Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #525 : 23 Mayıs 2017, 13:09:42 »
@cankutpotter, Rothfuss için iyi senaryo diye bir şey yok diyorsunuz yani :D

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #526 : 23 Mayıs 2017, 14:09:20 »
Böyle deyince bayağı da kötü oldum şimdi. :D Ama doğruya doğru, zor.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • Rom: 0
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #527 : 23 Mayıs 2017, 19:45:35 »
"ama ondan çok daha önemli bir şey varsa o da “ikinci kitap eşiğini” geçebilmek ve tek kitaplık bir yazar olmadığınızı kanıtlamaktır."

güzel nokta.

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #528 : 24 Mayıs 2017, 14:25:18 »
İki kitabı da hızlı bir şekilde kısa aralıklarla okumuştum şu an öykü ile ilgili bir çok şeyi hatırlamıyorum ama şu hala aklımda ki hikayeyi çok yaymıştı ve ikinci özellikle kitap sayfalarca gereksiz detaylarla dolu bir kitaptı. Hikaye son bir kitap ile bitirilebilecek sonlarında olan bir kitap gibi değil de hala giriş kısmından gelişme kısmına geçiş yapan bir hikaye gibi. Yazarın tarzını da düşünecek olursak toplamda üç kitap ile seriyi istenilen şekilde toparlayıp bitirebileceğini hiç sanmıyorum.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #529 : 24 Mayıs 2017, 19:34:51 »
İki kitabı da hızlı bir şekilde kısa aralıklarla okumuştum şu an öykü ile ilgili bir çok şeyi hatırlamıyorum ama şu hala aklımda ki hikayeyi çok yaymıştı ve ikinci özellikle kitap sayfalarca gereksiz detaylarla dolu bir kitaptı. Hikaye son bir kitap ile bitirilebilecek sonlarında olan bir kitap gibi değil de hala giriş kısmından gelişme kısmına geçiş yapan bir hikaye gibi. Yazarın tarzını da düşünecek olursak toplamda üç kitap ile seriyi istenilen şekilde toparlayıp bitirebileceğini hiç sanmıyorum.
Ben kendisinin Kralkatili Üçlemesi ile Kvothe'nin şu ana kadar ki hikayesini tamamlayacağını -yani han açana kadarki zamanı kapsayan zamandan ve kendi özgeçmişini anlatışından bahsediyorum- sonra çıkaracağı kitap ve serilerde bu andan sonrasını konu edineceğini sanıyorum. Tabii başka kitap yazabilirse.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #530 : 24 Mayıs 2017, 22:10:52 »
Aynen öyle olacak :) Zaten bunu kendisi de söylüyor Rothfuss.

Alıntı
Üçüncü kitap, olay örgüsünü sona erdirecek. Ama bu dünyada geçen son kitap olmayacak. Aralarında büyük fark var![*]http://kayiprihtim.com/roportaj/patrick-rothfuss-ucuncu-kitabi-hakkinda-konustu/[/*]

muaet'in "Tabii başka kitap yazabilirse," sözü önemli :P
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #531 : 26 Mayıs 2017, 20:58:05 »
Filmi mi dizisi mi ne çıkacaktı. Hakları satın alınmıştı. Onla ilgili bir haber var mı?
Ya da Rothfuss bu tarz projenin içinde de , o yüzden mi kitabı bitiremiyor acaba?

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #532 : 30 Mayıs 2017, 15:09:13 »
Boyundan büyük işlere kalkışmasın, 3 kitaplık seriyi bitiremedi kaç senedir. Bir dünya kurgulayıp öyküsünü anlatmak için yeterince üretkenliğe sahip değil.

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #533 : 23 Haziran 2017, 16:44:34 »
https://www.youtube.com/watch?v=SDyPJfI6r3w  yeni keşfettim bunu ve bayıldııım

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
  • Ore wa shinanaize... aibou!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #534 : 23 Haziran 2017, 18:55:54 »
https://www.youtube.com/watch?v=SDyPJfI6r3w  yeni keşfettim bunu ve bayıldııım
Hoşmuş gerçekten bana dragonborn comes' i hatırlattı :D
One good thing about music, when it hits you feel no pain.

