Kayıt Ol

Kitap Okumaya Nasıl Başladınız?

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap okumaya nasıl başladınız?
« Yanıtla #15 : 03 Aralık 2011, 13:26:27 »
Şöyle oldu. Önce şu kitabı okudum, belki 2.olabilir. O, Can serisini filan es geçtim ben bununla başladım. Ardından diğer Sunguroğulları geldi. Ardından Yavuz Bahadıroğlu 'nun diğer kitaplarına geçtim. Sonra bu hale geldim.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 03 Aralık 2011, 16:09:41 »
Ben dört sene öncesine kadar hiç kitap okumazdım. Çok gereksiz gelirdi bana. Sebebi hep bu türk edebi eserleri oldu. 'Bence' o kadar saçmaydı ki; '' Rabia yürüyor, yürüyor, sokağı döndü ve hala yürüyor, babasını gördü durdu sonra yine yürümeye devam etti. " gibi geçiyordu bana göre kitaplar.

İşte bir gün Ulysses Moore diye bir kitabı okudum, çok hoşuma gitti. Kitap bitince seriye devam etmedim ama yabancı yazarların 'fantastik' temalı kitaplarını okumaya başladım.

Böyle başladı benim olaya girişim. Hala tam gaz devam ediyorum. Sevdiğim kitap olursa dünki gibi 'Game of Thrones'in 200 sayfasını iki günde okurum yani öle bir durum.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 29 Nisan 2012, 11:28:59 »
11-12 yaşlarında Alice Harikalar Diyarında'yı okuduktan sonra başladım. Sonra birkaç klasik falan derken (Sefiller, Tom Sawyer, Robinson Crusoe, Jules Verne kitapları -Denizler altında 20000 fersah, Dünyanın Merkezine Yolculuk- vs)...

Bazı dönemlerde pek okumadım. Ya da okusam da ağır okurdum ortaokulda falan. Ama liseden itibaren (5-6 yıldır) aktif okuyucuyum ve her şeyi Alice'e borçluyum :D

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #18 : 29 Nisan 2012, 14:26:21 »
Benim hikayemde sıradan ama söylemek isterim.Sanırım 4. sınıftaydım ve gazeteler o zaman kitaplar veriyorlardı.Babamda gazete bayisiydi o aralar.Evimizde hiç kitap yokken bi anda 50ye yakın kitap oldu.İkiz kardeşimle yarışırcasına bu kitapları okumaya başladık.Kardeşim pes etti ama ben o kitapların hepsini okudum.Sonrada bırakamadım bu mereti:)
Çok erken başladım çook:)
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 29 Nisan 2012, 14:54:24 »
 İlkokul birinci sınıfa gidiyordum o zamanlar. Kabakulak hastalığına yakalanmıştım. Babam canı sıkılmasın yatarken diye bana kitap almıştı. Kitaplarla buluşmam tanışmam böyle oldu işte. Okuduğum ilk önemli eserse "Don Kişot" tur.

• *
  • 37
  • Charna'nın yüreği adına!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 25 Mayıs 2012, 10:49:00 »
Ben küçükken kitapları çok severdim ama asla kitap okumazdım.Hep anneme veya babama okuttururdum.Onlar bana okumaktan sıkılırlardı çünkü her cümlenin sonunda eleştiri yapardım mesela;
-Ali ile Veli ormana avlanmaya çıkmışlar.
-Banane başka işleri mi yokmuş? gibisinden.
Sonra kitapları bana vermeye başladılar kendim okuyayım diye.Başlarda okumadım ama kitapları sevdiğim için okumaya başladım.Benim hikayem de böyle. :D
aynaya baktığınızda suçluluk duygusu hissediyorsanız
gerçekleri öğrenmişsinizdir

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Mayıs 2012, 15:23:42 »
Benim hikayem biraz ilginç.Yaklaşık 5 yaşında okumayı sökmüştüm,6 yaşlarında ise hikaye ve masal kitapları ile okuma macerama başladım.İlk okuduğum fantastikı eser ise HP idi.İlk filmini ailecek izlemiştik .Bir gün babam elinde HP'in Felsefe Taşı ile gelince ne yapacağımı şaşırdım.Daha 8 yaşında bir çocuk olarak kitap bana çok kalın gelmişti :( Bir sene masamın üzerinde gezdi ama sonunda canımın çok sıkıldığı bir gün elime aldım ve okumaya başladım. Okuyuş o okuyuş halen çılgınlar gibi kitap okuyorum.Birde son iki yıldır koleksiyonculuğa başladım. Şu anda kütüphanemde benim biriktirdiğim 600 civarı kitap var.Birde babamın bana verdiği 300 civarı tarih- araştırma romanları var. Şu anda durumum iyi gibi ama benim amacım 10.000 . Çok uçuk bir rakam farkındayım ama sabredersem sanırım 30 sene içinde bu rakamı bulabilirim.

