Kayıt Ol

Sinema Bir Boyut Daha Atladı: 4D

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
Sinema Bir Boyut Daha Atladı: 4D
« : 20 Ağustos 2011, 11:49:46 »
'Çılgın Çocuklar' serisinin dördüncü filmi, ABD'de 4D formatında vizyona girdi. Film, 16 Eylül'de Türkiye'deki üç boyutlu sinema salonlarında '4D' olarak gösterilecek.

Televizyon ve ‘ev sineması’ konsepti karşısında ciddi gişe sorunları yaşayan sinemanın imdadına yetişen ‘3 boyut’ teknolojisine rakip mi geliyor? İlki 2001’de çekilen, ardından 2002 ve 2003’te devam filmleri gelen ‘Spy Kids/Çılgın Çocuklar’ serisinin son filmi ‘4D’ teknolojisiyle çıktı sinemaseverlerin karşısına.
Yönetmen ve senarist koltuğunda serinin bütün filmlerine imza atan, Tarantino’nun ‘kankası’ Robert Rodrigez’in oturduğu film Amerika sinemalarında dün gösterime girdi.
Robert Rodriguez filmde uyguladığı ‘aroma-scope’ tekniğiyle izleyicileri kokuyla tanıştırıyor. Seyirciler filmi, hikayeyle eşleşen kokularla birlikte izleyecek.

İlk kez galada denendi

Türkiye’de 16 Eylül’de yine ‘Çılgın Çocuklar’ adıyla vizyona girecek ‘Spy Kids: All the Time in the World in 4D’in yönetmeni Rodriguez, izleyicilere “Sistemin içine ilk olarak kokunun girmesi umut vaat edici bir gelişme. ‘Aroma-scope’ ile yeni sisteme bir başlangıç yapmış olacağız” diye övüyor bu yeni gelişmeyi.
Filmde 4D sistemin nasıl uygulanacağı konusuna gelince. İzleyici sinema salonuna gittiğinde, üzerinde 8 adet numaranın bulunduğu kartları alıp 3D gözlüklerini takacak. Ekranda beliren rakama göre kartın üstündeki numarayı kazıdıklarında ise kokuyla buluşmuş olacaklar.

Yöntem ilk kez filmin bir kaç hafta önce L.A. Live’da gerçekleştirilen galasında uygulandı. Gösterime katılan genç izleyiciler oldukça heyecanlıydı. Onlara göre, karanlık salonda karttaki ve ekrandaki numarayı görmek zor olsa da deneyim harikaydı. Deneyimi yaşayan bir izleyici “Salondaki biri, ekranda beliren ilk numarayı göremeyince ‘Numarayı göremiyorum!’ diye bağırdı. Buna bir çare bulmalılar”diyerek ilk eleştirisini yaptı. Bakalım, ‘Spy Kids’ serisinin yanı sıra ‘Desperado’, ‘Bir Zamanlar Meksika’da’, ‘Sin City’ ve ‘Grindhouse’ gibi filmlere imza atan Robert Rodrigez’in öve öve bitiremediği bu deneyim sinemanın yükselen trendi olacak mı?

Kaynak: Radikal
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sinema Bir Boyut Daha Atladı: 4D
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2011, 12:48:17 »
Bu tarz haberlerden hiç hoşlanmıyorum ben. Gerçekçi değiller. Ayrıca uzun süreli tutunamayacağı ortada.

1920'lerde ünlü Rus yönetmen ve Kuramcı Sergei Eisenstein, tiyatro ve mühendislik kökeninden de dolayı, sinema salonlarında ilginç yöntemler denemişti. Bunlardan biri de koltukların altına havai fişekler, koltukların hareketini sağlayan mekanizmalar koymaktı. Önemli bir sahnede bu mekanizmayı çalıştırır ve güçlü bir etki yaratırdı. Benzer şeyler başka ülkelerde de denendi.

Sinemanın sanatsal yönü tiyatrodan geldiği için o zamanlarda, bu tarz atraksiyonlar çok denendi. Ancak sinema tiyatro değildir. O yüzden tutmadı.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2011, 13:17:25 »
Alıntı
İzleyici sinema salonuna gittiğinde, üzerinde 8 adet numaranın bulunduğu kartları alıp 3D gözlüklerini takacak. Ekranda beliren rakama göre kartın üstündeki numarayı kazıdıklarında ise kokuyla buluşmuş olacaklar.
Sırf o koku için filmin onca sahnesini izlemeyi bırakıp kart mı kazıyacağım. Bana çok saçma geliyor..
Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimdışı FaLLeN

• **
  • 119
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2011, 13:19:29 »
Bunlar elbette başlangıç, ilerde daha da geliştirilebilir ve kullanım olarak daha rahat bir hale getirilirse elbette tutar. Tutmaması için bir sebep mi var?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2011, 13:45:44 »
Numaralı kartlar yapıp ekranda numara yanınca kazımak yerine, salona kokuyu püskürten bir sistem yerleştirseler de havalandırmaya verselerdi daha kolay olmaz mıydı? :)