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #535 : 02 Ağustos 2017, 00:49:18 »
Ben de 'artık' üretkenliğe sahip olmadığını düşünenlerdenim. Bence kitap beklenti yükselmesi zamanını çoktan aştı. Berbat bir kitap bile yazsa kitabın üstünde adı, içinde aynı karakterler ve dünya olduğu sürece kimse berbat demez. Fena değildi der geçer. Bekledikçe kendisine eziyet ediyor. Benim için sorun yok, serinin büyük hayranlarından olamadım hiçbir zaman. Ama en azından internette de olsa küçük hikayeler paylaşarak hayranlarını mutlu edebilirdi. O süre içinde hem eli körelmez hem de asıl öykü için zaman kazanabilirdi. Kendi yazık etti.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #536 : 04 Ağustos 2017, 12:24:26 »
Ben de 'artık' üretkenliğe sahip olmadığını düşünenlerdenim. Bence kitap beklenti yükselmesi zamanını çoktan aştı. Berbat bir kitap bile yazsa kitabın üstünde adı, içinde aynı karakterler ve dünya olduğu sürece kimse berbat demez. Fena değildi der geçer. Bekledikçe kendisine eziyet ediyor. Benim için sorun yok, serinin büyük hayranlarından olamadım hiçbir zaman. Ama en azından internette de olsa küçük hikayeler paylaşarak hayranlarını mutlu edebilirdi. O süre içinde hem eli körelmez hem de asıl öykü için zaman kazanabilirdi. Kendi yazık etti.
Buna ben de katılıyorum. Seri bazı açılardan istediğim her şeyi veremese de hoştu ama bundan sonrası zor gibi, çünkü beş yıldır ses seda yok diyebiliriz.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #537 : 16 Eylül 2017, 17:32:20 »
     2. kitabı birkaç gün önce bitirdim ve hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim.
-Spoiler içeriyor-
     1.kitap giriş kısmıydı. Dili akıcı ve güzeldi. Ana karakterimiz çocuk olduğundan ve onun gözünden anlatıldığından karakterlerin derin işlenememesi, karakterimizin bulunduğu ortamın dışında nelerin yaşandığı ve asıl hikaye hakkında çok az şey öğrenmemizden şikayette bulunmamıştım. Ama aynı durumun 2.kitapta da devam ettiğini görünce hayal kırıklığına uğradım. Yaşananlara rağmen karakterinde değişiklik görmediğim -2. kitabın sonlarına doğru olan kamptaki katliamı resmen fanservis- Kvothe bir yandan, uzunca bahsedilen ama ilerleyen kısımlarda hiç umrumuzda olmayacak bir sürü karakterler ise diğer bir yandan hikayeyi zedeliyor. Hikayede gereksiz ne varsa uzunca bahsedilirken önemli şeyler birkaç cümleden ibaret olup unutulup gidiyor.  80-100 sayfa boyunca Kvothe'in de içinde bulunduğu bir grup paralı askerin haydut kovalamacası ve bunun hikayeye sadece birkaç cümlelik katkısının bulunması, hemen sonrasında belki 50-100 sayfalık Kvothe'in cinsellik maceralarını okumak, hadi Felurian ile olanları geçtim, oradan ayrıldıktan sonra yine handan hana gidip kadınlarla yatan bir karakter haline gelmesi beni hikayeye karşı tamamen umursamaz bir hale getirdi. Mağdem Kvothe böyle bir karakter haline gelecekti neden yüzlerce sayfa Denna ile aralarındaki romantizmi okuduk? Bu ve bunun gibi şeyler hikayeye olan samimiyetimi bitirdi. Kvothe hiçbir zaman Geralt gibi derin bir kişiliğe sahip bir karakter haline de gelemeyecek. Gelmesi için en az 10 kitap daha sürmesi lazım böyle sakızmışçasına uzatılırsa. Sakızmışçasına diyorum çünkü tadını kaybetti.
     2.kitap beni sadece Kvothe'e karşı değil neredeyse tüm karakterlere karşı umursamaz bir hale getirdi. Örneğin Kvothe'in üniversite arkadaşları olabildiğince silikleşti. Chandrialılar bahsedildiğinde anlıyoruz ki 200 sayfa daha Chandrialılar muhabetti dönmeyecek ve bizi doldurma peşi sıra olay örgüsü bekliyor olacak. Kvothe'in yardım ettiği karakterler veya Kvothe'e yardım eden karakterlerin büyük bir kısmı muhtemelen bir daha görülmeyecek. Elde bir tek Elodin kalıyor. Umarım o da silik bir karakter haline gelmez.
     Kralkatili hikayesi ile ilgili bir diğer sıkıntım hiçbir şeyin özgün gelmemesi. Ailesi öldüren çocuğun kahraman yolculuğu, okulun zenginin sürekli sataşmaları ve sonrasında küçümsenecek hallere düşmesi, kötü aşk ilişkileri gibi şeyleri okumamız bitmeyecek.  Bu tarz eserleri hep göreceğiz ama bu yaşananları tekrardan Kvothe gibi bir karakterle okumak istemem. Sürekli "Ben zekiyim, yakışıklıyım, dilim çok iyi, gülümsemem çok tatlı." gibi muhabbetleri sıktı artık. Okuldan atılsada hikaye ilerlese artık.
     Aslında daha bahsedecek çok şey var ama Kvothe'in hikayesi bitmeden o konulara girmek istemiyorum.

