Müziği'de bitti. Auri, inanılmaz bir karakter. Gerçi ben bir şey demeyeyim, Rothfus son söz kısmında açıklamış bayağı. Okurken çok da sıkılmadım, sanırım ben de Auri gibi hafiften çatlağım. :) Evet, öykü normal değil; ama karakter de değil. Bunu bilerek okuduğunuzda ve sizde de ufak tefek anormallikler varsa -bence herkeste biraz vardır :D- sıkılmıyorsunuz. Aksine, farklı ve ilginç bir bakış açısı katıyor size. :)

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #393 : 12 Ağustos 2015, 10:18:02 »
Ben ilk kitabın basım kalitesiyle ilgili birşeyler söylemek istiyorum(4. baskı). Acaba internetten satılan kitapların ucuz olmasının sebeplerinden biri mi bu durum, yoksa kitapçılarda satılanlarda da aynen böyle mi diye merak ettim.(Belki bana denk gelmiştir tabii.) Şöyle ki:
Kitabın kapağındaki resim ve yazılar piksel piksel. Çözünürlüğü düşük görsellerin büyütülmüş hali gibi. Önce bunun tasarımla alakalı olduğunu düşünmüştüm ama ikinci kitapta böyle bir durum yok. Herkes için aynı öneme sahip olmayabilir bu elbette ama beni rahatsız etti açıkçası. Ayrıca kitabın içindeki yazılar çoğu sayfada oldukça silik, okunmayacak düzeyde değil ama bir koyu bir açık öyle gidiyor nedense. Son olarak, daha önce hiç denk gelmediğim birşey dikkatimi çekti. Kitabın 366. sayfasında "üzereydim" kelimesinin son dört harfi elle yazılmış gibi. Silik hatta hiç çıkmamış kelimeler her kitapta olur ama el yazısı gibi olanına denk gelmemiştim. Teknik olarak mümkünmü elle düzelterek basmak bilmiyorum. Sonuç olarak kitabın şanssız bir kopyasına denk gelmiş olabilirim. Umarım herkeste durum aynı değildir.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #394 : 12 Ağustos 2015, 22:32:47 »
Keşke geri gönderseydiniz kitabı. Söylediğiniz sorunların hiçbiri benim kopyamda yok.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #395 : 07 Eylül 2015, 02:23:52 »
  Yazacaklarım spoiler içerebilir, dikkat.

Bilge Adamın Korkusu'nu geçen hafta bitirdim. İki kitabı da çıktıları hafta almıştım, elimdeki güzel kitapları bekletme huyum yüzünden ancak geçen hafta okuyabildim bu eserleri.

Kitaplar gerçekten de beklettiğime değdi. İki bine yakın sayfayı bir haftaya sıkıştırıp iki kitabı okumak bana çok güzel ve yoğun anlar yaşatmakla beraber baş karakter Kvothe'yi daha çok içselleştirmeme yardım etti.

Eserin dili çok hoş ve okurken akıp gidiyor zihninizde. Çevirmeni tebrik etmek gerek gerçekten. Metinle birlikte akışkanlığı da tercüme etmek zor olsa gerek. Hiçbir cümlede takıldığımı veya eğreti sözcük bulduğumu hatırlamıyorum.

Arka kapak yazısı da şahane gerçekten. Öyle iddialı bir giriş yapıyor ki eser arka kapak yazısıyla "ya beni seveceksiniz, ya da nefret edeceksiniz" diyor resmen. Yazı öyle şiirsel ve epik ki, kitabı daha okumaya başlamadan kütüphanemdeki yerini hazır etmiş ve oraya koymak için sabırsızlanmaya başlamıştım.

Kitabın içeriğine gelecek olursak, pek de özgün, orjinal olmayan bir dünya-coğarafyada geçen, orta çağ havası estiren bir atmosferde ilerliyor eser. Yer yer kendini tekrara düşse de(harç yatır, ders çalış, para kazan, müzik yap, Ambrose'a uyuz ol) eserin sürükleyiciliğini gram olsun azaltmıyor, kah Simmon'la gülüyor, kah Kvothe'yle Ambrose'a kıl oluyoruz. İkinci kitabın ortalarında kitabın değişen seyri hikayeye ayrı bir hava katıyor ve protagonistimiz Kvothe'nin kendini tanıma ve tamamlama adına attığı adımların ölçülerini büyütüyor.

