Kayıt Ol

İblis Döngüsü Serisi - Peter V. Brett

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: İblis Döngüsü Serisi - Peter V. Brett
« Yanıtla #105 : 08 Mayıs 2017, 17:59:10 »
Şunu söyleyeyim, pembe dizi kısımlarını bilmem ama aksiyon sahneleri vs güzel oturtulmuş bence. Ha, fazla sert yerleri var, hatta bana sorarsanız Krasialıları bazen rahatsız edici derecede şekilde işlemiş yazar, örneğin son kitaptaki rıhtım kasabası işgali ya da Angiers taht salonundaki mevzular gibi. Jayan'ın karıştığı ne var ne yoksa işte. :P

Ben kitaplarda kendimi olayın akışına fazla kaptırdığım için başka şeylere ikinci üçüncü okuyuşta dikkat ederim genelde ama dediğim gibi, yazarın en büyük sıkıntısı kitapların sonlarını bağlayamaması. Brandon Sanderson ya da Hugh Howey gibi olmuyor. Kitabı büyük bir vuruşla bitirmek istese de bir şeyler eksik kalıyor ama kendini geliştirecektir bence ya, seri her şeye rağmen çok başarılı ve okunmalı bence.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 08 Mayıs 2017, 20:02:37 »
İncelemede karakterler üzerinde pek durmadığım için bazı bahsetmediğim noktalar da var. Misal yazar bazı konularda o kadar yinelemeye gidiyor ki, her ne kadar hikaye akışı, işte aksiyon vesaire bu size çok batmasa da bir süre sonra ne oluyor yahu falan diyorsunuz.

Misal Arlen ve Renna ilişkisi; çok hoş bir başlangıç olmuşken gerçekten bir müddet sonra hakikaten liseli aşıklar seviyesine indirgenmiş gibi hissettim. Ve her ilgili bölümün sonunda şunun konması... "Seni seviyorum tam isim"

Bir de Leesha ve onun baş ağırıları var tabii. Çok kıyak bir karakter idi başlangıçta ancak büyük sorumluluğun verdiği sıkıntılar onu eğmek yerine kırdı gibi geliyor bana. Sığlaştığını hissediyorum. Redditte arcadianprince adlı bir yazarın güzel bir eleştirisi var şu baş ağrılarıyla ilgili epey keyifli idi :D

Alıntı
Random scent wafting through the air? headache
Rojer is right and I'm wrong? headache
Someone calling me on my bullshit? headache
Amanvah being better than me at something? headache
Thinking about Jardir? headache
Renna exists? headache
Arlen doesn't love me? headache
Someone not following my orders 100% of the time? headache
So. Freaking. Annoying.

Rojer ile ilgili bir kaç ileti önce spoiler kutusu içerisine yazdığımla ilgili görüşünüz neler acaba? Merak ediyorum da sizce olma olasılığı var mıdır?
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 08 Mayıs 2017, 20:51:52 »
Spoiler: Göster
Dediğim gibi sahneyi çok net hatırlamıyorum ama mantıklı bence. Sikvah gibi bir karısı varken Rojer'in ölmesi bayağı zor bence. Keza kemanda da iblis kemiği olduğunu söylemiştiniz, yani bayağı kaynak var, ama Angiers'te sağ kalması belli ki çok hoş karşılanmayacak, o yüzden plan tutmuş gibi davranıyor olabilirler.

Leesha konusunda da şunu söyleyeyim, serideki favori karakterlerimden biridir kendisi ama Jardir'le olan ilişkisi ve sonrasında olanlar onun o ilk başlardaki performansını düşürdü bence. Hâlâ sevdiğim karakterlerden biridir kendisi ancak
Spoiler: Göster
Vonda başta olmak üzere onca insana muhafaza çizmesi, bebek için anasının sözüne uyup ilk başta da olsa Thamos'a bu amaçla yakınlaşması falan gibi ayrıntılar yüzünden
yanlış yaptığını düşünüyorum, İnevera'yla yarışa girdmesi de onun üzerinde kötü bir etki yarattı.

Not: Leesha, kendine dikkat et, sen Elona değilsin, Leesha'sın. Bir insan kendisini kemerle döven birinin tavsiyesine niye uyar ki yahu? :P

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 09 Mayıs 2017, 12:11:21 »
İkinci kitabı yeni bitirdim ve soluksuz okudum. Üçüncü kitaba başlamadan önce bir ara vereceğim, witcher 2 ve belki bilimkurgu klasiklerinden birini okurum. Öncelikle 3. ve 4. kitabı bilmem ama bu kitap çok öyle havada bitmiş gibi gelmedi bana, sonu fena değildi. İblis bölümleri iyiydi ve son bölümdeki dövüşler iyi yazılmıştı. Aynı şekilde muhafazaların daha aktif kullanımlarının olması da güzel yanlardı. Yalnız bu kemiklerle geleceği görme işi söylendiği gibi bazı yerlerde bayağı sulandırılmış. İnsan Jardir'le aynı fikirde olmaktan kendini alamıyor, gene mi kemikler?
 Göze batan şeylerden biri de herkesin her şeyi çok rahat öğreniyor olması. Wonda çoğu kişiden hızlı öğreniyor ama Renna da Wonda dan hızlı öğreniyor. Yeni gelen karakterler diğerlerine yetiştirilmeye çalışılıyor gibi duruyor sanki.
 En beğenmediğim bölümler ise Arlen'in eski arkadaşlarıyla karşılaşma bölümleriydi.
 Çeviride çok rahatsız edecek bir sıkıntıya rastlamadım. Yalnız Cutter, Fisher gibi bazı soy isimlerin çevrilmeyişi göze inanılmaz batıyor. Cutterlar ormancılar, Fisherlar balıkçılar için kullanılmış, bunlar niye çevrilmemiş? Kağıtçılık(mesleği tam bilemedim) işiyle uğraşan Leesha ve ailesinin soy ismi Kağıt diye çevrilmiş. Bunu çevirmişsin işte diğerlerini niye çevirmedin diye sorarlar adama. Diğer kitaplarda çevirmen değişiyor diye duydum ki bu cidden iyi değil. İnşallah göze çok batmaz bu değişiklik.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 09 Mayıs 2017, 18:10:01 »
Üçüncü kitapta çok batmıyor ama dördüncü kitabın editörlüğü vasat maalesef.