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #538 : 17 Eylül 2017, 22:20:07 »
     2. kitabı birkaç gün önce bitirdim ve hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim.
-Spoiler içeriyor-
     1.kitap giriş kısmıydı. Dili akıcı ve güzeldi. Ana karakterimiz çocuk olduğundan ve onun gözünden anlatıldığından karakterlerin derin işlenememesi, karakterimizin bulunduğu ortamın dışında nelerin yaşandığı ve asıl hikaye hakkında çok az şey öğrenmemizden şikayette bulunmamıştım. Ama aynı durumun 2.kitapta da devam ettiğini görünce hayal kırıklığına uğradım. Yaşananlara rağmen karakterinde değişiklik görmediğim -2. kitabın sonlarına doğru olan kamptaki katliamı resmen fanservis- Kvothe bir yandan, uzunca bahsedilen ama ilerleyen kısımlarda hiç umrumuzda olmayacak bir sürü karakterler ise diğer bir yandan hikayeyi zedeliyor. Hikayede gereksiz ne varsa uzunca bahsedilirken önemli şeyler birkaç cümleden ibaret olup unutulup gidiyor.  80-100 sayfa boyunca Kvothe'in de içinde bulunduğu bir grup paralı askerin haydut kovalamacası ve bunun hikayeye sadece birkaç cümlelik katkısının bulunması, hemen sonrasında belki 50-100 sayfalık Kvothe'in cinsellik maceralarını okumak, hadi Felurian ile olanları geçtim, oradan ayrıldıktan sonra yine handan hana gidip kadınlarla yatan bir karakter haline gelmesi beni hikayeye karşı tamamen umursamaz bir hale getirdi. Mağdem Kvothe böyle bir karakter haline gelecekti neden yüzlerce sayfa Denna ile aralarındaki romantizmi okuduk? Bu ve bunun gibi şeyler hikayeye olan samimiyetimi bitirdi. Kvothe hiçbir zaman Geralt gibi derin bir kişiliğe sahip bir karakter haline de gelemeyecek. Gelmesi için en az 10 kitap daha sürmesi lazım böyle sakızmışçasına uzatılırsa. Sakızmışçasına diyorum çünkü tadını kaybetti.
     2.kitap beni sadece Kvothe'e karşı değil neredeyse tüm karakterlere karşı umursamaz bir hale getirdi. Örneğin Kvothe'in üniversite arkadaşları olabildiğince silikleşti. Chandrialılar bahsedildiğinde anlıyoruz ki 200 sayfa daha Chandrialılar muhabetti dönmeyecek ve bizi doldurma peşi sıra olay örgüsü bekliyor olacak. Kvothe'in yardım ettiği karakterler veya Kvothe'e yardım eden karakterlerin büyük bir kısmı muhtemelen bir daha görülmeyecek. Elde bir tek Elodin kalıyor. Umarım o da silik bir karakter haline gelmez.
     Kralkatili hikayesi ile ilgili bir diğer sıkıntım hiçbir şeyin özgün gelmemesi. Ailesi öldüren çocuğun kahraman yolculuğu, okulun zenginin sürekli sataşmaları ve sonrasında küçümsenecek hallere düşmesi, kötü aşk ilişkileri gibi şeyleri okumamız bitmeyecek.  Bu tarz eserleri hep göreceğiz ama bu yaşananları tekrardan Kvothe gibi bir karakterle okumak istemem. Sürekli "Ben zekiyim, yakışıklıyım, dilim çok iyi, gülümsemem çok tatlı." gibi muhabbetleri sıktı artık. Okuldan atılsada hikaye ilerlese artık.
     Aslında daha bahsedecek çok şey var ama Kvothe'in hikayesi bitmeden o konulara girmek istemiyorum.
Yakın zamanda gene hızlı bir okuma yaptım, yazar bazı yerleri ciddi ciddi uzatmış, kitabın Rüzgarın Adına kıyasla çok daha uzun olmasının nedenlerinden biri bu. Ormanda gezi ve Felurian çok uzatılmış resmen. Gene sıkıntı değil ama Severen'e gidiş ve Üniversiteye dönüşün ikişer sayfa olması olmamış. Oraları uzatacağına çok az da olsa buraları anlat bari. Denna'ya diyorsun kutun hayatımı kurtardı, anlat da öğrenelim nasıl kurtarmış. Havada kalıyor.

Yazar mesela bir röportajında kitap uzun olduğu için yolculuk kısımlarını kestiğini söylemişti sanki, mesela bu bölümleri yayınlasa da okusak, en azından bu kadar yıl bekleyen insanlar için birazcık teselli olurdu.

Çevrimdışı xwq

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #539 : 10 Ekim 2017, 11:57:16 »
@JCdenton' un dediklerine aynen katılıyorum. o kadar cok gereksiz şeylerle uzatti ki 2. kitabi sonlara dogru artık sadece bitsin diye okudum. Gereksiz geziler ve karakterler, hiç bitmeyen kendini övmeler. Denna ile gereksiz diyaloglar olsun pek cok sey kabak tadı veriyor artık.

En sinir olay ise benim için Edam Ruh'um bitaneyim, süperim diye her saniye belirtmesi. Başka hiçbir kitapta bu kadar kendini öven bir karakter görülmez herhalde. 

Maer'in Kvothe'yi soyguncuların peşine yollamasinin altindan başka bir şey çıkar diye düşünmüştüm ama oda boş çıktı.