Daha çocukluktan itibaren tanıdığımız Kvothe'nin yavaş yavaş bir efsaneye dönüşmesi ve civar yerlerde ününe mübalağa katılarak anlatılması hızlı bir ivmeyle büyüyen bir çığ misali kendi mitolojisini oluşturuyor(kansız Kvothe, iblis Kvothe vs.). Bu döngüye şahit ederek yazar bizi, bir efsane yaratmak için azıcık zeka, irade, kudret ve yeterince dedikodunun hayli hayli yeterli olduğunu çok ustaca kanıtlıyor.

Büyü sistemlerine gelecek olursak orjinallikten uzak olmakla beraber desenlerini antropolojik kayıtların bize gösterdiği ilkel kültürlerden almaları beni ziyadesiyle mutlu etti(aslında Sempati'nin başta yazarın uydurması sanıyordum fakat bugünlerde okuduğum Mircea Eliade'nin Dinler Tarihine Giriş kitabında şahit olduğum üzere bu-sempati majisi- çok eski bir maji ve kültür. Şöyle biraz araştırınca buldum ki James George Frazer'ın Altın Dal isimli kitabında da hakkında baya konuşulan bir maji alanı ayrıca). Keza İsim büyüsü de öyle.

Bunun dışında Vintas ve Ademra kültürleri çok orjinal ve ilgi çekiciydi. Özellikle Ademra hakkında daha çok şey okumak isterdim.

Karakterlere-daha doğrusu yan karakterlere- gelecek olursak basmakalıp olanları dışında sahiden orjinal olanlarına da rastlıyoruz. Mesela Devi ve Bast.

Bast sahiden ilginç bir karakter ve onun olduğu kısımlarda sayfaları biraz endişeli çeviriyorum. Bast benim gözümde çok fazla kapalılık ve kaos ihtiva ediyor. Ne yapacağını kestiremiyorum ve psikopatın teki olduğu kanaatine varmış durumdayım. Bast çok tehlikeli biri.

Denna'ya gelecek olursak, dişiliğini kullanarak erkekleri etkilemeyi ve arzuları doğrultusunda kullanmayı "Sürtük!" yaftasından ziyade "Tanrıça" sıfatıyla başarması bana Dostoyevski'nin Nastasya Filippovna'sını hatırlattı. Karakterler birebir örtüşmese de bir hayli ortak noktaları var.

Simmon ve Wilem'i biraz yavan buldum açıkçası. Haklarında söylenecek de pek bir şey yok. İyi, hoş, efendi çocuklar.

Tüm karakterler içinde kuşkusuz en sevdiğim Elodin.(Kvothe diyemiyorum çünkü ben diliyle yazılan kitaplarda karakteri o kadar içselleştiriyorum ki bu soruya Kvothe cevabı vermek "hayatta en çok kimi seviyorsun?" sorusuna "Kendimi" demek kadar hileli ve beyhude geliyor.) Genel yapım itibariyle hafif kafadan çatlak, dahi, gösterdiğinden fazlasını vaat eden karakterlere hayran kalmışımdır. Hikayenin kısmi yerlerinde Deus Ex Machina etkisi gösterirler bunlar ve protagonistimizin seviye atlamasına bir hayli yardımcı olurlar. Zaten yazarın da Elodin'i ilk kitapta "ormandaki münzevi" ile koşut ve görevdaş kılması bu arketipten bilinçli olarak beslendiğini gösteriyor. Bu karaklere diğer kitaplardan örnek olarak Fizban, Farseer'in soytarısı, Tom Bombadil ve Hoid verilebilir.

Genel olarak kitap tüm beklentilerimi karşıladı ve üçüncü cilt için beni sabırsızlandırdı. Okumayan kalmasın.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #396 : 07 Eylül 2015, 22:46:30 »
Ben ilk kitabın basım kalitesiyle ilgili birşeyler söylemek istiyorum(4. baskı). Acaba internetten satılan kitapların ucuz olmasının sebeplerinden biri mi bu durum, yoksa kitapçılarda satılanlarda da aynen böyle mi diye merak ettim.(Belki bana denk gelmiştir tabii.) Şöyle ki:
Kitabın kapağındaki resim ve yazılar piksel piksel. Çözünürlüğü düşük görsellerin büyütülmüş hali gibi. Önce bunun tasarımla alakalı olduğunu düşünmüştüm ama ikinci kitapta böyle bir durum yok. Herkes için aynı öneme sahip olmayabilir bu elbette ama beni rahatsız etti açıkçası. Ayrıca kitabın içindeki yazılar çoğu sayfada oldukça silik, okunmayacak düzeyde değil ama bir koyu bir açık öyle gidiyor nedense. Son olarak, daha önce hiç denk gelmediğim birşey dikkatimi çekti. Kitabın 366. sayfasında "üzereydim" kelimesinin son dört harfi elle yazılmış gibi. Silik hatta hiç çıkmamış kelimeler her kitapta olur ama el yazısı gibi olanına denk gelmemiştim. Teknik olarak mümkünmü elle düzelterek basmak bilmiyorum. Sonuç olarak kitabın şanssız bir kopyasına denk gelmiş olabilirim. Umarım herkeste durum aynı değildir.