Spoiler: Göster
 Not:Kitaplarım sadece fantastik değil çeşit çeşit.Ben ne yazık ki 900 ksr kitap içinde 700 civarı okudum.Hala okumadığım 200 üstünde kitap var.Bazıları gerçekten o kadar saçma ki.Örneğin ; Kürt,Pkk sorunu vs.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 25 Mayıs 2012, 16:28:26 »
5. sınıfta arkadaşımın zümrüdüanka yoldaşlığını okuduğunu görmüştüm, heveslendim aldım. Bu durum 3 sene sürdü; günde yaklaşık 50 sayfa. Sonra 9. sınıfta bir şey oldu -bir hal geldi?- asosyal olup çıktım ve okuduğum sayfa sayısını günde 400-500 e çıkardım. Ve bu geçici bir şey, anlık bir heves değildi. Çünkü yaklaşık 1 sene sürdü bu durum. Son üç senedir de günde 150-200 sayfa okuyorum.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Mayıs 2012, 16:55:41 »
5. sınıfta arkadaşımın zümrüdüanka yoldaşlığını okuduğunu görmüştüm, heveslendim aldım. Bu durum 3 sene sürdü; günde yaklaşık 50 sayfa. Sonra 9. sınıfta bir şey oldu -bir hal geldi?- asosyal olup çıktım ve okuduğum sayfa sayısını günde 400-500 e çıkardım. Ve bu geçici bir şey, anlık bir heves değildi. Çünkü yaklaşık 1 sene sürdü bu durum. Son üç senedir de günde 150-200 sayfa okuyorum.
  Keşke asosyal olsam.Arkadaşlarla yat turuna gidiyoruz veya kafeye gidiyoruz benim yanımda hep kitap ;)  Bende bir ara senin gibi abartıp günde 400-500 sayfa civarı okuyordum.Kitap dışındaki olaylarda çok uyuşuk olduğumu fark edince( kısacası düşünemiyordum ) günde 50-60 sayfa okumaya başladım.Tabi beklediğim herhangi bir kitap piyasaya çıkarsa 2 günde bitiyor ...

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 25 Mayıs 2012, 18:13:43 »

Hayatta okuyamam dışarıda. İlla küçücük, havasız, dar ve ölüm sessizliği olan bir oda olması lazım. :)
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı metallica

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 01 Temmuz 2012, 00:14:20 »
Birinci sınıfta Cin Ali serisiyle okumaya başladım  ve o gün bugündür bazen uzun aralar olsa da okumak benim tutkularımdan birisi olmayı hep sürdürdü.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 06 Ağustos 2012, 19:15:03 »
Dr. Jekyll ve Bay Hyde kitabıyla okumaya başlamıştım 3. sınıftayken. Sonra kısaltılmış klasiklerle devam ettim. 10 yaşındayken fantastik kitapları keşfettim. Ve o gün bugündür, -yaz tatilleri hariç- her gün okuma konusunda kendimi geliştiririm. Yaz tatillerinin olmadığı zamanlarda, günde hemen hemen 250-300 sayfa okuyorum.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 06 Ağustos 2012, 19:27:27 »
Peter Pan ile okumaya başladım, hemde ilk fantastik kitabımdı, okuma alışkanlığımı seri-fantastik kitaplar sayesinde kazandım, çok fazla klasik okuyamıyorum.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 08 Ağustos 2012, 11:53:41 »
Annemin iş yerinde sıkılmamak için Vahşiler Futbol Takımı'nı aldım.O seride ilerledim fakat sıkılınca fantastik serilere yumuldum.Ailem ve çevremdeki insanlar sürekli olarak hayalgücümün  çok geniş olmasından bahsederlerdi ve beni  fantastik kitaplara yönlendirdiler sonrasında ise ne okuyacağımı kendim seçmeye başladım.Dedektif Kurukafa ardından Gölgelerin Efendisi,Unutulmuş Diyarlar  diye bu sıra uzar gider fakat bu forumdaki çoğu kişiden daha genç olduğum için henüz kitap kariyerimin başında bir çömezim yani sürekli ktap okurum ama burada benden daha fazla okuyan bir sürü insan var ve bende onların okudukları kitapları okumak için bu forumdan bilgi sahibi olup yorumlarımı dile getirmeye başladım.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 10 Ağustos 2012, 20:41:13 »
Annemin iş yerinde sıkılmamak için Vahşiler Futbol Takımı'nı aldım.O seride ilerledim fakat sıkılınca fantastik serilere yumuldum.Ailem ve çevremdeki insanlar sürekli olarak hayalgücümün  çok geniş olmasından bahsederlerdi ve beni  fantastik kitaplara yönlendirdiler sonrasında ise ne okuyacağımı kendim seçmeye başladım.Dedektif Kurukafa ardından Gölgelerin Efendisi,Unutulmuş Diyarlar  diye bu sıra uzar gider fakat bu forumdaki çoğu kişiden daha genç olduğum için henüz kitap kariyerimin başında bir çömezim yani sürekli ktap okurum ama burada benden daha fazla okuyan bir sürü insan var ve bende onların okudukları kitapları okumak için bu forumdan bilgi sahibi olup yorumlarımı dile getirmeye başladım.

O seriyi ben de okumuştum, Vahşiler Futbol Takımı. Filmi falan da vardı hatta onun, çocukluğum onunla geçti diyebilirim. Türk bir oyuncusu vardı takımın, adı Deniz.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993