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2011, 13:51:43 »
Merak ettim şimdi. Tutar mı tutmaz mı görmeden eleştiremeyiz sonuçta. Ama biraz saçma geldiğini itiraf etmeliyim :D
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2011, 15:46:23 »
Süre kaybı yüzünden filmden zevk alınmaz bence. Ayrıca yazıda da dendiği gibi izleyicilerin numarayı okuyamama gibi bir durumu da var. O yüzden Malkavian'ın görüşüne katılıyorum. Hatta bir ara koku püskürtmeden falan bahsediliyordu.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2011, 16:07:10 »
sinema senaryoları üretim kabızlığına yakalanınca, çareyi alternatif sinema fikirleri üretmekte buluyor holywood. artık tüm filmler birbirinin tekrarı olmaya başladı. bundan sıyrılmak için önce 3d şimdi de 4d yi çıkardılar. ama 4d tutmaz diye tahmin ediyorum. çok salakça buluyorum hatta fikri.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2011, 18:32:09 »
Alıntı
İzleyici sinema salonuna gittiğinde, üzerinde 8 adet numaranın bulunduğu kartları alıp 3D gözlüklerini takacak. Ekranda beliren rakama göre kartın üstündeki numarayı kazıdıklarında ise kokuyla buluşmuş olacaklar.
Sırf o koku için filmin onca sahnesini izlemeyi bırakıp kart mı kazıyacağım. Bana çok saçma geliyor..

Tamamen katılıyorum. Daha yaratıcı yöntemler kullanılabilirdi, o kadar da zor değil açıkçası.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Ağustos 2011, 22:40:20 »
Bu 3D/4D işi iyice absürtleşmeye başladı artık.Sevemedim gitti bu 3D'yi .Hollywood ne zaman sıkışsa hemen teknılıjiye başvuruyor ve bu sinema sektörünü daha çekilmez hale getiriyor.Güvendiğimiz dağ olarak bir Cristopher Nolan kalmıştı oda Warner Bros'un baskısına dayanamayıp Batman'in devam filmini 3D çekecekmiş.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı FaLLeN

• **
  • 119
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Ağustos 2011, 23:38:02 »
Ulan eminim televizyon muhabbeti, sinema muhabbeti ilk çıktığında "Ya biz ne güzel iyiydik tiyatroyla, orta oyunuyla, bu nekine, habire yeni şeyler bulmaya çalışıyorlar sıkıştıkça" denmiştir ama şimdi gelinen noktayı görüyoruz. Yeniliklere açık olmalı, evet şimdi dandik biraz bu teknolojiler ama bu basamaklar olmadan zirveye ulaşılmıyor maalesef.  :P

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Ağustos 2011, 23:48:59 »
Yukarıda söyledim. Hadi bir daha söyleyeyim sizi mi kırıcam (daha önce başka bir yerde de söylemiştim ya neyse)

Ne 3d ne de bu tarz atraksiyonlar yeni değil. 3D sinemanın doğuşuyla neredeyse araştırılmaya başlanmış bir yöntem. 1920'lerde ufak tefek gösterimler bile yapıldı. Sonra kullanışlı olmadığı gerekçesiyle bırakıldı. 1950'lerde tekrar moda oldu. Hatta bu kez öyle moda oldu ki tüm büyük şirketler 3d filmler yapmaya başladı. Özellikle fantastik ve bilimkurgu sineması (o zamanlar b filmler) 3dye çok yoğun ilgi gösterdi (bir yerden tanıdık geliyor mu?). Ama sonra heves geçti 10 yıl kadar bir süre içinde, tekrar klasik tarza dönüldü.

90lara kadar pek adı anılmadı. IMAX formatı bulundu. Bu format 35 mm'yi bırakın 70 mm filmden bile büyüktü ve inanılmaz bir görüntü kalitesi sağlıyordu. Bu yöntemle çekilecek 3dler göz yormayacaktı ve çok tatlı bir görüntü ortaya çıkaracaktı (bence patates baskı ama o ayrı). Bir süre kısa kısa belgesel filmleri çekildi. Uzun bir süre ufak tefek Imax salonlarında gösterildi. Sonra yavaş yavaş Imax salonları yaygınlaştırıldı ve şimdi IMAX 3D'ler patladı.

İşin ilginci, IMAX olmayan 3Dler de piyasada.

Bence 5-10 yıllık daha ömrü var.

Daha gelişmiş bir teknoloji gelirse ve sözlerimi yutmak zorunda kalırsam orasını bilemem. Ama onun adı 3d olmaz, başka bir şey olur.
try again fail again fail better

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2011, 00:04:05 »
Ben hala holo görüntüyü bekliyorum. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T