Nerden aldınız bu kitabı korsan baskı olabilir büyük olasılıkla. Eğer korsan sattılarsa internetten şikayet edin ve geri iade edin.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #397 : 07 Eylül 2015, 23:14:23 »
Korsan değildir diye düşünüyorum. Çünkü yayınevinin kendi satış sitesinden aldım kitapları. Oradan aldığım birçok kitap oldu ancak şu ana kadar bu kitap haricinde bu tarz bir sıkıntı yaşamadım. Talihsiz bir baskıya denk geldim sanırım. Değiştirme gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum, hem serinin o kitabını hem de diğer iki kitabını bitirdim zaten.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #398 : 08 Eylül 2015, 00:53:44 »
Korsan değildir diye düşünüyorum. Çünkü yayınevinin kendi satış sitesinden aldım kitapları. Oradan aldığım birçok kitap oldu ancak şu ana kadar bu kitap haricinde bu tarz bir sıkıntı yaşamadım. Talihsiz bir baskıya denk geldim sanırım. Değiştirme gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum, hem serinin o kitabını hem de diğer iki kitabını bitirdim zaten.

Kitap korsan değil. Ben DR mağazasından aldım ve aynı sorun bende de var. 4. baskıda olan genel bir sorun.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #399 : 12 Eylül 2015, 22:10:56 »
O Halde Yayınevine 4. baskıyla ilgili bir hata olduğu bildirilmeli diye düşünüyorum. :) 3. Kitabı bekliyoruz, bakalım neler olacak?

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #400 : 12 Eylül 2015, 22:49:00 »
Problem 4. baskının genelindeyse, yayınevinin bundan haberdar olmaması ne denli mümkün, bilemiyorum. 3. kitabı bekliyoruz ama bu serinin son bir kitapla bitmesi çok zor görünüyor bana. Rothfuss'un planı başka olmalı. Ya da çok çok hızlı bir final bekliyor bizi.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #401 : 13 Eylül 2015, 00:34:24 »
Çok hızlı bir final yaptığı takdirde atlayacağı pek çok şey var. Tamam, Kvothe henüz çok genç ama yaşadığı maceralar bayağı fazl. Bu sebeple ek bir seri daha olacakttır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kesinleşti: Kralkatili Güncesi Hem Film Hem Dizi Hem de Oyun Oluyor!
« Yanıtla #402 : 02 Ekim 2015, 09:28:45 »

Kralkatili Güncesi'nin film hakları için süren savaşı Lionsgate kazandı. Ama bununla da kalmadı!

Şimdi seri hem film, hem dizi, hem de oyun olacak! Üstelik oyun uyarlaması için harika bir firmayla anlaşıldı.

Tüm detaylar ve Rothfuss'un bu haberle ilgili açıklamaları haberimizde!

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #403 : 02 Ekim 2015, 09:50:36 »
Umarım seriye yakışan işler çıkartırlar. Çoğunda hüsran yaşasakta iyi örnekler de az değil. Rothfuss, Martin'i de yanına alıp işin başında dursun :)

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #404 : 02 Ekim 2015, 10:50:58 »
Sabah haberi okuduktan sonra gözümden bir sürü sahne geçti.

" Kingkiller Chronicles Episode I-II-III. Steam Kampanyası. Sadece 75 TL "

" Kingkiller Chronicles: Name of the Wind - Ed Sheeran "Chandrian" [HD] "

Şaka bir yana umarım çok güzel bir şekilde hallederler. Mesele herhangi bir projenin kötü sonuçlanması değil. İnsanlar daha telif hakları dağıtılırken bu kadar heyecanlanırken , yıllar sonra bu projeler sonuca kavuşurken ortaya kötü bir sonuç çıkması olur. Bu hayal kırıklığı çok fazla olur.

Yoksa Kvothe figürleri , Denna tişörtleri ile ilgili bir sıkıntım yok. Verin Ed Sheeran'a tüm şarkıları söylesin.

O değilde bizim bir üçüncü kitap vardı ama :(
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.