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 03 Temmuz 2017, 00:04:55 »
Serinin ilk kitabını oldukça beğendim. Karakterlerin özellikle Arlen'in hikayesi gayet ilgi çekiciydi. Keyif alarak okudum. Bitirmek üzere olduğum ikinci kitap ise hakkı sayılır bir hayal kırıklığı yaşatttı bana. Bitmek tükenmek bilmeyen gereksizce uzatılan ergen işi Amerikan dizileri gibiydi adeta. Bir de rahatszı edici seviyede kullanılan cinsellik. Her bir kaç sayfada bir karakterlerin yok kıvrımlarıydı, yok dudaklarıydı, yok gözü oraya kaymıştı, yok aklı bir taraftan oradayken diğer taraftan şehvetini zor kontrol ediyordu, yok x eğildiğinde y nin gözleri dekoltesine kaydı, vs,vs,vs, uzar gider daha böyle. Bir ara kitabın kapağına bakma ihtiyacı hissettim ben ne okuyorum diye. Anladık cinsellik satar ama bu kadar abartmaya gerek yoktu. İkinci kitabı pek beğenemedim genel olarak, bitmek üzere neyse ki. Umarım diğer kitaplarda ikinci kitap kafasından gitmiyordur.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 08 Ağustos 2017, 10:24:28 »
Son 1 aydir kitap ariyordum okumak/dinlemek icin. Cankutpotterin goodreadsdeki guzel yorumuna guvenip aldim basliyorum bugun. Witcher Kader Kilicindan sonra nasil gelecek bakalim.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 08 Ağustos 2017, 17:22:33 »
Diğer fantastik edebiyat ezerlerine göre İblis Döngüsü biraz daha farklıdır diyebilirim. Temelde bir epik fantastik serisi ancak yazar çok ayrı yerlere gidebiliyor, hele son kitaplarda...

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 11 Ağustos 2017, 16:29:09 »
Üçüncü kitap büyük bir hayal kırıklığı ile devam ediyor. Kitap okuma alışkanlığımı sekteye uğrattı seri. Kitabı elime alasım gelmiyor. Hikayenin asıl kısmı oldukça ilgi çekici ve sürükleyici olsa da yan karakterler ve o karakterlerin geçmişleri, başlarından geçenler, karakterler ile ilgili zorlama özellikler kanımca çok başarısız. Kadınların fazlası ile cinsel obje haline getirilmiş olması ve gereğinden fazla abartılan cinsel içerik rahatsız edici. Şu ana kadar okuduğum kadarı ile serinin epik sıfatını haketmesi bir yana fazla abartıldığını düşündüm açıkçası. İyi bir ilk kitaptan sonra çakılır gibi düşüşe geçi öykü. Olaylar kızışmaya başladığında daha ilgi çekici hale gelir diye ümitsizce ümit ediyorum.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #114 : 12 Ağustos 2017, 19:52:01 »
Okur'un son iki yorumunu okuyunca aklıma şu geldi. Üçüncü kitabın haberini yaparken Goodreads'te aşağı yukarı şöyle bir yorum görmüştüm. "Peter V. Brett, George R.R. Martin'e özeniyor. Kitaplarına birdenbire gereksiz yere cinsellik, entrika ve politika kattı. Ama yüzüne gözüne bulaştırdı." Siz ne dersiniz? Haklı mı? :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 12 Ağustos 2017, 21:59:33 »
Ben ilk kitabın 100. sayfasına bile gelememiştim aşırı sıktı beni, nasıl bu kadar popüler oldu anlamadım

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 14 Ağustos 2017, 00:47:40 »
Seriyi okumuş biri olarak cinsellik meselesinin abartıldığını söyleyebilirim, özellikle barbarlık konusu da aynı şekilde. Peter V. Bret kendi tarzını bulmaya çalışırken çok farklı yerlere gidebiliyor, özellikle Kafatası tahtı fazlasıyla politika barındırıyor. Şahsen ben okurken çok fazla fark etmedim, kitap için bayağı heyecanlanmıştım çünkü o yüzden olumsuz yerlerini pek söyleyemeyeceğim ama şiddet ve cinsellik çok fazla var kitapta.
Özellikle son iki kitap ilk ikinin temposuna tam olarak çıkamıyor, Leesha'nı Inevera'yla aşık atmaya çalışması gibi durumlar hele hiç hoş değil, öyle bir karakterden beklenmez bence. Yine de keyfini çıkarmaya bakıyorum şahsen, o kadar da kötü bir seri değil yahu. :)