Kayıt Ol

"Blade Runner" Geri Dönüyor!

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Blade Runner" Geri Dönüyor!
« Yanıtla #30 : 06 Ekim 2017, 10:15:44 »
Cansız bedenlerin sergilenmesi gibi cinsel ima taşımayan sahnelerin sansürlenmesi anlam vermek gerçekten güç. Bedeni, tasarlanmış içi boş makine gibi sunmayı alaksız biçimde yorumlayan zihniyete çok teşeklürler >:(

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 06 Ekim 2017, 10:33:40 »
Sansür uygulaması sadece Türkiye'de mi?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 06 Ekim 2017, 10:37:23 »
Sansür uygulaması sadece Türkiye'de mi?

Öyle görünüyor. Ama kesin bir bilgim olmadığını da eklemeliyim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Ekim 2017, 10:52:51 »
Cansız bedenlerin sergilenmesi gibi cinsel ima taşımayan sahnelerin sansürlenmesi anlam vermek gerçekten güç. Bedeni, tasarlanmış içi boş makine gibi sunmayı alaksız biçimde yorumlayan zihniyete çok teşeklürler >:(

Bitmedi şu ahlak bekçiliği. Ama örtülü olarak sapkınlıkta zirveye oynuyoruz. Tabii şaşırmamak gerek, bugün damacanalar bile tecavüze uğruyor.

Durduk yere delirdim şu gelişmeleri okuyunca. Bu kadar riyakarlığı benim midem kaldırmıyor artık.

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 06 Ekim 2017, 11:17:20 »

Bitmedi şu ahlak bekçiliği. Ama örtülü olarak sapkınlıkta zirveye oynuyoruz. Tabii şaşırmamak gerek, bugün damacanalar bile tecavüze uğruyor.

Durduk yere delirdim şu gelişmeleri okuyunca. Bu kadar riyakarlığı benim midem kaldırmıyor artık.

Her şeyi alıyorlar elimizden.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 06 Ekim 2017, 11:37:46 »
Devlet uygulaması değil de Warner Bros Türkiye'nin aldığı bir karar gibi duruyor. En azından Kafeinsiz kanalının videosundan bu sonucu çıkardım. Yaş sınırını düşürüp izleyici sayısını artırmak amaçlı yaptıklarını tahmin ediyorum.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #36 : 06 Ekim 2017, 19:15:48 »
Warner Bros Türkiye'nin aldığı bir kararmış, aynen. Deadpool her ülkede +18 gösterilirken bizde +13 gösterildi. Ve bunu basbayağı izleyici sayısını arttırmak için yaptılar. Bu filmde böyle bir karar alınması (farklı stüdyolar olsalar da) ilginç gerçekten.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 06 Ekim 2017, 19:26:29 »
Warner Bros Türkiye'nin aldığı bir kararmış, aynen. Deadpool her ülkede +18 gösterilirken bizde +13 gösterildi. Ve bunu basbayağı izleyici sayısını arttırmak için yaptılar. Bu filmde böyle bir karar alınması (farklı stüdyolar olsalar da) ilginç gerçekten.
Yaş sınırı sansürü durduracak olan yasa olması gerekirken asıl sansür sebebine dönüştü. O ayrı bir ironi.

Deadpool bizde +18 gösterildi diye biliyordum. Hatta dublajında küfürleri direk çevirmiş olmaları lazım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #38 : 06 Ekim 2017, 20:27:49 »
Aynen öyle oldu :) Komedi filmi gibi ülkeyiz.

Deadpool +18 gösterildi zaten ama filme giriş yaşı +13'e düşürüldü :D Küfürler ve cinsel sahneler aynen duruyordu. Ama 18'den küçük çocukların girememesi gereken filmde bir sürü çocuk vardı.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 06 Ekim 2017, 21:16:39 »
Aynen oldu :) Komedi filmi gibi ülkeyiz.

Deadpool +18 gösterildi zaten ama filme giriş yaşı +13'e düşürüldü :D Küfürler ve cinsel sahneler aynen duruyordu. Ama 18'den küçük çocukların girememesi gereken filmde bir sürü çocuk vardı.

Çok şaşırdım. Warner Bros'un mottosu  ''Yasalar bizi engelleyemez, sadece yaratıcılığımızı geliştirir'' herhalde.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 08 Ekim 2017, 09:03:46 »
İzleyici alışkanlıklarından bi' haber dağıtımcıların saçmalığı demek?! "Süresi kısa bir komedi filmi olsa..." diyeceğimde, harbiden Deadpool gibi bir örnek varken cümlenin devamını getiremiyorum.

Filmi izleyeceklerin yaş ortalaması belli, kitlesi belliyken yapılacak iş değil bu. Pazarladıkları ürünün bu kadar yabancısı olunmaz  >:(

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 08 Ekim 2017, 11:32:55 »
Tüm bu nedenlerden ötürü protesto ederek filmi sinemada izlemeyi düşünmüyorum. Benim gibi yapacak başka insanlarla da konuştum yakın zamanda. Bizim bu küçük protestomuz ne kadar işe yarar bilinmez, ama buna alet olup da her şeye rağmen adamlara o dev bilet parasını vermeye gönlüm razı değil.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 08 Ekim 2017, 11:37:47 »
Filmi henüz izlemedim ama filmin gişesi biraz üzdü. Denis Villeneuve çok iyi bir yönetmen ama filmleri para kazandırmazsa ilerlemesi de çok zor olur.

http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=bladerunnersequel.htm

Düzenleme: Filmden yeni çıktım. Harika bir yönetmenlik var ve mutlaka sinemada izlenilmesi gerekiyor. Bu konuda eleştirilecek bir şey bulamıyorum filmde. Senaryo olarak Logan'da hissettiğim gibi belli sıkıntılar mevcut fakat göz ardı edilebiliyorlar. İnsan keşke daha iyi yazılsaymış diyor. (8.4/10)

Sansür konusunda ise sadece yakınlaştırma değil, kesilen sahne de var. Örneğin sırf popo gözükecek diye sahne atlanıyor ve karakterin konuşması da yarıda kesiliyor.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 08 Ekim 2017, 18:24:43 »
@Fırtınakıran,

Seyirci tarafınca verilebilecek tek ve en iyi tepki bu. Lakin eldeki tek taktik olarak etkisi daha çok yerli filmlerde görülebilir.

Yanlışım olursa lütfen düzeltilsin: Bildiğim kadarıyla Amerikan yapımı filmler hasılatlarının büyük kısmını yine Amerika içerisinde çıkarıyor. Tabii buna son zamanlarda Asya gişeleri de eklendi. (Örneğin, Hellboy hasılatının önemli bir yüzdesini Çin'de gösterilmesiyle elde etmişti.) Türkiye gişesi nispeten önemsiz olmamakla birlikte değerli görülüyor mudur orasını bilemiyorum.

WB'un Amerikan merkezindekilerin eline BR 2049'un düşük hasılat bilgisi geldiğinde, kafadan Türkiye'de bu tür filmlerin iş yapmadığı çıkarımı yapılabilir. WB Türkiye'de verdiği kararla anılıp yoluna devam eder.

Ama şunu da unutmamak gerek ki bu sansür seyirci kazanmak için atılan bir adım olduğuna göre WB Türkiye filmin beklenenden daha fazla gişe yapmasını istiyor demektir. Filme uygulanan sansür sansasyonundan sonra gişenin düşüklüğünün birilerinin canını sıkma potansiyeli oldukça yüksek.

Kısa vadede de olsa birilerinin canını yakmak için filme gitmeyerek tepki göstermek bu olasılık dahilinde beklenilenden daha iyi sonuç bile verebili belki de.

Ama şüpheye düşmeme sebep merkezdekilerin kararı ne olur yüzünden uzun vadese seyirci için olumlu veya olumsuz etkisini ne olur kestiremiyorum. İş yapmaz diye önemli filmlerin geç gelme veya hiç gelmemesi söz konusu olabiliyor :-[

(Nickime uygun yorum yapmaktan nefret ediyorum :-\)

@JCDenton,

Eleştiri puanları yüksek. Olumlu yorumlar seyirci arasında da yayılırsa -kastım dost tavsiyesi türü şeyler- gişesini toparlar belki de :(

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 08 Ekim 2017, 22:48:02 »
Devlet uygulaması değil de Warner Bros Türkiye'nin aldığı bir karar gibi duruyor. En azından Kafeinsiz kanalının videosundan bu sonucu çıkardım. Yaş sınırını düşürüp izleyici sayısını artırmak amaçlı yaptıklarını tahmin ediyorum.
Sadece kar amacı güdülerek yapıldığını zannetmiyorum. Bu tarz durumlarda devlet rol almasa bile, devletin politikaları sonucu oto-sansür ortaya çıkar. Bir çok kanalın herhangi bir uyarı almadan garip şeyleri sansürlemesinin nedeni de buydu zaten. Hafif çıplaklık var diye 18+ yapmak da zaten ayrı mantıksız bir uygulama.

Sansüre şaşırmadım, bunlar daha sadece başlangıç. Sinemada gitsem mi diye düşünüyordum ama protesto için gitmeyeceğim sanırım.

Düzenleme: Sony Pictures'dan açıklama gelmiş. Sony Pictures; ''Bazı bölgelerde Sony Pictures yerel kültüre saygısından ötürü filmin hafifçe değiştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürmüştür.” şeklinde ifade etti.

http://www.webtekno.com/blade-runner-2049-daki-sansur-hakkinda-resmi-aciklama-geldi-h34692.html